dnes je 19.01.2019 a svátek má Doubravka

Britské módní domy budou muset obhajovat svou „rychlou módu“ před parlamentem

Velká Británie se dlouhodobě potýká s problémy poškozování životního prostředí. Za značnou část z toho je bohužel zodpovědný módní průmysl, britští poslanci se proto rozhodli konat a varovat společnost před dlouhodobými dopady.

Fast fashion - masivní výroba tíží Velkou Británii

Výbor pro životní prostředí dolní komory parlamentu Spojeného království, se zabýval neobvyklým tématem – dopady módního průmyslu na životní prostředí ve Velké Británii. V době ekonomického růstu si totiž obyvatelé Velké Británie i s průměrným měsíčním příjmem mohou dovolit nákup sezónního oblečení, i přestože původní oblečení je ještě stále dobré a nositelné, ale bohužel se jedná o již prošlé módní trendy.

Módní společnosti musí nést odpovědnost

Výbor pro životní prostředí dolní komory parlamentu Spojeného království došel k usnesení, které adresovali společnostem Amazon, Asos, Boohoo, PrettyLittleThing a Misguided. Výzva obsahuje požadavky na poskytnutí informací ohledně udržitelnosti jejich počínání v módním průmyslu. Informace, které výbor požaduje se týkají například platů zaměstnanců, dodržování bezpečnostních podmínek, životnost oblečení a doplňků, které společnosti prodávají a dále konkrétní strategické kroky, které společnosti dělají, aby snížily dopad na životní prostředí. Podle britských médií tak parlament reaguje na vysoký nárůst tržeb obchodů v online prostoru. Malé obchody a manufaktury tak nejsou schopni z hlediska nákladů těmto velkovýrobcům konkurovat.

Parlament bude podporovat udržitelné obchodní strategie

Velká Británie se dlouhodobě potýká s problémem udržitelnosti. Britské firmy dosahují v průměru největších hodnot indexu ekologické stopy, kterou na okolí svou činností zanechávají. Velký podíl na tom má právě módní průmysl. „Naše poslední informace dokládají, že vzestup tržeb online prodejců je alarmující. Oblečení, které stojí často méně než 5 liber, je strategicky zacílené na prodej pro mladé zákazníky a podle našich informací bývá cena nízká proto, že i pracovníci značky bývají placeni na černo, často pod hranicí minimální mzdy. Tato masová výroba navíc způsobuje obrovské množství nerecyklovatelného odpadu. Předvoláme si zástupce těchto online prodejců, aby nám zodpověděli několik dotazů, ale v mezičase se budeme snažit podporovat udržitelné koncepční strategie pro snížení sociálních dopadů a dopadů na životní prostředí ze strany těchto a dalších společností. Chceme se ujistit, že jsou plně obeznámeny s pracovním právem a že neupřednostňují výdělek na úkor životního prostředí. Osobně se velmi těším na spolupráci," řekla na tiskové konferenci předsedkyně výboru pro životní prostředí poslankyně Mary Creaghová.

parliament.uk; businessfashion.com

ZE SPOLEČNOSTI ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ UDRŽITELNÁ MÓDA RECYKLACE OBLEČENÍ

Související články

Budoucnost české a slovenské módy z Technické univerzity v Liberci

Mladí studenti oboru návrhář Technické univerzity Liberec prezentovali 8. ledna své semestrální práce. A naše redakce byla u toho! Pojďte se s námi podívat, jak vidí svět módy budoucí čeští a slovenští návrháři.

Celý článek

Hory jako digitální detox

Chcete být více šťastnější? Buďte méně online a více offline! Takhle jednoduché to je. Vyrazte na pěší pochod, třeba do hor, jako Barbora Vylímková!

Celý článek

Modelka Enikő Mihalik rybaří v české verzi časopisu Vogue

Námořní tematika včetně ryb, kachen a labutí provází lednové vydání časopisu Vogue.

Celý článek

Šik Angelina Jolie miluje neutrální barvy

Známá herečka je obrázkem nenásilné elegance. Paleta jejího stylu se skládá hlavně z béžové, krémové a tělové barvy.

Celý článek

Kate Moss a Kaia Gerber novými tvářemi jarní kampaně Stella McCartney

Udržitelnost a cirkulární ekonomika je hlavní téma nové jarní kampaně módního domu Stella McCartney. Tvářemi kolekce se staly supermodelka Kate Moss a dcera Cindy Crawford, Kaia Gerber.

Celý článek

Žalob na módního fotografa Bruce Webera za sexuální obtěžování přibývá

Bruce Weber, který je známý především díky kampaním pro značky Calvin Klein, Ralph Lauren nebo Versace, čelí dalším žalobám ze sexuálního obtěžování. Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace.

Celý článek

Oblíbené šperky Meghan Markle jsou z Austrálie

Vévodkyně ze Sussexu si zamilovala unikátní zlaté šperky s perlami, které patří mezi nejvzácnější na světě. Podívejte se na nádherné náušnice a náhrdelník.

Celý článek

Zprávy z módy: Značka Valentino jmenovala nového generální ředitele pro Severní Ameriku

Již příští měsíc se k italské značce připojí Gianfranco Ditadi, který má momentálně na starosti značku Tod´s v Číně.

Celý článek