dnes je 23.11.2017 a svátek má Klement

Dobrý design si najde cestu sám, říká mladý návrhář Ondřej Dostal Dort

Jak těžké je v Česku začít s návrhářstvím a jak vznikají nýtované kabelky? Na otázky nám odpověděl mladý český módní návrhář Ondřej Dostal Dort tvořící pod Metallic Blue.

Kdy jste začal s navrhováním a jakou školu studujete?

Ačkoli jsem na střední škole studoval grafický design, tak mi na vysoké škole dala šanci akademická malířka Eliška Nová. S navrhováním jsem začal v 1. ročníku bakalářského studia na Fakultě umění a designu na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem právě pod vedením Elišky Nové v ateliéru textilního designu. Nyní studuji 3. ročník magisterského studia na Fakultě umění a designu v Západočeské univerzitě Ladislava Sutnara v ateliéru design obuvi a módních doplňků pod vedením docentky, akademické malířky Heleny Krbcové.


Co je Vaší hlavní tvorbou?

Mimo studium je mou hlavní tvorbou kolekce tašek a psaníček Metallic Blue. Tento produkt je výsledkem detailního rozpracování jednoho ze školních projektů (z UJEP), ve kterém jsem viděl určitý potenciál pro širší veřejnost. Tašky jsou specifické svým nadčasovým a jednoduchým designem, ale především netypickou kombinací materiálů, což je hovězí kůže díky její dokonalé životnosti plus nerez (austenitická neferitická ocel), která tvoří základnu tašek a zároveň dotváří jejich specifický design. Dalším důležitým komponentem jsou nýty, kterými celou tašku spojuji. To je jeden z důležitých detailů, protože první typ tašky byl bez jediného švu. Dnes se švům nevyhnu, ucha jsou šitá.


Jak náročné je pro mladého návrháře v Česku začít?

Myslím si, že nedílnou součástí úspěchu je studium vysoké školy umělecké, a to kvůli kontaktům, které jsou v dnešním světě důležitou komoditou. A za další je stěžejní, jak vysoké jsou náklady na produkt. Ale podle mě platí myšlenka, že dobrý produkt/design si najde cestu sám. Takže to vlastně vůbec těžké není.

Kde si zájemci mohou koupit Vaše kabelky a psaníčka?

Na facebookových stránkách, kde je možnost si tašky prohlédnout i objednat. V současné době připravuji i webové stránky.


Plánujete rozšířit své pole působnosti?

V rámci tašek Metallic Blue se budu zaměřovat na jejich úpravu podle věcných rad a přání klientů.

Jak byste popsal vlastní módní styl?

Snažím se o minimalistický a zároveň nadčasový styl, který je mi blízký. Samozřejmě tomu nahrává i doba, do které jsem se narodil. Dnes je to trendy.

Foto: Ladislav Kyllar

NÁVRHÁŘI ČESKÝ NÁVRHÁŘ ODNŘEJ DOSTAL DORT METALLIC BLUE KABELKY ROZHOVOR DOMÁCÍ TVORBA

Související články

ELIŠKA TOMKOVÁ PŘEDSTAVILA NOVOU KOLEKCI PRO PODZIM/ZIMA

Navštívit představení kolekce a zároveň přehlídku módní značky Elisha, která jak jistě víte, spadá pod návrhářku Elišku Tomkovou, byl rozhodně zážitek. Byl jsem neskutečně zvědavý, jak na mě kolekce bude působit, jelikož jako muž se na mnoho věcí dívám jinak, než žena. 

Celý článek

Jitka Klett představila novou kolekci v míčovně Pražského hradu

Móda.cz nechyběla u jedinečné přehlídky oblíbené československé návrhářky Jitky Klett. Ta v prostorách míčovny Pražského hradu uvedla svou kolekci 2017-2018.

Celý článek

Značky vybíráme srdcem, říká majitelka a nákupčí e-shopu Different.cz

Se spolumajitelkou e-shopu Different.cz Simonou Polákovou jsme si popovídali o tom, jak vybírají zboží, od jakých značek, v jakém množství i o podzimních trendech.

Celý článek

Vyměňte svou oblíbenou černou kabelku za hnědou

Snad každá žena má ve svém šatníku vícero černých kabelek, protože se jednoduše hodí ke všemu. Chybu však neuděláte ani s hnědou kabelkou, kterou přes podzim a zimu dostatečně unosíte. 

Celý článek

Podzimní kolekce O bag kabelek

Kabelky O bag vyráběné ze speciálního silikonu se na letošní podzim vybarvily podle přírody. Vyberte si mezi khaki, tělovou, hnědou nebo světle šedou.

Celý článek

S kadeřnicí Evou Komínkovou o vlasových prohřešcích i jejím salonu

Když se chystáte dělat rozhovor s kadeřnicí, napadnou vás některé společenské předsudky. Tak jsme se na ně na rovinu zeptali. 

Celý článek

Temná i plná života - podzimní kolekce Terezy Sabáčkové Female Heart

V sobotu 28. října módní návrhářka Tereza Sabáčková uvedla svou kolekci večerních a svatebních šatů v prostorách křížové chodby Dominikánského kláštera v Českých Budějovicích.

Celý článek

Designové kabelky propojují kůži se dřevem

Zoot do své designérské sekce zařadil duo mladých návrhářek Atribut + Lemnia, které vytváří kvalitní psaníčka a kabelky, v nichž kombinují kůži a dřevo. 

Celý článek