Vycházející hvězda módního návrhářství Vendula Niklová postavila svoji novou kolekci na motivu kruhu

Vycházející hvězda módního návrhářství Vendula Niklová postavila svoji novou kolekci na motivu kruhu

Vendula Niklová se představila na Check Czech Fashion Show 2013

21letá Vendula Niklová byla jedna z šesti návrhářek, jež se představily na Check Czech Fashion Show 2013. Rodačka z Olomouce momentálně studuje na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství (VOŠON) a přestože nám Vendula řekla, že se na této škole hodně naučila, studium už nedokončí. Byla totiž přijata na prestižní Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Mladou návrhářku jsem se rozhodla vyzpovídat a pustila jsem se do toho hned po skončení Check Czech Fashion Show 2013, když byla Vendula ještě plná dojmů ze své přehlídky.

Tak jaké máte dojmy z přehlídky?
Vendula Niklová: Jo, super, jsem spokojená. Sice tady v zákulisí jsme trošku nestíhali, ale to je vždycky, normálka. Ale jsem spokojená, viděla jsem už i video a vypadalo to dobře, takže jsem ráda.

Můžete představit svoji kolekci?
Vendula Niklová: Kolekce se jmenuje Kontrasty a inspirací byly dva protiklady, dva odlišné typy lidí, bohém a perfekcionista. U perfekcionisty jsem vycházela ze základního a ideálního tvaru kruhu, který jsem různě skládala a deformovala. K tomu jsem používala jako kontrast čtverec a obdélník a vytvářela jsem asymetrii, symetrii a míchala jsem to dohromady. K tomu perfekcionistovi jsem používala hodně límečky.

Jaké jste použila materiály a střihy?
Vendula Niklová: Je to vlastně půl na půl, některé modely byly asymetrické a druhá polovina byla symetrická. Hodně jsem používala tvar kruhu. Siluety byly jednoduché a základní. Na detaily jsem používala koženku, flauš na kabáty a bílou klasickou košilovinu. Barvy černou a bílou.

Co vás tak fascinuje na kruhu?
Vendula Niklová: Je to ideální tvar, a když se zdeformuje, tak se z něj dají udělat další zajímavé tvary. Může se to přehnout, různě nastřihnout, skládat. Dají se podle něj i tvořit střihy. Takže jsem s kruhem hodně pracovala, myslím, že v každém modelu najdete ten kruh, když se pořádně podíváte.

Kdo je potenciální nositelka vašich šatů?
Vendula Niklová: Tak to bude asi mladší věková kategorie. (Zamyslí se.) Nebo ty kabáty by mohly mít i starší ženy a myslím, že by je mohl nosit vlastně každý, kdo je trošku extravagantnější. Mohl by to nosit kdokoliv, komu se to bude líbit. Myslím, že tam nejsou nějaké modely vyloženě na mladé nebo na starší. Mohlo by to slušet každému.

Slyšela jsem, že své modely tvoříte tak, aby byly ženské.
Vendula Niklová: No, zrovna tyhle modely moc nebyly, ale v předchozích kolekcích jsem mívala šaty obtažené kolem těla, snažím se zachovávat tvar ženské postavy. Ale zrovna tato kolekce se z toho vymyká a tolik to tam nebylo.

Vybavíte si, kolikátá je to vaše kolekce?
Vendula Niklová: To už může být tak sedmá, osmá. Ale to počítám i kolekce, co jsem dělala na střední. Těch kolekcí mám strašně moc. Moji rodiče mají oděvní firmu, takže mám doma vyloženě úplně všechny stroje, máme tam spousty látek, takže já mám tu možnost, že pořád můžu něco tvořit, pořád můžu šít, nemám problém s materiály. Doma se vždycky něco najde, takže pořád tvořím a těch kolekcí už je strašně moc.

Když se někomu vaše modely zalíbí, je možnost nechat si je ušít?
Vendula Niklová: Určitě ano.

Jaké máte oblíbené návrháře?
Vendula Niklová: Těch je spousta. Já mám vždycky nějaké období a pokaždé se mi líbí někdo jiný, podle toho, jakou má kolekci, ale mám ráda třeba Ricka Owense.

Věnujete se i make-upu, jak jste k tomu přišla a jak to zužitkováváte ve své profesi?
Vendula Niklová: Není to tak dlouho, co jsem si dělala kurz Surface, je to asi půl roku a když jsem si ten kurz dělala, tak mě to hodně chytlo. Říkala jsem si dokonce, jestli nemám dělat spíš make-up. Ale ne, vrátila jsem se k návrhářství a baví mě to víc. Je to ale určitě super, že jsem ten kurz dělala i z toho důvodu, že když mám svoji kolekci, mám tam určitou atmosféru a můžu si ten make-up dotvořit sama, i vlasy a všechno. Když mám nějakou vizi a těžko se to popisuje někomu jinému, tak si to můžu sama vytvořit.

A je možné v backstag stihnout připravit modely i make-up?
Vendula Niklová: To se asi stíhat moc nedá, že bych dělala všechno najednou. Spíš na to mít lidi, předvést na jedné modelce, jak to má vypadat a ostatní vizážisté by pak jeli podle toho. Nebo nakreslit svou vizi. Vím, jak se stínuje a tak, když už s tím mám zkušenosti.

Jaké máte plány do budoucna?
Vendula Niklová: Určitě bude další kolekce. Budu se teď asi zaměřovat na saka na nějaké téma. To ještě úplně nemám, ale asi nějaké optické klamy. A chci používat koženku, ta se mi líbí.

 

Zdroj obrázků: Halin Selasi.cz 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram