dnes je 23.05.2019 a svátek má Vladimír

Česlav Jaroš - ROZHOVOR

Přidat na Seznam.cz
S oděvním výtvarníkem a stylistou Česlavem Jarošem jsme si povídali nejen o obdivu a respektu ke svému řemeslu, ale i o tom, co ho baví a naplňuje. 

Jaká je Vaše profese a co Vás momentálně živí?

Moje profese je oděvní výtvarník - designer, a je to práce, která mne naprosto naplňuje a velmi baví. Není to jen momentálně, ono už je to docela dlouho, dělám ji 40 let. Já jsem nikdy nebyl krejčím, protože krejčím je člověk, který je tím vyučen. Krejčí je učební obor a v tomto oboru vyučený člověk minimálně pět až deset let pracuje – a pak je to teprve krejčí, nebo krejčová. A k tomuto řemeslu mám velký obdiv a respekt, jelikož při všech svých realizacích s těmito odborníky úzce spolupracuji. Mě bavilo vždy kreslení, navrhování, ilustrace, módní kresba a vystudoval jsem Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Kromě toho vedu kurzy kresby a malby, pomocí kterých se studenti připravují na umělecké školy, ať už střední nebo vysoké.

Vy se zaměřujete i na navrhování profesních oděvů, je v tom nějaký zásadní rozdíl oproti navrhování klasických oděvů na míru?

Je tam zásadní rozdíl, protože navrhujete image - koncepci pro skupinu lidí a ne pro jednoho člověka. Těch lidí je najednou třeba padesát, sto, pět set, tisíc nebo i několik tisíc a vy se to musíte snažit vymyslet tak, aby to konvenovalo zadání a co největšímu počtu lidí. Všechno je to o příběhu, názoru a myšlence, ale i o střihovém, konstrukčním řešení, proporčním řešení siluety, barevnosti a výběru materiálu, musí to odpovídat té velké skupině. Nikdy to nebude 100%, ale ideální je, když 85, 9 % lidí v tom vypadá super. A vždycky se stane to, že je tam nějaká skupina lidí, kterým to nesedí, nebo ne že nesedí, sedí to všem, ale kteří v tom nevypadají tak úplně nejlépe. Jde o to, aby ta skupina byla co nejmenší, ideální je, když není nikdo takový, ale to se v podstatě nedá. Představte si, že teoreticky navrhuji pro leteckou společnost a vy budete letuška. Ale stejné oblečení bude mít na sobě i dáma, která bude takzvaný pozemní personál a ta dáma bude o 20 až 30 let starší než vy a bude o nějakých 20 až 30 kilo těžší než vy. Má úplně jinou proporci, jinou výšku než vy a máte stejné oblečení a vy budete vypadat ve všem dobře, což je v podstatě to nejjednodušší, ale ta druhá dáma, to už tak jednoduchý úkol není, ale ona musí taky vypadat dobře.

A jak řešíte tento problém?

No ti nejkomplikovanější se většinou ozvou sami, protože když je ta dáma komplikovaná, tak je většinou důležitá a většinou má nějaké rozhodovací pravomoci, takže ona se takzvaně odhalí už při prvním jednání, protože začne mít nějaké požadavky, většinou úplně nesmyslné. Takže je vyposlechnete a pak si to uděláte po svém. Musíte si dát pozor, aby v tom ta dáma, která má nějaké ty požadavky a rozhodovací pravomoc, a není tak úplně postavou ideální, aby v tom vypadala dobře, a s tím k tomu musíte přistupovat. Ale říkám, to se řeší oblečení pro několik set, mnohdy i několik tisíc lidí, takže je to záležitost, která je trošku komplikovanější.

Oblékáte raději muže nebo ženy?

Samozřejmě že muže, to je jasné, protože mají pochopitelnější požadavky a pochopitelnější a přímočařejší myšlení. Mám několik set stálých zákazníků.

Jaká byla Vaše cesta k oděvnímu návrhářství?

Já jsem vystudoval Speciální ateliér oděvního návrhářství u paní prof. Bauerové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Spíše jsem chtěl dělat ilustraci a kreslený film nebo plakát, ale protože moje matka byla dámská krejčová, která pracovala v soukromém salonu ještě před rokem 1948 a dělala v tomto oboru i nadále, tak jsem měl nějakým způsobem k této profesi blízko. Své první návrhy jsem dělal, když mi bylo nějakých čtrnáct patnáct let a byly publikované v časopise Mladý svět. Pak mě to začalo bavit a začalo mě to zajímat, a jak mě to bavilo, tak mi to začalo i jít a v podstatě od nějakého třetího ročníku vysoké školy, to znamená od nějakých jednadvaceti let, jsem se tím začal velmi dobře živit.

Začal jste se tím živit?

