dnes je 08.03.2021 a svátek má Gabriela

Jak princezna Diana navždy změnila naši dobu

Přidat na Seznam.cz
Princezna Diana - nejslavnější princezna všech dob. Ikonická nejen pro své oblékání, ale také rebelka v konzervativním okolí královské rodiny. Její osud zasáhl svět jako žádný jiný. Jak její život změnil svět módy, jak jej známe dnes, se dozvíte v tomto článku.

Výročí smrti Lady D

Její tragický osud navždy změnil svět. V ten moment se totiž na chvilku Země zastavila. Koncem srpna letošního roku to bude už 22 let. Princezna Diana se nezapomenutelně vryla do historie. Žije stále, ve vzpomínkách svých synů a celého světa. Minulý týden se 3 její outfity vydražily téměř za neuvěřitelných 8 milionů korun. Právě to je důkaz o nekonečném životě Lady Diany.

Nudná a konzervativní - ideální nástupkyně královny

Ze začátku jejího působení v královské rodině, tedy na začátku vztahu s princem Charlesem, kdy se v očích veřejnosti stala potenciální nevěstou prince, se analýza jejího stylu oblékání v médiích sice objevovala, ale jelikož Diana byla tehdy ještě plně pod vlivem své vlastní rodiny, musela se držet konzervativního stylu a nudných barev. Bulvár se spíše zaměřoval na to, zda se opravdu může jednat o příští královnu. To se záhy potvrdilo a módní svět se soustředil na Dianiny svatební šaty. Jedny z nejznámějších svatebních šatů na světě vytvořil návrhář David Emanuel se svou chotí. Po velkolepé svatbě princezna zapadla do víru britského konzervatismu, královských povinností a společenských konvencí. Nezkušená mladičká Diana, sice vychována šlechtičnou, byla mravů královského dvora neznalá. Následovala řada faux-pas, díky kterým se možná v Dianině hlavě zrodil obraz rebelství vůči tradicionalismu, kterému se za každou cenu chtěla vzepřít. I to byla jedna z příčin rozchodu s princem Charlesem.

Rozvod a vstání z popela

Britský národ s napětím sledoval královský rozvod, a ještě více pak to, jak princezna po rozvodu rozkvétá a stává se emancipovanou ženou a matkou. Jako bájný pták fénix vstal ze svého popela, tak se po rozvodu zdrcená Diana vrátila na stránky novin jako královna všech britských srdcí. Rozkvetl i její styl. Její talent se mohl konečně vyřádit v plné síle. Diana se po rozvodu velmi spravila, byla zdravá a šťastná. Potkala a zamilovala se do doktora Hasnata Khana. Dala košem všem těm nanicovatým, překrášleným outfitům, ba naopak stala se v módě jednodušší, stylovější a praktičtější. K tomu přispělo zejména to, že už nebyla princeznou z pohádky, ale dospělou ženou, která překonala bulimii, rozvod a je singl. Jako součást rebelie si dala zkrátit vlasy a pro své outfity vybírala výraznější barvy. Neubrala však na využívání šperků, na které nedala dopustit.

Druhá Diana

Podobnou módní změnu jsme mohli pozorovat i u jiné známé princezny, tedy spíše vévodkyně - Sarah Ferguson, která po rozvodu s princem Andrewem nezměnila oblečení nýbrž svůj make-up a vlasy, a to velmi dramaticky. Vlasy Sarah Ferguson byly od začátku identické - dlouhé, blond načesané do stylu "Fergie". Po rozchodu si však šlechtična nechala vlasy ostříhat na mikádo, a k tomu přizpůsobila právě i make-up.

Pomsta je sladká

Módní návrháři se shodují, že ve stylu oblékání lady D existuje ještě jeden zlomový bod, který byl možná ještě zásadnější než princeznin rozvod. Tato událost je v médiích nazývána jako Dianina pomsta nebo také pomstychtivé šaty. Předcházela tomu dlouhá éra trojúhelníkové aféry Diana, Charles a Camilla. Kdo by tento příběh neznal, byly ho plné stránky bulváru. Událost se ale týká specifického momentu, kdy se princ Charles přiznal své ženě o aféře s Camillou Parker Bowlesovou. Pro Dianu to byla rána, ale za pár hodin se měla účastnit velké zahradní party, kde byli i lidé, kteří o aféře dávno věděli. Diana nechtěla přiznat svůj zármutek, proto na poslední chvíli změnila svůj outfit a vzala si na sebe sexy vyzývavé černé šaty bez ramínek, které byly neobvykle krátké. Autorkou těchto šatů je významná řecká návrhářka Christina Stambolianová. Druhý den plnila její róba stránky všech novin a magazínů ve Velké Británii.

Styl, šarm a noblesa jsou jen tři ze stovek ušlechtilých vlastností, které vytvářely osobnost lady Diany. Dodnes z jejího odkazu čerpají nejen ženy z celého světa, ale také její snachy a manželky jejích dvou synů, které milovala nejvíc na světě. Nikdy na ni nezapomeneme!

IBTimes; Hello magazine; Vogue; IN Style; Express.co.uk

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRINCEZNA DIANA DIANA KRÁLOVSKÁ MÓDA KRÁLOVSKÁ RODINA ANGLICKÝ STYL

Související články

Skutečnost, že Aliku dnes řídí naše dcery, považuji za svůj největší osobní úspěch v podnikání, říká česká královna oříšků a milovnice koní Jana Kremlová

Znáte oříšky od Aliky? Tuto úspěšnou rodinnou firmu založila Jana Kremlová se svým manželem v roce 1992. Jaká byla cesta k prostějovským pražírnám a co pro ni znamená osobní úspěch, vám přinášíme v dalším exkluzivním rozhovoru, tentokrát s Janou Kremlovou, zakladatelkou společnosti Alika.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek

České osobnosti pod ledem! Otužování hýbe Českou republikou. Které známé tváře praktikují ledovou koupel?

Otužování v posledních týdnech skloňujeme ve všech možných pádech, alespoň tak vypadá čas trávený v zimních měsících v Česku. A je jedno, jestli máte za domem rybník, na zahradě barel s vodou nebo se vyběhnete vyválet ve sněhu. Podívejte se, jak na to jdou známé osobnosti.

Celý článek

Nordický vzor: počátky módní senzace a drahého luxusu

Nordické svetry jsou populární, ale drahou záležitostí letošní zimy. Skandinávský design je unikátní nejen svým vzhledem, ale také historií. Pojďte se s námi vydat na cestu po skandinávských zemích po stopách nordického designu.

Celý článek

Billie Eilish natočila dokument o svém životě

Mladá umělkyně dala nedávno vědět o svém prvním traileru jejího dokumentu. Snímek Billie Eilish pod názvem The World’s A Little Blurry brzy spatříte na svých obrazovkách. Těšíte se na něj?

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek