dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Jednoduché tipy na lepší a kvalitnější spánek

Přidat na Seznam.cz
Kvalitní spánek je jednou z největších investic do produktivity a duševního zdraví zítřka. Jen v dnešní, tolik uspěchané době, spánek odsouváme a věnujeme mu stále menší pozornost, a proto máme pro vás několik jednoduchých tipů, díky kterým se opravdu lépe vyspíte.

zdroj: pinterest.com

Není překvapením, že vědci v posledních letech poukazují především na používání telefonů před spaním a půlnočním scrollování na sociálních sítích, které je jedním z největších viníků zhoršeného spánku. Tma vede k uvolňování melatoninu, hormonu, který nám pomáhá usnout. Ale jasné světlo, zejména pak modré světlo z našich telefonů a tabletů, potlačuje produkci tohoto hormonu. Vystavení se modrému světlu hodinu nebo dvě před spánkem tak dokáže v našem těle udělat pěkný zmatek.

Delším a kvalitním spánkem napomůžete ke zlepšení vašeho imunitního systému, zvýšíte svoji produktivitu, ale také třeba snadněji zhubnete. A jak tedy na to?

Vypněte světla

Ideálním případem by bylo tak dvě hodiny před spánkem se úplně vyhnout telefonu, tabletu a televizi, ale chápeme, že je to v současné době občas nemožné. Realističtější tak bude vyhnout se jasnému světlu a modré světlo z obrazovek minimalizovat. V ložnici použijte ztmavovač a u žárovek volte na čtení oranžové světlo. Když budete ovšem nuceni telefon či notebook používat, zvažte investici v podobě brýlí blokujících modré světlo.   

zdroj: pinterest.com

Jezte brzy

Snažte se jíst poslední jídlo dvě až tři hodiny před spaním, pokud by vás přepadl hlad nebo jen chuť, sáhněte po malé svačině v podobě čistých bílkovin. Trocha řeckého jogurtu či proteinový koktejl. Pokud milujete oříšky, dejte si jich pár. Malá jídla složená pouze z jediné makroživiny můžou být ve skutečnosti prospěšná vašemu zdraví i ve večerních hodinách. Studie ukazují, že bílkoviny, snězené před spaním v den, kdy jste byli cvičit, mohou zvýšit přírůstek svalové hmoty a síly.

Sprcha

Tak jako ráno může sprcha tělo rychle nastartovat, před spaním vás naopak skvěle zrelaxuje. Naplánujte si ji tak hodinu až hodinu a půl před tím, než půjdete do postele. Teplá sprcha nebo koupel zvýší teplotu vaší pokožky a následně klesá vlivem prostředí a činností, které děláme. Právě pokles tělesné teploty a přesun do chladnější místnosti, kterou bývá právě ložnice, navodí pocit spánku.

zdroj: pinterest.com

Večerníček

Vytvořte si vlastní rituál, který vám poslouží k tomu, abyste svou mysl a tělo připravili na spánek. Pokud ho budete dělat pravidelně po nějakou dobu, tělo si zvykne a již bude vědět, co dané činnosti předchází. Vypijte si šálek čaje, dopřejte si vaši oblíbenou masku na pleť, odměňte se po celém dni relaxační koupelí, přečtěte si oblíbenou knihu a pomalu se připravte na spánek.

Plány na druhý den

Sepište si před spaní tzv. to do list. Věci, které musíte další den zvládnout. Mělo by se jednat o pár nejdůležitějších věcí, které potřebujete udělat a zařídit. Ne se zbytečně stresovat mnoha nadlidskými úkoly. Tím, že si na papír sepíšete věci, které musíte opravdu udělat, odbouráte večerní stres, protože budete vědět, co vás čeká a na papíře vždy vše vypadá jako lépe zvládnuté.

Přeskočte skleničku

Alkohol vám pomůže rychleji usnout, ale naruší spánek během druhé poloviny noci a způsobí, že se budete probouzet častěji. Druhý den tak budete mnohem více ospalejší a nastartování celého dne bude o dost pomalejší. Pokud se ovšem chystáte dát si alkohol před spaním, zkuste to minimálně tři hodiny před tím, než půjdete spát, abyste minimalizovali narušení spánku.

zdroj: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
SPÁNEK LEPŠÍ SPÁNEK JAK SE LÉPE VYSPAT DNEŠNÍ DOBA MODERNÍ DOBA SOCIÁLNÍ SÍTĚ INSPIRACE ZA LEPŠÍ SPÁNEK MOTIVACE VEČERNÍ RITUÁL LIFESTYLE RADY REDAKCE

Související články

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

7 jednoduchých tipů pro dokonalé letní líčení

V horkých letních dnech se nikomu z nás nechce používat příliš mnoho make-upu, ale pokud už se nalíčíme, chceme vypadat dobře během celého dne. Vyzkoušejte několik jednoduchých triků na letní líčení. 

Celý článek

Plavky, které lichotí. Tohle léto se budete cítit sebevědomě

Budete letos trávit dovolenou na zahradě u bazénu nebo ve vyhlášeném letovisku s písečnou pláží? Ono je to jedno. V obou případech budete potřebovat plavky, které lichotí vašemu tělu.

Celý článek

V italském stylu. Zažijte čistou přírodu, aktivní vyžití, relax i komfort

Oblíbená turistická destinace v Jižním Tyrolsku má mnohé co nabídnout. V létě si zde užijete horské túry, jízdu na kole, na koni i procházky nedotčenou přírodou. V zimě vás budou lákat Dolomity a místní lyžařská střediska.

Celý článek

Skiareál Ještěd oficiálně zahájí první červnovou sobotu letní sezónu

Letní Ještěd Opening v sobotu 4. června 2022 oficiálně zahájí letní sezónu ve Skiareálu Ještěd. Těšit se můžete na celodenní program a spoustu aktivit pro dospělé i děti.

Celý článek
restaurace Praha

Dokonalá volba pro pracovní schůzky i příjemné posezení s kolegy

Hledáte zajímavé místo pro pracovní oběd s kolegy či klienty a chcete vyzkoušet něco nového? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout nová pražská restaurace ZEM, která se nachází na Senovážném náměstí v objektu luxusního lifestylového hotelu Andaz Prague.

Celý článek

Černé legíny nejen do posilovny

Černé legíny jsou již delší dobu módním světem vyzdvihovány. Pokud jde o jejich nošení, jako součást skutečného outfitu (ne, nemluvíme zde o cvičení jógy), buď je milujete, nebo ne. 

Celý článek

Fixační sprej: vychytávka, která udrží váš make-up na správném místě

Fixační sprej je tou největší zbraní v taštičce na make-up každého vizážisty. Zaručený způsob, jak zajistit, aby se váš zářivý make-up v létě do oběda neroztekl, ale naopak zůstal na svém místě

Celý článek