dnes je 20.02.2018 a svátek má Oldřich

Dobrý design si najde cestu sám, říká mladý návrhář Ondřej Dostal Dort

Jak těžké je v Česku začít s návrhářstvím a jak vznikají nýtované kabelky? Na otázky nám odpověděl mladý český módní návrhář Ondřej Dostal Dort tvořící pod Metallic Blue.

Kdy jste začal s navrhováním a jakou školu studujete?

Ačkoli jsem na střední škole studoval grafický design, tak mi na vysoké škole dala šanci akademická malířka Eliška Nová. S navrhováním jsem začal v 1. ročníku bakalářského studia na Fakultě umění a designu na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem právě pod vedením Elišky Nové v ateliéru textilního designu. Nyní studuji 3. ročník magisterského studia na Fakultě umění a designu v Západočeské univerzitě Ladislava Sutnara v ateliéru design obuvi a módních doplňků pod vedením docentky, akademické malířky Heleny Krbcové.


Co je Vaší hlavní tvorbou?

Mimo studium je mou hlavní tvorbou kolekce tašek a psaníček Metallic Blue. Tento produkt je výsledkem detailního rozpracování jednoho ze školních projektů (z UJEP), ve kterém jsem viděl určitý potenciál pro širší veřejnost. Tašky jsou specifické svým nadčasovým a jednoduchým designem, ale především netypickou kombinací materiálů, což je hovězí kůže díky její dokonalé životnosti plus nerez (austenitická neferitická ocel), která tvoří základnu tašek a zároveň dotváří jejich specifický design. Dalším důležitým komponentem jsou nýty, kterými celou tašku spojuji. To je jeden z důležitých detailů, protože první typ tašky byl bez jediného švu. Dnes se švům nevyhnu, ucha jsou šitá.


Jak náročné je pro mladého návrháře v Česku začít?

Myslím si, že nedílnou součástí úspěchu je studium vysoké školy umělecké, a to kvůli kontaktům, které jsou v dnešním světě důležitou komoditou. A za další je stěžejní, jak vysoké jsou náklady na produkt. Ale podle mě platí myšlenka, že dobrý produkt/design si najde cestu sám. Takže to vlastně vůbec těžké není.

Kde si zájemci mohou koupit Vaše kabelky a psaníčka?

Na facebookových stránkách, kde je možnost si tašky prohlédnout i objednat. V současné době připravuji i webové stránky.


Plánujete rozšířit své pole působnosti?

V rámci tašek Metallic Blue se budu zaměřovat na jejich úpravu podle věcných rad a přání klientů.

Jak byste popsal vlastní módní styl?

Snažím se o minimalistický a zároveň nadčasový styl, který je mi blízký. Samozřejmě tomu nahrává i doba, do které jsem se narodil. Dnes je to trendy.

Foto: Ladislav Kyllar

NÁVRHÁŘI ČESKÝ NÁVRHÁŘ ODNŘEJ DOSTAL DORT METALLIC BLUE KABELKY ROZHOVOR DOMÁCÍ TVORBA

Související články

Šaty podle střihu z roku 1938 nemusí působit jako retro, říká majitelka Lazy Eye

Mladá návrhářka Hana Noble, tvořící pod značkou Lazy Eye, je známá pro svou tvorbu ovlivněnou retro stylem. Sama ale říká, že se často pouze inspiruje v historii a oděv je ve výsledku plně moderní. 

Celý článek

Hvězdné vlasy Lussi Bugner - ROZHOVOR

Energická blondýnka a pyšná dvojnásobná maminka vlastní módní značku a pečuje o vlasy nejedné české celebrity. Nejen o tajných tipech na hvězdné vlasy se Lussi rozpovídala v našem rozhovoru.

Celý článek

Blanka Matragi a její Valentýnská kolekce v odstínech ohně

Česká návrhářská ikona Blanka Matragi připravila v rámci oslav svátku svatého Valentýna vlastní kolekci. Zahalila ji do žhavých barev ohně. 

Celý článek

Jana Hodanová pod LAHO: Navrhuji i šiji, jedno bez druhého si neumím představit

Co se skrývá za názvem LAHO, proč návrhářka dříve tvořila pod jiným jménem a na čem zakládá svou tvorbu? Nejen na to jsme se zeptali české návrhářky Jany Hodanové!

Celý článek

Česká návrhářka se značkou Cockerel uspěla na veletrhu v Paříži

Česká návrhářka Lenka Kohoutová se vydala na veletrh do Paříže se svou značkou Cockerel, kde představila tvorbu ze 100% vlny. 

Celý článek

Studenti SPŠO a jejich módní přehlídka BIOMY inspirovaná přírodou

Biomy. Přehlídka maturitního ročníku SPŠO si pro své diváky připravila velkou dávku energie a móda.cz byla u toho. 

Celý článek

Nejdřív koníček, dnes prvotřídní značka - Lucie Václavová o Bohemian Tailors

Popovídali jsme si s návrhářkou Lucií Václavovou nejen o její tvorbě, materiálech a klientele, ale také o tom, co na sobě vlastně nosí módní návrhářka a ke komu vzhlíží. 

Celý článek

Jaké změny nás čekají na NYFW 2018?

Fashion week v New Yorku už nám pomalu začíná a my pro vás máme několik zásadních změn, které byste určitě neměli propásnout.

Celý článek