dnes je 20.08.2022 a svátek má Bernard

DISKIT – Klášter uprostřed Himálaje

Přidat na Seznam.cz
Severní Indie a zvláště pak Klášter uprostřed Himaláje je místem, které učarovalo dobrovolníkům z organizace MOST ProTibet, kteří zde poslední roky pravidelně tráví své léto. Ne však proto, aby si tady užívali dovolenou.

Severní Indie. Místo, kde poslední roky pravidelně trávíme léto. V organizaci MOST ProTibet pomáháme tibetským dětem, seniorům, malým mnichům, mniškám a nomádům a každý rok se za nimi pravidelně vypravujeme. Nyní naše kroky míří do oblasti mezi Čínou a Pákistánem, k perle údolí Nubra, malebnému klášteru Diskit, kde žijí malí mníšci zapojení do projektu Adopce ProTibet.

Před cestou nás čekají dva klíčové úkoly. Vyřídit speciální povolení a sehnat schopného řidiče. Po pár hodinách si tyto úkoly označujeme jako splněné a můžeme tak vyrazit na několikahodinovou cestu. Silnice nás vede do hor, kde v serpentinách stoupáme do himálajských kopců směrem k údolí Nubra. Na cestě nás čeká jedno světové prvenství. Musíme překonat jeden z nejvyšších průsmyků světa, který se dá autem nebo na motorce přejet – Khardung La ve výšce přes 5300 m. n. m. A pak už sjíždíme do údolí Nubra.

Klášter Diskit v projektu Adopce ProTibet

Po pěti hodinách jízdy jsme v cíli. Vítá nás Diskit a spolu s ním obrovská socha Buddhy, která spolu s klášterem dominuje celému údolí. Klášter byl založen roku 1463 v nadmořské výšce 3 600 m. n. m. ve státě Džammú a Kašmír u pákistánských hranic.

 

Diskit není jen klášter, ale také klášterní škola pro malé mníšky. Provoz této školy je jen z malé části financován indickou vládou a za pomoci vesničanů, ale další chybějící prostředky si musí zajistit klášter sám. Proto jsme se rozhodli této škole dlouhodobě pomáhat. Naše pomoc spočívá v projektu Adopce ProTibet. Do projektu Adopce ProTibet jsou zapojeni malí mníšci z klášterní školy, kteří díky českým dárcům mají šanci na kvalitní vzdělání. Adoptivním rodičům dáváme možnost mníškům psát dopisy a posílat drobné dárky. Zároveň s dopisy a dárky jim předáváme i jejich fotky z minulého roku. Jsme přítomni jejich bezprostředních reakcí. Navzájem si ukazují fotky a dopisy a sdílí se všemi v okolí svoji radost.

 

Mníšci a jejich každodenní život

V klášteře žijí a studují malí mníšci ve věku 5-11 let. Jsou podle věku rozděleni do jednotlivých tříd. Vstávají v 6 hodin ráno a jejich den začíná ranní modlitbou a je rozdělen mezi školu a volný čas. Po modlitbě se mníšci spolu se svými učiteli přesouvají do jídelny, kde je čeká snídaně. Protože jsme se rozhodli absolvovat den v jejich společnosti, míříme také na snídani. A musíme konstatovat, že místní kuchař je výborný. Snídáme tibetský chléb, čočku a zeleninu.  A je to vynikající. Takhle nám snad v Indii ještě nechutnalo.

Po snídani se přesouváme ke školní budově. Školní den zahajujeme společně s učiteli modlitbou. Mníšci absolvují od pondělí do soboty každý den 5 vyučovacích hodin trvajících 50 minut. Pravidelně se opakují následující předměty – tibetština, hindština, náboženství, angličtina a matematika. V pokročilejším věku jim přibude ještě filozofie. Jsme zvědaví, jak to probíhá ve třídách, takže je postupně navštěvujeme. V matematice je na programu velká násobilka, v angličtině zase figuruje téma rodiny, v hodinách tibetštiny, hindštiny a náboženství se absolutně nechytáme. Ale mníšci jsou pozorní a snaživí studenti, i když s udržením pozornosti mají trochu problém.

