dnes je 06.05.2021 a svátek má Radoslav

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Přidat na Seznam.cz
Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Koma Modular, Foto: Lucie Desmond

V rámci nové série inspirativních rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka vám přinášíme první exkluzivní rozhovor s ředitelkou festivalu Designblok - Janou Zielinski. Jana Zielinski je v Česku bezesporu jednou z nejvlivnějších žen (v roce 2019 se umístila na 125. místě v žebříčku magazínu Forbes). Vystudovaná sociální pracovnice je největší propagátorkou designu u nás. Je zakladatelkou kreativní agentury Profil Media, která pravidelně organizuje festival Designblok a ceny Czech Grand Design s mezinárodním renomé. Jana Zielinski také organizuje mnohé výstavy, ve kterých prim hraje samozřejmě design, a tak přibližuje světové ikony tohoto oboru Česku. Co pro ni znamená design, jaký má vztah k módě a jak změní krize český design, jsme se zeptali přímo Jany Zielinski.

Co pro Vás osobně znamená design?

Kvalitu, životní styl, rozdíl mezi tím, co mě baví a co ne.

Jaký máte vztah k módě a módním trendům?

Módu beru jako součást designu. Miluju na ní originalitu, emoci, autorský rukopis, jehož může být nositelem. Ráda módu nosím, hlavně české módní návrháře. Zážitek z autorské módy, jehož autora znáte, je úplně jiný než u konfekce.

Myslíte, že Češi všeobecně mají vkus a záleží jim na určité úrovni, co se designu týče?

Zájem o módu, design, architekturu a umění jde ruku v ruce se vzděláním, zájmem lidí, také s ekonomickou situací. Myslím, že ta tendence je v České republice vzrůstající, a to je velmi pozitivní. Samozřejmě se nyní obávám toho, co s touto tendencí udělá pandemie. Čeští návrháři a designéři teď potřebují podpořit, a nejlepším způsobem je, něco si od nich koupit.

Designblok - Foto: LucyCreativeAgency

Kde hledáte hlavní motivaci pro Vaši práci?

I po 23 letech, kdy tuto práci dělám, mě ještě pořád spousta věci dovede v mém oboru nadchnout. A to je asi to zásadní. Dělat práci, která dokáže vyvolat radost, nadšení, navíc mám pocit, že dělám něco, co může náš svět měnit k lepšímu. K nezaplacení...

Co podle Vašeho názoru bylo důvodem, že jste se stala 125. nejvlivnější ženou ČR?

No budu se sebou muset něco udělat, za poslední roky je to moje nejhorší umístění! (smích) V letošním roce jsme iniciovali další projekt, který by mohl pomoci českému designu – Asociace českého průmyslového designu. Má za úkol prosazovat zájmy českých průmyslových podniků, pro které je design zásadním prvkem v jejich podnikání. Kromě Cen Czech Grand Design a Designbloku se velmi aktivně podílíme na dalším projektu. Možná proto jsem v žebříčku – neustávám ve snaze, přicházím s novými nápady.

Odkud přišla hlavní iniciativa, která vedla k založení Designbloku?

Firmy a designéři chtěli mít podobnou událost, jako je milánský nebo londýnský design festival. Ta iniciativa tedy přišla od nich.

Portrét  Jany Zielinski - Foto: Salim Issa

Jak festival Designblok změnila zdravotní krize anebo do budoucna změní?

Ročník 2020 se z velké části odehrál i ve virtuálním prostoru. Celou výstavní část jsme zdigitalizovali, všechny přednášky a diskuse streamovali. Počítáme s využitím těchto technologií i do ročníku 2021. Museli jsme výrazně omezit návštěvnost, abychom splnili všechny požadavky hygieny, měli jsme obrovské štěstí, protože 2 hodiny po skončení Designbloku přišel druhý lockdown. Nakonec jsme na Designblok mohli pustit 15 000 lidí a virtuální navštívilo 127 000, považuji to za mimořádný úspěch, vzhledem k podmínkám.

Přijali jste nějaké speciální bezpečností opatření?

Museli jsme zavést časované sloty, vyklízet pravidelně všechny prostory, dezinfikovat, omezit veškeré občerstvení, nemohli jsme mít naživo žádný doprovodný program, nemohli přijet žádní zahraniční hosté, ani návštěvníci. Bylo to obrovské omezení.

Designerie - Jan Plecháč - Foto: Tomáš Hercog

Co byste vzkázala mladým nadějným talentům v odvětví designu, které čeká poměrně těžká doba?

Neztrácejte naději, pracujte dál, využijte příležitost prezentovat se veřejnosti.

Jaké výzvy podle Vašeho názoru čekají Českou republiku, český design i Vás osobně, až krize skončí?

Myslím, že určitým způsobem se vrátíme k samému základu. Budeme zvažovat veškeré výdaje, na druhou stranu věřím, že to může přinést i něco dobrého. Lidské měřítko, pokoru, návrat ke kořenům. Český design může sehrát zásadní roli při zlepšování našeho každodenního života. Designéři jsou připraveni řešit problémy nejen v oborech, kde jsme na ně zvyklí, jako je nábytek, svítidla, móda, doplňky atd. ale zasahují do zdravotnictví, strojírenství, do mnoha dalších oborů. Každá doba má svou výzvu, věřím, že když budeme pilní, otevření a inovativní, tak to zvládneme.

Designblok - Foto: LucyCreativeAgency

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI JANA ZIELINSKI AKTUÁLNĚ DESIGN CZECH DESIGN CZECH GRAND DESIGN DESIGNBLOK ROZHOVOR FORBES

Související články

Michaela Bakala: Ženskost není o značce ani o ceně, ale o osobnosti

Michaela Bakala - česká podnikatelka, zakladatelka České Miss, patronka mnoha významných projektů a v neposlední řadě také manželka jednoho z nejbohatších mužů Česka Zdeňka Bakaly.

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Jane Fonda v módní mini sukni

Americká herečka, módní influencerka i politická aktivistka ve svém věku 83 let stále udává módní trendy. Který z nich je nezapomenutelný?

Celý článek

Marie Bubláková o značce EN TEN TY KY dva špalíky: první objednávka byla obrovitánská euforie. Tady jsem poznala, že by se to mohlo lidem líbit.

EN TEN TY KY dva špalíky, známé dětské rozpočítadlo, které také nese název jednoho velkého nápadu. Nápadu, za kterým stojí Marie Bubláková. 

Celý článek

Inspirace růžovou barvou přišla od posádky letadel Nikiho Laudy, říká ředitelka dopravy RegioJet Ivana Sachsová

Přinášíme vám další inspirativní rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka. Tentokrát jsme si povídali s ředitelkou dopravy "žlutých autobusů a vlaků" Ivanou Sachsovou.

Celý článek

Andrea Stujová ve své knize Psaní se nečervená popisuje peprné chvíle svého života

Kdo z nás by nezažil trapnou situaci? Chvilku, na kterou bychom raději hned zapomněli a doufáme, že si nás v danou dobu nikdo nevšiml. Andrea Stujová je přímo magnetem na smůlu a své příběhy přenáší v humorné podobě do své knížky.

Celý článek

Právo je o konfliktu hodnot a nalézání rovnováhy, říká místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková

Přinášíme vám další příspěvek ze série exkluzivních rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s místopředsedkyní Nejvyššího správního soudu JUDr. Barbarou Pořízkovou. Jaké je podle ní české právní prostředí? Kdo je její inspirací? A co pro soudkyni znamená móda a styl? Dozvíte se v článku.

Celý článek

MICHAL ZAPOMĚL: Styl je odvaha být sám sebou

Pokud si myslíte, že když jdete dělat rozhovor s jedním z nejlepších kadeřníků této země, bude řeč hlavně o barvách a trendech, jste na omylu. Postupem času totiž zjistíte, že Michal Zapoměl je jiný. Jeho čistota a inspirativnost vás vtáhne a vy máte pocit, že každou jeho větu si musíte zapamatovat. 

Celý článek

Luesma & Vega: Talíř jako umělecké dílo

Servírování a prezentace chodů je ve vysoké gastronomii stejně důležité jako jejich chuť. Jak ale vypadá ta správná prezentace?

Celý článek