dnes je 07.06.2020 a svátek má Iveta/Slavoj

Designová skleněná lízátka, která nekazí zuby, ocení zejména maminky, říká jejich autorka Kateřina Macháčková

Přidat na Seznam.cz
Co by to bylo za život, kdybychom si občas nemohli zamlsat. Nejenom cukrová, pečená nebo skleněná lízátka jsou tím, čím se Mgr. Kateřina Macháčková se svou značkou Šumavská skleněnka již třetím rokem zabývá. Připravili jsme pro vás rozhovor se ženou, která dělá cukroví krásnější a zdravější.

Kdy poprvé vás napadlo začít vyrábět zdravější lízátka? Vystudovala jste obor pekař/cukrář?

Vůbec ne... Vystudovala jsem na Policejní akademii ČR krizovou managerku, a poté jsem studovala na MUP Praha ještě obor Evropská studia a veřejná správa, takže s cukrařinou ani pekařinou jsem neměla vůbec nic společného. Ale přítel se v gastronomii pohybuje vlastně celý život, a tak jsem k tomu měla díky němu blízko. V prosinci to byly tři roky, co jsem vyhrála výběrové řízení na malé bistro v Sušici a s mamkou jsme se rozhodly, že to pojedeme i přes „domácí" výrobu. Pečeme si vlastní zákusky, dorty, sušenky, lívance, pečená lízátka (cakepops) a mezi tím vším jsme začaly vyrábět i klasická cukrová lízátka. Když jsem hledala na internetu recepty a inspirace pro karamelová, čokoládová nebo právě cukrová lízátka, narazila jsem i na ta s jedlými květy, kousky jedlého zlata, sušeným ovocem atd. Byla zima a na trhu se tehdy nedaly úplně snadno sehnat jedlé květy a ty co měly v květinářství, byly chemicky ošetřeny. Čekala jsem na jaro a svoji zahrádku. Pořád jsem ale chtěla vymyslet něco, kde bude přidaná hodnota a za pomoci přátel pohybujících se v gastru jsem zkusila vyrábět Skleněnky z přírodního sladidla. Jeho výhodou je pouze polovina kalorií oproti běžnému cukru, nízký glykemický index a hlavně nekazí zuby. Což ocení hlavně maminky u svých ratolestí.

Vaše skleněná lízátka jsou velmi krásná. Jaký je proces výroby a jak dlouho trvá?

Výrobní tajemství (smích). Hmota se musí dobře properlit, ale musím hlídat teplotu, aby neztmavla (nezkaramelizovala) a vzhledem k tomu, že si většinu kvítku pěstuji, suším, lisuji a samotné lízátko vezmu do ruky několikrát, než je hotové, tak vůbec nejsem schopna ani po třech letech říci, jak dlouho výroba trvá. Květinové jsou nejjednodušší na samotnou výrobu. Naopak malované jsou časově mnohem náročnější.

Tvoříte lízátka s květy jedlých květin, se jmény, puntíky či čísly. Co má největší úspěch?

Květinky... slíznete si kus přírody. O Vánocích zase ty s jedlým glitterem a vločkou z jedlého papíru. Na Valentýna a První máj zase ty se srdíčkem... Děti milují s lyofilizovanou jahodou nebo malinou. Ale květinky hrají prim.


 

Co dalšího a kde vlastně vyrábíte?

Máme malé bistro v Sušici a vyrábíme svoje dezerty, pečeme zákusky a dorty. Máme vyhlášené lívance... V zimě se vyřádíme na polévkách... Mám zaměstnanou maminku a maminku mé spolužačky - jsou to zlata, protože je práce baví a i se tak k ní staví. A to je dneska zázrak mít takové lidi kolem sebe. Asi mám vůbec štěstí, protože máme i skvělé brigádnice.


 

Jaký vztah máte ke sladkému?

Miluju krémové dezerty, točenou zmrzlinu, ale hřeším na chipsech a všem, co se jenom ochomejtne kolem sýru.

Jsou vaše výtvory k dostání i jinde než ve vašem bistru?

Ano, dokonce i v květinářstvích, infocentrech nebo designových prodejnách. Dnes už ode mě odebírají i mimo Šumavu. Dokonce i na Moravě. Ale Šumava vítězí a mám neskutečnou radost, jak se jim daří.

foto: instagram / @sumavskasklenenka

Přidat na Seznam.cz
DESIGN NÁKUPY A OBCHOD ŠUMAVSKÁ SKLENĚNKA SKLENĚNÁ LÍZÁTKA LÍZÁTKA DESIGNOVÉ JÍDLO KATEŘINA MACHÁČKOVÁ

Související články

Vylepšete svou terasu či balkón pomocí stylových květináčů

Ať už máte verandu nebo balkón, určitě vám právě v těchto dnech krásně rozkvétá, plody pomalu zrají a vše se zelená. Co si kousek své zeleně vyšperkovat tím, že si pořídíte nový stylový květináč?

Celý článek

Designový speciál: Čím si usnadnit život v kuchyni

Napadlo vás někdy, kolik času trávíme každý den v kuchyni? Právě proto bychom se v ní měli cítit dobře. Jak si poradit s malým prostorem a co vám v kuchyni usnadní život?

Celý článek

Must have kousky v bytovém textilu

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak důležité je cítit se doma dobře? Je to ten pocit, který po příchodu cítíte jako první. Ten pocit, na který se těšíte, už když jdete z práce domů. A víte, co tento pocit umocňuje? Krásný bytový textil.

Celý článek

Designový speciál: V ložnici si dejte záležet zejména na osvětlení

V druhém dílu designového speciálu jsme si pro vás připravili pár tipů, jak změnit vaši ložnici k nepoznání. Nebo také rady, jak ji postavit od základů, na čem si dát záležet a na co nezapomenout.

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek

Nová kolekce hedvábných šátků Silky Gang provází pohádky O Malence a O Zlaté rybce

Hedvábné šátky české značky Silky Gang již delší dobu odráží několik pohádkových motivů. Mezi nimi i dva nové, zcela elegantní a jemné motivy, které podtrhnou duši žen i mužů.  

Celý článek

Jak nakupovat oblečení online jako profesionál?

Sociální izolace nás staví před nové výzvy a možnosti a směřuje nás více než kdy jindy do virtuálního světa online nákupů. Jak ale nakupovat chytře, bezpečně a ekonomicky?

Celý článek

Oblečení plné oblíbené vůně i neuvěřitelná síla páry

Jednou rukou během několika vteřin zvládnete zničit až 99,9 % bakterií, a ještě své prádlo provonět svým oblíbeným parfémem.

Celý článek