dnes je 04.06.2020 a svátek má Dalibor

50 let od Woodstocku a festivalová móda se téměř nezměnila

Přidat na Seznam.cz
V roce 1969 se nedaleko města Woodstock konal nejlegendárnější třídenní hudební festival všech dob. Půl milionu návštěvníků, protesty proti válce ve Vietnamu, nesmrtelní umělci, ale i originální móda, která rezonuje dodnes, to všechno může definovat jednu z klíčových a největších událostí na poli populární hudby.

Co neodmyslitelně patří k hippie stylu? Květiny ve vlasech, batika, nepřeberné množství barev, přírodní vzory, kalhoty do zvonu. A džíny. Džínové bundy, kalhoty, všechno. Co se týče Woodstocku, tohle všechno jste tam mohli najít. A určitě i mnohem víc. Ale také mnohem míň. Protože kůže byla na tomhle festivalu všudypřítomná. Určitě za to může fakt, že bylo léto, a tudíž horké počasí. Ale léto přináší i mohutné bouřky, které udělaly z festivalového areálu báječný prostor na pořádání zápasů v bahně, rozmáčely všechno oblečení, ve kterém účastníci přijeli, a i o jídlo a hygienické potřeby byla nouze. 

Dnes už je většina festivalových účastníků opatrnější a bere si s sebou repelent, spacák a pro jistotu tričko navíc. A kdo chce zazářit, tak mění outfity několikrát denně. Ale můžeme vám garantovat, že i ta instagramová celebrita, co si lepí barevné kamínky na tvář a bydlí v hotelu, má něco společného s holkou, co poslouchala Janis Joplin a neodmítla u toho nějakou lehčí drogu.

Stačí se podívat na pár fotek z loňské Coachelly a hned je jasno. Možná si módní ikony neuvědomují, koho a jak vlastně kopírují, možná že to vědí dobře. Jestli by z toho měli radost hippies z šedesátých let, to soudit nebudeme, ale my máme radost z toho, že svoboda barev a stylů a možností se někde projevuje v tak velké míře jako právě na hudebních festivalech. Takže se nemusíme bát vytáhnout džíny po mámě a hurá skákat do bahna.

A že se vrací batika, to nás zaskočilo. Byla sice sranda, když jsme na dětských táborech omotávali provázkem trička, co nám maminka podle instrukcí zabalila s sebou, a následně máčeli v hrncích na zavařování, ale ruku na srdce, nosit se to nedalo. Ale třeba jsme prostě jen neuměli vykouzlit ty správné vzory a teď nám to konečně někdo ukáže. A další bizarní kousek, džínové zvonáče. Takže, jak to tedy s nimi teď je? Před patnácti lety jsme obzvlášť my ženy zvonáče celkem ochotně nosily, pak se nám zprotivily a přešly jsme do střihu pevně obtahujícím lýtka. Chvíli jsme ukazovaly pupíky, pak jsme poslechly babičku a rozhodly jsme se, že tedy prochladnout nechceme a začaly jsme knoflíky zase zapínat v pase. A teď se máme vrátit zase tam, kam jsme se nikdy vracet nechtěly? Na tuhle adaptaci asi potřebujeme víc času.

Každopádně na festival v nich vyrazit můžeme. K tomu třeba tu barevnou tuniku, co jsme si omylem koupily v Indii, a květiny do vlasů. Kelímek do ruky (jak jinak než vratný, o zbytečnosti jednorázových už víme přece své), namazat proti spálení všechny obnažené části těla a užijme si svobodu pohybu s dalšími čtyřmi lidmi na jednom metru čtverečním.

 

photos: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE ZE SPOLEČNOSTI WOODSTOCK FESTIVAL FESTIVALOVÁ MÓDA HIPPIE STYL

Související články

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Celý článek

Svatební den pod širým nebem – nový trend svatebních obřadů

Časy se mění. Trendy přicházejí a odcházejí, stejně jako krizové situace. Ta letošní s sebou přinesla nejen novinky ze světa hygieny a zdravotnictví, ale všichni jsme museli nebo budeme muset změnit svůj mindset. A na změny se musí připravit i nastávající nevěsty a ženichové.

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek

Vendula Pizingerová a její módní tváře

Česká média zaplavila radostná zpráva. Vendula Pizingerová oznámila, že je se svým manželem Josefem v očekávání. Podívali jsme se, jaké jsou módní tváře prezidentky nadace Kapka naděje a bývalé manželky známého zesnulého českého skladatele Karla Svobody.

Celý článek

Sebevědomí a skvělá postava i když nemáte čas? Vyzkoušejte ketodietu, při které nebudete hladovět!

Zhubnout trvale v relativně rychlém čase je v dnešní době určité sci-fi. Hlídat si stravu, sportovat, a ještě se starat o chod domácnosti, děti a manžela, může být nad naše síly. Jsou však způsoby, jak si hubnutí usnadnit. Znáte ketodietu?

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Skateboard: Koníček pro děti nebo sexy sport pro muže?

Časy se mění a s tím přicházejí i různé trendy. Dříve jsme viděli malé kluky pobíhat se skateboardem v ruce a nyní o tento druh sportu jeví zájem především muži 30+. 

Celý článek

Tom Ford a Anna Wintour zachraňují módní průmysl před ekonomickou krizí

Žijeme v době koronavirové. Nikdo nečekal, co přijde. Nikdo neví, co bude. Společně to ale zvládneme. Někteří z nás ale myslí nejen na to, jak zachránit současnou žalostnou situaci ve světě, ale také na to, co přijde. Čeká nás totiž i doba pokoronavirová.

Celý článek