dnes je 21.03.2019 a svátek má Radek

Britské módní domy budou muset obhajovat svou „rychlou módu“ před parlamentem

Přidat na Seznam.cz
Velká Británie se dlouhodobě potýká s problémy poškozování životního prostředí. Za značnou část z toho je bohužel zodpovědný módní průmysl, britští poslanci se proto rozhodli konat a varovat společnost před dlouhodobými dopady.

Fast fashion - masivní výroba tíží Velkou Británii

Výbor pro životní prostředí dolní komory parlamentu Spojeného království, se zabýval neobvyklým tématem – dopady módního průmyslu na životní prostředí ve Velké Británii. V době ekonomického růstu si totiž obyvatelé Velké Británie i s průměrným měsíčním příjmem mohou dovolit nákup sezónního oblečení, i přestože původní oblečení je ještě stále dobré a nositelné, ale bohužel se jedná o již prošlé módní trendy.

Módní společnosti musí nést odpovědnost

Výbor pro životní prostředí dolní komory parlamentu Spojeného království došel k usnesení, které adresovali společnostem Amazon, Asos, Boohoo, PrettyLittleThing a Misguided. Výzva obsahuje požadavky na poskytnutí informací ohledně udržitelnosti jejich počínání v módním průmyslu. Informace, které výbor požaduje se týkají například platů zaměstnanců, dodržování bezpečnostních podmínek, životnost oblečení a doplňků, které společnosti prodávají a dále konkrétní strategické kroky, které společnosti dělají, aby snížily dopad na životní prostředí. Podle britských médií tak parlament reaguje na vysoký nárůst tržeb obchodů v online prostoru. Malé obchody a manufaktury tak nejsou schopni z hlediska nákladů těmto velkovýrobcům konkurovat.

Parlament bude podporovat udržitelné obchodní strategie

Velká Británie se dlouhodobě potýká s problémem udržitelnosti. Britské firmy dosahují v průměru největších hodnot indexu ekologické stopy, kterou na okolí svou činností zanechávají. Velký podíl na tom má právě módní průmysl. „Naše poslední informace dokládají, že vzestup tržeb online prodejců je alarmující. Oblečení, které stojí často méně než 5 liber, je strategicky zacílené na prodej pro mladé zákazníky a podle našich informací bývá cena nízká proto, že i pracovníci značky bývají placeni na černo, často pod hranicí minimální mzdy. Tato masová výroba navíc způsobuje obrovské množství nerecyklovatelného odpadu. Předvoláme si zástupce těchto online prodejců, aby nám zodpověděli několik dotazů, ale v mezičase se budeme snažit podporovat udržitelné koncepční strategie pro snížení sociálních dopadů a dopadů na životní prostředí ze strany těchto a dalších společností. Chceme se ujistit, že jsou plně obeznámeny s pracovním právem a že neupřednostňují výdělek na úkor životního prostředí. Osobně se velmi těším na spolupráci," řekla na tiskové konferenci předsedkyně výboru pro životní prostředí poslankyně Mary Creaghová.

parliament.uk; businessfashion.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ UDRŽITELNÁ MÓDA RECYKLACE OBLEČENÍ

Související články

Kteří mezinárodní hosté se objeví na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Již zítra oficiálně odstartujeme začátek největší módní akce u nás. Přehlídky výběru nejlepších českých a slovenských návrhářů uvidíme od soboty. Jaký další program nás v průběhu těchto dní čeká?

Celý článek

Íránský model Aydin Momtaz vypráví o dětství ve válce, o modelingu i o spolupráci s věhlasnými jmény

V modelingu se pohybuje spoustu let, vyrostl v íránsko-irácké válce, a to hlavní na co ve svém životě vzpomíná, jsou kladné zážitky. Pojďte se o tomto jedinečném muži dozvědět více.

Celý článek

Herečka Dominika Býmová o své kolekci White Sage

Dominika Býmová přichází se svou vlastní kolekcí ekologicky co nejméně závadného oblečení, šitou z kvalitních přírodních materiálů. Svou práci představí na pop-up Life is Fashion, který již třetím rokem představuje nové a nadějné české návrháře.

Celý článek

Přečtěte si rozhovor s Monikou Babišovou tak, jak ji ještě neznáte

Miluje džíny, nedá dopustit na kvalitní materiály a oblíbila si nejednoho českého návrháře. A říká, že hezké boty dotváří celý outfit 

 

Celý článek

Česká modelka Hana Jiřičková ztvárňuje 60. léta v arabské Vogue

Osmadvacetiletá česká modelka zahalená do retro kousků patří mezi nejžádanější modelky světa. Tentokrát ji můžeme spatřit v jedné z verzí nejčtenějšího módního časopisu.

Celý článek

Mirka Talavašková: Variabilita pomocí pár kvalitních kousků je řešení udržitelné módy a nadbytečného odpadu

Česká návrhářka Mirka Talavašková svou módu posouvá na východ, kde sklízí čím dál větší úspěch. Jaké byly její začátky a co plánuje v horizontu tří let?

Celý článek

Český režisér a umělec Jakub Jahn odstartoval svou výstavu snů

Výstava s názvem SWEET DREAMS přináší nahlédnutí do zákulisí české módní scény. Není to však jen móda, kterou chce umělec divákům představit.  

Celý článek

14. ročník módního večera Fashion Stars Night nás upřímně oslovil

Pražská křižovatka kostel sv. Anny opět ožil módními přehlídkami. Přijali jsme pozvání a šli kouknout na nové kolekce čtyř designérů z Česka a Slovenska.  

Celý článek