dnes je 19.01.2021 a svátek má Doubravka

Designová skleněná lízátka, která nekazí zuby, ocení zejména maminky, říká jejich autorka Kateřina Macháčková

Přidat na Seznam.cz
Co by to bylo za život, kdybychom si občas nemohli zamlsat. Nejenom cukrová, pečená nebo skleněná lízátka jsou tím, čím se Mgr. Kateřina Macháčková se svou značkou Šumavská skleněnka již třetím rokem zabývá. Připravili jsme pro vás rozhovor se ženou, která dělá cukroví krásnější a zdravější.

Kdy poprvé vás napadlo začít vyrábět zdravější lízátka? Vystudovala jste obor pekař/cukrář?

Vůbec ne... Vystudovala jsem na Policejní akademii ČR krizovou managerku, a poté jsem studovala na MUP Praha ještě obor Evropská studia a veřejná správa, takže s cukrařinou ani pekařinou jsem neměla vůbec nic společného. Ale přítel se v gastronomii pohybuje vlastně celý život, a tak jsem k tomu měla díky němu blízko. V prosinci to byly tři roky, co jsem vyhrála výběrové řízení na malé bistro v Sušici a s mamkou jsme se rozhodly, že to pojedeme i přes „domácí" výrobu. Pečeme si vlastní zákusky, dorty, sušenky, lívance, pečená lízátka (cakepops) a mezi tím vším jsme začaly vyrábět i klasická cukrová lízátka. Když jsem hledala na internetu recepty a inspirace pro karamelová, čokoládová nebo právě cukrová lízátka, narazila jsem i na ta s jedlými květy, kousky jedlého zlata, sušeným ovocem atd. Byla zima a na trhu se tehdy nedaly úplně snadno sehnat jedlé květy a ty co měly v květinářství, byly chemicky ošetřeny. Čekala jsem na jaro a svoji zahrádku. Pořád jsem ale chtěla vymyslet něco, kde bude přidaná hodnota a za pomoci přátel pohybujících se v gastru jsem zkusila vyrábět Skleněnky z přírodního sladidla. Jeho výhodou je pouze polovina kalorií oproti běžnému cukru, nízký glykemický index a hlavně nekazí zuby. Což ocení hlavně maminky u svých ratolestí.

Vaše skleněná lízátka jsou velmi krásná. Jaký je proces výroby a jak dlouho trvá?

Výrobní tajemství (smích). Hmota se musí dobře properlit, ale musím hlídat teplotu, aby neztmavla (nezkaramelizovala) a vzhledem k tomu, že si většinu kvítku pěstuji, suším, lisuji a samotné lízátko vezmu do ruky několikrát, než je hotové, tak vůbec nejsem schopna ani po třech letech říci, jak dlouho výroba trvá. Květinové jsou nejjednodušší na samotnou výrobu. Naopak malované jsou časově mnohem náročnější.

Tvoříte lízátka s květy jedlých květin, se jmény, puntíky či čísly. Co má největší úspěch?

Květinky... slíznete si kus přírody. O Vánocích zase ty s jedlým glitterem a vločkou z jedlého papíru. Na Valentýna a První máj zase ty se srdíčkem... Děti milují s lyofilizovanou jahodou nebo malinou. Ale květinky hrají prim.


 

Co dalšího a kde vlastně vyrábíte?

Máme malé bistro v Sušici a vyrábíme svoje dezerty, pečeme zákusky a dorty. Máme vyhlášené lívance... V zimě se vyřádíme na polévkách... Mám zaměstnanou maminku a maminku mé spolužačky - jsou to zlata, protože je práce baví a i se tak k ní staví. A to je dneska zázrak mít takové lidi kolem sebe. Asi mám vůbec štěstí, protože máme i skvělé brigádnice.


 

Jaký vztah máte ke sladkému?

Miluju krémové dezerty, točenou zmrzlinu, ale hřeším na chipsech a všem, co se jenom ochomejtne kolem sýru.

Jsou vaše výtvory k dostání i jinde než ve vašem bistru?

Ano, dokonce i v květinářstvích, infocentrech nebo designových prodejnách. Dnes už ode mě odebírají i mimo Šumavu. Dokonce i na Moravě. Ale Šumava vítězí a mám neskutečnou radost, jak se jim daří.

foto: instagram / @sumavskasklenenka

Přidat na Seznam.cz
DESIGN NÁKUPY A OBCHOD ŠUMAVSKÁ SKLENĚNKA SKLENĚNÁ LÍZÁTKA LÍZÁTKA DESIGNOVÉ JÍDLO KATEŘINA MACHÁČKOVÁ

Související články

Gabriela Dědičová bilancuje aneb jaký dárek nám TIAMI doporučí na Valentýna?

Společnost TIAMI již nemusíme dlouze představovat. Její šperky vynikají jemnou elegancí i úžasnou brilancí, která je spojená s nižší cenou díky laboratorním diamantům i udržitelnému rozvoji. Ten se stal hlavní strategií mladé české startup společnosti. 

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Vánocemi to rozhodně nekončí!

Mysleli jste si, že máte vyhráno a společně s Vánocemi skončilo i intenzivní uklízení? Úklid nikdy nekončí. Naštěstí s novým tyčovým vysavačem Rowenta X-Force Flex 11.60 AQUA se budete divit, jak jde úklid pěkně od ruky a mnohem snáz. Užijte si každou chvilku!

Celý článek

Barvou roku 2021 jsou dva odstíny vyjadřující kombinaci štěstí, odvahy a naděje

Není to poprvé, kdy odborníci z Pantone Color Institute zvolili dva odstíny pro jeden rok, není to však úplně tradiční. Rok 2021 budou symbolizovat barvy praktické a pevné, stejně jako hřejivé a optimistické. Věříme, že nám přinesou sílu a pozitivní zprávy.

Celý článek

Sháníte dárek na poslední chvíli? Máme pro vás 5 tipů na dárky pro ženy i muže

Letošní Vánoce jsou tu snad ještě dřív než ty předešlé. Nemáte nakoupené všechny dárky a lámete si hlavu, co pořídit? V našem článku najdete užitečné tipy, které určitě využijete. Čtěte dál.

Celý článek

Fashion must have: prosinec ve znamení pravých Vánoc

Horké svařené víno, pohádkové odpoledne, zasněžené ulice a domy kolem vás. K tomu krásné drobnosti, huňatý svetr a z každého okna zářící světýlka. To je prosinec. To jsou ty pravé Vánoce, ať se děje cokoliv.

Celý článek

Splní každé e-přání: dárková karta do Centra Černý Most je letos poprvé k zakoupení on-line

Dárková karta, kterou bylo dosud možné pořídit jen v Centru Černý Most, je nově součástí on-line nabídky populárního e-shopu Mall.cz. Limitovanou vánoční edici dárkové karty si tak nyní zákazníci mohou objednat kdykoli z pohodlí domova a svým blízkým darovat to, co doopravdy chtějí nebo potřebují.

Celý článek

Čistý vzduch pro váš domov v jedinečném designovém provedení

Česká značka Sense se věnuje nejen technologickým inovacím, ale také designu svých produktů. Láska k funkčnímu designu je patrná v každém detailu.

Celý článek