dnes je 17.05.2022 a svátek má Aneta

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Přidat na Seznam.cz
Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

majitelka značky Sdeko Petra Žbánková / foto se svolením Petra Žbánková

Často se říká, že ženy na mateřské dovolené zvládnou nemožné. Přesně takový případ odráží příběh Petry Žbánkové, která při rodičovské dovolené založila značku Sdeko s neméně zajímavým sortimentem světýlek pro děti. 

Vrhnout se při mateřské do podnikání často zní jako sen, obvykle je to však trnitá cesta, která není pro každého. Kdy přišel impuls vytvořit podnikání s dětskými lampičkami a světýlky?

U nás přicházel impuls vytvořit obchůdek Sdeko s dětskými světly velmi pozvolna. Nápad se vlastně zrodil v hlavě mého muže již cca 7 let zpět, ještě 2 roky před mojí mateřskou dovolenou. Manžel je zapálený obdivovatel LED technologií, vystudoval elektro a také pracoval přes 10 let ve společnosti vyrábějící LED světla. Měl přístup k LED technologiím a v rámci práce i mimo ni se účastnil spousty zahraničních veletrhů světel. Utvářel si v hlavě nápady, co a jak na českém trhu chybí, co by se mohlo líbit, nového vyrábět atd. A do toho jsem se k němu přidala já jako „tahoun na bránu“, který jeho sen pomohl zrealizovat. Ale zrealizovat tuto myšlenku se mi povedlo právě až na mateřské dovolené, kdy jsem měla konečně čas a čistou hlavu se do tohoto projektu pustit naplno.

lampičky a světýlka dostupná na Sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Chcete říct, že na mateřské dovolené má člověk čas a čistou hlavu? Většina maminek to má právě naopak...

No, u mě to bylo spíše z důvodu toho, že s první dcerou jsem otěhotněla v roce 2016 a téměř od počátku jsem byla na rizikovém těhotenství. Z hektické práce, kde jsem vedla tým lidí, jsem nakonec zůstala doma a bála jsem se téměř zvednout těžkou pánev, aby to miminku neublížilo. Několik měsíců jsem takto proseděla nečinně na gauči a po narození dcery jsem měla opravdu obrovskou potřebu pustit se do nějakého zajímavého projektu. V té době jsme dceři sháněli světýlka do postýlky na klidné usínání a manžel si nechal poslat nějaké vzorky od známého. Dcerka byla nadšená! Tak se zrodil vlastně náš první neoficiální„zaměstnanec“ – tester č.1 (smích). Tenkrát mi můj muž řekl, že si nemám stále stěžovat, že potřebuji „něco dělat“, ale že mohu konečně rozjet náš obchod se světýlky. A tak se také stalo. Vznikla naše značka Sdeko – tedy „Světelné dekorace“.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Jak takové silikonové lampičky vznikají?

Pokud si chcete nechat vyrobit nějaký vlastní tvar silikonového zvířátka, musíte začít výrobou vlastní formy, do které se silikonový materiál vstřikuje. Připravíte návrh, který vám designér namodeluje a na základě toho se potom vyrábí forma na CNC strojích. Výrobní proces samozřejmě obsahuje testování bezpečnosti materiálů a technologických postupů, ale to mají již zaběhlí certifikovaní dodavatelé podchycené. Pokud je odlitek vyroben, probíhá další testování - např. test pevnosti, těsnosti atd. Silikonová část se potom osadí samotným LED komponentem, který obsahuje baterii včetně nabíjecího portu.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Dnešní maminky kladou velký důraz na netoxické materiály. Ty, ze kterých jsou vyrobeny vaše lampičky rovněž splňují přísné podmínky. Jak moc je tohle pro vás důležité?

Vyrábět lampičky ze zdravotně nezávadných materiálů je naprostý základ, neboť maminky dávají světýlka často miminkům přímo do postýlky, která je olizují, hrají si s nimi atd. Takže musíte mít naprostou jistotu, že se z lampičky žádná malá část neuvolní, že světýlka neobsahují žádné ftaláty ani jinak škodlivé látky. Materiály bez BPA jsou samozřejmostí. My ale také doporučujeme užívat pouze silikonová světla splňující nejen certifikáty CE, BPA free, ale také RoHS (bez olova a dalších škodlivin) – tedy světýlka naprosto bez baterek. Proto k malým dětem doporučujeme pouze měkká silikonová světla s nabíjením přes USB s pevně zabudovaným LED světlem.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Nejsou to jenom lampičky, ale také kouzelná noční světýlka, nebo třeba světla do vody, která nabízíte. Co si pod těmito pojmy představit?

Ano, speciální kategorií jsou naše LED světla do vody, která mají šroubovací závit obalený gumovým těsněním. Díky tomu je můžete použít jako světelnou dekoraci do bazénu nebo hodit dětem do vany na hraní. Často tato světla slouží jako dekorace na různých akcích a zážitkových večerech. Např. jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě. Různé agentury naše světla používají jako zajímavou dekoraci třeba do váz či akvárií. LED srdce potom často končí jako dekorace na svatebních stolech nebo se prodávají jako originální dárky pro drahé polovičky. No a potom samozřejmě děti, které jsou nadšené ze světel na dálkové ovládání, kterým mohou nastavit jakoukoliv barvu či prolínání barev. Mohou s nimi potom řádit ve vaně či bazénu. To se dětem neomrzí. Stejně tak LED světla hrající, která propojíte přes bluetooth a můžete na nich dětem pouštět pohádky či písničky. To je také velký hit. Naše světla také užívají zařízení, která pracují se zrakově postiženými dětmi. Používají je jako nezbytné a hravé pomůcky pro rozvoj vnímání barev a kreativity těchto dětí.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Sama máte dvě malé děti, jak na světýlka reagují? Mají své favority?

Naše děti mají 2 roky a necelých 5 let a oba jsou hodně akční, takže v současnosti vedou určitě hrající světla. Nechávají si na nich pouštět oblíbené písničky. Samozřejmě musí mít každý v ruce svoji lampičku a skáčou a tančí a pěkně se s nimi vyblbnou. Dcera mě nedávno překvapila, protože až teď, skoro v 5-li letech, si začala sama nosit do postele světýlko s projekcí. Nechává si promítat hvězdičky na strop a lampička jí svítí, dokud neusne. Na standardní světla měnící barvy různých tvarů jsou naše děti hodně imunní, protože jsou jimi obklopeni od malička. V obývacím pokoji máme výstavu světel pro ty, kteří si k nám přijdou světla osobně vyzvednout, prohlédnout či vyzkoušet. V tu chvíli se naše děti o lampičky začnou znovu zajímat. Samozřejmě přesně o ta světýlka, která jsou v hledáčku zákazníků či jejich dětí. To potom nastává boj na život a na smrt o lampičku, které by si už jinak dávno nevšimli (smích).

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Jak složité je pro začínající podnikatelku navázat kontakty na výrobce či dodejce komponentů? Je možné tohle všechno pokrýt společnostmi a výrobci v Česku?

Výroba v Česku samozřejmě možná je. Otázkou ale je, jak velký jste výrobce a zda se vám výroba v ČR vyplatí. A to se dnes již nevyplatí téměř ani velkým výrobcům světel či hraček. My si necháváme část našich silikonových zvířátek vyrábět v zahraničí, kde jsme si nechali udělat formu přímo na typ konkrétních zvířátek, abychom některé tvary měli opravdu jedinečné a originální. Jelikož jsme ale malý e-shop a neprodáváme v tisících či stovkách kusů měsíčně, ale řekněme v desítkách, část světel si objednáváme u dodavatelů, se kterými se manžel osobně setkal a jednal, mají prověřené technologické postupy, kvalitu a bezpečnost materiálů. Pokud se jedná o komponenty světel vyžadující kabely na připojení do zásuvky či baterie, ty kupujeme vždy v České republice. Zde také vyrábíme naše krabičky s vlastní navrženou grafikou, jiné obalové materiály, letáčky atd. Na produktové fotografie využíváme šikovné fotografy a ateliér cca 200 m od našeho domu. Ta síť spolupracovníků se vlastně pár let postupně vytvářela a nabalovala díky různým setkáním a je funkční a dostatečná dosud.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Co pro vás bylo v začátcích úplně nejtěžší?

Asi zjistit, co vlastně všechno bude potřeba k tomu, aby se náš nápad dostal až k zákazníkovi. Mít zajímavý nápad je strašně jednoduché, ale k samotnému prodeji vede ještě dlouhá cesta. E-shop jsme měli navržený poměrně rychle. Šikovného fotografa na produktové fotografie či videa jsem sehnala přes doporučení a obsah e-shopu či texty jsme zvládli také poměrně snadno. Práce ale nastala ve chvíli, kdy jsme chtěli „být vidět“. Zde začala problematika nastavení SEA vlastního e-shopu a potom samozřejmě oblast reklam. Nám asi ke zviditelnění v začátcích hodně pomohla účast na veletrhu „For Toys a For Babies“ v roce 2017. Dodnes k nám domů chodí někteří účastníci tohoto veletrhu či známí, kteří si u nás produkty vyzkoušeli, osahali a pořídili třeba pro první miminko a dále u nás nakupovali pro další sourozence či jako dárky pro známé. Hodně potom také pomáhají osobní kontakty se zákazníky a doporučení těch, kteří u nás již nakoupili a byli spokojeni.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Blíží se Vánoce, jak to u vás vypadá v tomto období, jak to zvládáte?

