dnes je 15.08.2022 a svátek má Hana

Česká olympijská kolekce budí rozpaky široké veřejnosti

Přidat na Seznam.cz
Nová česká olympijská kolekce je unikátní tradičním modrotiskem i prvky tradičních českých a moravských krojů. Po zveřejnění kolekce však veřejnost ovládly smíšené pocity. Proto jsme se zeptali na názor právě vás.

Zdroj:se svolením  OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA

Autorkou kolekce na Letní olympijské hry v Tokiu je oděvní designérka a ilustrátorka Zuzana Osako. Ta usilovala především o propojení českého lidového oděvu s moderními střihy. I to je součást japonské módní kultury, ve které se návrhářka pohybuje. Český kroj pro slavnostní zahájení olympijských her je částečně vytvořen tradiční technikou modrotisku, má spojující prvek v barvách české trikolory a dva praktické doplňky v podobě vějíře a tašky.

Zdroj: se svolením OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA

Modrotisk je totiž tradiční technikou právě v Japonsku. Použitým materiálem je jemná bavlna - podle vyjádření sportovců je oblečení maximálně příjemné. Největší změnou oproti ostatním kolekcím je především to, že kolekce není příliš sportovní - kroje jsou sice tradiční, ale ne jako úbor pro Olympijské hry.

Zdroj:se svolením  OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA

Olympijská kolekce je způsob, jak zaujmout hned na začátku Olympijských her. Do poslední chvíle bylo zveřejnění české olympijské kolekce velké tajemství. Jeho odhalení se ale spíše než s nadšením setkalo se smíšenými pocity. Konečně národ se rozdělil na dvě poloviny - někdo oslavuje kolekci jako návrat k tradicím, někdo se jí naopak pro její venkovský vzhled vysmívá. A tak jsme i my vyrazili do ulic, abychom se vás zeptali na váš názor. 

"Osobně kolekci považuji za velmi povedenou. Je důkazem, že naši módní návrháři patří mezi světovou špičku. Naše kolekce je originální, vkusná, pohledná, příjemná, a to říkám ačkoli jsem ji na sobě neměl, je to můj osobní názor. Ale myslím si, že i ti sportovci, kteří ji budou na sobě mít nejen během zahajovacího ceremoniálu, se v ní budou cítit dobře. Když si vzpomenu na minulost našich sportovních kolekcí, tak například v roce 2012 v Londýně byla kolekce také skvělá, vzpomeňme si například na gumáky, které ohromily celý sportovní svět. Pokud bych byl já sám tedy sportovcem, který by měl tu čest závodit na olympijských hrách, tak bych si ji na sebe mile rád oblékl," říká sportovní redaktor  z Olomoucka Petr Komárek.

"Upřímně, kdybych měl v tomto oblečení nastoupit přede všemi jako sportovec, který se kvalifikoval na Olympiádu, tak bych raději odstoupil," pousmívá se nad kolekcí Radek Dvořák z Bystročic.

"V otázce názoru na naši letošní olympijskou kolekci mám vcelku smíšené pocity. Líbí se mi nápad, jak propojit českou a japonskou kulturu pomocí oděvu, idea je to stoprocentně geniální. Nicméně, přestože se považuji za vlastence, celkový dojem z této kolekce ala české kroje se mi na pohled nelíbí. Barvy jsou super, ale motivy a střihy vůbec nelahodí mému oku," míní studentka Patricie Roušová z Brna.

"Nová kolekce českého olympijského týmu se mi moc líbí. Je tradiční, až bych řekl vesnická. Myslím, že bude skvěle reprezentovat naše kulturní bohatství, která je v zemi vycházejícího slunce zatím neznámá," říká živnostník David Vančík z Prostějova.

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI OLYMPIJSKÁ KOLEKCE OLYMPIJSKÉ HRY SPORTOVCI ZUZANA OSAKO

Související články

Stylová Millie Bobby Brown je od své role Eleven ze seriálu Stranger Things k nepoznání. Jemná blondýnka miluje módu

Ve chvíli, kdy Eleven odloží Hopperovy flanelové košile a Mikovy džínsy, stává se z ní nejlépe oblékaná dívka v Hawkinsu. A když zrovna nehraje Eleven, je i Millie Bobby Brown jedním z nejstylovějších lidí v Hollywoodu.

Celý článek

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

Jak svět miluje Jennifer Lopez

Tento měsíc zveřejnil Netflix unikátní dokument o zpěvačce Jennifer Lopez s názvem Poločas. Dokument odhalil mnohé, kromě zpěvaččiných začátků i její politické postoje nebo zákulisí oskarové nominace. V článku odhalíme její unikátní šatník.

Celý článek

Z rivalek nejlepší kamarádky. Kašáková a Buranská společně pomáhají dětem z dětských domovů

Modeling rozhodně není jenom o rivalitě, právě naopak. Modelky v rámci soutěže často potkají spřízněné duše, se kterými sdílí své koníčky i radosti. Ne jinak je tomu i Veroniky Kašákové a Nikoly Buranské.

Celý článek

Lidé mají k našemu pivu vztah, jsou to naši patrioti, usmívá se hlavní sládková pivovaru Zubr Nataša Rousková

Přinášíme vám exkluzivní letní rozhovor s "první dámou" pivovaru ZUBR. Nataša Rousková z pivovaru Zubr nám vyprávěla nejen o své práci, ale také o rodinném životě a o vztahu Čechů k pivovarnictví jako k národnímu pokladu. Na zdraví!

Celý článek
Festival Karlovy Vary

MOËT & CHANDON PŘIPÍJEL NA PROJEKT PATRON DĚTÍ V KARLOVÝCH VARECH

Známé osobnosti Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si letos připily s šampaňským Moët & Chandon na projekt Patron dětí. Při této příležitosti si mohly osobnosti festivalu užít zároveň koncert Emmy Smetany a Jordana Haje.

Celý článek

Bonbónky ze zahájení festivalu v Karlových Varech - dámské okénko

Mezinárodní filmový festival přinesl řadu skvělých filmů. Místo kultury jsme však pro vás exkluzivně připravili to nejlepší ze světa dámské módy, co se na festivalu objevilo.

Celý článek

Gucci našel svou hvězdu - nová kolekce je inspirována osobností Harryho Stylese

Spolupráce byla odhalena na týdnu módy v Miláně minulý týden. Gucci připravilo pro své příznivce kolekci inspirovanou 70. lety a stylem britského zpěváka Harryho Stylese.

Celý článek