dnes je 17.09.2021 a svátek má Naděžda

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

Přidat na Seznam.cz
HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

zdroj: archiv MBPFW - photo Tomáš Fiala

Hana ráda experimentuje s celoplošným tiskem, který v nové kolekci aplikuje na bavlněné košiloviny, vlnu a hedvábí. Její oděv je často variabilní, nadčasový a bez udání velikosti / věku / genderu. Spolupracuje s různými umělci, performery, muzikanty a dalšími kreativními lidmi. Prezentovala se několikrát na holandském festivalu Fashionclash Maastricht, ve Vídni jí byla udělena cena Erste Bank Fashion Award v rámci Austria Fashion Awards 2011, také byla nominována na Czech Grand Design 2014, a prezentovala se například i v Berlíně nebo Londýně.

Dvacet dámských a pánských looků v tónech petrolejové, vínové, fialové a růžové nás na pražském týdnu módy zaujaly natolik, že jsme Hanu vyzpovídali.

Máte za sebou aktuální MBPFW. Jak jste si ho užila? 

Měla jsem velkou radost, že se po posunu fashion weeku vše povedlo a skoro po roce od začátku příprav této kolekce jsem jí konečně mohla ukázat. Atmosféra v backstage byla skvělá a všichni se snažili udělat maximálně nejlepší show, takže i přes velký stres to byl velmi intenzivní zážitek.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo RYON

Kolekce HYBRID je nepřehlédnutelná, zajímavá, a především naprosto nositelná. Jak vznikala?

Kolekce začala vznikat již před rokem, kdy jsem měla na pomoc stážistku na pletení. Vymýšlela jsem jí úkoly a tím se vlastně kolekce začala realizovat. Vznikly tak dva looky, které se realizovaly přes tři měsíce. Pak jsem oslovila ilustrátorku a umělkyni Evu Macekovou na spolupráci na potiscích. Chtěla jsem vytvořit abstraktní organické potisky a Eva pracuje často s technikou air-brush a šablonami. Vytvořila tedy potisky přesně k mým inspiracím. Chodily jsme často do botanické zahrady a na výlety, a řešily výsledné tvary. Dále jsem oslovila Ditu Plickovou na realizaci bot, Dita studovala ve Zlíně a sdílíme i ateliér ve SmetanaQ. Ponožky ručně potiskla Linda Retterová, která má značku ROE a zaměřuje se na ruční sítotisk na textil. Celou kolekci i sama šiju takže nejvíce času vlastně trvá samotná realizace, ale potřebuji aby mi vše prošlo pod rukami a vše do sebe zapadalo.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo RYON

Kdo je vaším cílovým zákazníkem? Na koho se soustředíte, když tvoříte?

Vlastně nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely i různým postavám a byly variabilní. Vzhledem k tomu, že téměř vše sama konstruuju a šiju tak můžu upravit střih tak, aby model slušel konkrétnímu zákazníkovi a cítil se v něm dobře. Barvy a detaily vybírám podle toho, co mě zrovna baví a inspiruje a mám radost z každého zákazníka, kdo chce něco ode mne nosit.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo RYON

Prozraďte nám něco o látkách z kolekce Hybrid a jejich potisku...

Už dlouho jsem hledala výrobu na realizaci celoplošného potisku na přírodní materiály. S jednou českou firmou jsem začala spolupracovat a nakonec jsem měla možnost vyzkoušet potisk na bavlněné košiloviny, ale i na hedvábí a vlnu. Dále jsem použila v kolekci bavlněný samet a merino vlnu. Většinu materiálů mám tedy vyrobenou v Čechách včetně barvení a potisků. Některé jsou vyrobené v Itálii, ale celkově ta lokální výroba a spolupráce s místními firmami mi dává největší smysl.

zdroj: archiv Hana Frisonsova

Co Vás čeká po zbytek roku? Jaké máte plány na podzim a zimu?

Momentálně řeším zakázky a dotisky materiálů. Ve SmetanaQ Showroomu, kde mám ateliér, a i sdílený obchod s dalšími designéry, jsou již teď oděvy z nové kolekce a lze je vyzkoušet, zakoupit nebo objednat. Pracuji ještě na dalších variantách a připravuji focení.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo Kuba Feranec

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK HANA FRIŠONSOVÁ ČESKÁ DESIGNÉRKA ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ROZHOVOR

Související články

Prosluněný newyorský den Toma Forda - kolekce RTW 2022

Newyorský týden módy je v plném proudu. Tom Ford je každoročně se svou kolekcí pomyslnou třešničkou na dortu. Letošní kolekce ready-to-wear 2022 byla nejen o sportu, ale také barvách i pohledu do minulosti.

Celý článek

Ve světě e-commerce jsou džíny a tričko až na výjimky ok, říká generální ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková

Přinášíme vám rozhovor s další nejvlivnější ženou Česka. Tentokrát je jí Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz. Zeptali jsme se jí na módu, konkurenci i poslání budoucím generacím.

Celý článek

Mladí návrháři z UTB a TUL přemýšlí nad identitou člověka i historií

Přehlídkový den 6. září na MBPFW přinesl tvorbu dalších módních návrhářů a zástupců předních textilních škol u nás. Jejich alternativní pohled i kreativita uchvátila nejen obecenstvo ale i samotné mistry návrhářského řemesla.

Celý článek

David Nikolov se značkou Valery již poněkolikáté ohromuje svým pojetím udržitelnosti v oblasti módy

To, co bylo pro mladého návrháře ještě před rokem velkým snem, se v pondělním programu MBPFW přetavilo ve skutečnost. David Nikolov zde totiž dostal možnost odprezentovat svoji novou kolekci, kterou opětovně vystihuje především koncept upcyklace.

Celý článek

Oslnivá přehlídka nových kolekcí značek Naniche by Natalie Dufková, Denisa Dovala a Valérie Jurčíková na pražském týdnu módy

Na pražský týden módy zavítaly hned tři nadané designérky a představily své nové kolekce. O kom je řeč? Natalie Dufková, Denisa Dovala a Valérie Jurčíková. Módní přehlídka se nesla v duchu formování ženské identity, počáteční nevinnosti a bytostí z jiných sfér.

Celý článek

Manifest mladých návrhářů z UMPRUM na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Co se děje v hlavách mladých pražských návrhářů? Tuto otázku zodpověděla část kolekce, kterou prezentovali studenti UMPRUM na letošním podzimním Mercedes Benz Prague Fashion Week.

Celý článek

Návrháři Michael Kováčik i Dominika Kozáková pražskému týdnu módy představili dvě diametrálně odlišné kolekce. V obou případech však hlavní roli hrají ženy plně vytížené, silné a přitom citlivé zároveň

Ne zřídka spojí jedna přehlídka dva návrháře. V tomto případě se pražský týden módy na chvíli zahalil do šatníků žen vytížených pracovním i osobním životem stejně jako žen, které inspiruje tradice a osobitý styl.

Celý článek

Kolekce FULL TIME DIVA CLAN slovenské návrhářky Vanda Janda přinesla na prvním dnu pražského týdne módy velký ohlas

Ženy sebevědomé, které chtějí být nejlepší verzí sebe sama i takové, které nejenom svůj vzhled, ale i intelektuální stránku považují za své životní poslání, jsou tím, co v této kolekci můžete najít. První den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představil více než sílu ženského ducha.

Celý článek