dnes je 27.07.2021 a svátek má Věroslav

Íránský model Aydin Momtaz vypráví o dětství ve válce, o modelingu i o spolupráci s věhlasnými jmény

Přidat na Seznam.cz
V modelingu se pohybuje spoustu let, vyrostl v íránsko-irácké válce, a to hlavní na co ve svém životě vzpomíná, jsou kladné zážitky. Pojďte se o tomto jedinečném muži dozvědět více.

Na první pohled charismatický muž s napůl íránskými a napůl španělskými kořeny, má za sebou již dlouhou modelingovou kariéru. I jeho osobní život však vyčnívá z běžného životopisu dnešních profesionálních modelů. „Modelingu se věnuji už 22 let. Neměnil bych jediný den. Jako vše v životě, je to nahoru dolů, ale já mám štěstí, že mám vlastnost na to špatné velmi rychle zapomenout a pamatuju si jen dobré časy. A mohu zodpovědně říct, že těch lepších bylo nepoměrně více. Pamatuju si velmi dobře i můj první rok. Stále vzpomínám na první snímky a moji první přehlídku, jako by to vše bylo včera. Mám tisíce nádherných vzpomínek a stovky zajímavých historek.“

Foto: Curly Wurly / Značka: Mr. Draper

 

Dětské představy se většinou liší od skutečnosti, kam nás vítr zavane a jakou práci budeme v dospělosti dělat. Někdy však zasáhne osud a vše se odehraje bez předem napsaného scénáře. Podobně osud zasáhl i u Aydina a jeho kariéra se rozjela ráz naráz. „Když jsem byl mladší, opravdu mě nenapadlo, že bych mohl být modelem. Nikdy jsem o tom ani ve snu nepřemýšlel. Vyrostl jsem v Íránu a toho času tam nebylo po modelingu ani ničím podobném památky," říká o svém mládí sympatický model. Stěhování do Londýna mu v devatenácti přineslo spolupráci se slavnou modelingovou agenturou, která odstartovala jeho kariéru. Jako všichni, kdo začínají, jsem cítil okouzlení a pozlátko. Velmi rychle jsem ale zjistil, že modeling mi umožní cestovat na místa, o kterých většina lidí může jen snít. A nejen zadarmo, ale dokonce jsem to měl ještě zaplacené! Čím více jsem cestoval, tím více jsem svoji práci miloval. Vzala mne do nejvíc neuvěřitelných míst na světě. Potkal jsem skvělé lidi, kteří jsou mými přáteli dodnes a získal jsem zkušenosti, na které nikdy nezapomenu. Jsem opravdu šťastný, že se toto vše v mém životě odehrálo. To dobré i špatné…vše.“

 

Spolupráce se světovými návrháři na sebe rovněž nenechala dlouho čekat. Které značky a věhlasná jména si Aydin oblíbil? „Je jich moc na to, abych je jmenoval. Myslím, že to bylo fajn téměř se všemi. Samozřejmě jsem dělal i pro špatné klienty a neprofesionální agentury. Ale už jsem na všechny takové zapomněl. Nemá smysl se vracet ke špatným událostem. Jak jsem řekl… pamatuji si jen dobré zkušenosti, kterých mám tisíce. Moje první přehlídka byla pro Georgio Armani, a práce s ním samotným je opravdu jedna z těch skutečných zkušeností. Nejzábavnější práci, kterou jsem kdy měl, bylo focení pro Sixsense resorts. Fotograf Herbert Ypma měl rád můj styl práce a mou osobnost, a to mě dostalo snad na všechny místa Sixsense resorts na světě. To, co mi utkví, není značka, se kterou spolupracuji, ale lidé se kterými pracuji a které potkávám. A musím se opakovat, že jsem neskutečně šťastný, že jsem zažil tak úžasné spolupráce," svěřuje se nám Aydin Momtaz.

Foto: Mike McKelvie

 

Lidé z módní branže mají jednu hlavní povinnost: udržet se v kondici. Což není vždy úplně snadné. Většinou jsou v tomto směru zpovídané modelky. Jak se ale v kondici udržují modelové? „Jako dítě jsem měl astma, a proto jsem byl stále nemocný a vyhublý. Tam někde jsem si řekl, že chci být fit a zdravý. Fitness je můj život. Cvičím téměř každý den, pokud můžu. Kdekoliv, mezi 20 minutami a hodinou, v závislosti na volném čase. Piji hodně vody, minimálně 5 litrů denně. Nikdy jsem nekouřil a alkohol piju velmi střídmě. Ale jím normálně, nedržím diety. Diety totiž nikdy nefungují dlouhodobě. Jídlo si užívám a jím vydatně. Cukry, tuky, bílkoviny, hodně ovoce a zeleniny. Mám rád sladké. Pokud mi chceš opravdu udělat radost, stačí mi donést zmrzlinu, pak budu tvůj přítel navždy (smích). Na druhou stranu se ale snažím být stále aktivní. Opravdu mám rád a užívám si tréninky. Pokud tě trénink v tělocvičně nebaví, musíš najít jinou cestu, jak zůstat fyzicky aktivní. Můj cíl je být fyzicky fit, aktivní a srdcem mladý i když budu starý muž."

Foto: Christopher Wadsworth

 

Nedávná spolupráce s českou návrhářkou Jitkou Klett byla jedním z impulsů, abychom oslovili Aydina k osobnímu rozhovoru. Přeci jen se do kampaně Integrity SS 2019 vedle modelky Amandy Kaye skvěle hodil a také si to od srdce užil. „Jak jsem už vzpomenul, značky nejsou úplně důležité, avšak lidé, se kterými pracuji, ti jsou. A toto focení bylo jedním z nich. Již od začátku to celé fungovalo jako na drátkách, jako bychom byli přátelé již několik let. Smáli jsme se skrze celé focení, opravdu to byla sranda. Jitku jsem ale potkal poprvé to ráno. Je velmi realistická, pragmatická a sladká. Dlouhé roky také znám Veroniku Veru, fotografku této kampaně, která je rovněž z Čech, takže focení s ní bylo snadné, protože vím, že je skvělá v tom, co dělá. Celkově to bylo skvělé. Celá skupina je stále aktivní na WhatsApp a stále si píšeme. Doufám, že budu moct s Jitkou spolupracovat znovu. Její návrhy a vize jsou super krásné.“

Foto: Veronika Vera / Značka: Jitka Klett

 

Procestovat prakticky celý svět je obohacující zážitek, který každému rozšíří obzory. V Čechách byl Aydin několikrát. Líbí se mu u nás zejména dobré jídlo, fajn lidé i místa, která jsou zde k vidění. Na otázku, kde ve světě se mu líbilo nejvíce, odpovídá s úsměvem, že všude. „Každé místo má svoji unikátní krásu a co nabídnout. Čím více cestuji, tím více si uvědomuji, jak je tento svět veliký a jak málo jsem z něj viděl. Je na něm plno krás. Žil jsme v mnoha městech, Teherán, Londýn, Singapur, Hong Kong, Barcelona a Dubaj. Miloval jsme všechny z nich. Sydney, Bangkok, Miláno, Athény, Paříž, Fankfurt, Kuala Lumpur a Šanghai, všude byla sranda. Ale jestli mám opravdu vybrat jedno místo, je to jednoznačně Indie. Je jen jedna na světě. Na světě není nikde nic podobného. Indie je opravdu místo zázraků, má neskutečnou krásu. Mohl bych napsat mnoho stran o mém cestování a zkušenostech s ním, ale teď je cestování tak snadné a cenově dostupné, že rozhodně doporučuji zažít si svoje a najít si svoji cestou.“

Foto: Hosein DL / Značka Behnoode

 

