dnes je 22.07.2019 a svátek má Magdaléna

Jak princezna Diana navždy změnila naši dobu

Přidat na Seznam.cz
Princezna Diana - nejslavnější princezna všech dob. Ikonická nejen pro své oblékání, ale také rebelka v konzervativním okolí královské rodiny. Její osud zasáhl svět jako žádný jiný. Jak její život změnil svět módy, jak jej známe dnes, se dozvíte v tomto článku.

Výročí smrti Lady D

Její tragický osud navždy změnil svět. V ten moment se totiž na chvilku Země zastavila. Koncem srpna letošního roku to bude už 22 let. Princezna Diana se nezapomenutelně vryla do historie. Žije stále, ve vzpomínkách svých synů a celého světa. Minulý týden se 3 její outfity vydražily téměř za neuvěřitelných 8 milionů korun. Právě to je důkaz o nekonečném životě Lady Diany.

Nudná a konzervativní - ideální nástupkyně královny

Ze začátku jejího působení v královské rodině, tedy na začátku vztahu s princem Charlesem, kdy se v očích veřejnosti stala potenciální nevěstou prince, se analýza jejího stylu oblékání v médiích sice objevovala, ale jelikož Diana byla tehdy ještě plně pod vlivem své vlastní rodiny, musela se držet konzervativního stylu a nudných barev. Bulvár se spíše zaměřoval na to, zda se opravdu může jednat o příští královnu. To se záhy potvrdilo a módní svět se soustředil na Dianiny svatební šaty. Jedny z nejznámějších svatebních šatů na světě vytvořil návrhář David Emanuel se svou chotí. Po velkolepé svatbě princezna zapadla do víru britského konzervatismu, královských povinností a společenských konvencí. Nezkušená mladičká Diana, sice vychována šlechtičnou, byla mravů královského dvora neznalá. Následovala řada faux-pas, díky kterým se možná v Dianině hlavě zrodil obraz rebelství vůči tradicionalismu, kterému se za každou cenu chtěla vzepřít. I to byla jedna z příčin rozchodu s princem Charlesem.

Rozvod a vstání z popela

Britský národ s napětím sledoval královský rozvod, a ještě více pak to, jak princezna po rozvodu rozkvétá a stává se emancipovanou ženou a matkou. Jako bájný pták fénix vstal ze svého popela, tak se po rozvodu zdrcená Diana vrátila na stránky novin jako královna všech britských srdcí. Rozkvetl i její styl. Její talent se mohl konečně vyřádit v plné síle. Diana se po rozvodu velmi spravila, byla zdravá a šťastná. Potkala a zamilovala se do doktora Hasnata Khana. Dala košem všem těm nanicovatým, překrášleným outfitům, ba naopak stala se v módě jednodušší, stylovější a praktičtější. K tomu přispělo zejména to, že už nebyla princeznou z pohádky, ale dospělou ženou, která překonala bulimii, rozvod a je singl. Jako součást rebelie si dala zkrátit vlasy a pro své outfity vybírala výraznější barvy. Neubrala však na využívání šperků, na které nedala dopustit.

Druhá Diana

Podobnou módní změnu jsme mohli pozorovat i u jiné známé princezny, tedy spíše vévodkyně - Sarah Ferguson, která po rozvodu s princem Andrewem nezměnila oblečení nýbrž svůj make-up a vlasy, a to velmi dramaticky. Vlasy Sarah Ferguson byly od začátku identické - dlouhé, blond načesané do stylu "Fergie". Po rozchodu si však šlechtična nechala vlasy ostříhat na mikádo, a k tomu přizpůsobila právě i make-up.

Pomsta je sladká

Módní návrháři se shodují, že ve stylu oblékání lady D existuje ještě jeden zlomový bod, který byl možná ještě zásadnější než princeznin rozvod. Tato událost je v médiích nazývána jako Dianina pomsta nebo také pomstychtivé šaty. Předcházela tomu dlouhá éra trojúhelníkové aféry Diana, Charles a Camilla. Kdo by tento příběh neznal, byly ho plné stránky bulváru. Událost se ale týká specifického momentu, kdy se princ Charles přiznal své ženě o aféře s Camillou Parker Bowlesovou. Pro Dianu to byla rána, ale za pár hodin se měla účastnit velké zahradní party, kde byli i lidé, kteří o aféře dávno věděli. Diana nechtěla přiznat svůj zármutek, proto na poslední chvíli změnila svůj outfit a vzala si na sebe sexy vyzývavé černé šaty bez ramínek, které byly neobvykle krátké. Autorkou těchto šatů je významná řecká návrhářka Christina Stambolianová. Druhý den plnila její róba stránky všech novin a magazínů ve Velké Británii.

Styl, šarm a noblesa jsou jen tři ze stovek ušlechtilých vlastností, které vytvářely osobnost lady Diany. Dodnes z jejího odkazu čerpají nejen ženy z celého světa, ale také její snachy a manželky jejích dvou synů, které milovala nejvíc na světě. Nikdy na ni nezapomeneme!

IBTimes; Hello magazine; Vogue; IN Style; Express.co.uk

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRINCEZNA DIANA DIANA KRÁLOVSKÁ MÓDA KRÁLOVSKÁ RODINA ANGLICKÝ STYL

Související články

Seriál Gossip girl (Super drbna) se vrací zpět!

Pro všechny milovnice módních seriálů, a především pro sledovatelky Super drbny, Gossip girl hlásí comeback! XOXO

Celý článek

Polský časopis Fashion Magazine připravil stylový přírodní editorial

Modelka Karina Kurzacz zahalená do klasických krajkových šatů se staženými vlasy působí, jako by vypadla z retro filmu. A přesto vás tento editorial zaujme.

Celý článek

Elsa Hosk vytvořila ve spolupráci s J. Brand udržitelnou capsule kolekci

Švédská modelka a Victoria's Secret andílek Elsa Hosk se spojila se značkou J. Brands a společně vytvořili denimovou kolekci s použitím udržitelných zdrojů. A určitě vás nadchne tak, jako nás.

Celý článek

Kolik vydělávají členky známého klanu Kardashian-Jenner?

Není žádným tajemstvím, že si rodina Kardashian - Jenner vydělává veliké sumy peněz. Kromě účinkování v reality show Keeping Up With The Kardashians má každý i svůj vlastní byznys. Jaké částky vydělávají členky tohoto klanu? 

Celý článek

Herečka Margot Robbie vyměnila na filmové focení Chanel za amerického návrháře

Margot Robie je od května ambasadorkou značky Chanel. Na focení svého nového filmu si sjednala amerického návrháře. Focení však bylo přerušeno díky jiné hollywoodské hvězdě - Bradu Pittovi.

Celý článek

Michelle Obama zářila na festivalu Essence v disco kostýmku

Hudební festival Essence, který se každoročně koná v New Orleans, hostil letos výjimečného speakera. Michelle Obama zářila nejen outfitem, ale především svým plamenným projevem věnovaným ženám.

Celý článek

Topmodelka Heidi Klum se tajně vdala

Topmodelka Heidi Klum se vdala. Nejvíce utajovaný obřad všech dob se konal již před 4 měsíci. Modelka si vzala člena skupiny Tokio Hotel Toma Kaulitze.

Celý článek

Nike spustil další kampaň Pro Hijab a cudnější módu

Je to měsíc, co značka Nike spustila další unikátní kampaň Pro Hijab. Navazuje tak na to, co začala již v roce 2017. Značka věří, že poptávka po cudnější módě se bude v budoucnu zvyšovat.

Celý článek