dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Jak zhubnout? Makrobiotikou!

Přidat na Seznam.cz
Otázku jak zhubnout si položí snad každý a ne jednou. Diety nepomáhají, to už víme. Trendem ve zdravém stravování, díky kterému shodíte přebytečný tuk a ne svalstvo, je dnes makrobiotická strava.

V dnešní době je pozitivní vliv makrobiotické stravy na naše zdraví klinicky prokázán. Působí na naši psychickou i fyzickou kondici a pročišťuje naše tělo. Působí také preventivně proti rakovině tlustého střeva a dokáže si údajně poradit s lupénkou a alergiemi.

Jak velkou úlohu má zdravá strava v našem životě dokazují i stále přibývající obchody se zdravou výživou a neustálý nárůst jejich příznivců.

Už samotný název nám napovídá skryté poselství makrobiotiky. Makrobiotika je slovo pocházející ze spojení latinského macros (velký, dlouhý) a bios (život).

Makrobiotická strava má tisíciletou historii, jejíž kořeny sahají do staré Číny a Japonska. Jedná se v podstatě o vnímání potravin z hlediska jejich energií.

Makrobiotika si „pohrává“ s principy jin a jang, podle nichž rozděluje potraviny do energetických skupin. Z pohledu makrobiotiky některé potraviny zahřívají, zpevňují a stahují buňky našeho těla – to jsou potraviny s energií jang. Pak jsou potraviny neutrální. A nakonec ty, které zchlazují, roztahují a uvolňují buňky a ty náleží do skupiny jin. Každá potravina má sice obě energie, ale vždycky jedna z nich převažuje.

Cílem makrobiotiky je tedy udržet náš organismus v rovnováze, tedy neutrální, nicméně my ho spíše přetěžujeme.

Vezměme si například, že si dáte k obědu steak (s extrémní energií jang) a následně si jako dezert dopřejete rakvičku se šlehačkou (extrémní jin). Zdá se, že jste udělali všechno správně, jenže organismus šel z extrému do extrému a musel se s touto přijatou potravou poprat! A přesně tomuto přetěžování se snaží makrobiotika zabránit.

Princip správného stravování, nejen z hlediska makrobiotiky, je zcela individuální záležitostí. Vychází z geografické polohy, podnebí, místa, vašeho bydliště, náročnosti vašeho povolání a na zdravotním stavu. Proto je vždy dobré, pokud chcete makrobiotikou především odbourávat tuky, se nejprve poradit s někým, kdo se v makrobiotice pohybuje již delší dobu.

CO JÍST
Klíčovou skupinou potravin, které mají vyrovnané energie, je tzv. makrobiotický talíř. Ten se skládá z lokální zeleniny a ovoce, obilovin, luštěnin a rostlinných olejů.

Do jangové skupiny potravin patří: pohanka, proso, pšenice, ryby (jiné plody moře), sýry, hovězí maso, drůbež, vejce, omáčky a pasty připravené ze sóji a směs gomaso.

Jinovou skupinu potravin tvoří: oves, ječmen, kukuřice, vepřové maso, luštěniny, brambory, semínka (slunečnice, sezam, apod.), zelenina, mléko, med, ořechy a ovoce. Jinové jsou také cukr, alkohol a likéry, kterým byste se měli maximálně vyhnout.

CO NEJÍST
Makrobiotik by měl zavrhnout sladkosti, džusy, ovoce vypěstované mimo náš podnebný pás, alkohol nebo kávu, chemické přísady a dochucovadla.

Pokud chcete, aby vaše kila šla skutečně dolů, vyhněte se také sýrům (hlavně těm slaným s vysokým obsahem tuku), vepřovému a hovězímu masu (především tučnému a červenému masu), vejcím a soli.

Jak rozumně začít
Nahraďte několik základních surovin, které tvoří váš jídelníček bioprodukty, jež makrobiotika schvaluje.

Začněte tím, že místo bílého pečiva kupujte pohankový chléb. Je tmavý chutný a dlouho vydrží. A pokud vám začne tvrdnout, dejte ho na chvilku na pařáček a bude zase jako čerstvý.
Nahraďte klasickou mouku pohankovou moukou, místo cukru používejte raději ječmenný slad či javorový sirup. Místo slunečnicového oleje sáhněte po olivovém nebo řepkovém.

Sůl nahraďte mořskou solí a kořenící směsi například zázvorem, sojovou omáčkou, sezamem či nori kořením. Klasickou rýži vyměňte za neloupanou. Kupujte raději bezvaječné těstoviny a skvěle si pochutnáte také na tofu, bulguru či kuskusu, jejichž příprava je velmi jednoduchá a hlavně rychlá.

Jak by mohl vypadat váš jídelníček

  • Snídaně: ovesné vločky se sušeným či čerstvým lokálním ovocem, bílý jogurt, ovocný čaj.

  • Svačina: jablko/pohankový chléb se zeleninovou paštikou

  • Oběd: luštěninová polévka, pohanka s grilovaným pstruhem a zeleninou.

  • Svačina: hrst ořechů/ směs semínek

  • Večeře: zeleninový salát s tofu, celozrnná bageta

V podstatě by se měl váš jídelníček skládat z 50% obilovin a rýže, 30% ovoce a zeleniny, 10% luštěnin a mořských řas, z 5% polévek a z 5% ostatních surovin.  Vše by se mělo připravovat a konzumovat čerstvé. Zelenina by měla být také čerstvá, domácí a sezónní, upravená nanejvýš v páře. Snažte si udělat na jídlo čas, i když je to v dnešní době náročné, jezte pravidelně a pomalu.

Pokud do toho půjdete, tak jděte naplno, nejde to dělat jen napůl. Makrobiotika si vyžaduje hlavně trpělivost, pravidelnost stravování, připravenost a pečlivost v nakupování.

Odměna je ale obrovská - regenerace organismu, fyzické zdraví, očista těla, úbytek na váze, více energie, silnější imunita, krásnější pleť a pocit svěžesti.

Možná se vám tomu nechcete věřit, ale opravdu to funguje a to v každém věku. Ukázkovým příkladem může být můj tatínek, který krátce před padesátkou začal hledat způsoby, jak se zbavit bříška, aby se vešel do svých oldschool levisek a nepřišel tak o svalstvo a zároveň nemusel držet žádnou dietu. Jedna známá, která má makrobiotický obchůdek Zdravíčko ve Slaném, Iva Jirků, mu poradila makrobiotiku. Mohl makrobiotické stravy sníst tolik, kolik chtěl a během měsíce měl 4 kila dole! Dnes se cítí svěží, v perfektní kondici, plný psychické i fyzické energie a snáze se vypořádává s nemocemi. 

Osobně musím říci, že si na makrobiotické stravě kolikrát pochutnám více, než smaženém sýru s hranolky.

Chce to ze začátku pevné nervy, ale vy to jistě zvládnete. Držím vám palce!

Zdroj: fitweb.cz, prokrasnetelo.cz, realnavyziva.cz

Přidat na Seznam.cz
MÓDA V KUCHYNI ZDRAVÍ A KRÁSA KILA NAVÍC JAK ZHUBNOUT ZDRAVÁ STRAVA MAKROBIOTIKA BIO BIOPOTRAVINY HUBNUTÍ

Související články

Když pleť volá SOS, dopřejte jí, co potřebuje

Ztrácí vaše pleť objem, je ochablá, unavená a dehydratovaná? Začínají se na vaší tváři objevovat vrásky? Pak se z vaší pleti vytrácí kyselina hyaluronová a dochází tak ke ztrátě pevnosti a pružnosti pleti a k ochabnutí kontur obličeje.

Celý článek

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

Celý článek

Jak spánek ovlivňuje úbytek hmotnosti?

Řada studií ukazuje, že nedostatek spánku je spojen s vyšší pravděpodobností nadváhy. Je však obtížné prokázat, zda méně spánku ve skutečnosti vede k přibírání na váze, nebo zda jen pozorujeme známý negativní účinek nadváhy na spánek. Napadnout nás může analogická otázka: „Co tu bylo dříve? Slepice nebo vejce?“.

Celý článek

Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

V poslední době si lidí mnohem více začíná uvědomovat, že to, co jíme a pijeme, má významný vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme. Každý den jsme prostřednictvím reklamy a marketingových pastí bombardováni informacemi o tom, jak jsou důležité bílkoviny pro tvorbu svalů, vitamíny proti chřipce, sacharidy pro podání lepších výkonů a mohli bychom pokračovat.

Celý článek

Máte citlivou pleť? Vsaďte v létě na kosmetickou řadu s magnéziem

Osvěžení, hydratace a zklidnění pleti kdykoliv během dne si můžete dopřát díky kosmetické řadě s magnéziem, která v kombinaci s probiotiky a postbiotiky poskytuje pozoruhodné zklidňující účinky i té nejcitlivější pleti.

Celý článek

Tipy na dokonalé letní grilování

Pohodové chvíle u grilu s přáteli a rodinou vyhledáváme v létě prakticky každý víkend. Dnes vám přinášíme tipy, jak správně grilovat a co si na grilu nejlépe vychutnat.

Celý článek

Objevte kouzlo ionizace. ION Mist není jen běžný osvěžovač pleti

Pojďte s námi prozkoumat zázračné účinky ION Mist spreje, který pleť ionizuje, hloubkově hydratuje a zanechává ji krásně hladkou a vyživenou.

Celý článek

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek