dnes je 30.11.2021 a svátek má Ondřej

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Přidat na Seznam.cz
Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

majitelka značky Sdeko Petra Žbánková / foto se svolením Petra Žbánková

Často se říká, že ženy na mateřské dovolené zvládnou nemožné. Přesně takový případ odráží příběh Petry Žbánkové, která při rodičovské dovolené založila značku Sdeko s neméně zajímavým sortimentem světýlek pro děti. 

Vrhnout se při mateřské do podnikání často zní jako sen, obvykle je to však trnitá cesta, která není pro každého. Kdy přišel impuls vytvořit podnikání s dětskými lampičkami a světýlky?

U nás přicházel impuls vytvořit obchůdek Sdeko s dětskými světly velmi pozvolna. Nápad se vlastně zrodil v hlavě mého muže již cca 7 let zpět, ještě 2 roky před mojí mateřskou dovolenou. Manžel je zapálený obdivovatel LED technologií, vystudoval elektro a také pracoval přes 10 let ve společnosti vyrábějící LED světla. Měl přístup k LED technologiím a v rámci práce i mimo ni se účastnil spousty zahraničních veletrhů světel. Utvářel si v hlavě nápady, co a jak na českém trhu chybí, co by se mohlo líbit, nového vyrábět atd. A do toho jsem se k němu přidala já jako „tahoun na bránu“, který jeho sen pomohl zrealizovat. Ale zrealizovat tuto myšlenku se mi povedlo právě až na mateřské dovolené, kdy jsem měla konečně čas a čistou hlavu se do tohoto projektu pustit naplno.

lampičky a světýlka dostupná na Sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Chcete říct, že na mateřské dovolené má člověk čas a čistou hlavu? Většina maminek to má právě naopak...

No, u mě to bylo spíše z důvodu toho, že s první dcerou jsem otěhotněla v roce 2016 a téměř od počátku jsem byla na rizikovém těhotenství. Z hektické práce, kde jsem vedla tým lidí, jsem nakonec zůstala doma a bála jsem se téměř zvednout těžkou pánev, aby to miminku neublížilo. Několik měsíců jsem takto proseděla nečinně na gauči a po narození dcery jsem měla opravdu obrovskou potřebu pustit se do nějakého zajímavého projektu. V té době jsme dceři sháněli světýlka do postýlky na klidné usínání a manžel si nechal poslat nějaké vzorky od známého. Dcerka byla nadšená! Tak se zrodil vlastně náš první neoficiální„zaměstnanec“ – tester č.1 (smích). Tenkrát mi můj muž řekl, že si nemám stále stěžovat, že potřebuji „něco dělat“, ale že mohu konečně rozjet náš obchod se světýlky. A tak se také stalo. Vznikla naše značka Sdeko – tedy „Světelné dekorace“.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Jak takové silikonové lampičky vznikají?

Pokud si chcete nechat vyrobit nějaký vlastní tvar silikonového zvířátka, musíte začít výrobou vlastní formy, do které se silikonový materiál vstřikuje. Připravíte návrh, který vám designér namodeluje a na základě toho se potom vyrábí forma na CNC strojích. Výrobní proces samozřejmě obsahuje testování bezpečnosti materiálů a technologických postupů, ale to mají již zaběhlí certifikovaní dodavatelé podchycené. Pokud je odlitek vyroben, probíhá další testování - např. test pevnosti, těsnosti atd. Silikonová část se potom osadí samotným LED komponentem, který obsahuje baterii včetně nabíjecího portu.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Dnešní maminky kladou velký důraz na netoxické materiály. Ty, ze kterých jsou vyrobeny vaše lampičky rovněž splňují přísné podmínky. Jak moc je tohle pro vás důležité?

Vyrábět lampičky ze zdravotně nezávadných materiálů je naprostý základ, neboť maminky dávají světýlka často miminkům přímo do postýlky, která je olizují, hrají si s nimi atd. Takže musíte mít naprostou jistotu, že se z lampičky žádná malá část neuvolní, že světýlka neobsahují žádné ftaláty ani jinak škodlivé látky. Materiály bez BPA jsou samozřejmostí. My ale také doporučujeme užívat pouze silikonová světla splňující nejen certifikáty CE, BPA free, ale také RoHS (bez olova a dalších škodlivin) – tedy světýlka naprosto bez baterek. Proto k malým dětem doporučujeme pouze měkká silikonová světla s nabíjením přes USB s pevně zabudovaným LED světlem.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Nejsou to jenom lampičky, ale také kouzelná noční světýlka, nebo třeba světla do vody, která nabízíte. Co si pod těmito pojmy představit?

Ano, speciální kategorií jsou naše LED světla do vody, která mají šroubovací závit obalený gumovým těsněním. Díky tomu je můžete použít jako světelnou dekoraci do bazénu nebo hodit dětem do vany na hraní. Často tato světla slouží jako dekorace na různých akcích a zážitkových večerech. Např. jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě. Různé agentury naše světla používají jako zajímavou dekoraci třeba do váz či akvárií. LED srdce potom často končí jako dekorace na svatebních stolech nebo se prodávají jako originální dárky pro drahé polovičky. No a potom samozřejmě děti, které jsou nadšené ze světel na dálkové ovládání, kterým mohou nastavit jakoukoliv barvu či prolínání barev. Mohou s nimi potom řádit ve vaně či bazénu. To se dětem neomrzí. Stejně tak LED světla hrající, která propojíte přes bluetooth a můžete na nich dětem pouštět pohádky či písničky. To je také velký hit. Naše světla také užívají zařízení, která pracují se zrakově postiženými dětmi. Používají je jako nezbytné a hravé pomůcky pro rozvoj vnímání barev a kreativity těchto dětí.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Sama máte dvě malé děti, jak na světýlka reagují? Mají své favority?

Naše děti mají 2 roky a necelých 5 let a oba jsou hodně akční, takže v současnosti vedou určitě hrající světla. Nechávají si na nich pouštět oblíbené písničky. Samozřejmě musí mít každý v ruce svoji lampičku a skáčou a tančí a pěkně se s nimi vyblbnou. Dcera mě nedávno překvapila, protože až teď, skoro v 5-li letech, si začala sama nosit do postele světýlko s projekcí. Nechává si promítat hvězdičky na strop a lampička jí svítí, dokud neusne. Na standardní světla měnící barvy různých tvarů jsou naše děti hodně imunní, protože jsou jimi obklopeni od malička. V obývacím pokoji máme výstavu světel pro ty, kteří si k nám přijdou světla osobně vyzvednout, prohlédnout či vyzkoušet. V tu chvíli se naše děti o lampičky začnou znovu zajímat. Samozřejmě přesně o ta světýlka, která jsou v hledáčku zákazníků či jejich dětí. To potom nastává boj na život a na smrt o lampičku, které by si už jinak dávno nevšimli (smích).

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Jak složité je pro začínající podnikatelku navázat kontakty na výrobce či dodejce komponentů? Je možné tohle všechno pokrýt společnostmi a výrobci v Česku?

Výroba v Česku samozřejmě možná je. Otázkou ale je, jak velký jste výrobce a zda se vám výroba v ČR vyplatí. A to se dnes již nevyplatí téměř ani velkým výrobcům světel či hraček. My si necháváme část našich silikonových zvířátek vyrábět v zahraničí, kde jsme si nechali udělat formu přímo na typ konkrétních zvířátek, abychom některé tvary měli opravdu jedinečné a originální. Jelikož jsme ale malý e-shop a neprodáváme v tisících či stovkách kusů měsíčně, ale řekněme v desítkách, část světel si objednáváme u dodavatelů, se kterými se manžel osobně setkal a jednal, mají prověřené technologické postupy, kvalitu a bezpečnost materiálů. Pokud se jedná o komponenty světel vyžadující kabely na připojení do zásuvky či baterie, ty kupujeme vždy v České republice. Zde také vyrábíme naše krabičky s vlastní navrženou grafikou, jiné obalové materiály, letáčky atd. Na produktové fotografie využíváme šikovné fotografy a ateliér cca 200 m od našeho domu. Ta síť spolupracovníků se vlastně pár let postupně vytvářela a nabalovala díky různým setkáním a je funkční a dostatečná dosud.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Co pro vás bylo v začátcích úplně nejtěžší?

Asi zjistit, co vlastně všechno bude potřeba k tomu, aby se náš nápad dostal až k zákazníkovi. Mít zajímavý nápad je strašně jednoduché, ale k samotnému prodeji vede ještě dlouhá cesta. E-shop jsme měli navržený poměrně rychle. Šikovného fotografa na produktové fotografie či videa jsem sehnala přes doporučení a obsah e-shopu či texty jsme zvládli také poměrně snadno. Práce ale nastala ve chvíli, kdy jsme chtěli „být vidět“. Zde začala problematika nastavení SEA vlastního e-shopu a potom samozřejmě oblast reklam. Nám asi ke zviditelnění v začátcích hodně pomohla účast na veletrhu „For Toys a For Babies“ v roce 2017. Dodnes k nám domů chodí někteří účastníci tohoto veletrhu či známí, kteří si u nás produkty vyzkoušeli, osahali a pořídili třeba pro první miminko a dále u nás nakupovali pro další sourozence či jako dárky pro známé. Hodně potom také pomáhají osobní kontakty se zákazníky a doporučení těch, kteří u nás již nakoupili a byli spokojeni.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Blíží se Vánoce, jak to u vás vypadá v tomto období, jak to zvládáte?

Období od poloviny října do Vánoc je samozřejmě vždy hektické, ale zase si tu dobu velmi užíváme. Každý rok uděláme nějaké vánoční focení, kdy si s vánočními dekoracemi nafotíme jak světýlka, tak naše rodinné fotky. U shánění dárků pro děti potom vždy objevíme nějaké zajímavé předměty, které potom dáváme do balíčku jako dárky k větším objednávkám. Pokud je potřeba, máme už i nasmlouvanou posilu, která nám dokáže přispěchat na pomoc. Není to tedy nic, co by se s malými dětmi nedalo zvládnout. Dnes ale ta sezónnost světel není tolik výrazná, protože dětské lampičky sháníte jako dárky pro novorozená miminka během celého roku, na narozeniny nebo prostě jenom tak, na příjemné usínání. Každopádně ten předvánoční čas má i pro nás své kouzlo, protože pravidelně věnujeme nějaká světla či dárky pro dobročinné účely. Každoročně navíc nabalíme několik „krabic od bot“, kde dle věkové skupiny vložíme vhodnou lampičku do krabice s ostatními dárky a to i nám přináší velkou radost a naše děti se tímto směrem snažíme také vést.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Je ještě někdo či něco, co vám pomohlo váš sen zrealizovat?

V naší dlouhé cestě mi pomohly převážně zajímavé marketingové kurzy neziskové organizace Attavena, která pomáhá právě maminkám vrátit se do práce po mateřské či rodičovské dovolené a také začínajícím maminkám podnikatelkám. Této organizaci a také dalším našim spolupracovníkům patří můj velký dík.

 

dětské noční lampičky dostupné na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

 

Přidat na Seznam.cz
DESIGN NÁKUPY A OBCHOD ZE SPOLEČNOSTI SDEKO.CZ PETRA ŽBÁNKOVÁ SVĚTÝLKA DĚTSKÉ LAMPIČKY DOTYKOVÁ SVĚTÝLKA SILIKONOVÁ SVĚTÝLKA SVĚTÝLKA DO VODY SVĚTÝLKA PRO MIMINKA LAMPIČKY PRO MIMINKA ROZHOVOR

Související články

Díky celoživotnímu soužití se psy jsem měla šanci pochopit zodpovědnost vůči zvířeti, říká úspěšná herečka a zpěvačka Hanka Holišová

Zpěvačka a herečka Hana Holišová zažívá velmi úspěšné roky, nejenom na divadelní scéně, ale i v televizi. Nedávno se také objevila ve dvou projektech, které nadchnou všechny pejskaře.

Celý článek

Jsem žena, jsem kněžka

V Centru současného umění DOX se uskutečnila výstava  uměleckých velkoformátových fotografií Jsem žena, jsem kněžka z charitativně-edukativního cyklu historičky Lilie Khousnoutdinové, partnerky Karla Janečka. Akce spojená s dražbou uměleckých fotografií pomohla navíc získat přes 155 tisíc Kč ve prospěch tří neziskových organizací.

Celý článek

Trendy v obývacím pokoji 2021/2022 podle NATUZZI EDITIONS

Interiérový design má velký vliv na psychickou pohodu a po období, kdy jsme na delší dobu uvízli ve svých domovech, si to uvědomujeme mnohem intenzivněji. Pokud nás pandemie něco naučila, je to hlubší poznání toho, že náš domov je náš hrad a oáza.

Celý článek

Známé osobnosti tváří tvář vlkům. Dojemný projekt každoročně podporují známé české i slovenské osobnosti

Zastat se psů, ve kterých dřímá část vlka, se stává tradicí. Již počtvrté se několik známých osobností rozhodlo podpořit projekt, který pomáhá československým vlčákům. Dojemný projekt společně s krásným národním plemenem vás chytí za srdce.

Celý článek

Chtěla jsem se stát šéfredaktorkou ELLE, přiznává generální ředitelka SAP ČR Hana Součková

Hana Součková je generální ředitelkou české obchodní divize SAP.  Kromě vášně k businessu sdílí i smysl pro módu. Jak sladit business s mateřstvím? A kde vznikla její láska k módě? Dozvíte se v článku.

Celý článek

Výstava Dechem fotografa Martina Stranky vám vezme dech

Nechte se okouzlit originálními fotografiemi talentovaného fotografa, kterými dobyl svět a nyní je můžete obdivovat do konce listopadu v Galerii Mánes.

Celý článek

Oslavte sváteční chvíle s novinkami od značek Moët a Hennessy

Šampaňský dům Moët&Chandon a značka prémiového koňaku Hennessy si pro nadcházející oslavy vánočních svátků a nového roku přichystaly hned několik novinek, díky kterým budou letošní Vánoce o něco kouzelnější!

Celý článek

Apartmán Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě si nyní můžete pronajmout za 23 dolarů na noc

První díly ikonického seriálu Sex ve městě byly k vidění před 23 lety. Nyní si můžete na noc pronajmout byt Carrie Bradshaw za symbolickou cenu 23 dolarů na noc.

Celý článek