dnes je 05.08.2021 a svátek má Kristián

DISKIT – Klášter uprostřed Himálaje

Přidat na Seznam.cz
Severní Indie a zvláště pak Klášter uprostřed Himaláje je místem, které učarovalo dobrovolníkům z organizace MOST ProTibet, kteří zde poslední roky pravidelně tráví své léto. Ne však proto, aby si tady užívali dovolenou.

Severní Indie. Místo, kde poslední roky pravidelně trávíme léto. V organizaci MOST ProTibet pomáháme tibetským dětem, seniorům, malým mnichům, mniškám a nomádům a každý rok se za nimi pravidelně vypravujeme. Nyní naše kroky míří do oblasti mezi Čínou a Pákistánem, k perle údolí Nubra, malebnému klášteru Diskit, kde žijí malí mníšci zapojení do projektu Adopce ProTibet.

Před cestou nás čekají dva klíčové úkoly. Vyřídit speciální povolení a sehnat schopného řidiče. Po pár hodinách si tyto úkoly označujeme jako splněné a můžeme tak vyrazit na několikahodinovou cestu. Silnice nás vede do hor, kde v serpentinách stoupáme do himálajských kopců směrem k údolí Nubra. Na cestě nás čeká jedno světové prvenství. Musíme překonat jeden z nejvyšších průsmyků světa, který se dá autem nebo na motorce přejet – Khardung La ve výšce přes 5300 m. n. m. A pak už sjíždíme do údolí Nubra.

Klášter Diskit v projektu Adopce ProTibet

Po pěti hodinách jízdy jsme v cíli. Vítá nás Diskit a spolu s ním obrovská socha Buddhy, která spolu s klášterem dominuje celému údolí. Klášter byl založen roku 1463 v nadmořské výšce 3 600 m. n. m. ve státě Džammú a Kašmír u pákistánských hranic.

 

Diskit není jen klášter, ale také klášterní škola pro malé mníšky. Provoz této školy je jen z malé části financován indickou vládou a za pomoci vesničanů, ale další chybějící prostředky si musí zajistit klášter sám. Proto jsme se rozhodli této škole dlouhodobě pomáhat. Naše pomoc spočívá v projektu Adopce ProTibet. Do projektu Adopce ProTibet jsou zapojeni malí mníšci z klášterní školy, kteří díky českým dárcům mají šanci na kvalitní vzdělání. Adoptivním rodičům dáváme možnost mníškům psát dopisy a posílat drobné dárky. Zároveň s dopisy a dárky jim předáváme i jejich fotky z minulého roku. Jsme přítomni jejich bezprostředních reakcí. Navzájem si ukazují fotky a dopisy a sdílí se všemi v okolí svoji radost.

 

Mníšci a jejich každodenní život

V klášteře žijí a studují malí mníšci ve věku 5-11 let. Jsou podle věku rozděleni do jednotlivých tříd. Vstávají v 6 hodin ráno a jejich den začíná ranní modlitbou a je rozdělen mezi školu a volný čas. Po modlitbě se mníšci spolu se svými učiteli přesouvají do jídelny, kde je čeká snídaně. Protože jsme se rozhodli absolvovat den v jejich společnosti, míříme také na snídani. A musíme konstatovat, že místní kuchař je výborný. Snídáme tibetský chléb, čočku a zeleninu.  A je to vynikající. Takhle nám snad v Indii ještě nechutnalo.

Po snídani se přesouváme ke školní budově. Školní den zahajujeme společně s učiteli modlitbou. Mníšci absolvují od pondělí do soboty každý den 5 vyučovacích hodin trvajících 50 minut. Pravidelně se opakují následující předměty – tibetština, hindština, náboženství, angličtina a matematika. V pokročilejším věku jim přibude ještě filozofie. Jsme zvědaví, jak to probíhá ve třídách, takže je postupně navštěvujeme. V matematice je na programu velká násobilka, v angličtině zase figuruje téma rodiny, v hodinách tibetštiny, hindštiny a náboženství se absolutně nechytáme. Ale mníšci jsou pozorní a snaživí studenti, i když s udržením pozornosti mají trochu problém.

Škola končí pravidelně v 16:00, kdy se mníšci s radostí rozprchnou po celém klášterním areálu. Svůj volný čas nejraději tráví na provizorním hřišti, kde hrají kriket. A my jsme samozřejmě nemohli u kriketu chybět. A jak to dopadlo? Byla to úžasná zkušenost, i když jsme s přehledem prohráli a nemohli popadnout dech. Kluci perfektně trefovali odpaly, rychle běhali a byli jasně lepší než my.

Nyní se musíme rozloučit. Byly to krásné dny plné poznání. Ti malí kluci, se kterými jsme strávili tři dny a kteří byli při prvním setkání nesmělí, jsou neuvěřitelně otevření a pozitivní a my jsme si čas v jejich přítomnosti moc užili. A zamilovali jsme se do tohoto místa. Už teď se těšíme na příští rok a další návštěvu kláštera Diskit.

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI CHARITATIVNÍ PROJEKT POMOC DĚTEM PROTIBET

Související články

Tanec, procházka města i plavba na parníku jsou skromným výčtem v bohatém programu Festivalu Open House Praha 2021

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů, které se uskuteční v týdnu od 2. srpna 2021.

Celý článek

Z dračice k rodinnému životu! Alice Bendová myslí více na teplo domova

Sympatická česká herečka a moderátorka Alice Bendová si rozhodně umí užívat života!

Celý článek

Začalo natáčení pokračování seriálu Sex ve městě. Podívejte se, jak to hlavním představitelkám sluší

Carrie, Miranda a Charlotte jsou zpět. Očekávaný restart s názvem „And Just Like That“ se začal natáčet začátkem tohoto měsíce na různých místech v New Yorku.

Celý článek

Milujeme Cimrmana a Švejka, díky tomu nelpíme na přílišné korektnosti, říká guru českého PR Dita Stejskalová

Dita Stejskalová stojí již řadu let v čele české pobočky Ogilvy jako členka vedení společnosti. Zároveň zde řídí PR oddělení. Jaký má názor na módu a co si myslí o trendu absolutní korektnosti?

Celý článek

Petra Kvitová nám ještě před odletem na olympiádu prozradila svůj talisman pro štětí

Petra Kvitová ve čtvrtek zamířila na své 4. olympijské hry do Tokia. Ještě před tím se však zastavila pro nové šperky a na krátký rozhovor, jaké šperky ráda kupuje a zda má svůj talisman pro štěstí.

Celý článek

Charitativní akci Evy Čerešňákové v centru Prahy navštívil i herec Orlando Bloom

Charitativní akce na podporu již druhé základní školy v Bangladéši spojila hned několik příležitostí. 35. narozeniny Evy Čerešňákové i návštěva populárního herce Orlando Blooma.

Celý článek

Masturbace je nejen příjemná, ale také mimořádně zdravá, říká sexuoložka a ředitelka pro vzdělávání značky Satisfyer, Megwyn White.

Satisfyer byl založen v roce 2016 a stal se průkopníkem ve svém odvětví. Chce naučit lidi odhodit stud a prolomit ledy na poli sexuálního wellness.

Celý článek

Kasu už nedrží jen muži, říká CFO skupiny UNIQA Lucie Urválková

Přinášíme vám pokračování série rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s Lucií Urválkovou, CFO finanční skupiny UNIQA. Co je nového ve světě čísel? A kde leží bod rovnováhy mezi kariérou a rodinou?

Celý článek