Dětství v Íránu za íránsko-irácké války popisuje Aydin, jako by to bylo včera. „Pamatuji si to velmi dobře. Pamatuji si živé vysílání z válečné fronty v televizi, nálety a pozdější raketové útoky. Ale byl jsem příliš mladý, abych porozuměl důležitosti toho všeho. Bylo to extrémně těžké a plné stresu pro naše rodiče. Někteří lidé kupčili s jídlem a pohonnými hmotami. Ale pro nás děti to byla zábava, nechodily jsme do školy a trávily čas v krytech a bunkrech s dalšími dětmi, se kterými jsme hrály hry.“ I přes náročné dětství si Aydin udržel do života optimismus a zastává názor, že si máme zachovat v paměti to lepší. Obzor, který mu jeho práce dopřála a rozhled, který nyní má, může být inspirací nám všem. A přesto, že Aydin Momtaz spolupracoval již s mnoha věhlasnými jmény, zůstávají dvě, se kterými by spolupráci uvítal. Jsou jimi Zara a Jean Paul Gaultier.

Instagram.com/forver.aydin

 

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI AYDIN MOMTAZ IRÁNSKÝ MODEL JITKA KLETT

Související články

Začalo natáčení pokračování seriálu Sex ve městě. Podívejte se, jak to hlavním představitelkám sluší

Carrie, Miranda a Charlotte jsou zpět. Očekávaný restart s názvem „And Just Like That“ se začal natáčet začátkem tohoto měsíce na různých místech v New Yorku.

Celý článek

Milujeme Cimrmana a Švejka, díky tomu nelpíme na přílišné korektnosti, říká guru českého PR Dita Stejskalová

Dita Stejskalová stojí již řadu let v čele české pobočky Ogilvy jako členka vedení společnosti. Zároveň zde řídí PR oddělení. Jaký má názor na módu a co si myslí o trendu absolutní korektnosti?

Celý článek

Petra Kvitová nám ještě před odletem na olympiádu prozradila svůj talisman pro štětí

Petra Kvitová ve čtvrtek zamířila na své 4. olympijské hry do Tokia. Ještě před tím se však zastavila pro nové šperky a na krátký rozhovor, jaké šperky ráda kupuje a zda má svůj talisman pro štěstí.

Celý článek

Charitativní akci Evy Čerešňákové v centru Prahy navštívil i herec Orlando Bloom

Charitativní akce na podporu již druhé základní školy v Bangladéši spojila hned několik příležitostí. 35. narozeniny Evy Čerešňákové i návštěva populárního herce Orlando Blooma.

Celý článek

Masturbace je nejen příjemná, ale také mimořádně zdravá, říká sexuoložka a ředitelka pro vzdělávání značky Satisfyer, Megwyn White.

Satisfyer byl založen v roce 2016 a stal se průkopníkem ve svém odvětví. Chce naučit lidi odhodit stud a prolomit ledy na poli sexuálního wellness.

Celý článek

Kasu už nedrží jen muži, říká CFO skupiny UNIQA Lucie Urválková

Přinášíme vám pokračování série rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s Lucií Urválkovou, CFO finanční skupiny UNIQA. Co je nového ve světě čísel? A kde leží bod rovnováhy mezi kariérou a rodinou?

Celý článek

Herečka Jenovéfa Boková tváří kolekce LEEDA Red Carpet

Česká značka LEEDA přináší jednu kouzelnou kolekci za druhou. K oblíbené Red Carpet se tentokrát přidala i herečka a hudebnice Jenovéfa Boková.

Celý článek

Odpočinek jsem musela na čas vyřadit ze svého slovníku, říká rektorka VŠE Hana Machková

Přinášíme vám další rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka. Tentokrát na naše otázky odpovídala rektorka VŠE Hana Machková. Jaké je povolání rektorky? Co pálí VŠE nejvíce? A jaké jsou prognózy pro českou společnost? Dozvíte se v článku.

Celý článek