dnes je 05.12.2020 a svátek má Jitka

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

Přidat na Seznam.cz
HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

zdroj: archiv MBPFW - photo Tomáš Fiala

Hana ráda experimentuje s celoplošným tiskem, který v nové kolekci aplikuje na bavlněné košiloviny, vlnu a hedvábí. Její oděv je často variabilní, nadčasový a bez udání velikosti / věku / genderu. Spolupracuje s různými umělci, performery, muzikanty a dalšími kreativními lidmi. Prezentovala se několikrát na holandském festivalu Fashionclash Maastricht, ve Vídni jí byla udělena cena Erste Bank Fashion Award v rámci Austria Fashion Awards 2011, také byla nominována na Czech Grand Design 2014, a prezentovala se například i v Berlíně nebo Londýně.

Dvacet dámských a pánských looků v tónech petrolejové, vínové, fialové a růžové nás na pražském týdnu módy zaujaly natolik, že jsme Hanu vyzpovídali.

Máte za sebou aktuální MBPFW. Jak jste si ho užila? 

Měla jsem velkou radost, že se po posunu fashion weeku vše povedlo a skoro po roce od začátku příprav této kolekce jsem jí konečně mohla ukázat. Atmosféra v backstage byla skvělá a všichni se snažili udělat maximálně nejlepší show, takže i přes velký stres to byl velmi intenzivní zážitek.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo RYON

Kolekce HYBRID je nepřehlédnutelná, zajímavá, a především naprosto nositelná. Jak vznikala?

Kolekce začala vznikat již před rokem, kdy jsem měla na pomoc stážistku na pletení. Vymýšlela jsem jí úkoly a tím se vlastně kolekce začala realizovat. Vznikly tak dva looky, které se realizovaly přes tři měsíce. Pak jsem oslovila ilustrátorku a umělkyni Evu Macekovou na spolupráci na potiscích. Chtěla jsem vytvořit abstraktní organické potisky a Eva pracuje často s technikou air-brush a šablonami. Vytvořila tedy potisky přesně k mým inspiracím. Chodily jsme často do botanické zahrady a na výlety, a řešily výsledné tvary. Dále jsem oslovila Ditu Plickovou na realizaci bot, Dita studovala ve Zlíně a sdílíme i ateliér ve SmetanaQ. Ponožky ručně potiskla Linda Retterová, která má značku ROE a zaměřuje se na ruční sítotisk na textil. Celou kolekci i sama šiju takže nejvíce času vlastně trvá samotná realizace, ale potřebuji aby mi vše prošlo pod rukami a vše do sebe zapadalo.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo RYON

Kdo je vaším cílovým zákazníkem? Na koho se soustředíte, když tvoříte?

Vlastně nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely i různým postavám a byly variabilní. Vzhledem k tomu, že téměř vše sama konstruuju a šiju tak můžu upravit střih tak, aby model slušel konkrétnímu zákazníkovi a cítil se v něm dobře. Barvy a detaily vybírám podle toho, co mě zrovna baví a inspiruje a mám radost z každého zákazníka, kdo chce něco ode mne nosit.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo RYON

Prozraďte nám něco o látkách z kolekce Hybrid a jejich potisku...

Už dlouho jsem hledala výrobu na realizaci celoplošného potisku na přírodní materiály. S jednou českou firmou jsem začala spolupracovat a nakonec jsem měla možnost vyzkoušet potisk na bavlněné košiloviny, ale i na hedvábí a vlnu. Dále jsem použila v kolekci bavlněný samet a merino vlnu. Většinu materiálů mám tedy vyrobenou v Čechách včetně barvení a potisků. Některé jsou vyrobené v Itálii, ale celkově ta lokální výroba a spolupráce s místními firmami mi dává největší smysl.

zdroj: archiv Hana Frisonsova

Co Vás čeká po zbytek roku? Jaké máte plány na podzim a zimu?

Momentálně řeším zakázky a dotisky materiálů. Ve SmetanaQ Showroomu, kde mám ateliér, a i sdílený obchod s dalšími designéry, jsou již teď oděvy z nové kolekce a lze je vyzkoušet, zakoupit nebo objednat. Pracuji ještě na dalších variantách a připravuji focení.

zdroj: archiv Hana Frisonsova, photo Kuba Feranec

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK HANA FRIŠONSOVÁ ČESKÁ DESIGNÉRKA ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ROZHOVOR

Související články

Modrotisk dodává lnu zcela novou podobu, říká Kateřina Černá, zakladatelka značky K.BANA

Značka K.BANA zaměřující se na lněné oblečení s úctou k tradici přináší i v této nejisté době novou mini kolekci, která je zahalena do modrotisku. Ten vznikl ve spolupráci se strážnickou rodinnou firmou a na první pohled získá velký ohlas.

Celý článek

Barbora Hranoš o módních doplňcích Otto Kilian: Mužů, kteří se doplňků nebojí, je u nás zatím málo

Otto Kilian je česká značka, která nabízí limitované kolekce pánských a dámských doplňků. Stojí za ní manželský pár, Barbora a Petr Hranošovi. Ve svém portfoliu mají nejen kravaty, ale také manžetové knoflíčky, motýlky či kapesníčky do saka. Vše je vyráběno ručně se zapojením českých výrobců. Při výrobě z vysoce kvalitních látek vznikají malé série, ve kterých je každý model jedinečný.

 

 

Celý článek

ROZHOVOR o nové kolekci Conscious Exclusive, která přináší do módy nové udržitelné materiály

Zimní kolekce značky H&M přináší více než jen další krok k udržitelné módě. Férové platové podmínky, zodpovědnost v rámci recyklace materiálů i pánská část kolekce jsou tím, na co jsme se v upřímném rozhovoru se Slávkou Barnovou Head of PR H&M ČR zeptali.

Celý článek

Kolaborace Fendi X Chaos přinesla technologickou kolekci s retro nádechem

Spolupráce módního domu Fendi a značky Chaos přinesla technologickou kolekci. Ta je luxusnější alternativou k běžným doplňkům, protože sem spadají například pozlacené kryty na mobil, pouzdra na chytré hodinky nebo různé přívěsky. 

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Zimní vrstvení a retro elegance v podání francouzské značky Celine

Druhá část zimní kampaně značky Celine v kolaboraci s modelkou Fran Summers byla odhalena. A znovu se jedná o něco, co bude chtít mít v šatníku každá žena. 

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Hana Noble: Udržte si svůj styl, ať vám říká, kdo chce, co chce. Móda je radost a zábava.

Šaty Lazy Eye s radostí nosí Vica Kerekes, Jitka Čvančarová, Klára Issová i Ester Geislerová. Autorka kolekcí Hana Noble ráda spojuje eleganci i vagus styl. To se jí daří na jedničku. Poznejte blíže módu s retro nádechem pro nezávislé a svobodné ženy.

Celý článek