Znáte českou módní značku Machač? Ne? Pak je nejvyšší čas se seznámit

Znáte českou módní značku Machač? Ne? Pak je nejvyšší čas se seznámit

Značka Machač je ambiciózní oděvní firma pocházející z České Třebové. Založena byla v roce 2017 a stojí za ní celá rodina Machač. Jednotliví členové rodiny se podílejí na všech oblastech byznysu a dávají vzniknout nepřehlédnutelným a ohromujícím kolekcím.

 

Značka Machač chce navrátit českou módu do českých ulic a na české ženy. Jak se jim to daří a jakým způsobem tvoří své modely prozradila designérka a marketingová manažerka značky Tereza Machač. 

Jak vznikl nápad na založení vlastní značky oblečení?

Mamka vždycky toužila být návrhářkou, ráda šila a zajímalo ji hezké oblečení. Po maturitě chtěla jít studovat VOŠ s tímto zaměřením, ale otěhotněla a musela změnit plány. Vdala se a společně s taťkou otevřeli butik Oděvy Machačovi. Postupně jim začala být malá nabídka značek, které prodávaly a do rodinného podnikání jsem se postupně zapojila já i sestra. Rozhodli jsme se oslovit švadleny a realizovat naše první nápady. Mezitím sestra vystudovala Umělockoprůmyslovou školu a značka Machač se vydala směrem ke své aktuální podobě. 

Značka Machač je rodinnou firmou. Jaké má takové podnikání výhody a v čem jsou jeho úskalí?

Myslím, že podnikání tohoto typu lze považovat za dar i prokletí. Pro nás je určitě výhodou, že nám rodiče vytvořili pevné zázemí a částečně prošlapali cestu. Ale nebudu lhát, nevyhnou se nám doma hádky a ostré výměny názorů.  Všechno má své klady i zápory. Naštěstí všichni víme, co je pro nás prioritou.

Kdo všechno z rodiny ve firmě pracuje a co má kdo na starost?

Často je to tak, že se naše pozice prolínají. Mamka s tetou Evou se od začátku staraly o butik, táta jezdil pro zboží a řešil obchod. Aktuálně pomáhá napříč celým podnikáním. Já se věnuji tvorbě návrhů, řeším marketing a sociální sítě. Sestra Anna má na starosti výrobu, střihy a návrhy. Navrhování se stále věnuje i maminka, která má na bedrech společně s tetou i butik.

Jaký typ žen oblékáte? A vyberou si u vás i ženy s nekonfekční postavou?

Naši kamennou prodejnu v České Třebové navštěvují převážně ženy mezi 35 a 60 lety věku. Tyto ženy chtějí být nepřehlédnutelné a přesto zůstat elegantní a vkusné. A určitě oblékneme i dámy s nekonfekční postavou. Naše sezónní nabídka čítá okolo 120 až 150 modelů a to už je škála, z které se dá dobře vybírat. Chceme, aby si u nás vybrala každá žena s každým typem postavy. Proto šijeme i větší velikosti. Zároveň se snažíme, aby byly naše kolekce vzájemně kombinovatelné a to nejen v rámci sezóny, ale napříč tvorbou. 

Jaký je váš nejprodávanější model?

Jsou to Cargo kalhoty a pak úpletové široké kalhoty v různých barvách a velikostech.

Proč by měla žena pořídit do svého šatníku zrovna vaši značku?

Naše móda vyjadřuje eleganci všedního dne. Je často dělána a navrhována tak, aby odpovídala podmínkám života české ženy. Aby se tato žena cítila žensky a přitažlivě nevulgárním způsobem. Máme rádi takzvanou zahalenou módu. Krásná a sebevědomá žena nemusí být za každou cenu vyzývavá. 

Je něco, co vám vadí na oblékání českých žen? Všímáte si nějakých opakujících se přešlapů?

Za největší hřích proti dobrému vkusu považujeme legíny suplující kalhoty. Nic proti legínám jako takovým, sami je máme v portfoliu, ale musí být použity buď pro sportovní účely, nebo jako spodní vrstva outfittu. 

Kdybyste si mohli vybrat, že budete oblékat jakoukoli známou osobnost. Koho byste zvolili?

Momentálně nikoho takového vysněného nemáme. Vždy je to o vzájemných sympatiích a stejném naladění. Nějaké nucené spolupráce nemají smysl. 

Mnoho českých značek sleduje trendy udržitelnosti. Je to i vaše cesta?

Každý kvalitní kousek, který si koupíte a nosíte ho více než jednu sezónu je v podstatě udržitelný. Naše věci vám určitě vydrží roky, protože nám záleží na nadčasových střizích a kvalitním šití. Když si po třech letech obléknete kalhoty značky Machač, pořád budou vypadat dobře. A v tom je pro nás udržitelnost. Používáme evropské materiály vyrobené v Itálii, Holandsku, Česku a dalších evropských zemí a dáváme práci českým švadlenkám. Šijeme pouze v českých šicích dílnách. 

Co jste si pro nás připravili pro nadcházející sezónu jaro/léto? Jak bude vypadat vaše kolekce?

Když si tuto kolekci představím, vidím barvy. Naše kolekce doslova hýří barvami. Najdete v ní limetkovou, fialovou, tyrkysovou nebo zelenou. Zaměřili jsme se hodně na kostýmy, komplety, které se dají vzájemně kombinovat. Máme rádi vyladěný outfit jako celek - např. ze stejného materiálu nebo v jednom odstínu barev. Samozřejmě nemůžou chybět ani šaty - tentokrát v minimalistickém nebo klasičtějším provedení. Do letní kolekce jsme zařadili také přírodní materiály, které v tomto ročním období zákaznice často vyhledávají.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram