dnes je 28.01.2022 a svátek má Otýlie

DISKIT – Klášter uprostřed Himálaje

Přidat na Seznam.cz
Severní Indie a zvláště pak Klášter uprostřed Himaláje je místem, které učarovalo dobrovolníkům z organizace MOST ProTibet, kteří zde poslední roky pravidelně tráví své léto. Ne však proto, aby si tady užívali dovolenou.

Severní Indie. Místo, kde poslední roky pravidelně trávíme léto. V organizaci MOST ProTibet pomáháme tibetským dětem, seniorům, malým mnichům, mniškám a nomádům a každý rok se za nimi pravidelně vypravujeme. Nyní naše kroky míří do oblasti mezi Čínou a Pákistánem, k perle údolí Nubra, malebnému klášteru Diskit, kde žijí malí mníšci zapojení do projektu Adopce ProTibet.

Před cestou nás čekají dva klíčové úkoly. Vyřídit speciální povolení a sehnat schopného řidiče. Po pár hodinách si tyto úkoly označujeme jako splněné a můžeme tak vyrazit na několikahodinovou cestu. Silnice nás vede do hor, kde v serpentinách stoupáme do himálajských kopců směrem k údolí Nubra. Na cestě nás čeká jedno světové prvenství. Musíme překonat jeden z nejvyšších průsmyků světa, který se dá autem nebo na motorce přejet – Khardung La ve výšce přes 5300 m. n. m. A pak už sjíždíme do údolí Nubra.

Klášter Diskit v projektu Adopce ProTibet

Po pěti hodinách jízdy jsme v cíli. Vítá nás Diskit a spolu s ním obrovská socha Buddhy, která spolu s klášterem dominuje celému údolí. Klášter byl založen roku 1463 v nadmořské výšce 3 600 m. n. m. ve státě Džammú a Kašmír u pákistánských hranic.

 

Diskit není jen klášter, ale také klášterní škola pro malé mníšky. Provoz této školy je jen z malé části financován indickou vládou a za pomoci vesničanů, ale další chybějící prostředky si musí zajistit klášter sám. Proto jsme se rozhodli této škole dlouhodobě pomáhat. Naše pomoc spočívá v projektu Adopce ProTibet. Do projektu Adopce ProTibet jsou zapojeni malí mníšci z klášterní školy, kteří díky českým dárcům mají šanci na kvalitní vzdělání. Adoptivním rodičům dáváme možnost mníškům psát dopisy a posílat drobné dárky. Zároveň s dopisy a dárky jim předáváme i jejich fotky z minulého roku. Jsme přítomni jejich bezprostředních reakcí. Navzájem si ukazují fotky a dopisy a sdílí se všemi v okolí svoji radost.

 

Mníšci a jejich každodenní život

V klášteře žijí a studují malí mníšci ve věku 5-11 let. Jsou podle věku rozděleni do jednotlivých tříd. Vstávají v 6 hodin ráno a jejich den začíná ranní modlitbou a je rozdělen mezi školu a volný čas. Po modlitbě se mníšci spolu se svými učiteli přesouvají do jídelny, kde je čeká snídaně. Protože jsme se rozhodli absolvovat den v jejich společnosti, míříme také na snídani. A musíme konstatovat, že místní kuchař je výborný. Snídáme tibetský chléb, čočku a zeleninu.  A je to vynikající. Takhle nám snad v Indii ještě nechutnalo.

Po snídani se přesouváme ke školní budově. Školní den zahajujeme společně s učiteli modlitbou. Mníšci absolvují od pondělí do soboty každý den 5 vyučovacích hodin trvajících 50 minut. Pravidelně se opakují následující předměty – tibetština, hindština, náboženství, angličtina a matematika. V pokročilejším věku jim přibude ještě filozofie. Jsme zvědaví, jak to probíhá ve třídách, takže je postupně navštěvujeme. V matematice je na programu velká násobilka, v angličtině zase figuruje téma rodiny, v hodinách tibetštiny, hindštiny a náboženství se absolutně nechytáme. Ale mníšci jsou pozorní a snaživí studenti, i když s udržením pozornosti mají trochu problém.

Škola končí pravidelně v 16:00, kdy se mníšci s radostí rozprchnou po celém klášterním areálu. Svůj volný čas nejraději tráví na provizorním hřišti, kde hrají kriket. A my jsme samozřejmě nemohli u kriketu chybět. A jak to dopadlo? Byla to úžasná zkušenost, i když jsme s přehledem prohráli a nemohli popadnout dech. Kluci perfektně trefovali odpaly, rychle běhali a byli jasně lepší než my.

Nyní se musíme rozloučit. Byly to krásné dny plné poznání. Ti malí kluci, se kterými jsme strávili tři dny a kteří byli při prvním setkání nesmělí, jsou neuvěřitelně otevření a pozitivní a my jsme si čas v jejich přítomnosti moc užili. A zamilovali jsme se do tohoto místa. Už teď se těšíme na příští rok a další návštěvu kláštera Diskit.

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI CHARITATIVNÍ PROJEKT POMOC DĚTEM PROTIBET

Související články

Jeden z mých snů je otevřít si školu založenou na virtuální realitě, říká šéfka české pobočky Deloitte

Deloitte patří mezi největší globální poradenské společnosti. Její českou pobočku řídí již sedmým rokem Diana Rádl Rogerová. Zároveň zastává roli Chief Strategic Officer pro Deloitte Central Europe. Zeptali jsme se jí na fungování společnosti v době pandemie, budoucnosti vzdělávání i na její osobní život.

Celý článek

NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT ZÍSKALA ITALSKÉ OCENĚNÍ PREMIO EUROPEO ST. OSCAR DELLA MODA 2021

I když si na ocenění museli všichni nominovaní kvůli pandemii chvíli počkat, výsledek rozhodně stál za to. Florencie nedávno ožila při slavnostní příležitosti oficiálního ceremoniálu, kde byla oceněna i návrhářka Jitka Klett.

Celý článek

Iniciativou k odpovědnosti: kauza nucených prací Ujgurů v čínských továrnách volá po udržitelnosti a odpovědnosti módního průmyslu

Světem módy hýbe kauza nucených prací v čínských továrnách v provincii Sin-ťiang. Tato oblast je známá produkcí bavlny a tyto továrny byly donedávna významnými dodavateli předních módních značek.

Celý článek

Luxusní auta Rolls Royce návrháře Karla Lagerfelda byla prodána za téměř 30 milionů korun, k mání bylo i oblečení a portréty

Zatímco se většina světa připravuje na Vánoce a příchod nového roku, módní svět žije největším prodejem osobního majetku velikána světového návrhářství Karla Lagerfelda. A my víme co, kde a za kolik!

Celý článek

Miss Lucie Šlégrová doslova září

Miss Lucie Šlégrová doslova září. A má své důvody. Se svým mužem Jiřím Šlégrem užívají předvánoční dny v novém domě, který stihli za tři čtvrtě roku z hrubé stavby předělat v zařízený domov.

Celý článek

Návrat do práce po mateřské je těžký, stát v tomto selhal, říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová

Eva Zamrazilová je předsedkyní Národní rozpočtové rady. Mimo to je však také schopnou manažerkou, milující matkou, módní fanynkou i celoživotním konzervativcem. Rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka vám přinášíme zde.

Celý článek

Mezinárodní hvězdy na Fashion Awards 2021 i porota a soutěžící na Superstar zazářili v nové exkluzivní kolekci H&M Circular Design Story!

Už tento týden jste mohli vidět některé kousky z nové exkluzivní kolekce Circular Design Story, kterou značka H&M uvede příští týden 9. prosince.

Celý článek

Červený kotlík proslavila například Phoebe ze seriálu Přátelé. Letos je tomu 130 let, co pomáhá potřebným

Armáda spásy tak jako každý rok bude i letos pořádat celosvětově známou kotlíkovou sbírku, která pomáhá potřebným. Typický červený kotlík byl proslaven nejednou známou celebritou jako například Mr. Beanem či Phoebe z oblíbeného seriálu Přátelé.

Celý článek