dnes je 26.05.2020 a svátek má Filip

Co by znamenal Brexit pro český módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
S neustále přibližujícím se a oddalujícím se termínem Brexitu vyvstávají otázky ve smyslu, co se vlastně stane? Jaké změny by to znamenalo pro českou módu?   

Uplynuly 3 roky od osudového referenda v Anglii, kdy se o pár procent Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii. Od té chvíle nejsou stále jasné podmínky odchodu a co to pro EU znamená. Pro naší zemi by nastaly zajisté také změny, a to i pro módu. Co by se mohlo stát? 

Tvrdý Brexit bez dohody s EU

Radikální nebo tvrdý odchod Anglie by znamenal okamžité nedořešené a nepromyšlené změny. Ihned by se pozastavil či velmi zpomalil import a export zboží jako oblečení, doplňků, kosmetiky, látek a celní sazby by byly několikanásobně dražší. Tudíž by byly produkty velmi drahé či nedostupné. Pošta by se také prodražila do Anglie i z Anglie. 

                  

Prezentace kolekcí v Anglii od českých návrhářů by potřebovala speciální povolení a vízum. Vše by se mnohonásobně finančně prodražilo. Cestování všeobecně by bylo komplikovanější a musely by se opět vyplňovat povolovací dokumenty k pobytu. Modelky, editoři, módní novináři a další by potřebovali povolení k vykonávání zaměstnání. A byly by extra zdlouhavé kontroly na celnicích. Limitovaný a kontrolovaný pobyt by byl samozřejmostí. Placení kartou, vybírání hotovosti apod by bylo neskutečně drahé stejně jako bankovní převody. Studenti a lektoři by měli velké problémy s výměnnými pobyty. Ztráta pracovní síly v UK by vedla ke krachu mnoha firem. Tím pádem i u nás, protože mnoho z nich mají pobočky v České republice. Zdravotní pojištění by nebylo nadále hrazeno při vycestování z Anglie

                        

Měkký neboli dohodnutý odchod z EU

V ideálním případě by se Anglie s EU domluvila na podmínkách, změnách a nových pravidlech předem. Česká republika by tak měla šanci se připravit. Momentálně již platí zákon chránící 8 tisíc Angličanů pracujících a žijících v ČR před náhlým vyhoštěním, ale Anglie pro 40 tisíc Čechů zaměstnaných nebo pobývajících v UK žádný zákon nebo formu ochrany nemá. Stejně jako pro ostatní země. Říká se tomu Šedá zóna. Nikdo netuší, co bude. Nynější nejistota by byla nahrazena danými podmínkami a klidem na duši z nich vyplývajících.

                  

Import a export produktů jako kosmetika, oděvy a obuv od anglických i českých firem z a do Anglie by podražil v každém případě, ale ne tak enormně jako v případě tvrdého exitu. Návrháři by nadále spolupracovali s anglickými univerzitami, obchody či módním týdnem pod novými předem známými pravidly. Nové změny v cestování a pobytu by se s předstihem oznámily a nenastal by zmatek. Mnoho oděvních firem a manufaktur by se přestěhovalo z Anglie do zahraničí a možná i k nám kvůli levnějším daním. České firmy a obchody by měly šanci připravit se a rozmyslet si novou strategii. Studenti i lektoři by věděli, jak si stojí se svými možnostmi výměných pobytů. Vše záleží na domluvě nejprve v anglickém parlamentu a poté v Evropské unii. Pro stálý pobyt a práci v Anglii by měl každý čas vybavit si příslušné povolení. Zdravotní pojištění by platilo i při vycestování.

           

Zdroj; vlada.cz, pinterest.com, radio.cz, theguardian.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI BREXIT HARD BREXIT ANGLIE SPOJENÉ ANGLICKÉ KRÁLOVSTVÍ ČESKÁ REPUBLIKA

Související články

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek

Vendula Pizingerová a její módní tváře

Česká média zaplavila radostná zpráva. Vendula Pizingerová oznámila, že je se svým manželem Josefem v očekávání. Podívali jsme se, jaké jsou módní tváře prezidentky nadace Kapka naděje a bývalé manželky známého zesnulého českého skladatele Karla Svobody.

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Tom Ford a Anna Wintour zachraňují módní průmysl před ekonomickou krizí

Žijeme v době koronavirové. Nikdo nečekal, co přijde. Nikdo neví, co bude. Společně to ale zvládneme. Někteří z nás ale myslí nejen na to, jak zachránit současnou žalostnou situaci ve světě, ale také na to, co přijde. Čeká nás totiž i doba pokoronavirová.

Celý článek

#PillowChallenge vládne v době karantény instagramovým trendům

Sociální média nás mohou i v době karantény spojovat v celosvětovém měřítku. Nesčetně kreativních někdy až šílených způsobů, jak „zabít nudu“ vytvořilo i tzv. #pillowchallenge, tedy polštářová výzva.

Celý článek

Naše první dámy, 3. díl: Marta Gottwaldová

Milovala luxus, kterým se obklopovala, pocházela ale z chudých poměrů. Někteří se jí smáli, jiní se jí báli. Řeč je o naší první dámě Martě Gottwaldové. Jak se stala první dámou? A u koho si nechala šít své luxusní róby? Dozvíte se v článku.

Celý článek

10 nejhezčích outfitů Melanie Trump

Každý mocný muž má za sebou ještě mocnější ženu. Nevíme, zda tato slova klasika platí i v případě prezidentského páru USA, jedno je ale jasné! První dáma Spojených států amerických má jako bývalá modelka a návrhářka styl. Pojďte se s námi podívat na 10 nejlepších outfitů Melanie Trump.

Celý článek

Butik české návrhářky Tatiany Kovaříkové v novém kabátě

Proměna butiku české návrhářky Tatiany Kovaříkové kombinuje důraz na propojení barev, materiálů i potřeb žen.

Celý článek