Škola končí pravidelně v 16:00, kdy se mníšci s radostí rozprchnou po celém klášterním areálu. Svůj volný čas nejraději tráví na provizorním hřišti, kde hrají kriket. A my jsme samozřejmě nemohli u kriketu chybět. A jak to dopadlo? Byla to úžasná zkušenost, i když jsme s přehledem prohráli a nemohli popadnout dech. Kluci perfektně trefovali odpaly, rychle běhali a byli jasně lepší než my.

Nyní se musíme rozloučit. Byly to krásné dny plné poznání. Ti malí kluci, se kterými jsme strávili tři dny a kteří byli při prvním setkání nesmělí, jsou neuvěřitelně otevření a pozitivní a my jsme si čas v jejich přítomnosti moc užili. A zamilovali jsme se do tohoto místa. Už teď se těšíme na příští rok a další návštěvu kláštera Diskit.

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI CHARITATIVNÍ PROJEKT POMOC DĚTEM PROTIBET

Související články

Stylová Millie Bobby Brown je od své role Eleven ze seriálu Stranger Things k nepoznání. Jemná blondýnka miluje módu

Ve chvíli, kdy Eleven odloží Hopperovy flanelové košile a Mikovy džínsy, stává se z ní nejlépe oblékaná dívka v Hawkinsu. A když zrovna nehraje Eleven, je i Millie Bobby Brown jedním z nejstylovějších lidí v Hollywoodu.

Celý článek

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

Jak svět miluje Jennifer Lopez

Tento měsíc zveřejnil Netflix unikátní dokument o zpěvačce Jennifer Lopez s názvem Poločas. Dokument odhalil mnohé, kromě zpěvaččiných začátků i její politické postoje nebo zákulisí oskarové nominace. V článku odhalíme její unikátní šatník.

Celý článek

Z rivalek nejlepší kamarádky. Kašáková a Buranská společně pomáhají dětem z dětských domovů

Modeling rozhodně není jenom o rivalitě, právě naopak. Modelky v rámci soutěže často potkají spřízněné duše, se kterými sdílí své koníčky i radosti. Ne jinak je tomu i Veroniky Kašákové a Nikoly Buranské.

Celý článek

Lidé mají k našemu pivu vztah, jsou to naši patrioti, usmívá se hlavní sládková pivovaru Zubr Nataša Rousková

Přinášíme vám exkluzivní letní rozhovor s "první dámou" pivovaru ZUBR. Nataša Rousková z pivovaru Zubr nám vyprávěla nejen o své práci, ale také o rodinném životě a o vztahu Čechů k pivovarnictví jako k národnímu pokladu. Na zdraví!

Celý článek
Festival Karlovy Vary

MOËT & CHANDON PŘIPÍJEL NA PROJEKT PATRON DĚTÍ V KARLOVÝCH VARECH

Známé osobnosti Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si letos připily s šampaňským Moët & Chandon na projekt Patron dětí. Při této příležitosti si mohly osobnosti festivalu užít zároveň koncert Emmy Smetany a Jordana Haje.

Celý článek

Bonbónky ze zahájení festivalu v Karlových Varech - dámské okénko

Mezinárodní filmový festival přinesl řadu skvělých filmů. Místo kultury jsme však pro vás exkluzivně připravili to nejlepší ze světa dámské módy, co se na festivalu objevilo.

Celý článek

Gucci našel svou hvězdu - nová kolekce je inspirována osobností Harryho Stylese

Spolupráce byla odhalena na týdnu módy v Miláně minulý týden. Gucci připravilo pro své příznivce kolekci inspirovanou 70. lety a stylem britského zpěváka Harryho Stylese.

Celý článek