Analýza protestu proti Wimbledonu „ryze v bílých barvách“

Analýza protestu proti Wimbledonu „ryze v bílých barvách“

Wimbledon se letos dostal do mnoha titulků – a nejen proto, že Novak Djokovič získal svůj sedmý wimbledonský titul. V rámci prestižního turnaje se zároveň rozvířila otevřená debata kolem toho, že tenistky, které mají periodu, jsou nuceny nosit bílé oblečení. 

Pokud jste žena, pak asi víte lépe než kdokoli jiný, jak je toto období měsíce nepříjemné. Většina žen by na sobě při menstruaci nejradši měla silné černé tepláky pro případ nepříjemného úniku. Krátká, zářivě bílá tenisová sukně ale představuje naprostý opak – a ženy jsou pak nuceny celou dobu trnout, zda případný únik neobletí televizní obrazovky po celém světě. 

O povinnosti nosit ryze bílé úbory se mluví už léta, od doby, kdy si Taťána Golovinová na protest vzala pod bílou sukni červené šortky, ale za tu dobu se pravidla oblékání ještě víc zpřísnila. Co se tedy letos změnilo? 

Protesty na Wimbledonu

Protestující, mimo jiné Gabriella Holmesová, která hraje tenis rekreačně, a Holly Gordonová, která hraje fotbal, diskutovaly o útrapách, s nimiž se při sportování potýkají, pokud zrovna mají menstruaci. Navíc je faktem, že podle řady lidí patří nástup menstruace mezi hlavní důvody, proč spousta dívek v pubertě se sportem končí. 

Trvání takových turnajů, jako je Wimbledon, na výhradně bílém oblečení má podle nich také drastický dopad na počet budoucích sportovkyň. Rozhodnutí, mezi která patří i wimbledonský dress code, totiž v mladých ženách podněcují obavy a snižují pravděpodobnost jejich setrvání u sportu po nástupu puberty. 

Holmesová a Gordonová společně zahájily kampaň „Address the Dress Code“ a na Wimbledonu se objevily v bílých topech a červených šortkách s nápisy jako „about bloody time“ (v angličtině to znamená „už je sakra na čase“, ale zároveň se jedná o hříčku, protože bloody znamená i krvavý). Hlavní ale bylo, že jejich protest byl naplánován před finále dámské dvouhry. 

Přijetí protestu

Protest vedl k tomu, že se problematika dostala na přetřes po celé zemi. Samotný Wimbledon se sice zatím k záležitosti nevyjádřil, ale zmínil, že „upřednostňování zdraví žen a podpora hráček na základě jejich individuálních potřeb je pro nás velmi důležitá a diskutujeme s WTA, s výrobci i s lékařskými týmy o variantách, které pro ně v této věci můžeme udělat“.

Jedna z protestujících navrhla, aby tenistky nosily pod bílou sukní fialové nebo zelené šortky (což jsou barvy Wimbledonu). Nejedná se o žádný velký zásah do outfitu a zároveň to pořád odpovídá barevnému ladění a tradicím!

Objevily se však i hlasy nespokojenců, které hlásají, že „to tak přece bylo vždycky“ a že „se s tím ženy musely nějak popasovat“. 

Ale kdyby se k tomu takhle přistupovalo pořád, neměly by ženy ani z poloviny tolik práv jako dnes.

Nemohly by volit, jejich plat by byl vždy nižší než plat mužů a nesměly by vykonávat určitá zaměstnání –mnoho protestujících proto argumentovalo, že obhajoba tradic není důvodem, proč neprovádět progresivní změny!

Jaké jsou tedy hlavní důvody pro změnu barvy wimbledonského „úboru“? Rozebrali jsme je níže. 

Snížení sebevědomí 

Pro následující tvrzení neexistuje žádná oficiální statistika, ale budeme se domnívat, že drtivá většina žen, které menstruují, nerada v době periody nosí bílou barvu. Někdejší 27. hráčka světa Monica Puigová otevřeně promluvila o tom, jak se hráčky cítí v tenisovém outiftu během periody: „Je to stres, když musíte na Wimbledonu být celí v bílém a modlit se, abyste během těch dvou týdnů nedostali menstruaci.“ 

Jednoduše řečeno, jedním z hlavních důvodů, proč by se měla barva změnit, je to, že by nikdo neměl být nucen nosit ryze bílé oblečení, když má zrovna menstruaci. Žena by si v první den menstruace nikdy nevzala malou bílou sukni, tak proč by ji k tomu měl někdo nutit? 

Zhoršená výkonnost

Bylo by bláhové si myslet, že ten pocit nepohodlí a rozpaků během veledůležitého zápasu, který sledují a hodnotí miliony diváků, nedokáže zkalit výkon. Tenis není hra o náhodě. Je to hra dovedností, a když vás něco rozptyluje – ať už je to menstruace, bolest hlavy, nebo hádka, kterou ráno absolvovali s partnerem – na vašich dovednostech se to rozhodně podepsat může. 

Pokud si tedy tenistky uvědomují, že by mohlo dojít k úniku, a čelí ponižující vyhlídce, že to bude vysílat celý svět v televizi, pak asi nelze tvrdit, že to člověka nemůže rozhodit!

Odrazování mladších sportovkyň

Existuje spousta studií, které naznačují, že dívky u sportu nezůstávají, protože nechtějí řešit, kdy u nich zrovna nastane perioda. 

Pokud budou velké turnaje, jako je Wimbledon, přistupovat k řešení podobných situací aktivně, mohlo by to být signálem pro mladší dívky, že jejich obavy jsou brány v potaz. To by je pak mohlo povzbudit k tomu, aby ve sportu pokračovaly i po nástupu puberty. 

Neexistuje žádný pádný důvod, proč neudělat změnu

Řešení navržené protestujícími bylo velmi umírněné: ženy si na sebe vezmou barvy Wimbledonu – zelenou nebo fialovou – a kompletní úbor jim zůstane, jen pod ním budou mít šortky. Existuje nějaký skutečný argument, proč k tomu nepřistoupit, pokud tedy pomineme rozpačitou výmluvu, že to jde proti tradicím? 

Většina lidí se shoduje na tom, že tradice oblékat se na Wimbledonu do bílého je zastaralá, a i když tenistky mají menstruaci odjakživa, není důvod, proč by se to nemělo změnit – zejména teď, když je ta otázka v popředí zájmu. Doufejme tedy, že Wimbledon vezme názory lidí na tuto problematiku v úvahu a v dalších ročnících dress code změní! 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram