Zdravé nehty: Pečujte o svoje „drápky“, protože zdravé nehty = krásné nehty

Zdravé nehty: Pečujte o svoje „drápky“, protože zdravé nehty = krásné nehty

 Jak předejít vzniku bílých skvrn 

Jak předejít vzniku bílých skvrn 
Bílé skvrnky jsou vlastně dutá místečka mezi jednotlivými vrstvami nehtu. Mohou být způsobena např. silným tlakem či poraněním kořene nehtu, ale také mohou signalizovat některá onemocnění organismu (horečky, poruchy ledvin a jater). Již vzniklé skvrnky odstranit nelze, musíte počkat, až odrostou. Jejich dalšímu vzniku však můžete předejít. Chovejte se při manikúře ke svým nehtům šetrně, nestříhejte kůžičku kolem nehtů a neškrábejte nehtové lůžko ostrými předměty. Bílé flíčky také často signalizují nedostatek vápníku či jiných minerálů, dbejte proto na dostatečný přísun vitamínů, které jsou pro zdravé nehty důležité: vápník, křemík, železo, vitamíny A a D.

Žlutá není ta správná barva
Pokud jste kuřačka, je to jasné. Žlutá barva nehtů je zapříčiněna vaším zlozvykem a tipla bych, že to není jediný problém, který vám způsobuje. Pokud však „bafaní“ neholdujete a přesto vám nehty žloutnou, je třeba hledat příčinu jinde. Nažloutlá barva všech nehtů může být způsobena častým odlakováváním a následným lakováním. Vhodné je před použitím barevného laku natřít nehet vrstvou laku bezbarvého, který ho ochrání před zabarvením. Již vzniklé zežloutnutí lze odstranit několika způsoby. Vydrhněte si nehty obyčejnou domácí zubní pastou. Pomůže vám odstranit nepříjemné skvrny, rozzáří povrch nehtů a částečně vybělí jejich zažloutlý odstín. Nebo zkuste namočit ruce do vody s vymačkaným citrónem. Kyselina citrónová totiž rozpouští skvrny a posiluje nehtové lůžko. Jestliže se však žlutá až hnědá barva objevuje jen na několika nehtech a takové zabarvení nelze odstranit pilníkem, může se jednat o infekční onemocnění nehtu a to vám potom pasta ani citron nepomůžou…

Plísně nechme sýrům
Vůbec nejprotivnějším onemocněním nehtů, které vás může postihnout, jsou různé plísně. Jejich léčba bývá většinou zdlouhavá a vyžaduje trpělivost, nicméně je nezbytná, pokud nechcete chodit po světě se zapáchající mokvající houbou namísto nehtu. Onychomykóza, jak se také plíseň nehtů nazývá, na sebe upozorňuje změnou barvy nehtového lůžka, nepříjemným svěděním a zápachem. Chytnout takovou plíseň není naneštěstí vůbec těžké. Stačí nosit nevhodnou obuv či navštívit plavecký bazén, který je pro přenášení plísní přímo rájem. Pokud onemocnění není v pokročilém stádiu a vám se nechce k doktorovi, můžete vyzkoušet recept našich babiček. Plísně a paraziti nesnáší česnek a platí to i v tomto případě. Vydesinfikujte si řádně obuv česnekem a potírejte si jím pravidelně i postižená místa. Pokud léčba do měsíce nezabere, nezbude vám nic jiného, než navštívit odborníka.

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram