Zuzana Osako šije podle staletých vzorů moravských krojů

Zuzana Osako šije podle staletých vzorů moravských krojů

Zuzana Osako je česká ilustrátorka a módní návrhářka zaměřující se zejména na folklor. Část života strávila v Japonsku a naučila se zde malbu tuší.

Od malička kreslila postavy v nejrůznějších situacích a od začátku pro ni hrálo velkou roli oblečení jejích kreslených hrdinů. Už během základní školy začala pracovat jako fotomodelka a po jejím ukončení se odstěhovala do Milána, aby zde studovala oděvní design. Finanční náročnost dětského snu ji však donutila vrátit se domů, studovala obor užitá malba na Střední uměleckoprůmyslové škole v Hodoníně a střední vzdělání dokončila na gymnáziu v Brně. Vysokoškolský diplom Zuzana Osako získala při studiu práva v podnikání v Praze. V současnosti studuje obor etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Jako ilustrátorka pracuji převážně s tuší. Mé osobní téma je český venkov a lidové tradice. Dlouhodobě se profesně věnuji módní a knižní ilustraci, portrétu a reklamě.

Díky modelingu v osmnácti letech pracovně vycestovala do Tokia, kde se seznámila s budoucím manželem, a ještě ve středoškolských letech se jí narodil první syn, ke kterému později přibyly další dvě děti. Během pětiletého pobytu v Japonsku studovala malbu japonskou tuší, tou se v současnosti profiluje jak v oboru módní a knižní ilustrace, při komerčních zakázkách pro luxusní zboží, kosmetické, hudební a další firmy, tak hlavně v oblasti folkloru.

Na pracovní schůzku, na víkend, se sakem k podzimním procházkám… Košilové šaty lze nosit na mnoho způsobů, proto jsou hitem letošního roku. Ty od české návrhářky Zuzany Osako mají jemnou siluetu boků, takže zbytečně nerozšiřují, výraznou pasovou linii, stojáčeku krku, kapsy pro pohodlné nošení a sámky na rukávech i na spodním lemu.

Na folklor a tradice je zaměřena největší část její práce. Zuzana Osako má za sebou autorské výstavy kreseb jihomoravských krojů, byla členkou správní rady Jihomoravské komunitní nadace a nitky sbíhající se od tradic českého venkova do proudu jejích hlavních zájmů, kterými je kresba a móda, daly vzniknout i zakázkovému krejčovství nazvanému TRADICE.

Nejnovějšími projekty Zuzany Osako jsou práce na nástupové kolekci oblečení pro olympiádu v Tokiu 2020 a vytvoření jarní kolekce pro českou značku Pietro Filipi.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram