Zveme vás na 107. AXA Primátorky ve stylu Le Premier

Zveme vás na 107. AXA Primátorky ve stylu Le Premier

Psal se rok 1910, když se v Praze uskutečnil první závod osmiveslic. Letošní, už stosedmý, ročník odstartuje výjimečně v zářijovém termínu a uskuteční se ve dnech 18. – 20. září na nábřeží Vltavy Prahy 2. Trasa Primátorek začíná u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem.

Legendární závod probíhá – jak sám název napovídá – pod záštitou primátora hlavního města Prahy. Vzhledem k více než stoleté tradici se Primátorky mohou pyšnit umístěním mezi nejstaršími sportovními akcemi nejen Česka, ale i celé Evropy.

Společenská událost s jasně daným dress codem

AXA Primátorky jsou prestižní akce s dlouhou historií, a jsou tak společenskou událostí, stejně jako například dostihy. Na nábřežích kolem Vltavy potkáte během „primátorského“ víkendu významné osobnosti sportu, kultury i politického dění. Váze této události by tak měl odpovídat i outfit diváků.To je důvod, proč je stylovým partnerem firma Le Premier, právě na sebe bere úkol poradit hostům, jak se nejvhodněji obléct. 

Dress code Primátorek zní smart casual: oděv by měl být neformální, ale zároveň elegantní. Se společenskými kalhotami nebo chinos udělá každý dojem, bude-li horko, nešlápne vedle ani s kraťasy z kvalitního materiálu. Doplnit je může ideálně košilí s dlouhým rukávem, případně polo trikem. V podvečer se bude hodit lehký blejzr nebo sako, případně tenký svetr. Na nohy obout mokasíny či boat shoes – ostatně znáte stylovější obutí na závody lodí, než „boat“?

Tip: Co si rozhodně neoblékat a jaký model doporučit partnerkám najdete na www.axaprimatorky.cz/dress-code.

Soutěž pro britské gentlemany z vysokých škol

Ještě starší je The Boat Race, světově proslulé veslařské klání mezi zástupci britských univerzit Cambridge a Oxford. Téměř 200 let stará sportovní událost měla v prvopočátku nabídnout soutěžní bitvu bystrých hlav – studentů, a naplnit tak ideály antiky. První Boat Race vypukl na řece Temži 10. června 1829, tedy o 81 let a 8 dní dříve, než se uskutečnily první Primátorky.

Britští veslaři musí pokořit téměř 7 kilometrů dlouhý úsek. Čeští závodníci mají trasu poněkud kratší (její délka je „pouhé“ 2 kilometry), zato ale náročnější díky zatáčce, která prověřuje um a zkušenosti veslařů. Specifickou zatáčku tvoří na trase Vyšehradská skála, kterou je nutné objet. A je to právě tato zatáčka, která dělá z Primátorek českou záležitost. Každá zahraniční posádka, která zde závodila, si právě v tomto místě vylámala zuby. S trochou nadsázky lze říci, že do zatáčky zahraniční hosté vedou, po projetí zatáčky je jasné, že vyhraje Dukla.

Chlapům z Velké Británie je záhodno poděkovat nejen za jistou dávku „závodní“ inspirace, ale i za rozvoj veslování na českém území: významně ho totiž ovlivnili právě Angličané, kteří žili v období habsburské monarchie v Praze. Ti v roce 1860 dokonce založili na Slovanském ostrově veslařský kroužek.

Z historie Primátorek

19. 6. 1910 se poprvé schází pražská veřejnost, aby z nábřeží sledovala děj prvních Primátorek.

24 let vládli veslicím na Pražských primátorkách jen a pouze muži. V roce 1934 se poprvé koná i závod ženských osmiveslic.

Od roku 1958 závodí na Primátorkách o Zlaté veslo také osmy juniorů.

V roce 1973 byla do programu zařazena veteránská soutěž mužů, ve které se většinou utkávají bývalí závodníci.

Od roku 1988 se koná i závod dorostenců (16 a 17 let), a to pod názvem Cena Vltavy: Memoriál Jindřicha Gottwalda. 

Od roku 1995 se smějí Primátorek účastnit i skifaři (jednotlivci), kteří se v minulosti stali mistry republiky v této disciplíně.

Roku 1996 přibyla ženská veteránská soutěž.

Před 20 lety, v roce 2000, se mohli Primátorek poprvé účastnit i zahraniční veslařské týmy.

Od roku 2011 se v pátek před závodním víkendem koná závod Univerzitních osem – souboj posádek vysokých škol, aby si i čeští studenti mohli vychutnat ikonický The Boat Race. Příjemnou zábavu vám přeje Le Premier, stylový partner Primátorek a pořadatelé 107. AXA Primátorek. Přijďte o víkendu od 18. do 20. září 2020 na náplavku Rašínova nábřeží a užijte si závody s námi. Vstup je zdarma. Více informací najdete na www.axaprimatorky.cz.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram