ZasPas - originální české tašky z recyklovaných bezpečnostních pásů

ZasPas - originální české tašky z recyklovaných bezpečnostních pásů

V designových obchůdcích se začali objevovat tašky z bezpečnostních autopásů

V pražských designových obchůdcích se začali v průběhu letošního rok u objevovat tašky a kabelky z velmi neotřelého materiálu - z bezpečnostních autopásů. Po dalším pátrání zjistíte, že se jedná o pásy z vraků, tedy jsou to recyklované pásy, kterým se autoři těchto výrobků snaží najít nový smysl.
 
Původcem nápadu je architektka Tereza Cieslarová. A jak k tomu vlastně došlo? “Na volejbalovém turnaji jsem hrála v teamu s chlapíkem, který vlastní vrakoviště. Mezi zápasy se toho probíralo hodně a jedním z témat byla i jeho obživa,” vypráví autorka dnes již 17 různých typů tašek. “Říkal, že většina materiálu jde z auta recyklovat. Až na pár věcí, které končí třeba ve spalovně a mezi nimi byly i pásy.” Tvořivá, čerstvě dostudovaná architektka neváhala a domluvila si návštěvu vrakoviště a odvoz prvních kusů pásů. To byl předvoj vzniku nové značky.
 
První tašku si ušila již v létě 2012 a s radostí sledovala reakce svého okolí, když ji běžně nosila. Na začátku roku 2013 byla oslovena a popíchnuta ke vzniku značky svým švagrem Michalem a společně i s podporou rodiny začali prodávat první kusy. Tereza se starala o návrhy, prototypy a vizuální styl značky a Michal o obchodní stránku. Vznikl ZasPas - originální české tašky z recyklovaných bezpečnostních pásů.
 
V průběhu tvorby sice zjistili, že nejsou jedinými na světě - konkurence v Americe je ovšem nezastavila. Vše dělají po svém, bez potřeby inspirace výrobou v cizích zemích.
 
Koncept značky ZasPas vychází z recyklace autoodpadu - to je hnací motor nových nápadů. Proto není náhodou, že prezentace na prodejních veletrzích je obohacena o další prvky – kličky na stahování okýnek tvoří háčky pro zavěšení produktů nebo pneumatiky naskládané na sebe podstavu stolku. I samotné tašky představujeme v jejich původním prostředí vrakovišt.
 
“Materiál je velmi specifický a stěží na první pohled rozpoznatelný. O to více je člověk šokován, když se dozví z čeho vlastně výrobky jsou”, doplňuje autorka. “Z pásů tvoříme elegantní kabelky, sportovní tašky, taštičky či brašny pro pány, a pokaždé jsou trochu odlišné. Jsme závislí na zdroji z vrakovišť, a to dodává každé tašce originalitu. Pásy se liší nejenom barvou, opotřebením, strukturou a počtem proužků, ale i přezou, kterou na některých modelech také využíváme”. To zaručuje, že každý kus je originál.
 
 
Cesta přeměny pásů v tašky je velmi dlouhá a složitá, než se dostane ke konečnému zákazníkovi. “Zatím nám pozitivní reakce z nadšených zákazníků dodává energii a chuť zdolávat překážky. Motivuje nás to tvořit další a další věci.”
 
 
     
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram