dnes je 08.07.2020 a svátek má Nora

Designový speciál: Čím si usnadnit život v kuchyni

Přidat na Seznam.cz
Napadlo vás někdy, kolik času trávíme každý den v kuchyni? Právě proto bychom se v ní měli cítit dobře. Jak si poradit s malým prostorem a co vám v kuchyni usnadní život?

zdroj: Absolut-Design / Kateřina Šindelářová

I přesto, že z půldorysu domu vychází na kuchyň velmi málo místa, je možné zde vytvořit krásný a praktický prostor. Znovu jsme se zeptali interiérové designérky Kateřiny Šindelářové ze společnosti Absolut-Design s.r.o., jak na to.

Kuchyň můžete opticky zvětšit

„Pokuste se propojit prostor kuchyně s obývacím pokojem. Použijte jednotné materiály, například na podlaze. Prostor dřezu využijte i pro pracovní plochu pomocí speciálních doplňků pro dřezy,“ radí Kateřina a dodává, abyste všechny spotřebiče zabudovali do nábytku kuchyně, která díky tomu bude vypadat opticky větší než například se samostatně stojící ledničkou. „Také se snažte používat světlé materiály.“

zdroj: Absolut-Design / Kateřina Šindelářová

Soustřeďte se na kvalitní dispoziční prostor

Usnadnit si život u vaření či pečení můžete tím, že budete na začátku pořádně plánovat, díky tomu vám vznikne prostor s kvalitním dispozičním uspořádáním, které vychází z možností dané místnosti. „To znamená rozmístění hlavních funkcí – vaření, mytí, plochy na přípravu, úložné prostory – v logických návaznostech a správných rozměrech. V tomto ohledu obecně platí zásada, která doporučuje u standardní kuchyně uspořádat jednotlivé funkční celky tak, aby mezi nimi byla co největší souvislá pracovní plocha. To znamená např. u linky v délce kolem 3 metrů umístit vaření na jednu stranu a mytí na druhou. Je rozhodně lepší mít jednu celistvou plochu šíře 120 cm než dvě po 60 cm."

zdroj: Absolut-Design / Kateřina Šindelářová

Bary a ostrůvky jako dělící prostor

Ještě před pár lety bychom mohli bary a ostrůvky řadit mezi super modernu, zatímco dnes už jsou běžným standardem, který si oblíbilo statisíce domácností.

„Ostrůvkovou kuchyni si můžete dovolit v prostoru, který je velký minimálně 20m²,“ radí Kateřina Šindelářová. „Kuchyňský ostrůvek může být i ideálním dělícím prvkem mezi obývacím pokojem a kuchyní. Může fungovat z jedné strany jako bar a z druhé strany jako kuchyňský prostor.“ Ostrůvek může sloužit jako pracovní prostor na mytí nádobí, na vaření, odkládání, ale také na přípravu potravin.

zdroj: Absolut-Design / Kateřina Šindelářová

Jak zvolit vhodné barvy a materiály

Barva kuchyňské linky může prostor opticky zmenšit, nebo také naopak. „Tmavá kuchyně bude působit vždy luxusněji, ale také na ni bude oproti světlé kuchyňské lince vidět více nepořádek. Tmavá kuchyně stejně jako tmavé barvy obecně budou opticky zmenšovat prostor. Světlá kuchyně zase působí více sterilně,“ doplňuje Kateřina Šindelářová.

Jak je to ale s barvami v kuchyni všeobecně? „V případě barev v kuchyni jsem velmi monochromatická a konzervativní. Myslím si, že moje poznávací znamení je právě monochromatičnost, používání tří barev maximálně a většinou kombinace bílé, šedé a taupe. Spíše bych poukázala na typy materiálů. Obecně bych řekla, že materiály použité v kuchyni musí být hodně odolné zejména proti poškrábání, odření atd. Ostatní už je otázkou vkusu a celkové barevnosti prostoru,“ zakončuje téma kuchyně designérka Šindelářová.

zdroj: Absolut-Design / Kateřina Šindelářová

 

Přidat na Seznam.cz
DESIGN DESIGNOVÝ SPECIÁL KATEŘINA ŠINDELÁŘOVÁ ABSOLUT-DESIGN INTERIÉROVÝ DESIGN DESIGN INTERIÉRU KUCHYNĚ MODERNÍ KUCHYNĚ

Související články

Kolekce náramků ALOve Iluze by Bára Nesvadbová pomáhá pětileté Leonce

Známá spisovatelka Bára Nesvadbová se spojila prostřednictvím svého nadačního fondu Be Charity s klenotnickou značkou ALOve a vytvořila kolekci náramků, které pomohou statečné Leonce, která se snaží vyhrát svůj boj za svobodnými krůčky.

Celý článek

Co zabalit na léto? Nezapomeňte na kontaktní čočky a sluneční brýle!

Dovolená klepe na dveře, a tak přemýšlíme, co si sbalit na cesty. Kosmetika a oblečení jsou samozřejmostí, ale jak myslíte na své oči? Zrakem vnímáte až 80 % informací a během volna si všechny vjemy chcete užít dvojnásob.

Celý článek

Revoluční nano nátěry dokážou ochránit exteriér i interiér vašeho domu před viry a bakteriemi

Česká inovační firma FN NANO s.r.o. drží v ruce již dvanáct let recept na vysoce účinné protipandemické opatření -  fotokatalytické nano nátěry, které zaručují ochranu před mikroorganismy všeho typu. V současné době jsou tyto produkty nazývány doslova kladivem na koronavirus, jelikož dokážou váš dům ochránit i před ním.

Celý článek

Máte chuť na nákup nových kousků z rukou českých designérů? Zkuste Kvartýr shop & studio

Místo, které spojuje hned několik uznávaných jmen na poli české módy. Místo, kde se snoubí originalita s absolutní kvalitou. Místo, odkud si odnesete víc než jen pěkný módní kousek.

Celý článek

Vylepšete svou terasu či balkón pomocí stylových květináčů

Ať už máte verandu nebo balkón, určitě vám právě v těchto dnech krásně rozkvétá, plody pomalu zrají a vše se zelená. Co si kousek své zeleně vyšperkovat tím, že si pořídíte nový stylový květináč?

Celý článek

Must have kousky v bytovém textilu

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak důležité je cítit se doma dobře? Je to ten pocit, který po příchodu cítíte jako první. Ten pocit, na který se těšíte, už když jdete z práce domů. A víte, co tento pocit umocňuje? Krásný bytový textil.

Celý článek

Designový speciál: V ložnici si dejte záležet zejména na osvětlení

V druhém dílu designového speciálu jsme si pro vás připravili pár tipů, jak změnit vaši ložnici k nepoznání. Nebo také rady, jak ji postavit od základů, na čem si dát záležet a na co nezapomenout.

Celý článek

Bývalý domov herečky Meg Ryan v San Francisku je na prodej za 19,95 milionů dolarů

Slavná herečka tento luxusní domov sdílela se svým tehdejším manželem Dennisem Quaidem. Dům v San Francisku navrhl před více než sto lety Samuel Newsom a nabízí panoramatický výhled na Alcatraz. Nyní je na prodej za horentní sumu.

Celý článek