dnes je 24.08.2019 a svátek má Bartoloměj

Co by znamenal Brexit pro český módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
S neustále přibližujícím se a oddalujícím se termínem Brexitu vyvstávají otázky ve smyslu, co se vlastně stane? Jaké změny by to znamenalo pro českou módu?   

Uplynuly 3 roky od osudového referenda v Anglii, kdy se o pár procent Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii. Od té chvíle nejsou stále jasné podmínky odchodu a co to pro EU znamená. Pro naší zemi by nastaly zajisté také změny, a to i pro módu. Co by se mohlo stát? 

Tvrdý Brexit bez dohody s EU

Radikální nebo tvrdý odchod Anglie by znamenal okamžité nedořešené a nepromyšlené změny. Ihned by se pozastavil či velmi zpomalil import a export zboží jako oblečení, doplňků, kosmetiky, látek a celní sazby by byly několikanásobně dražší. Tudíž by byly produkty velmi drahé či nedostupné. Pošta by se také prodražila do Anglie i z Anglie. 

                  

Prezentace kolekcí v Anglii od českých návrhářů by potřebovala speciální povolení a vízum. Vše by se mnohonásobně finančně prodražilo. Cestování všeobecně by bylo komplikovanější a musely by se opět vyplňovat povolovací dokumenty k pobytu. Modelky, editoři, módní novináři a další by potřebovali povolení k vykonávání zaměstnání. A byly by extra zdlouhavé kontroly na celnicích. Limitovaný a kontrolovaný pobyt by byl samozřejmostí. Placení kartou, vybírání hotovosti apod by bylo neskutečně drahé stejně jako bankovní převody. Studenti a lektoři by měli velké problémy s výměnnými pobyty. Ztráta pracovní síly v UK by vedla ke krachu mnoha firem. Tím pádem i u nás, protože mnoho z nich mají pobočky v České republice. Zdravotní pojištění by nebylo nadále hrazeno při vycestování z Anglie

                        

Měkký neboli dohodnutý odchod z EU

V ideálním případě by se Anglie s EU domluvila na podmínkách, změnách a nových pravidlech předem. Česká republika by tak měla šanci se připravit. Momentálně již platí zákon chránící 8 tisíc Angličanů pracujících a žijících v ČR před náhlým vyhoštěním, ale Anglie pro 40 tisíc Čechů zaměstnaných nebo pobývajících v UK žádný zákon nebo formu ochrany nemá. Stejně jako pro ostatní země. Říká se tomu Šedá zóna. Nikdo netuší, co bude. Nynější nejistota by byla nahrazena danými podmínkami a klidem na duši z nich vyplývajících.

                  

Import a export produktů jako kosmetika, oděvy a obuv od anglických i českých firem z a do Anglie by podražil v každém případě, ale ne tak enormně jako v případě tvrdého exitu. Návrháři by nadále spolupracovali s anglickými univerzitami, obchody či módním týdnem pod novými předem známými pravidly. Nové změny v cestování a pobytu by se s předstihem oznámily a nenastal by zmatek. Mnoho oděvních firem a manufaktur by se přestěhovalo z Anglie do zahraničí a možná i k nám kvůli levnějším daním. České firmy a obchody by měly šanci připravit se a rozmyslet si novou strategii. Studenti i lektoři by věděli, jak si stojí se svými možnostmi výměných pobytů. Vše záleží na domluvě nejprve v anglickém parlamentu a poté v Evropské unii. Pro stálý pobyt a práci v Anglii by měl každý čas vybavit si příslušné povolení. Zdravotní pojištění by platilo i při vycestování.

           

Zdroj; vlada.cz, pinterest.com, radio.cz, theguardian.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI BREXIT HARD BREXIT ANGLIE SPOJENÉ ANGLICKÉ KRÁLOVSTVÍ ČESKÁ REPUBLIKA

Související články

Chanel zvažuje zrušení své Cruise show v Hong Kongu kvůli eskalujícím protestům

Před více než měsícem oznámila značka Chanel, že chystá speciální módní přehlídku Cruise 2020 v Hong Kongu. Přehlídka měla proběhnout 6. listopadu. Kvůli eskalujícím pouličním protestům však Chanel zvažuje, že přehlídku zruší.

Celý článek

Co jste nevěděli o Coco Chanel

Kdo by neznal geniální návrhářku, která předběhla svou dobu. Dala ženám nezávislost, sebevědomí i důležitost. Některá fakta však veřejnosti unikla. Pojďte se s námi podívat na 10 věcí, které jste nevěděli o Coco Chanel.

Celý článek

Disney objevuje mladé návrhářské talenty

Není Disney jako Disney. Zatímco nejslavnější kreslené pohádky tvoří profesionálové v Disney Productions, hrané disneyovské pohádky můžete zhlédnout na Broadwayi. Právě zde dali šanci mladým návrhářským talentům, aby ukázali svou fantazii.

Celý článek

The White Shirt Project ke vzpomínce na Karla Lagerfelda

Kolegové, přátelé, rodina a příznivci, letos zesnulého módního návrháře a kreativního ředitele Chanel Karla Lagerfelda, se rozhodli na jeho počest vytvořit unikátní MeziThe White Shirt Project. Mezi hlavními iniciátory projektu je spoustu hvězdných jmen.

Celý článek

Letní Letná byla odstartována, navštivte do konce prázdnin nový cirkus

Cirkus tak trošku jinak. Minulý týden odstartoval 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bohatý program plný nejenom divadelních představení si můžete užít každý den až do 1. září 2019.

Celý článek

Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy, říká návrhářka Lenka Jurigová

Chystáte svatbu? Ať už svou nebo třeba kamarádčinu a sháníte vhodné šaty? Máme pro vás jeden perfektní tip, návrhářka Lenka Jurigová vám ušije pohádkové šaty plné ženskosti a elegance.

Celý článek

Freddie Mercury: královna všech královen

Vyhýbal se všem stereotypům. Svým životem ovlivnil několik generací. Řeč je o frontmanovi kapely Queen, Freddiem Mercury. Extravagantní styl se projevoval i v jeho oblékání a na kontě má tak několik nadpozemských outfitů. Pojďte si s námi připomenout tuto osobnost světové hudby.

Celý článek

Rozhovor s kreativní dvojicí známou jako Ester&Josefina

Ester a Josefina, kreativní duo, které zná nejen český instagram! Instagramerky, autorky knihy, majitelky módních kolekcí, pořadatelky besed. A mnoho dalšího… Co znamená značka Ester&Josefina? Vyzpovídali jsme holky v rozhovoru pro móda.cz.

Celý článek