dnes je 28.01.2021 a svátek má Otýlie

Hana Podolská: Královna české módy

Přidat na Seznam.cz
Tato žena se zapsala do dějin jako královna české módy v meziválečném období a druhé světové války. Její život byl bohužel jedna velká zkouška. Chcete vědět více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

zdroj: upm.cz

Vlastním jménem Johanna Vošáhlíková měla život jak na horské dráze. Radosti střídaly strasti a úspěchy zase pády. Její kariéra začala jako švadlena v pražském krejčovství a pravděpodobně tam začala pomalu snít o vlastním salonu. Začínala šít oblečení doma a o její šikovnosti se brzy vědělo. Vybudovala si stálou klientelu a šetřila peníze na vlastní salon.

Manželé i partneři

Později poznala svého budoucího manžela Viktora Huga Podolského, který ji s nadšením pomáhal s její vizí. Stali se partnery pro život i podnikání a Hana mu porodila 2 syny. Její malá dílna se z domu přestěhovala na Vyšehradskou ulici, pak do Vodičkovy ulice a následně do velkého prostoru Lucerny.

zdroj: upm.cz

Osudové rány

První rána přišla v podobě ztráty manžela, který zemřel nešťastnou náhodou na lovu. V roce 1931 opět svůj salon přestěhovala, a to do paláce Riunione v Jungmannově ulici. Hana častokrát jezdila do Paříže pro inspiraci na různé přehlídky.

zdroj: upm.cz

Významnou společenskou událostí se stala svatba jejího syna Miloše, kdy část svatebčanů oblékla do svých návrhů ze salonu Podolských. Další hrozná zpráva nastala několik let poté, kdy její syn zemřel na otravu krve. Na několik měsíců tak přenechala svůj salon zaměstnancům, aby se z další ztráty vzpamatovala.

zdroj: upm.cz

Velké úspěchy

S příchodem druhé světové války bylo o oblečení i látky nouze, Hana se ale nevzdávala. Film ve válečné době kvetl a herečky si s oblibou oblékaly její šaty. Patřila mezi ně například Lída Baarová, Marie Baťová nebo Adina Mandlová.

zdroj: upm.cz

Vše jí vzali

Další strašlivou životní lekcí bylo, když komunistický režim znárodnil její salon, který budovala desítky let. Podařilo se ji zde pracovat alespoň jako švadlena, nicméně ji salon už nepatřil. Byl přejmenován na salon Eva, kde ji pomáhal i syn Viktor. Ten byl bohužel odsouzen k více než 13 letům vězení kvůli údajnému obvinění z protistátní činnosti. Trest si odpykával také v uranových dolech a po 7 letech požádal o prominutí, bylo mu vyhověno, ale musel se zavázat ke spolupráci s StB. Později roku 1968 syn Viktor emigroval a jeho matka zůstala sama v Praze. Zemřela roku 1972 a zbytek nezabaveného majetku odkázala své přítelkyni a pečovatelce.

zdroj: upm.cz

Přidat na Seznam.cz
HANA PODOLSKÁ MEZIVÁLEČNÁ MÓDA MÓDA MINULÝCH LET IKONA MÓDNÍ IKONA MEZIVÁLEČNÉ OBDOBÍ LÍDA BARROVÁ NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA

Související články

Variace možností ukazuje česká značka Petiteé v kolekci pro rok 2021

Kolekce, která tentokrát není zaměřena pouze na svatební šaty, zahrnuje i luxusní kousky na slavnostní příležitosti. Návrhářka Petra Pitelková se ohlíží i na životní prostředí, například metodou upcyclingu.

Celý článek

Petra a Pavel Koutní: Do výroby zařazujeme recyklované přírodně barvené materiály a zaměřujeme se na pohodlí zákazníka

Petra a Pavel Koutní přebrali tradici prostějovského oděvnictví. Jejich rodinná značka Koutný je známá nejen u nás, ale i v zahraniční. Mezi jejich tradiční zákazníky patří České dráhy, Policie ČR i dobrovolní hasiči. Jak se firma pere s krizí a jaký rozvoj plánuje do budoucna - zeptali jsme se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek

Modrotisk dodává lnu zcela novou podobu, říká Kateřina Černá, zakladatelka značky K.BANA

Značka K.BANA zaměřující se na lněné oblečení s úctou k tradici přináší i v této nejisté době novou mini kolekci, která je zahalena do modrotisku. Ten vznikl ve spolupráci se strážnickou rodinnou firmou a na první pohled získá velký ohlas.

Celý článek

Ženy, které utvořily první směry módy

Každý zná princeznu Dianu, Jackie Kennedy nebo Marilyn Monroe. V dnešním článku, ale zabrouzdáme do dávnější historie a podíváme se na opravdu první směry módy, které se začaly utvářet.

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek