dnes je 26.02.2021 a svátek má Dorota

Česká návrhářka Hana Zelenková: Muži se naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co si obléknou

Přidat na Seznam.cz
Módnímu návrhářství se věnuje prakticky od svých dětských snů a představ až po současnost. Nyní jí nejvíce baví módní besedy, hra s materiály i ženy a muži, kteří se nebojí být něčím originální. Jaké plány má česká návrhářka Hana Zelenková pro letošní rok?  

V čem spočívají vaše besedy a kdo zejména na ně chodí?

Besedy jsem zařadila do své činnosti poměrně nedávno, zhruba před třemi lety a musím říci, že mě moc baví a naplňují. Téma  je samozřejmě móda a vše co k ní patří.

Většinou jsem na besedy zvána a chodí na ně převážně ženy, ale poměrně i dost mužů, což mě těší. Kupodivu muži hodně besedují. Myslím, že muži se již naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co obléknou. To je pozitivní posun.

V tuto chvíli preferujete zakázkové šití modelů. Co na zimu šijete nejvíce?

Zakázka je velkou součástí mé profese. Moc mě baví vybírat pro zákazníky materiály. V tom se opravdu vyžívám a tuto činnost jsem nikdy nikomu nesvěřila.

V tomto zimním období navrhuji zákaznicím šaty z exkluzivních úpletů, velmi oblíbené jsou tuniky a kabátky i kabáty. Velký důraz kladu na materiál, a to jak v zakázce, tak při tvorbě modelových kusů.

Pro luxusní materiály jezdíte do světa. Kde a jaké materiály nejraději nakupujete?

Látky opravdu hledám všude, kam přijedu. Cíleně však jezdím mnoho let do New Yorku, Philadelphie a do Vídně. Nakupuji vždy materiály výjimečné, které mě uchvátí a ze kterých hned na první pohled vidím krásný model. Nikdy nekupuji látky prostřednictvím internetu. Musím se s nimi fyzicky „potkat".

Jak vypadá Vaše zákaznice?

Moje zákaznice jsou ženy různých profesí, umělkyně, političky, které chtějí být originální a vnímají své oblečení jako nezbytnou součást své osobnosti.

Dříve jste pracovala v oděvní firmě v Rakousku. Co vám tato zkušenost dala? Lze říci, že z ní čerpáte dodnes?

Byla to pro mě velká zkušenost a ze zkušeností obecně čerpáme v určitých etapách života, ne-li po celý život. Jinak to není ani u mne. 

Jaké jsou Vaše hlavní plány na rok 2020?

Letos zřejmě nezvládnu zrealizovat autorskou módní přehlídku, neboť je to rozsáhlý a náročný projekt, kterému vždy věnuji mnoho času a energie. V hlavě mi však probíhají nové a nové vize, které se snad podaří realizovat v roce 2021. Letos se budu, ostatně jako každý rok, věnovat svým zákaznicím tak, aby byly spokojené.

foto: Martina Kukrálová / kolekce Galaxie 2019

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI ČESKÁ TVORBA DOMÁCÍ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA HANA ZELENKOVÁ ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ROZHOVOR MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZE SPOLEČNOSTI

Související články

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

Celý článek