dnes je 21.09.2017 a svátek má Matouš

Dobrý design si najde cestu sám, říká mladý návrhář Ondřej Dostal Dort

Jak těžké je v Česku začít s návrhářstvím a jak vznikají nýtované kabelky? Na otázky nám odpověděl mladý český módní návrhář Ondřej Dostal Dort tvořící pod Metallic Blue.

Kdy jste začal s navrhováním a jakou školu studujete?

Ačkoli jsem na střední škole studoval grafický design, tak mi na vysoké škole dala šanci akademická malířka Eliška Nová. S navrhováním jsem začal v 1. ročníku bakalářského studia na Fakultě umění a designu na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem právě pod vedením Elišky Nové v ateliéru textilního designu. Nyní studuji 3. ročník magisterského studia na Fakultě umění a designu v Západočeské univerzitě Ladislava Sutnara v ateliéru design obuvi a módních doplňků pod vedením docentky, akademické malířky Heleny Krbcové.


Co je Vaší hlavní tvorbou?

Mimo studium je mou hlavní tvorbou kolekce tašek a psaníček Metallic Blue. Tento produkt je výsledkem detailního rozpracování jednoho ze školních projektů (z UJEP), ve kterém jsem viděl určitý potenciál pro širší veřejnost. Tašky jsou specifické svým nadčasovým a jednoduchým designem, ale především netypickou kombinací materiálů, což je hovězí kůže díky její dokonalé životnosti plus nerez (austenitická neferitická ocel), která tvoří základnu tašek a zároveň dotváří jejich specifický design. Dalším důležitým komponentem jsou nýty, kterými celou tašku spojuji. To je jeden z důležitých detailů, protože první typ tašky byl bez jediného švu. Dnes se švům nevyhnu, ucha jsou šitá.


Jak náročné je pro mladého návrháře v Česku začít?

Myslím si, že nedílnou součástí úspěchu je studium vysoké školy umělecké, a to kvůli kontaktům, které jsou v dnešním světě důležitou komoditou. A za další je stěžejní, jak vysoké jsou náklady na produkt. Ale podle mě platí myšlenka, že dobrý produkt/design si najde cestu sám. Takže to vlastně vůbec těžké není.

Kde si zájemci mohou koupit Vaše kabelky a psaníčka?

Na facebookových stránkách, kde je možnost si tašky prohlédnout i objednat. V současné době připravuji i webové stránky.


Plánujete rozšířit své pole působnosti?

V rámci tašek Metallic Blue se budu zaměřovat na jejich úpravu podle věcných rad a přání klientů.

Jak byste popsal vlastní módní styl?

Snažím se o minimalistický a zároveň nadčasový styl, který je mi blízký. Samozřejmě tomu nahrává i doba, do které jsem se narodil. Dnes je to trendy.

Foto: Ladislav Kyllar

NÁVRHÁŘI ČESKÝ NÁVRHÁŘ ODNŘEJ DOSTAL DORT METALLIC BLUE KABELKY ROZHOVOR DOMÁCÍ TVORBA

Související články

Designérka klobouků Sofya Samareva sklidila se svou tvorbou úspěch za hranicemi

Sofya Samareva na dvou renomovaných událostech v zahraničí představila své klobouky a na obou akcích uspěla.

Celý článek

Co nám prozradil nejkrásnější Evropan Lukáš Lesák?

Říká se, že české ženy jsou jedny z nejkrásnějších na světě, ale co muži? Česká republika slaví další úspěch v oblasti krásy. Lukáš Lesák nás reprezentoval na soutěži Man of the year.

Celý článek