dnes je 05.12.2022 a svátek má Jitka

Akné, růžovka nebo ekzém. Jak na nepříjemné trápení s pokožkou? 

Přidat na Seznam.cz
Cítit se dobře ve vlastním těle je pro naše psychické i fyzické zdraví jedním ze zásadních faktorů.  Proto mohou jakékoliv viditelné problémy naším sebevědomím pěkně zamávat a ovlivnit nás více, než bychom sami chtěli.

Zdroj: pexels

Často jde přitom o kožní potíže, které nezmizí s pubertou, ale trápí nás i v dospělosti. I z toho důvodu je nezbytné poradit se s odborníky, kteří mohou přijít s účinnou pomocí.

Kůže je mimořádně zajímavý orgán lidského těla. Chrání nás před vnějšími vlivy, udržuje naši tělesnou teplotu a zároveň je sídlem hmatových receptorů. Zatímco ta nejtlustší nám pokrývá záda, dlaně nebo plosky nohou, nejtenčí najdeme na vlasové části hlavy či obličeji. I z toho důvodu je třeba o ni správně a systematicky pečovat. Mezi nejfrekventovanější kožní problémy patří vyrážka, ekzém, zarudnutí, akné, ale i suchá pokožka.

Příčiny mohou být různé – například genetické predispozice, vliv okolního prostředí (kosmetické přípravky, sluneční záření či alergeny), ale i celkový duševní stav. 

„Aby vaše pokožka i pleť byla zdravá, přirozená a dobře vypadající, nestačí jen čisté štětce na make-up a kvalitní kosmetika. Důležitá je i vnitřní péče, tedy například vyvážená strava, dostatek vody nebo správný střevní a kožní mikrobiom. Náš genetický test Chromozoom Beauty dokáže odhalit nejen závažné predispozice ke vzniku atopické dermatitidy, autoimunitního onemocnění vitiligo nebo k rozvoji růžovky, ale navíc umí zjistit také náchylnosti ke vzniku vrásek či predispozici k hyperpigmentaci,“ vysvětluje Ing. et. Ing. Barbora Procházková PhD.


Chromozoom k dostání na chromozoom.cz - 3.799,00 Kč

1. Akné 

Akné je nejrozšířenějším onemocněním kůže, kterým trpí nejen dospívající, ale také dospělí. Ke vzniku a rozvoji dochází vlivem nadprodukce kožního mazu v pórech. V tomto případě jde o klasický pupínek s bílou hlavičkou a červeným okolím. Pokud ucpaný pór zůstane pod kůží, nazývá se „uzavřený komedon“. Naopak, je-li otevřený, mluvíme o černých tečkách. Ty se dostanou na povrch, kde vlivem vzduchu ztmavnou. Když se pupínek zhorší a nahromadí se v něm ještě více mastnoty, vytvoří se tzv. pastula. Existují ovšem ještě závažnější formy akné. K těm nejproblematičtějším patří například cystické akné, které často postihuje i celé rodiny. 

Pupínky jsou ve velké míře způsobeny genetickými predispozicemi v kombinaci s nevhodnými životními návyky i hormonálními změnami. Zatímco lehké akné jde léčit lokálně, u těch těžších je nutné obrátit se na dermatologa, který navrhne každému klientovi přesnou léčbu, a to například pomocí hormonálních preparátů, antibiotik či retinoidů. Pomoct může kyselina salicylová, kyselina azelaová či zinek. Hormonální rovnováhu umí podpořit také maca peruánská, která dokáže stimulovat hormony, čímž ovlivňuje též kvalitu a zdraví pleti.

Zhoršit akné pak dokážou i některé potraviny. Mezi ty řadíme například kávu, rafinovaný cukr, bílé pečivo, průmyslově zpracované potraviny nebo mléčné výrobky. Lidské pleti neprospívá ani přehnané sahání na postižená místa, nedej bože mačkání pupínků, kterým si můžete přivodit trvalé jizvy. 

2. Růžovka neboli rosacea

Začervenalá pleť, rozšířené cévy, pálení nebo nepříjemné svědění. To jsou obvyklé příznaky růžovky, jež postihuje bezmála 20 % populace. Setkáváme se s ní zejména v dospělosti, a to mezi 30. a 60. rokem života. Změny jsou zprvu přechodné, zarudnutí je časem ale výraznější, přičemž viditelné začínají být především krevní cévy. V případě, že se tato estetická komplikace neléčí, dochází ke vzniku pupínků a zanícených hrbolků, které bývají často zaměňovány za akné. U poloviny pacientů jsou postiženy i oči, které trápí suchost, řezání nebo přecitlivělost na světlo. 

I když rosaceu vyléčit zcela nelze, včasnou diagnostikou a důslednou péčí můžete její sklony omezit, a to prostřednictvím speciální kosmetiky určené na tento typ pleti. Pomůže hydratace, tónovací krémy proti začervenání nebo termální vody ve spreji, které mohou ulevit od nepříjemného podráždění i pnutí. Nesmíme zapomenout ani na ochranu před sluncem. Právě sluneční záření totiž bývá častým spouštěčem tohoto kožního onemocnění. Na vzniku se ale podílí i jiné faktory, například dědičnost, zvýšená náchylnost k zánětu, mikrobiální vlivy nebo některé léky. „Pokud někdo v rodině tímto kožním onemocnění trpí, je vyšší pravděpodobnost, že postihne i další generace,“ dodává Ing. et. Ing. Barbora Procházková PhD.

