dnes je 28.07.2021 a svátek má Viktor

Hana Podolská: Královna české módy

Přidat na Seznam.cz
Tato žena se zapsala do dějin jako královna české módy v meziválečném období a druhé světové války. Její život byl bohužel jedna velká zkouška. Chcete vědět více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

zdroj: upm.cz

Vlastním jménem Johanna Vošáhlíková měla život jak na horské dráze. Radosti střídaly strasti a úspěchy zase pády. Její kariéra začala jako švadlena v pražském krejčovství a pravděpodobně tam začala pomalu snít o vlastním salonu. Začínala šít oblečení doma a o její šikovnosti se brzy vědělo. Vybudovala si stálou klientelu a šetřila peníze na vlastní salon.

Manželé i partneři

Později poznala svého budoucího manžela Viktora Huga Podolského, který ji s nadšením pomáhal s její vizí. Stali se partnery pro život i podnikání a Hana mu porodila 2 syny. Její malá dílna se z domu přestěhovala na Vyšehradskou ulici, pak do Vodičkovy ulice a následně do velkého prostoru Lucerny.

zdroj: upm.cz

Osudové rány

První rána přišla v podobě ztráty manžela, který zemřel nešťastnou náhodou na lovu. V roce 1931 opět svůj salon přestěhovala, a to do paláce Riunione v Jungmannově ulici. Hana častokrát jezdila do Paříže pro inspiraci na různé přehlídky.

zdroj: upm.cz

Významnou společenskou událostí se stala svatba jejího syna Miloše, kdy část svatebčanů oblékla do svých návrhů ze salonu Podolských. Další hrozná zpráva nastala několik let poté, kdy její syn zemřel na otravu krve. Na několik měsíců tak přenechala svůj salon zaměstnancům, aby se z další ztráty vzpamatovala.

zdroj: upm.cz

Velké úspěchy

S příchodem druhé světové války bylo o oblečení i látky nouze, Hana se ale nevzdávala. Film ve válečné době kvetl a herečky si s oblibou oblékaly její šaty. Patřila mezi ně například Lída Baarová, Marie Baťová nebo Adina Mandlová.

zdroj: upm.cz

Vše jí vzali

Další strašlivou životní lekcí bylo, když komunistický režim znárodnil její salon, který budovala desítky let. Podařilo se ji zde pracovat alespoň jako švadlena, nicméně ji salon už nepatřil. Byl přejmenován na salon Eva, kde ji pomáhal i syn Viktor. Ten byl bohužel odsouzen k více než 13 letům vězení kvůli údajnému obvinění z protistátní činnosti. Trest si odpykával také v uranových dolech a po 7 letech požádal o prominutí, bylo mu vyhověno, ale musel se zavázat ke spolupráci s StB. Později roku 1968 syn Viktor emigroval a jeho matka zůstala sama v Praze. Zemřela roku 1972 a zbytek nezabaveného majetku odkázala své přítelkyni a pečovatelce.

zdroj: upm.cz

Přidat na Seznam.cz
HANA PODOLSKÁ MEZIVÁLEČNÁ MÓDA MÓDA MINULÝCH LET IKONA MÓDNÍ IKONA MEZIVÁLEČNÉ OBDOBÍ LÍDA BARROVÁ NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA

Související články

Česká značka Jamie Collection přináší chladivé materiály ideální na léto

Limitovaná kolekce letního oblečení českého dua Jamie Collection nejenom že vás nebude hřát, ale zároveň vás zvládne ochladit.

Celý článek

Návrhář Pavel Berky nafotil svou novou módní kolekci na soupeřce z MasterChef Česko!

I přesto, že má Pavel Berky spoustu práce s přípravou své první kuchařky, našel si čas na svou milovanou módu a pochlubil se kolekcí větrovek, které jsou pro všechny bez rozdílu věku, postavy i pohlaví.

Celý článek

TALABAYA: Čisté linie a elegance pod silným vlivem Orientu představuje návrhářka Mirka Talavašková ve svém novém ateliéru

Česká návrhářka Mirka Talavašková si dává záležet na tom, aby každý model vystihl přednosti své majitelky. V jejím novém ateliéru TABALAYA vynikají zejména osobní přístup, precizní práce i silný vliv jiných kultur.

Celý článek

MBPFW: Metaforická proměna Jakuba Polanky i dobrodružství LAFORMELA sklízí úspěch. Velký potlesk si získal i mladý návrhář Lukáš Krnáč

Mercedes-Benz Prague Fashion week ve své nové digitální podobě proběhl v aktuálních dnech. Podívejme se společně na krátký sestřih těch nejlepších přehlídek.

Celý článek

Designér Paul Andrew po pěti letech opouští značku Salvatore Ferragamo

Po pěti letech v roli hlavního kreativního návrháře opouští Paul Andrew zázemí velkého módního domu a vydává se vstříc do neznáma.

Celý článek

Klára Haunerová, její institut módní tvorby oslavil 10 let

Institut módní tvorby poskytuje jedinečné oděvní kurzy se zaměřením na komplexní vzdělání v módním průmyslu. Ateliér nabízí plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na předchozí zkušenosti nebo vzdělání.

Celý článek

Návrhářka Hana Zelenková: Letošními trendy jsou geometrie, bílá barva a košilové šaty

Módní návrhářka Hana Zelenková využívá aktuální dobu velmi prakticky. Šije šaty svým nejbližším, čte knížky a v dnešním rozhovoru radí, jaké jsou aktuální trendy.

Celý článek

Návrhářka Iveta Paulerová: svatební sezóně vládne jednoduchost střihu i materiálu

Svatební šaty z aktuální kolekce návrhářky Ivety Paulerové jsou lehké, svěží a pohodlné, aby v nich nevěsta mohla strávit celý svůj velký den a užila si ho naplno.

Celý článek