dnes je 17.07.2019 a svátek má Martina

Jak změnil Gianni Versace módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
Módní návrhy Gianni Versaceho obdivovali všichni - od módních kritiků až po celebrity světového formátu. Ve svých kolekcích propojoval svět módy se světem umění a hudby. To ale není jediné, v čem se odlišoval od ostatních návrhářů.

Italský módní návrhář Gianni Versace patřil v módním světě k velikánům. Znali ho dokonce i lidé, kteří s módou neměli nic společného. Když v roce 1997 obletěla svět zpráva, že byl Gianni zastřelen před svým domem v Miami Beach, všichni, včetně rodinných příslušníků, zůstali v šoku. Po jeho smrti převzala vedení módního domu Versace jeho mladší sestra Donatella a starší bratr Santo.

Gianni Versace se svou mladší sestrou Donatellou

 

Gianni byl známý tím, že nikdy neopakoval nic z předešlých kolekcí a vždy se snažil své modely posouvat dál. Byl první, kdo si uvědomil pozitivní přínos celebrit usazených v prvních řadách přehlídek a také skutečný význam super modelek. Například moment, kdy se na konci Versaceho přehlídky v 90. letech prošly po mole supermodelky Naomi Campbell, Linda Evangelista, Cindy Crawford a Christy Turlington za doprovodu písně Freedom od George Michaela, se stal jedním z nejpamátnějších okamžiků módního průmyslu. Kromě toho dokázal Gianni efektivně propojovat módu s uměním a hudbou. „Myslím si, že je povinností návrháře, aby se pokusil porušovat pravidla a bariéry. Jsem trochu jako Marco Polo, chodím kolem a míchám kultury,” řekl Gianni. 

Gianni s nejznámějšími modelkami 90. let


 

Ačkoliv byl Gianni mnohokrát kritizován za to, že je jeho tvorba velmi vulgární a výstřední, právě ona vulgárnost a výstřednost bylo to, co dělalo a stále dělá módní dům Versace odlišným. Není pochyb o tom, že se Gianni Versace navždy zapsal do módního světa a jeho odkaz přetrvá mnoho let.

Nytimes.com, Theguardian.com

Přidat na Seznam.cz
VERSACE GIANNI VERSACE #moda DONATELLA VERSACE SUPERMODELKY NAOMI CAMPBELL CINDY CRAWFORD LINDA EVANGELISTA

Související články

50 let od Woodstocku a festivalová móda se téměř nezměnila

V roce 1969 se nedaleko města Woodstock konal nejlegendárnější třídenní hudební festival všech dob. Půl milionu návštěvníků, protesty proti válce ve Vietnamu, nesmrtelní umělci, ale i originální móda, která rezonuje dodnes, to všechno může definovat jednu z klíčových a největších událostí na poli populární hudby.

Celý článek

Berlínská móda je sexy

V hlavním městě našeho západního souseda se lidé ničeho nebojí. Nebojí se jiných kultur, kýče ani zanedbanosti. Může se stát, že nepoznáte rozdíl mezi bezdomovcem a mladíkem kráčejícím na přednášku na univerzitu. A úplně klidně okolo vás na kole projede úplně nahý člověk. A nikdo se neotočí.

Celý článek

Brazilská blogerka Camila Coelho přichází se svou vlastní značkou

Brazilská blogerka a influencerka Camila Coelho představuje svou vlastní značku oblečení. Její kolekce je silně ovlivněná diverzitou brazilských dívek a jejich temperamentu.

Celý článek

Podzimní kampaň značky Balenciaga nás zavedla do různých krajin

Kreativní ředitel Demna Gvasalia se v nejnovější podzimní kampani inspiroval projektem Etnografická krajina od fotografa Jean-Pierra Attala. Snímky jsou povedené a dodávají kolekci patřičnou dynamiku. 

Celý článek

Nejlepší street style outfity z australského týdne módy

V polovině května 2019 probíhal v australském městě Sydney týden módy. Ulice města se rázem proměnily v hotovou promenádu. Jedno je z fotografií patrné: Australané se rozhodně nebojí experimentovat ale také vsadit na osvědčenou klasiku.

Celý článek

H&M představuje novou kolekci udržitelné módy

V letošní letní kolekci najdeme materiály z udržitelných zdrojů, u kterých byla použita barvící technika přírodními látkami získávanými z rostlin. Nejen, že se při výrobě a likvidaci oblečení ulehčí naší krásné planetě, ale i vy budete s kvalitou a pohodlností materiálu spokojenější.

Celý článek

Tohle si na Milan Design Week rozhodně nenechte ujít

Každoročně se v Miláně potkávají slavní i méně známí designéři a milovníci designu jako takového, aby zde představili a zároveň našli svou novou inspiraci. Které umělce si nesmíte letos nechat ujít?

Celý článek

Živelná, nedbalá a barevná 90. léta vévodila kolekci Versace

Neučesaný grunge styl v kombinaci lidské živelnosti, volnosti ale také zvířecích vzorů, tweedu a rock’n’rollové kůže. Tak předvedla novou kolekci podzim/zima 2019 italská návrhářka Donatella Versace.

Celý článek