dnes je 25.04.2019 a svátek má Marek

Amsterdam: Hříšná krása

Přidat na Seznam.cz
Chcete zažít prodloužený víkend plný dobrodružství? Od rušného města po pohádkovou přírodu? Amsterdam je trefa do černého, tak neotálejte a přidejte si ho na svůj cestovatelský seznam!

Že jste ještě nebyli v evropské metropoli Amsterdam? Nebaví vás chodit po městech plných turistů? Připravili jsme pro vás tři cestovatelské tipy, jak si užít prodloužený víkend v královském Nizozemí. Přijdou si na své romantické duše tíhnoucí k přírodě, umělečtí fajnšmekři, městští obdivovatelé, gurmáni, ale také kavárenští povaleči.

1. Amsterdam

Otevřenost, tolerance, vlídní lidé, vysoká kvalita života, důraz na životní prostředí, historické památky, umění, výborné jídlo ale také uvolněná atmosféra, nespoutaná zábava, prostituce a marihuana. To vše charakterizuje Amsterdam, město na vodě, ve kterém najde zalíbení každý.

Tuhle nizozemskou metropoli si prohlédněte pěšky, není ani z poloviny tak velká jako Praha, takže ty nejzajímavější místa stihnete během jednoho dne. Pokud ale přece jenom neradi chodíte, půjčte si kolo, v Amsterdamu o ně opravdu není nouze! Kolo patří mezi nejzákladnější dopravní prostředek Holanďanů, ale zároveň tím nejnebezpečnějším. Především kvůli turistům, kteří zmateně vstupují do drah určené cyklistům. Hlavní pravidlo zní: „Dej přednost cyklistům!“ Protože hlavní právo na silnici tu mají právě oni.

Začněte třeba u nejvýznamnějšího a největšího muzea Nizozemí, Rijksmuseum Amsterdam neboli Rijksmuseum. Nachází se v jižní části města na malebném a velkém náměstí Museumplein.

Před ikonickým nápisem „I amsterdam“, který se nacházel přímo před Rijksmuseum, se už však nevyfotíte. V prosinci loňského roku se o odvezení slavného nápisu rozhodli radní, kteří chtějí ukázat především toleranci, solidaritu a rozmanitost, než individualitu lidí ve městě, na kterou poukazoval tento nápis. Dalším důvodem byla masa turistů, která se shromažďovala na náměstí a spíše bylo důležité si udělat selfie s nápisem před muzeem, než si umění prohlédnout uvnitř. Slavná písmena budou nainstalována pouze při významných událostech, ovšem ale na jiné místo.

Pokud nejste příznivci „klasického“ umění a hledáte jinou alternativu, navštivte Sexmuseum, jedno z nejstarších muzeí sexu v Evropě nebo Muzeum hašiše, marihuany a konopí. Obě muzea jsou blízko čtvrtě červených luceren. Uličky lásky, kde se právě večer rozsvěcují červené lucerny a velké výlohy, ve kterých se vystavují spoře oděné dívky a ženy různých ras, věku i pohlaví. Lákají svým tělem a koketným pohledem nejednoho muže. Je to vyhledávaná destinace zasnoubených mužů, kteří zde chtějí oslavit rozlučku se svobodou. Tolerantní Nizozemci prostituci pokrytecky nepopírají. Jde o legální byznys a dámy poctivě za svoji činnost odvádějí daně.

Nezapomeňte však především navštívit Dům Anny Frankové. Muzeum věnované židovské dívce, která se v tomto domě ukrývala za doby druhé světové války nejen se svou rodinou.

Pokud budete unavení z celodenního navštěvování muzeí a historických památek, zajděte si do kavárny na vafli nebo si poseďte se svými blízkými v coffeeshopu a zastavte čas s jointem v ruce. Ale všeho s mírou, samozřejmě!

2. Kinderdijk

Tak jako je Holandsko spjato s uvolněnou morálkou, historickými památky, výbornými sýry, poli posetými tulipány, tak bez pochyb také s větrnými mlýny. Můžete se na ně podívat u vesnice Zaanse Schans, ale my doporučujeme vesničku Kinderdijk. Pohled jako z pohádky. Rozlehlý areál s 19 mlýny byl právem zapsán na seznam UNESCO. Areál je přístupný zdarma, tudíž zde uvidíte mnoho rodin s dětmi nebo sportovce, kteří si užívají tu krásu kolem. Budete si tu připadat velmi šťastní, je to ráj pro duši.

