Závěsy, bedding i osvětlení pomohou zařídit pronajatý byt, radí interiérová designérka Jana Pařízková

Závěsy, bedding i osvětlení pomohou zařídit pronajatý byt, radí interiérová designérka Jana Pařízková

Máte pocit, že nájemní byt nemůže nikdy vypadat dokonale nebo výjimečně? Vždy záleží na tom, co majitel dovolí a kolik peněz chcete do interiéru investovat, ale pokud máte aspoň částečně „volné ruce“, připravili jsme si pro vás několik rad od interiérové designérky Jany Pařízkové.

Prvky, které zpříjemní interiér a násobně zlepší atmosféru

Textilie umí kouzla. Závěsy a okenní dekorace jsou tím prvním, co můžete pro svůj nový byt udělat. „Pokud okna nejsou zrovna oslňující, většině interiérů pomůže, když se tzv. „oblečou“. Může se jednat o voály, závěsy, rolety, nebo klidně i jejich kombinaci. Příjemné je určité „vrstvení“, které dodává interiéru zabydlenost a hloubku. Kromě estetického účelu plní tyto prvky večer funkci zatemnění kvůli soukromí a během dne pak odcloňují světlo, slunečních paprsky a letní žár,“ říká designérka Jana Pařízková a dále zmiňuje, že interiér krásně promění i kusový koberec, který má nezastupitelné místo např. v obývacím pokoji v oblasti pohovky a konferenčního stolku. Přidává na komfortu a je navíc velkou plochou, která může přinést do interiéru silný prvek, nápad, barevnost, texturu a kreativitu. Na trhu je spousta originálních a krásných koberců. Výhodou je, že si ho při stěhování jednoduše odnesete s sebou.

Bedding – povlečení a pléd na postel

Postel většinou zaujímá výrazný prostor v místnosti, proto je zcela zásadní, jak postel vypadá a promlouvá do charakteru místnosti. Promyšleně proto vybírejte ložní prádlo a přehoz na postel, což je jednoduchá cesta, jak lze za poměrně malou částku interiér povýšit.

Pomohou i světla, umění, dekorace a smyslové stimuly

„Interiéru škodí, pokud není dostatečně nasvětlený a není zde dostatek různých světelných zdrojů pro vytvoření různých atmosfér. Pro atmosféru je vždy na škodu, pokud je v místnosti pouze jedno centrální světlo. I v pronajatém bytě se dá kouzlit s lampami, ať už stojacími, stolními nebo přenosnými, které se nabíjí přes USB. Těmi se dá přidat světlo, kdekoli to bude žádoucí,“ doplňuje Jana Pařízková. 

foto: se svolením Jany Pařízkové

Dekorace na kuchyňské lince

Všechno, co jde, ukliďte do kuchyňské linky. I mixéry, kávovary a sodastreamy. Linku pak dekorujte krásným, ale funkčním nádobím, např. hezkým litinový hrncem, krásnými dřevěnými prkýnky, varnou konvicí na vodu (ideálně varnou, ne rychlovarnou!) nebo litinovým setem na čaj. „Dekorace, nástěnné obrazy a další umělecké kousky umí vdechnout interiéru nezaměnitelnou atmosféru a look. Promyslete, co by se na kterou stěnu hodilo a vyhněte se impulsivním nákupům v „trendových“ řetězcích. Existují e-shopy a obchody, kde prodávají hezké a kvalitní tisky, které můžete nechat originálně zarámovat. Promyšleně vybírejte i vázy a další dekorace,“ doporučuje Jana Pařízková.

Ručníky a kvalitní doplňky v koupelně

Koupelnu v pronajatém bytě příliš měnit nejde. Do výsledné podoby interiéru ale promlouvají ručníky, osušky a nádoby na mýdlo a kartáčky. Investujte proto do těchto prvků, kterými se dá prostor příjemně pozvednout.  Přívětivá by měla být i vstupní místnost. Haly, zádveří a vstupní chodby bývají často opomíjeny v tom, že by měly přinášet něco krásného. Důraz je kladen na funkčnost a praktičnost. Je to nicméně první místnost, do které vstupujete vy i vaše návštěvy. Měla by vás proto „obejmout“ a naladit na příjemnou atmosféru. Doplňte sem proto něco hezkého – umění, lampu, květinu, zrcadlo, nebo ideálně kombinaci těchto prvků. 

Interiérové svíčky, vůně a hudba 

Člověk je smyslový. Proto v celkové atmosféře bytu hraje roli nejen to, co vidíme, ale i co cítíme a slyšíme. Vyzkoušejte si to. Kupte si krásné svíčky, vonné tyčinky a pusťte příjemnou hudbu. A uvidíte tu změnu. 

 

Mohlo by vás zajímat