dnes je 18.10.2021 a svátek má Lukáš

50 let od Woodstocku a festivalová móda se téměř nezměnila

Přidat na Seznam.cz
V roce 1969 se nedaleko města Woodstock konal nejlegendárnější třídenní hudební festival všech dob. Půl milionu návštěvníků, protesty proti válce ve Vietnamu, nesmrtelní umělci, ale i originální móda, která rezonuje dodnes, to všechno může definovat jednu z klíčových a největších událostí na poli populární hudby.

Co neodmyslitelně patří k hippie stylu? Květiny ve vlasech, batika, nepřeberné množství barev, přírodní vzory, kalhoty do zvonu. A džíny. Džínové bundy, kalhoty, všechno. Co se týče Woodstocku, tohle všechno jste tam mohli najít. A určitě i mnohem víc. Ale také mnohem míň. Protože kůže byla na tomhle festivalu všudypřítomná. Určitě za to může fakt, že bylo léto, a tudíž horké počasí. Ale léto přináší i mohutné bouřky, které udělaly z festivalového areálu báječný prostor na pořádání zápasů v bahně, rozmáčely všechno oblečení, ve kterém účastníci přijeli, a i o jídlo a hygienické potřeby byla nouze. 

Dnes už je většina festivalových účastníků opatrnější a bere si s sebou repelent, spacák a pro jistotu tričko navíc. A kdo chce zazářit, tak mění outfity několikrát denně. Ale můžeme vám garantovat, že i ta instagramová celebrita, co si lepí barevné kamínky na tvář a bydlí v hotelu, má něco společného s holkou, co poslouchala Janis Joplin a neodmítla u toho nějakou lehčí drogu.

Stačí se podívat na pár fotek z loňské Coachelly a hned je jasno. Možná si módní ikony neuvědomují, koho a jak vlastně kopírují, možná že to vědí dobře. Jestli by z toho měli radost hippies z šedesátých let, to soudit nebudeme, ale my máme radost z toho, že svoboda barev a stylů a možností se někde projevuje v tak velké míře jako právě na hudebních festivalech. Takže se nemusíme bát vytáhnout džíny po mámě a hurá skákat do bahna.

A že se vrací batika, to nás zaskočilo. Byla sice sranda, když jsme na dětských táborech omotávali provázkem trička, co nám maminka podle instrukcí zabalila s sebou, a následně máčeli v hrncích na zavařování, ale ruku na srdce, nosit se to nedalo. Ale třeba jsme prostě jen neuměli vykouzlit ty správné vzory a teď nám to konečně někdo ukáže. A další bizarní kousek, džínové zvonáče. Takže, jak to tedy s nimi teď je? Před patnácti lety jsme obzvlášť my ženy zvonáče celkem ochotně nosily, pak se nám zprotivily a přešly jsme do střihu pevně obtahujícím lýtka. Chvíli jsme ukazovaly pupíky, pak jsme poslechly babičku a rozhodly jsme se, že tedy prochladnout nechceme a začaly jsme knoflíky zase zapínat v pase. A teď se máme vrátit zase tam, kam jsme se nikdy vracet nechtěly? Na tuhle adaptaci asi potřebujeme víc času.

Každopádně na festival v nich vyrazit můžeme. K tomu třeba tu barevnou tuniku, co jsme si omylem koupily v Indii, a květiny do vlasů. Kelímek do ruky (jak jinak než vratný, o zbytečnosti jednorázových už víme přece své), namazat proti spálení všechny obnažené části těla a užijme si svobodu pohybu s dalšími čtyřmi lidmi na jednom metru čtverečním.

 

photos: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE ZE SPOLEČNOSTI WOODSTOCK FESTIVAL FESTIVALOVÁ MÓDA HIPPIE STYL

Související články

Leťte s námi do pohádkového světa v představení, které milují děti i jejich rodiče

Petr Pan, milovaný dětmi i dospělými po celém světě, je skutečnou legendou v pohádkovém světě knih a filmů. Zveme vás na představení, které mělo premiéru v divadle ABC v září letošního roku a je novou adaptací slavného příběhu v režii Davida Drábka.
 

Celý článek

Converse X paria/FARZANEH vzdává hold íránské kultuře

Klasika se potkává s moderní funkčností v nové kolaboraci Converse a londýnské designérky Paria Farzaneh. Jde už o druhou spolupráci, která znovu vzdává hold estetice 90. let a íránské kultuře.

Celý článek

Původně režisérka, nyní malířka. Veronika Mikalová svými obrazy inspiruje stovky tisíc lidí po celém světě

Když si umělkyně a youtuberka Veronika Mikalová přivydělávala při studiu jako modelka na kresbě aktu, nikdy by ji nenapadlo, že jednou bude sama inspirovat stovky tisíc lidí po celém světě svými malbami a tutoriály na youtube. 

Celý článek

Podpora české gastronomie v podání Markéty Pavleje alias Kitchenette

Kitchenette SoMe - nový projekt, který podpoří českou gastronomii a její prezentaci na sociálních sítích. Nestojí za ním nikdo jiný než známá foodblogerka Markéta Pavleje.

Celý článek

Módní bonbónky z Met Gala 2021

Letošní svátek milovníků vysoké módy Met Gala je již za námi, a nezbývá než si vychutnat módní bonbónky. A že jich bylo! Hvězdy světového formátu ukázaly svůj smysl pro módu i extravaganci.

Celý článek

Ve světě e-commerce jsou džíny a tričko až na výjimky ok, říká generální ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková

Přinášíme vám rozhovor s další nejvlivnější ženou Česka. Tentokrát je jí Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz. Zeptali jsme se jí na módu, konkurenci i poslání budoucím generacím.

Celý článek

DESPERADOS JE INSPIRACE NEJENOM PRO ČESKÉ UMĚLCE

Unikátní pestrobarevné malby tří českých výtvarníků promítnuté na průhledné plexisklo zachytila kamera. Ochucená piva Desperados vyostřená tequilou podněcují temperament i svobodu osobnosti.

Celý článek

Německé módní značky, které možná ještě neznáte

Německo - rodná země jednoho z nejúžasnějších návrhářů naší historie Karla Lagerfelda, domovská země značky Hugo Boss a kolébka Adidas či Puma. Znáte ale i další skvosty německého návrhářství? 

Celý článek