Dostupnost do vesničky je velmi dobrá. Z Amsterdamu jede vlak do Rotterdamu, odkud jede autobus přímo k areálu. Řidiči autobusu vám velmi ochotně sdělí, na jaké zastávce vystoupit. Takže nejenže uvidíte skvostnou přírodu, ale také se cestou pokocháte pohledem na město moderní architektury. Dech se vám zaručeně zatají při pohledu na symbol Rotterdamu, Erasmův most.

3. Zandvoort

Tak jo, památky, muzea, mlýny, večerní zábava, to bychom měli, ale co teď? Co takhle výlet k moři? Zakončete svůj výlet stylově v pobřežní destinaci Zandvoort v severním Holandsku. Projděte se několik kilometrů daleko, napříč čistou pláží lemovanou dunami. Zajděte si na sklenku dobrého vína k pobřežnímu baru a vychutnejte si slaný vzduch. Pokud si k vínu objednáte také jídlo, dejte si pozor na racky, jsou drzí a nekompromisní, seberou vám jídlo v moment, kdy to nejméně čekáte.

Spojení z Amsterdamu je opět více než dobré, vlakem budete na místě za necelých 30 minut a intervaly spojení vlaků jsou zhruba 2x za hodinu.

Tak co říkáte? Bude Amsterdam vaše příští zastávka?

Zdroj: instagram @zanetapodlahova; pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI TIPY REDAKCE AMSTERDAM HOLANDSKO CESTOVÁNÍ S MÓDOU NA CESTÁCH CESTUJ S MÓDOU

Související články

Kdy je vhodný věk začít s modelingem?

Modeling je splněný sen pro mnoho mladých dívek. Po dlouhou dobu však vyvstává otázka, kdy s ním začít, aby to nebylo příliš brzy. Jaký je názor Ameriky a Evropy?

Celý článek

Co by znamenal Brexit pro český módní průmysl?

S neustále přibližujícím se a oddalujícím se termínem Brexitu vyvstávají otázky ve smyslu, co se vlastně stane? Jaké změny by to znamenalo pro českou módu? 

 

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o blížící se Met Gala 2019

Jedna z největších módních událostí roku se blíží. Dne 6. května 2019 se uskuteční Met Gala, a proto jsme si pro vás připravili článek o všem, co potřebujete o blížící se události vědět. 

Celý článek

Soutěž Souboj nevěst připravuje nevěsty na to, jak se stát skvělou manželkou

Již osmý ročník Souboje nevěst přinesl devět finalistek, které soutěžily o svatební věno v hodnotě čtvrt milionu korun. Vítězkou se stala první houslistka Národního divadla Táňa Vejvodová.

Celý článek

Většina lidí v České republice zná pojem „slow fashion“ a zajímá se o udržitelnost módy

Výsledky, které vychází z dlouhodobého průzkumu Fashion (Re)search ukazují, že česká populace užívající internet napříč věkem vnímá důležitost původu oblečení i jeho dopad na naši planetu.

Celý článek

Modelka Grace Elizabeth je novým andílkem Victoria's Secret

Americká modelka Grace Elizabeth se stala oficiálním andílkem značky spodního prádla Victoria's Secret. Na instagramu to potvrdila nejen ona, ale i americká značka. Připojila se tak ke třem novým andílkům Alexině Graham, Barbaře Palvin a Leomie Anderson. 

Celý článek

Ponožky od babičky hřejí na nohou i na srdcích

Ponožky od babičky – to je název projektu, za kterým stojí organizace Elpida. BroňaHilliová v Elpidě vede kulturní projekty a značku jako takovu založila a Andrea Eržiaková, která je rukama a srdcem celého projektu, nám dnes pověděly více...

Celý článek

Jennifer Lopez obdrží nejprestižnější módní cenu za své ikonické outfity

Americký módní panel odmění Jennifer Lopez oceněním za její osobitý přínos módě a veřejnosti. Přes 450 návrhářů a dalších módních expertů v panelu se shodlo, že Jennifer si zaslouží obdržet významnou cenu v roce 2019.

Celý článek