Ano, začal jsem pracovat pro Klub odívání mladých v Praze, což byl obchod v Havířské ulici, poblíž ulice Na Příkopě. Tam jsem dělal návrhy oděvů a kolekcí společně s Blankou Matragi, Josefem Ťapťuchem a Danou Flejšarovou. Ty návrhy se realizovaly, to znamená, že se vyráběly v několika set kusových sériích a ty se prodávaly a samozřejmě za ty návrhy jsem dostával zaplaceno. (smích) A denně jsem potkával několik, pět až deset lidí v centru Prahy, kteří ty oděvy na sobě měli realizované, kteří si je koupili v tom obchodě a ty oděvy měly moje logo.

Jak si myslíte, že je důležitá kultura odívání člověka?

No to je součást celkové kultury člověka, stejně jako je kultura stolování, kultura jako taková, znalost souvislostí, historie, architektury, hudby, malířství, sochařství a kinematografie… To je součást kultury, patří to k základním znalostem, ve kterých by měl být člověk vychovávaný od dětství nebo od mala a v podstatě aniž by se tím musel nějak zabývat nebo ho to musel někdo učit. Bohužel to tak není.

 

Co byste doporučil lidem, kteří se módou chtějí živit a teprve se v tomto oboru začínají pohybovat?

Já bych jim doporučil, že v případě, že je jejich zájem povrchního charakteru nebo vznikl na základě neznalosti věci a ten zájem není hluboký, zásadní a absolutní, tak aby se šli věnovat něčemu jinému. A pokud je jejich zájem hluboký, tak ať to jdou studovat. Samozřejmě jedna věc je vystudovat to, protože já učím i na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství v Praze ( www.vosonspso.cz ), tak těch studentů je tam samozřejmě mnoho, prošlo mi rukama mnoho studentů, ale ten problém je, že z deseti studentů se jich tím živí a uživí tak jeden až dva, takže to je definice toho problému. Není to o vystudování, člověk to pak musí dělat.

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR ČESLAV JAROŠ oděvní výtvarník PÁNSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA ČESKÝ NÁVRHÁŘ

Související články

Jiří Kalfař převzal jako první Čech ocenění od monacké kněžny Charlene

Obrovský úspěch sklidil v rámci Monte Carlo Fashion Weeku český designér Jiří Kalfař. Ocenění za inovativní a udržitelný přístup k módě provází motto: „Ohleduplnost k přírodě je moderní pojetí šik“.

Celý článek

MUDr. Jan Bouda: Když odkvete přirozená krása, přichází na řadu plastická chirurgie

MUDr. Jan Bouda působí jako plastický chirurg ve dvou známých klinikách estetické, kosmetické a plastické chirurgie v západních Čechách. My se ho ptáme na řadu zajímavých témat v oblasti plastických operací.

Celý článek

Slovenská návrhářka Andrea Staňová miluje zastrčené obchůdky s látkami

Módu si zamilovala již jako malé děvčátko, tato láska ji vydržela až dodnes. Talentovaná slovenská návrhářka hledá inspiraci v každodenním životě a pod rukama ji vznikají nádherné, elegantní a čisté modely.

Celý článek

Značka Burberry poprvé do své kampaně obsadila modelku Gigi Hadid

Gigi Hadid poprvé obsadila hlavní roli v módní kampani britské značky Burberry. Při té příležitosti v ní ztvárnila čtyři vzhledy nejenom co se týče módních outfitů.

Celý článek

H&M ve spolupráci s Netflixem vzdávají poctu úspěšnému seriálu Stranger Things

Netflix představí v létě již třetí sérii oblíbeného seriálu Stranger Things. Ve spolupráci s H&M a Netflixem vznikla letní kolekce plná inspirace s prostředím kolem seriálového bazénu a s 80. lety!

Celý článek

H&M představuje novou kolekci udržitelné módy

V letošní letní kolekci najdeme materiály z udržitelných zdrojů, u kterých byla použita barvící technika přírodními látkami získávanými z rostlin. Nejen, že se při výrobě a likvidaci oblečení ulehčí naší krásné planetě, ale i vy budete s kvalitou a pohodlností materiálu spokojenější.

Celý článek

"Velká a šťastná rodina je pro mě nejvíce," říká maminka a influencerka Natálie Myslivcová

Mladá inspirativní maminka se o svůj život dělí se skoro 100 tisícemi sledovatelů na sociálních sítích. Její vytříbený vkus, styl a láska k módě vyniká spolu s rolí maminky s dvojčátky v krásných fotografiích.

Celý článek

Klára Nademlýnská v kolekci jaro / léto 2019 vsadila na různorodost a kombinovatelnost materiálů

Na první pohled nesourodá kolekce přináší hravou a jednoduše kombinovanou sérii jarních a letních kousků.

Celý článek