dnes je 02.07.2020 a svátek má Patricie

Česká návrhářka Hana Zelenková: Muži se naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co si obléknou

Přidat na Seznam.cz
Módnímu návrhářství se věnuje prakticky od svých dětských snů a představ až po současnost. Nyní jí nejvíce baví módní besedy, hra s materiály i ženy a muži, kteří se nebojí být něčím originální. Jaké plány má česká návrhářka Hana Zelenková pro letošní rok?  

V čem spočívají vaše besedy a kdo zejména na ně chodí?

Besedy jsem zařadila do své činnosti poměrně nedávno, zhruba před třemi lety a musím říci, že mě moc baví a naplňují. Téma  je samozřejmě móda a vše co k ní patří.

Většinou jsem na besedy zvána a chodí na ně převážně ženy, ale poměrně i dost mužů, což mě těší. Kupodivu muži hodně besedují. Myslím, že muži se již naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co obléknou. To je pozitivní posun.

V tuto chvíli preferujete zakázkové šití modelů. Co na zimu šijete nejvíce?

Zakázka je velkou součástí mé profese. Moc mě baví vybírat pro zákazníky materiály. V tom se opravdu vyžívám a tuto činnost jsem nikdy nikomu nesvěřila.

V tomto zimním období navrhuji zákaznicím šaty z exkluzivních úpletů, velmi oblíbené jsou tuniky a kabátky i kabáty. Velký důraz kladu na materiál, a to jak v zakázce, tak při tvorbě modelových kusů.

Pro luxusní materiály jezdíte do světa. Kde a jaké materiály nejraději nakupujete?

Látky opravdu hledám všude, kam přijedu. Cíleně však jezdím mnoho let do New Yorku, Philadelphie a do Vídně. Nakupuji vždy materiály výjimečné, které mě uchvátí a ze kterých hned na první pohled vidím krásný model. Nikdy nekupuji látky prostřednictvím internetu. Musím se s nimi fyzicky „potkat".

Jak vypadá Vaše zákaznice?

Moje zákaznice jsou ženy různých profesí, umělkyně, političky, které chtějí být originální a vnímají své oblečení jako nezbytnou součást své osobnosti.

Dříve jste pracovala v oděvní firmě v Rakousku. Co vám tato zkušenost dala? Lze říci, že z ní čerpáte dodnes?

Byla to pro mě velká zkušenost a ze zkušeností obecně čerpáme v určitých etapách života, ne-li po celý život. Jinak to není ani u mne. 

Jaké jsou Vaše hlavní plány na rok 2020?

Letos zřejmě nezvládnu zrealizovat autorskou módní přehlídku, neboť je to rozsáhlý a náročný projekt, kterému vždy věnuji mnoho času a energie. V hlavě mi však probíhají nové a nové vize, které se snad podaří realizovat v roce 2021. Letos se budu, ostatně jako každý rok, věnovat svým zákaznicím tak, aby byly spokojené.

foto: Martina Kukrálová / kolekce Galaxie 2019

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI ČESKÁ TVORBA DOMÁCÍ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA HANA ZELENKOVÁ ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ROZHOVOR MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZE SPOLEČNOSTI

Související články

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Symbolika v módě: politická prohlášení ve světě módy

Black lives matter! Love sees no colour! Girl power! People are People! Toto je jen pár politicky motivovaných prohlášení, které se v minulosti objevily na módních modelech velkých značek. Patří politická prohlášení do módy? A jak přistupovat k módnímu průmyslu jako prostředku symboliky?

Celý článek

Herečka Andrea Růžičková navrhla kolekci pro celou rodinu

Značka Tedys se zabývá šitím totožných oděvů pro rodiče a jejich děti. Ke spolupráci oslovili herečku a fotografku Andreu Růžičkovou, která navrhla kolekci s názvem #nARuby.

Celý článek

Módní návrhářka Zuzana Osako otevírá svůj pop-up shop v Praze na Letné

Aktuální kolekce značky Tradice, která má velký ohlas, je nově k dostání i v showroomu designérky nábytku Heleny Dařbujánové. Šaty inspirované českým folklorem tak seženete pohodlně i na Letné.

Celý článek

Koronavirus stál značku Nike 790 milionů dolarů

Akcie Nike klesly za dobu karantény o 4 %. Po celém světě však vzrostl online prodej a oblíbená sportovní značka tak počítá s rychlým vyrovnáním celkové ztráty.

Celý článek

Módní dům Karl Lagerfeld ohlásil novou spolupráci s nigerijským designérem Kenneth Ize

Značka Karl Lagerfeld ve spolupráci s nigerijskými tkalci pod taktovkou návrháře Kennetha Ize přinese estetiku spojenou s tradičním africkým uměním.

Celý článek

Proč zůstáváme v nefunkčním vztahu?

Nejspíše si každý z vás na vlastní kůži vyzkoušel, jaké je to mít nefungující vztah. Otázkou ale zůstává, proč z takového vztahu nemůžete odejít? Je na vině strach, samota nebo něco jiného?

Celý článek