3. Atopický ekzém

Atopický ekzém, též označovaný jako atopická dermatitida nebo endogenní či konstituční ekzém, je celosvětově vůbec nejrozšířenějším zánětlivým kožním onemocněním. Odborníci upozorňují na to, že jeho výskyt se ve světě stále zvyšuje, a to nejen kvůli znečištěnému životnímu prostředí, nevhodné stravě a nadměrnému stresu, ale i po prodělání nemoci covid-19. Vedle dospělých postihuje až jednu pětinu dětí. Poprvé se obvykle projevuje už u kojenců, postihnout ale může i starší děti nebo dospělé jedince. 

Střídají se v něm období klidu a vzplanutí, jež doprovází zarudlá pokožka, urputné svědění i nevzhledně vypadající stroupky. Ty se mohou objevit na nejrůznějších místech na těle, od rukou a loktů až po kolena či vlasy, přičemž výjimkou není ani obličej. „Svou roli hraje samozřejmě i dědičnost, která souvisí buď se samotným onemocněním v rodině, nebo s alergickou rýmou či astmatem, jež riziko ekzému násobí,“ upozorňuje genetička. „I taková, na první pohled nevinná věc, jako je predispozice k suché kůži, může prostřednictvím genetického testu objasnit, zda k nějakému typu dermatitidy budete či nebudete v budoucnu náchylní,“ dodává Procházková. 

Tím, že se pokožka atopiků velmi rychle vysušuje, ztrácí elasticitu a pne, je důležité vybrat správnou péči. Ta by měla zahojit zanícená místa a posléze obnovit přirozenou kožní bariéru. Toho dosáhnete zejména pravidelným mazáním kůže přípravky tomu určenými. Nedílnou součástí je také strava. Člověka s atopickým ekzémem mohou potrápit i některé potraviny. Průběh ekzému mohou značně zhoršit mléčné výrobky, čokoláda, citrusy nebo kysané potraviny. 

 

 

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA KOSMETIKA ZDRAVÍ AKNE BOJ PROTI AKNÉ ATOPICKÝ EKZÉM

Související články

Silná imunita díky jídlu. Co byste měli na podzim zařadit do jídelníčku? 

Podzimní mlhy a nevlídné počasí s deštěm a větrem nahrávají nejrůznějším virózám a nachlazení. Abyste neměli každý druhý týden rýmu a kašel, je nutné posílit imunitu, ale nemusíte hned běžet do lékárny, vystačíte si s tím, co máte doma v ledničce nebo ve spíži. Jaké potraviny skvěle posilují imunitu? 

Celý článek

Restart pro unavenou podzimní pleť

Také se poslední dobou cítíte unavené a zrcadlo vám vrací odraz ženy, která vypadá mnohem starší, než ukazuje její rodný list? Pak je nejvyšší čas dopřát vám i vaší pleti podzimní restart. Chcete přeci zářit na vánočních večírcích i u stromečku.

Celý článek
Podzimní novinky Dermacol

DERMACOL PŘEDSTAVUJE PODZIMNÍ NOVINKY

Zajímá vás, jaké novinky si připravila značka Dermacol na tento podzim? Pokud očekáváte něco s vůní skořice, jablka či jiných typicky podzimních tónů, překvapíme vás. Novinky tentokrát voní magnoliemi, citrusy, zázvorem, jasmínem či vanilkou.

Celý článek

Adventní kalendář: ideální dárek pro všechny milovníky kosmetiky

Prosinec je dlouhý měsíc a někdo by si určitě rád zkrátil čekání na Štědrý den adventním kalendářem. A ne jen tak ledajakým. Máme pro vás výběr těch nejlepších adventních kalendářů, které jsou přímo nabité kosmetickými bestsellery.

Celý článek

Víkendový workshop s WIM HOF METODOU

Sportoviště města Sušice pořádají v termínu od 25. do 27. listopadu 2022 víkendový workshop s certifikovaným instruktorem Wim Hof metody Filipem Zemanem.

Celý článek

Jak dosáhnout work-life balance a proč je pro nás tak důležitý?

Každý den má 24 hodin a v ideálním světě bychom osm z nich měli strávit spánkem, osm volným časem a osm hodin v práci. Kdo však může říct, že toto rozdělení má a dodržuje?

Celý článek

Jak se stát beauty blogerkou? Těchto 5 věcí je klíčem k úspěchu

Na dráhu beauty blogerky se vydává čím dál větší množství žen. Benefity tohoto způsobu výdělku jsou nasnadě. Jenže jak v tomto odvětví skutečně uspět, aby se blogování mohlo stát prací na plný úvazek?

Celý článek

Když pleť volá SOS, dopřejte jí, co potřebuje

Ztrácí vaše pleť objem, je ochablá, unavená a dehydratovaná? Začínají se na vaší tváři objevovat vrásky? Pak se z vaší pleti vytrácí kyselina hyaluronová a dochází tak ke ztrátě pevnosti a pružnosti pleti a k ochabnutí kontur obličeje.

Celý článek