dnes je 16.06.2019 a svátek má Zbyněk

Co by znamenal Brexit pro český módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
S neustále přibližujícím se a oddalujícím se termínem Brexitu vyvstávají otázky ve smyslu, co se vlastně stane? Jaké změny by to znamenalo pro českou módu?   

Uplynuly 3 roky od osudového referenda v Anglii, kdy se o pár procent Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii. Od té chvíle nejsou stále jasné podmínky odchodu a co to pro EU znamená. Pro naší zemi by nastaly zajisté také změny, a to i pro módu. Co by se mohlo stát? 

Tvrdý Brexit bez dohody s EU

Radikální nebo tvrdý odchod Anglie by znamenal okamžité nedořešené a nepromyšlené změny. Ihned by se pozastavil či velmi zpomalil import a export zboží jako oblečení, doplňků, kosmetiky, látek a celní sazby by byly několikanásobně dražší. Tudíž by byly produkty velmi drahé či nedostupné. Pošta by se také prodražila do Anglie i z Anglie. 

                  

Prezentace kolekcí v Anglii od českých návrhářů by potřebovala speciální povolení a vízum. Vše by se mnohonásobně finančně prodražilo. Cestování všeobecně by bylo komplikovanější a musely by se opět vyplňovat povolovací dokumenty k pobytu. Modelky, editoři, módní novináři a další by potřebovali povolení k vykonávání zaměstnání. A byly by extra zdlouhavé kontroly na celnicích. Limitovaný a kontrolovaný pobyt by byl samozřejmostí. Placení kartou, vybírání hotovosti apod by bylo neskutečně drahé stejně jako bankovní převody. Studenti a lektoři by měli velké problémy s výměnnými pobyty. Ztráta pracovní síly v UK by vedla ke krachu mnoha firem. Tím pádem i u nás, protože mnoho z nich mají pobočky v České republice. Zdravotní pojištění by nebylo nadále hrazeno při vycestování z Anglie

                        

Měkký neboli dohodnutý odchod z EU

V ideálním případě by se Anglie s EU domluvila na podmínkách, změnách a nových pravidlech předem. Česká republika by tak měla šanci se připravit. Momentálně již platí zákon chránící 8 tisíc Angličanů pracujících a žijících v ČR před náhlým vyhoštěním, ale Anglie pro 40 tisíc Čechů zaměstnaných nebo pobývajících v UK žádný zákon nebo formu ochrany nemá. Stejně jako pro ostatní země. Říká se tomu Šedá zóna. Nikdo netuší, co bude. Nynější nejistota by byla nahrazena danými podmínkami a klidem na duši z nich vyplývajících.

                  

Import a export produktů jako kosmetika, oděvy a obuv od anglických i českých firem z a do Anglie by podražil v každém případě, ale ne tak enormně jako v případě tvrdého exitu. Návrháři by nadále spolupracovali s anglickými univerzitami, obchody či módním týdnem pod novými předem známými pravidly. Nové změny v cestování a pobytu by se s předstihem oznámily a nenastal by zmatek. Mnoho oděvních firem a manufaktur by se přestěhovalo z Anglie do zahraničí a možná i k nám kvůli levnějším daním. České firmy a obchody by měly šanci připravit se a rozmyslet si novou strategii. Studenti i lektoři by věděli, jak si stojí se svými možnostmi výměných pobytů. Vše záleží na domluvě nejprve v anglickém parlamentu a poté v Evropské unii. Pro stálý pobyt a práci v Anglii by měl každý čas vybavit si příslušné povolení. Zdravotní pojištění by platilo i při vycestování.

           

Zdroj; vlada.cz, pinterest.com, radio.cz, theguardian.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI BREXIT HARD BREXIT ANGLIE SPOJENÉ ANGLICKÉ KRÁLOVSTVÍ ČESKÁ REPUBLIKA

Související články

Finalisté soutěže PURE MODEL 2019 zabojují o kontrakt za více jak jeden a půl milionu korun

Česká Miss roku 2016, Andrea Bezděková je ambasadorkou modelingové soutěže a provází tak v rámci castingů všechny účastníky, kteří se mohou stát budoucími TOP modelkami a modely.

Celý článek

Hledáte program na tuto sobotu? Navštivte akci plnou módy, designu i dobrého jídla a pití

15. června pohltí holešovický Vnitroblock klíčová témata recyklace a udržitelnosti v každodenním životě. Akce, která se opakuje již po desáté, vždy však s jiným tématem, přiláká jistě spoustu kreativních duší.

Celý článek

Elegantní posilovací stroj slibuje úžasné výsledky a stačí jen 15 minut denně

Nový koncept fitness studia v Londýně představil revoluční posilovací stroj s názvem Hodiny. Podle manuálu stačí jen pouhých 15 minut denně na tomto stroji a výsledky se dostaví za měsíc.

Celý článek

Brazilská blogerka Camila Coelho přichází se svou vlastní značkou

Brazilská blogerka a influencerka Camila Coelho představuje svou vlastní značku oblečení. Její kolekce je silně ovlivněná diverzitou brazilských dívek a jejich temperamentu.

Celý článek

Designové vychytávky na červen

Měsíc červen nám přináší první horké dny a příroda rozkvétá v sadech i zahradách. Počasí nám konečně dovoluje vyrazit do ulic v letních šatech a prodyšné obuvi. Co nabízejí čeští designéři?

Celý článek

Slavné tenisové culíky, copy a jiné účesy

Spolu s French Open se na tenisových kurtech objevují nadějné i nejlepší hvězdy tenisu. Po celá desetiletí mají jednotlivé sportovkyně své vlastní profesionální účesy, Jako jsou copy, ale hlavně culíky! Prozkoumejte s námi, co která tenistka ráda nosí.

Celý článek

Tak vypadá království hollywoodské megastar Reese Witherspoon

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde nachází své útočiště slavné hollywoodské hvězdy? Jak tráví svůj volný čas například Reese Witherspoon? Pojďte s námi odhalit, kde a jak bydlí jedna z nejslavnějších blondýnek na světě.

Celý článek

Česká modelka Hana Jiříčková je hvězdou americké kampaně pro značku Nautica

Tuzemská krása slaví v Americe další úspěch, a to hned pro obrovský konfekční dům Nautica. Původem česká modelka Hana Jiříčková byla vybrána do letní kampaně, a je tak dokonalým ztvárněním námořnického života ve velkém stylu.

Celý článek