Období od poloviny října do Vánoc je samozřejmě vždy hektické, ale zase si tu dobu velmi užíváme. Každý rok uděláme nějaké vánoční focení, kdy si s vánočními dekoracemi nafotíme jak světýlka, tak naše rodinné fotky. U shánění dárků pro děti potom vždy objevíme nějaké zajímavé předměty, které potom dáváme do balíčku jako dárky k větším objednávkám. Pokud je potřeba, máme už i nasmlouvanou posilu, která nám dokáže přispěchat na pomoc. Není to tedy nic, co by se s malými dětmi nedalo zvládnout. Dnes ale ta sezónnost světel není tolik výrazná, protože dětské lampičky sháníte jako dárky pro novorozená miminka během celého roku, na narozeniny nebo prostě jenom tak, na příjemné usínání. Každopádně ten předvánoční čas má i pro nás své kouzlo, protože pravidelně věnujeme nějaká světla či dárky pro dobročinné účely. Každoročně navíc nabalíme několik „krabic od bot“, kde dle věkové skupiny vložíme vhodnou lampičku do krabice s ostatními dárky a to i nám přináší velkou radost a naše děti se tímto směrem snažíme také vést.

silikonová dotyková světla dostupná na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

Je ještě někdo či něco, co vám pomohlo váš sen zrealizovat?

V naší dlouhé cestě mi pomohly převážně zajímavé marketingové kurzy neziskové organizace Attavena, která pomáhá právě maminkám vrátit se do práce po mateřské či rodičovské dovolené a také začínajícím maminkám podnikatelkám. Této organizaci a také dalším našim spolupracovníkům patří můj velký dík.

 

dětské noční lampičky dostupné na sdeko.cz / foto se svolením Sdeko

 

Přidat na Seznam.cz
DESIGN NÁKUPY A OBCHOD ZE SPOLEČNOSTI SDEKO.CZ PETRA ŽBÁNKOVÁ SVĚTÝLKA DĚTSKÉ LAMPIČKY DOTYKOVÁ SVĚTÝLKA SILIKONOVÁ SVĚTÝLKA SVĚTÝLKA DO VODY SVĚTÝLKA PRO MIMINKA LAMPIČKY PRO MIMINKA ROZHOVOR

Související články

Sebevědomá jako Christina Aguilera

Vždy byla svá a přesně věděla, co chce. Christina Aguilera nahrála ve čtrnácti letech svůj první singl, v devatenácti vydala první, veleúspěšné album a v sedmadvaceti uvedla na trh svůj první parfém. 

Celý článek

Bohéma otevírá kamenný obchod a galerii

Značka Bohéma, která vešla do povědomí stylovými tričky s českými motivy, otevírá  kamenný obchod a galerii.

Celý článek

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

Královna Alžběta II. má svou vlastní panenku Barbie. Se svým pravnukem Louisem tento týden oslavila hned několik událostí

Na počest královniných 96. narozenin vznikla originální panenka Barbie od Mattela. Nejdéle panující britská monarcha letos nebude mít o pocty nouzi. V červnu uběhne 70 let od jejího usednutí na trůn.

Celý článek

Karel Diviš, český dvojník Richarda Geera sází na klasiku

I čeští muži mají styl! Podnikatel nápadně podobný hollywoodskému herci, Karel Diviš, sází na klasiku. Do společnosti vyráží zásadně v obleku. Klasické kousky však kombinuje netradičním způsobem.

Celý článek

LÉK NA JARNÍ ÚNAVU? ROZHODNĚ DOBRÁ KÁVA!

Jaro má spoustu krás, kterými nás láká po dlouhé zimě ven, rozehrává paletu barev a vůní, ze kterých čerpáme novou dávku čerstvé energie. K jaru ale také neodmyslitelně patří únava – poradíme vám, jak nad ní letos vyzrát.

Celý článek

Univerzální módní doplněk: Dioptrické brýle na všechny výjimečné události

Brýle jsou objekty dvojího vnímání. Jednak jsou spojeny s těmi, kteří je musí nosit, protože mají jasné problémy s rozostřeným viděním, jednak jsou efektním a úhledným doplňkem oblečení. Využijte dioptrické brýle jako univerzální módní doplněk.

Celý článek

Nechte své city zazářit se šperky Janja Prokić!

Krásné city, které chováte ke svým nejbližším, byste drobnými maličkostmi měli vyjadřovat každý den. Česká designérka Janja Prokić představuje novou kolekci šperků plnou lásky, elegance, ženskosti a něhy.

Celý článek