dnes je 03.07.2020 a svátek má Radomír

Jak vypadá výroba luxusních hodinek? Litry potu a roky vytrvalé práce

Přidat na Seznam.cz
Zdobíte si rádi zápěstí hodinkami, kvůli kterým klidně saháte hlouběji do kapsy? A víte vůbec, jak se takové hodinky vyrábí? Na vaší ruku vede delší cesta, než si možná myslíte.

Vydejte se s námi za oponu dávného řemesla, které vyžaduje velkou dávku kreativity, trpělivosti i pečlivosti.

Jak poznáte kvalitní hodinky

Kvalita se posuzuje na základě provedení všech jednotlivých součástí:

Pouzdro
Kvalitu pouzdra určuje vzhled a také jeho životnost. Nejlevnější hodinky mají pouzdra z měkkých slitin, jako je například mosaz. Jenže taková pouzdra nejsou moc odolná. Zlatou střední cestu představuje ušlechtilá ocel, díky níž jsou hodinky dostatečně tvrdé. I když se na nich nějaké škrábance objeví, hodinář je bez problému rozleští. Nejdražší provedení je z drahých kovů, které jsou dostatečně odolné a zároveň budí dojem určité prestiže.

Upínací řemínek
I tady je rozhodující materiál. Platí tedy to samé, co u pouzdra.

Krycí sklíčko
To by se vám u kvalitních hodinek nikdy nemělo poškrábat. Alespoň ne nenávratně. Dražší hodinky proto používají na krycí sklíčko například safír, který poškrábání zamezí.

Strojek, odborně zvaný kalibr
Kalibry se rozdělují na tři typy: digitální (s displejem), quartzové (s elektronickým strojkem) a mechanické (s mechanickým). Vteřinová ručička quartzových hodinek se pohybuje trhaně – jednou za vteřinu vždy trochu poskočí. Zatímco ty mechanické se pohybují naprosto plynule.

Pozor na rádoby luxusní značky

Ve světě hodinářství hraje v otázkách kvality významnou roli tradice a renomé jednotlivých výrobců hodinek. Existují však záměrně francouzsky či německy znějící značky, které jsou však naprosto vymyšlené. Najděte si proto nějakého spolehlivého dodavatele, který prodává pouze ověřené značky, se skutečnou tradicí a doopravdovým renomé. V tuzemsku je takovým ověřeným dodavatelem například společnost Beny.

A hurá do práce. Takhle se vyrábí vaše hodinky

1. fáze: Tvorba designu

Na samém začátku má hlavní slovo konstruktér. Ten má dva nelehké úkoly: vymyslet design a zajistit, aby hodinky fungovaly. Takže, den co den pracuje na podrobných nákresech, škrtá, upravuje, předělává.

2. fáze: Výroba součástek

Když je na světě hotový nákres, pokračuje se výrobou jednotlivých součástek. Začíná se zpracováním kovových částí jako jsou ručičky nebo ozubená kolečka. Většinou se vyrábí z drahých kovů, jako je zlato či platina.

3. fáze: Montáž a seřizování strojku

Zkušení hodináři sedí v řadě za sebou jako ve školních lavicích, u oka mají zasazenou lupu a všude kolem vládne hrobové ticho. Seřizují strojek, aby hodinky šly přesně. Napojí se na přístroj, který na papír nakreslí čáru. Pokud se vychyluje doprava nebo doleva, kalibr předbíhá nebo se zpožďuje.

4. fáze: Testování

Tímto způsobem vznikne první prototyp. Pečlivě prochází řadou různých testů, které zjišťují funkčnost, odolnost a další důležité vlastnosti hodinek. Teprve až po tom, co úspěšně projdou všemi testy, jsou zařazeny do výroby.

A teď je máte na ruce Vy!

 

Přidat na Seznam.cz
JAK SE LUXUSNÍ HODINKY PÁNSKÉ HODINKY RUČNÍ VÝROBA HODINKY ZNAČKOVÉ HODINKY

Související články

Kdo zvládá karanténu lépe: extroverti nebo introverti?

Pandemie koronaviru zaútočila nejen na naše zdraví, ale i na naši mysl. Většina z nás byla uvězněná doma, a zatímco si to někteří náramně užívali, jiní trpěli. Proč tomu tak je a co si z toho můžeme do budoucna odnést?

Celý článek

Co o vás prozradí šperky?

Výběr šperků a vaše preference nevypovídají jen o vašem osobním stylu, ale mohou ukázat mnohé o vaší osobnosti. Šperky přitahují pozornost a krásně doplňují celkový vzhled, ale co dalšího na vás prozradí?

Celý článek

Jak si snadno udělat gelové nehty sama doma

Nehty jsou vizitkou každé ženy a kvůli nynější situaci není zatím možné docházet do salonů. Jak to vyřešit? Prostě si udělejte gelové nehty doma! Chce to trochu praxe, ale hlavní výhodou je především cena.

Celý článek

Dubnové must have v pohodlí domova

Jestli jste s tím ještě nezačali, je nejvyšší čas alespoň část „nouzového stavu“ věnovat sami sobě. Nevíte odkud začít? Udělejte si pohodlí, jdeme na to!

Celý článek

Jak se obléknout na video meeting

I když je situace u nás i ve světě velmi vážná, jsou chvíle, kdy musíme pracovat na plné obrátky, a dnes rozhodně více než kdy dříve pomocí videohovorů. Víte, jak se na takový online meeting obléknout? My jsme se zeptali osobní stylistky Alžběty Mátyásové.

Celý článek

Jak správně vybírat podprsenku a co je dobré vědět

Všechny ji nosíme a většinou máme špatnou velikost. Ženy chtějí mít její nákup rychle za sebou a když vám do kabinky vtrhne prodavačka, tak máte chuť hned odejít. Jak podprsenku správně vybírat a co je důležité vědět?

Celý článek

Jak si udělat krásné lokny hned dvěma způsoby

Udělat si krásné romantické kudrliny není jen tak, a my vám poradíme, jak je vykouzlit s kulmou nebo žehličkou. Provedeme vás krok za krokem, jediné, co potřebujete je trocha zručnosti, času a odhodlání.

Celý článek

Co dělat, když se váš partner hrozně obléká

Nejčastěji jsou to právě ženy, které se zajímají o módu, i když existuje několik úspěšných návrhářů. Ale co když se váš partner obléká otřesně a vy se za něj stydíte?

Celý článek