dnes je 25.06.2018 a svátek má Ivan

Dobrý design si najde cestu sám, říká mladý návrhář Ondřej Dostal Dort

Jak těžké je v Česku začít s návrhářstvím a jak vznikají nýtované kabelky? Na otázky nám odpověděl mladý český módní návrhář Ondřej Dostal Dort tvořící pod Metallic Blue.

Kdy jste začal s navrhováním a jakou školu studujete?

Ačkoli jsem na střední škole studoval grafický design, tak mi na vysoké škole dala šanci akademická malířka Eliška Nová. S navrhováním jsem začal v 1. ročníku bakalářského studia na Fakultě umění a designu na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem právě pod vedením Elišky Nové v ateliéru textilního designu. Nyní studuji 3. ročník magisterského studia na Fakultě umění a designu v Západočeské univerzitě Ladislava Sutnara v ateliéru design obuvi a módních doplňků pod vedením docentky, akademické malířky Heleny Krbcové.


Co je Vaší hlavní tvorbou?

Mimo studium je mou hlavní tvorbou kolekce tašek a psaníček Metallic Blue. Tento produkt je výsledkem detailního rozpracování jednoho ze školních projektů (z UJEP), ve kterém jsem viděl určitý potenciál pro širší veřejnost. Tašky jsou specifické svým nadčasovým a jednoduchým designem, ale především netypickou kombinací materiálů, což je hovězí kůže díky její dokonalé životnosti plus nerez (austenitická neferitická ocel), která tvoří základnu tašek a zároveň dotváří jejich specifický design. Dalším důležitým komponentem jsou nýty, kterými celou tašku spojuji. To je jeden z důležitých detailů, protože první typ tašky byl bez jediného švu. Dnes se švům nevyhnu, ucha jsou šitá.


Jak náročné je pro mladého návrháře v Česku začít?

Myslím si, že nedílnou součástí úspěchu je studium vysoké školy umělecké, a to kvůli kontaktům, které jsou v dnešním světě důležitou komoditou. A za další je stěžejní, jak vysoké jsou náklady na produkt. Ale podle mě platí myšlenka, že dobrý produkt/design si najde cestu sám. Takže to vlastně vůbec těžké není.

Kde si zájemci mohou koupit Vaše kabelky a psaníčka?

Na facebookových stránkách, kde je možnost si tašky prohlédnout i objednat. V současné době připravuji i webové stránky.


Plánujete rozšířit své pole působnosti?

V rámci tašek Metallic Blue se budu zaměřovat na jejich úpravu podle věcných rad a přání klientů.

Jak byste popsal vlastní módní styl?

Snažím se o minimalistický a zároveň nadčasový styl, který je mi blízký. Samozřejmě tomu nahrává i doba, do které jsem se narodil. Dnes je to trendy.

Foto: Ladislav Kyllar

NÁVRHÁŘI ČESKÝ NÁVRHÁŘ ODNŘEJ DOSTAL DORT METALLIC BLUE KABELKY ROZHOVOR DOMÁCÍ TVORBA

Související články

Piubag je zábava ve velkém stylu, říká výhradní dovozce neoprenových kabelek

Barevné neoprenové kabelky, se kterými se rozhodně nebudete nudit. Taková je italská značka Piubag. Jak se kabelky vyrábí a jaké jsou novinky nám řekl výhradní dovozce této značky.

Celý článek

Absolventi oděvní školy představili své modely

Uměleckoprůmyslové muzeum ožilo módními přehlídkami studentů 3. ročníku Vyšší odborné školy oděvního návrhářství.

 

Celý článek

ROZHOVOR s Petrou Ptáčkovou

Módní návrhářka Petra Ptáčková poskytla naší redakci Moda.cz rozhovor nejen o tom, kde hledá inspiraci.

Celý článek

Temná pohádka v podání Disney a Coach

Letošní 90. narozeniny Mickey Mouse daly impuls ke vzniku spoustě zajímavých počinů. Jedním z nich je i spolupráce Disney se značkou Coach.

Celý článek

Návrhářka Alena Wilson představila svou Pařížskou romanci

Kolekce Pařížská romance a další autorské kousky v podání modelek i známých osobností přinesla včerejší módní přehlídka Alena Wilson Fashion.

Celý článek

Svatební manžetové knoflíčky byly přelomové, říká návrhářka značky Design Empathy

Kdo pomáhá vytvářet ilustrace, co všechno najdete v portfoliu a proč zrovna křišťálová pryskyřice? To všechno v rozhovoru s Leonou Průchovou tvořící pod Design Empathy.

Celý článek

Budou proutěné plážové tašky hitem sezóny?

Slamáky a proutěné prvky k létu neodmyslitelně patří. Budeme letos nosit plážové proutěné tašky i k elegantním outfitům do města?

Celý článek

Příležitosti předčily mé sny, říká kostýmní výtvarnice Evženie Rážová

"Umělecký kostým dnes může dělat každý, což obor devastuje." Tak zněla slova kostýmní výtvarnice, která tvořila kostýmy třeba pro muzikál Královna Kapeska.

Celý článek