dnes je 15.11.2019 a svátek má Leopold

Jak princezna Diana navždy změnila naši dobu

Přidat na Seznam.cz
Princezna Diana - nejslavnější princezna všech dob. Ikonická nejen pro své oblékání, ale také rebelka v konzervativním okolí královské rodiny. Její osud zasáhl svět jako žádný jiný. Jak její život změnil svět módy, jak jej známe dnes, se dozvíte v tomto článku.

Výročí smrti Lady D

Její tragický osud navždy změnil svět. V ten moment se totiž na chvilku Země zastavila. Koncem srpna letošního roku to bude už 22 let. Princezna Diana se nezapomenutelně vryla do historie. Žije stále, ve vzpomínkách svých synů a celého světa. Minulý týden se 3 její outfity vydražily téměř za neuvěřitelných 8 milionů korun. Právě to je důkaz o nekonečném životě Lady Diany.

Nudná a konzervativní - ideální nástupkyně královny

Ze začátku jejího působení v královské rodině, tedy na začátku vztahu s princem Charlesem, kdy se v očích veřejnosti stala potenciální nevěstou prince, se analýza jejího stylu oblékání v médiích sice objevovala, ale jelikož Diana byla tehdy ještě plně pod vlivem své vlastní rodiny, musela se držet konzervativního stylu a nudných barev. Bulvár se spíše zaměřoval na to, zda se opravdu může jednat o příští královnu. To se záhy potvrdilo a módní svět se soustředil na Dianiny svatební šaty. Jedny z nejznámějších svatebních šatů na světě vytvořil návrhář David Emanuel se svou chotí. Po velkolepé svatbě princezna zapadla do víru britského konzervatismu, královských povinností a společenských konvencí. Nezkušená mladičká Diana, sice vychována šlechtičnou, byla mravů královského dvora neznalá. Následovala řada faux-pas, díky kterým se možná v Dianině hlavě zrodil obraz rebelství vůči tradicionalismu, kterému se za každou cenu chtěla vzepřít. I to byla jedna z příčin rozchodu s princem Charlesem.

Rozvod a vstání z popela

Britský národ s napětím sledoval královský rozvod, a ještě více pak to, jak princezna po rozvodu rozkvétá a stává se emancipovanou ženou a matkou. Jako bájný pták fénix vstal ze svého popela, tak se po rozvodu zdrcená Diana vrátila na stránky novin jako královna všech britských srdcí. Rozkvetl i její styl. Její talent se mohl konečně vyřádit v plné síle. Diana se po rozvodu velmi spravila, byla zdravá a šťastná. Potkala a zamilovala se do doktora Hasnata Khana. Dala košem všem těm nanicovatým, překrášleným outfitům, ba naopak stala se v módě jednodušší, stylovější a praktičtější. K tomu přispělo zejména to, že už nebyla princeznou z pohádky, ale dospělou ženou, která překonala bulimii, rozvod a je singl. Jako součást rebelie si dala zkrátit vlasy a pro své outfity vybírala výraznější barvy. Neubrala však na využívání šperků, na které nedala dopustit.

Druhá Diana

Podobnou módní změnu jsme mohli pozorovat i u jiné známé princezny, tedy spíše vévodkyně - Sarah Ferguson, která po rozvodu s princem Andrewem nezměnila oblečení nýbrž svůj make-up a vlasy, a to velmi dramaticky. Vlasy Sarah Ferguson byly od začátku identické - dlouhé, blond načesané do stylu "Fergie". Po rozchodu si však šlechtična nechala vlasy ostříhat na mikádo, a k tomu přizpůsobila právě i make-up.

Pomsta je sladká

Módní návrháři se shodují, že ve stylu oblékání lady D existuje ještě jeden zlomový bod, který byl možná ještě zásadnější než princeznin rozvod. Tato událost je v médiích nazývána jako Dianina pomsta nebo také pomstychtivé šaty. Předcházela tomu dlouhá éra trojúhelníkové aféry Diana, Charles a Camilla. Kdo by tento příběh neznal, byly ho plné stránky bulváru. Událost se ale týká specifického momentu, kdy se princ Charles přiznal své ženě o aféře s Camillou Parker Bowlesovou. Pro Dianu to byla rána, ale za pár hodin se měla účastnit velké zahradní party, kde byli i lidé, kteří o aféře dávno věděli. Diana nechtěla přiznat svůj zármutek, proto na poslední chvíli změnila svůj outfit a vzala si na sebe sexy vyzývavé černé šaty bez ramínek, které byly neobvykle krátké. Autorkou těchto šatů je významná řecká návrhářka Christina Stambolianová. Druhý den plnila její róba stránky všech novin a magazínů ve Velké Británii.

Styl, šarm a noblesa jsou jen tři ze stovek ušlechtilých vlastností, které vytvářely osobnost lady Diany. Dodnes z jejího odkazu čerpají nejen ženy z celého světa, ale také její snachy a manželky jejích dvou synů, které milovala nejvíc na světě. Nikdy na ni nezapomeneme!

IBTimes; Hello magazine; Vogue; IN Style; Express.co.uk

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI PRINCEZNA DIANA DIANA KRÁLOVSKÁ MÓDA KRÁLOVSKÁ RODINA ANGLICKÝ STYL

Související články

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek

Simona Krainová a Karolína Kurková se potkaly v supermarketu v Miami

Jak se říká, svět je malý. To si potvrdily i dvě TOP modelky Simona Krainová a Karolína Kurková, když se potkaly při nákupu pečiva na dovolené v Miami. Jsou to dva dny, kdy se vrátily, ale zážitky si ponesou celý život.

Celý článek

Britská královna Alžběta II. bojuje za módu bez zvířecí kožešiny

Téma udržitelné módy dorazilo i do Buckinghamského paláce. Královna Alžběta II. se rozhodla zasadit o udržitelnou módu, konkrétně bojuje za konec zvířecím kožešinám. 

Celý článek

Při otevření nového showroomu Zalando nechyběly známé tváře

Aňa Geislerová se sestrou Ester, Taťána Gregor Brzobohatá, Nikol Moravcová, Michaela Štoudková a mnoho dalších tváří českého showbyznysu si nenechaly ujít jedinečnou příležitost slavnostního otevření pražského showroomu Zalando.

Celý článek

Obchodní válka mezi Čínou a USA nutí módní společnosti přesouvat výrobu

Obchodní válka mezi Čínou a USA eskaluje a ačkoli se rétorika ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa mění, panika na trhu zůstává. Některé společnosti přesouvají svou výrobu a nejistota v dalším průběhu stoupá.

Celý článek

Značka Marks&Spencer se ve finančních potížích obává nejhoršího

M&S je jedním z nejznámějších retailerů ve Velké Británii. Své pobočky má po celé Evropě. V druhé polovině letošního roku však společnost zažívá nečekaný propad, její akcie klesly o 36 % a nedaří se ani tržbám, zisk totiž klesl až o 17 %. Blíží se konec M&S?

Celý článek

Kate Middleton pravděpodobně chystá spolupráci na vlastním TV pořadu

Tento týden se Kate Middleton setkala s generálním ředitelem BBC, Tonym Hallem, v Londýně. Obě strany však důvod setkání v tuto chvíli tají.

Celý článek

Rihannina značka Fenty byla nominovaná v rámci Fashion Awards v kategorii 'Urban luxe'

Rihannina stále čerstvá módní značka Fenty byla nominovaná v rámci každoročně pořádaných módních cen v kategorii Urban Luxe. Uvidíme, zda 2. prosince šanci promění, či nikoliv. 

Celý článek