
Závěsy, bedding i osvětlení pomohou zařídit pronajatý byt, radí interiérová designérka Jana Pařízková
Máte pocit, že nájemní byt nemůže nikdy vypadat dokonale nebo výjimečně? Vždy záleží na tom, co majitel dovolí a kolik peněz chcete do interiéru investovat, ale pokud máte aspoň částečně „volné ruce“, připravili jsme si pro vás několik rad od interiérové designérky Jany Pařízkové.
Prvky, které zpříjemní interiér a násobně zlepší atmosféru
Textilie umí kouzla. Závěsy a okenní dekorace jsou tím prvním, co můžete pro svůj nový byt udělat. „Pokud okna nejsou zrovna oslňující, většině interiérů pomůže, když se tzv. „oblečou“. Může se jednat o voály, závěsy, rolety, nebo klidně i jejich kombinaci. Příjemné je určité „vrstvení“, které dodává interiéru zabydlenost a hloubku. Kromě estetického účelu plní tyto prvky večer funkci zatemnění kvůli soukromí a během dne pak odcloňují světlo, slunečních paprsky a letní žár,“ říká designérka Jana Pařízková a dále zmiňuje, že interiér krásně promění i kusový koberec, který má nezastupitelné místo např. v obývacím pokoji v oblasti pohovky a konferenčního stolku. Přidává na komfortu a je navíc velkou plochou, která může přinést do interiéru silný prvek, nápad, barevnost, texturu a kreativitu. Na trhu je spousta originálních a krásných koberců. Výhodou je, že si ho při stěhování jednoduše odnesete s sebou.
Bedding – povlečení a pléd na postel
Postel většinou zaujímá výrazný prostor v místnosti, proto je zcela zásadní, jak postel vypadá a promlouvá do charakteru místnosti. Promyšleně proto vybírejte ložní prádlo a přehoz na postel, což je jednoduchá cesta, jak lze za poměrně malou částku interiér povýšit.
Pomohou i světla, umění, dekorace a smyslové stimuly
„Interiéru škodí, pokud není dostatečně nasvětlený a není zde dostatek různých světelných zdrojů pro vytvoření různých atmosfér. Pro atmosféru je vždy na škodu, pokud je v místnosti pouze jedno centrální světlo. I v pronajatém bytě se dá kouzlit s lampami, ať už stojacími, stolními nebo přenosnými, které se nabíjí přes USB. Těmi se dá přidat světlo, kdekoli to bude žádoucí,“ doplňuje Jana Pařízková.

Dekorace na kuchyňské lince
Všechno, co jde, ukliďte do kuchyňské linky. I mixéry, kávovary a sodastreamy. Linku pak dekorujte krásným, ale funkčním nádobím, např. hezkým litinový hrncem, krásnými dřevěnými prkýnky, varnou konvicí na vodu (ideálně varnou, ne rychlovarnou!) nebo litinovým setem na čaj. „Dekorace, nástěnné obrazy a další umělecké kousky umí vdechnout interiéru nezaměnitelnou atmosféru a look. Promyslete, co by se na kterou stěnu hodilo a vyhněte se impulsivním nákupům v „trendových“ řetězcích. Existují e-shopy a obchody, kde prodávají hezké a kvalitní tisky, které můžete nechat originálně zarámovat. Promyšleně vybírejte i vázy a další dekorace,“ doporučuje Jana Pařízková.
Ručníky a kvalitní doplňky v koupelně
Koupelnu v pronajatém bytě příliš měnit nejde. Do výsledné podoby interiéru ale promlouvají ručníky, osušky a nádoby na mýdlo a kartáčky. Investujte proto do těchto prvků, kterými se dá prostor příjemně pozvednout. Přívětivá by měla být i vstupní místnost. Haly, zádveří a vstupní chodby bývají často opomíjeny v tom, že by měly přinášet něco krásného. Důraz je kladen na funkčnost a praktičnost. Je to nicméně první místnost, do které vstupujete vy i vaše návštěvy. Měla by vás proto „obejmout“ a naladit na příjemnou atmosféru. Doplňte sem proto něco hezkého – umění, lampu, květinu, zrcadlo, nebo ideálně kombinaci těchto prvků.
Interiérové svíčky, vůně a hudba
Člověk je smyslový. Proto v celkové atmosféře bytu hraje roli nejen to, co vidíme, ale i co cítíme a slyšíme. Vyzkoušejte si to. Kupte si krásné svíčky, vonné tyčinky a pusťte příjemnou hudbu. A uvidíte tu změnu.