dnes je 18.01.2021 a svátek má Vladislav

Jednoduché tipy na lepší a kvalitnější spánek

Přidat na Seznam.cz
Kvalitní spánek je jednou z největších investic do produktivity a duševního zdraví zítřka. Jen v dnešní, tolik uspěchané době, spánek odsouváme a věnujeme mu stále menší pozornost, a proto máme pro vás několik jednoduchých tipů, díky kterým se opravdu lépe vyspíte.

zdroj: pinterest.com

Není překvapením, že vědci v posledních letech poukazují především na používání telefonů před spaním a půlnočním scrollování na sociálních sítích, které je jedním z největších viníků zhoršeného spánku. Tma vede k uvolňování melatoninu, hormonu, který nám pomáhá usnout. Ale jasné světlo, zejména pak modré světlo z našich telefonů a tabletů, potlačuje produkci tohoto hormonu. Vystavení se modrému světlu hodinu nebo dvě před spánkem tak dokáže v našem těle udělat pěkný zmatek.

Delším a kvalitním spánkem napomůžete ke zlepšení vašeho imunitního systému, zvýšíte svoji produktivitu, ale také třeba snadněji zhubnete. A jak tedy na to?

Vypněte světla

Ideálním případem by bylo tak dvě hodiny před spánkem se úplně vyhnout telefonu, tabletu a televizi, ale chápeme, že je to v současné době občas nemožné. Realističtější tak bude vyhnout se jasnému světlu a modré světlo z obrazovek minimalizovat. V ložnici použijte ztmavovač a u žárovek volte na čtení oranžové světlo. Když budete ovšem nuceni telefon či notebook používat, zvažte investici v podobě brýlí blokujících modré světlo.   

zdroj: pinterest.com

Jezte brzy

Snažte se jíst poslední jídlo dvě až tři hodiny před spaním, pokud by vás přepadl hlad nebo jen chuť, sáhněte po malé svačině v podobě čistých bílkovin. Trocha řeckého jogurtu či proteinový koktejl. Pokud milujete oříšky, dejte si jich pár. Malá jídla složená pouze z jediné makroživiny můžou být ve skutečnosti prospěšná vašemu zdraví i ve večerních hodinách. Studie ukazují, že bílkoviny, snězené před spaním v den, kdy jste byli cvičit, mohou zvýšit přírůstek svalové hmoty a síly.

Sprcha

Tak jako ráno může sprcha tělo rychle nastartovat, před spaním vás naopak skvěle zrelaxuje. Naplánujte si ji tak hodinu až hodinu a půl před tím, než půjdete do postele. Teplá sprcha nebo koupel zvýší teplotu vaší pokožky a následně klesá vlivem prostředí a činností, které děláme. Právě pokles tělesné teploty a přesun do chladnější místnosti, kterou bývá právě ložnice, navodí pocit spánku.

zdroj: pinterest.com

Večerníček

Vytvořte si vlastní rituál, který vám poslouží k tomu, abyste svou mysl a tělo připravili na spánek. Pokud ho budete dělat pravidelně po nějakou dobu, tělo si zvykne a již bude vědět, co dané činnosti předchází. Vypijte si šálek čaje, dopřejte si vaši oblíbenou masku na pleť, odměňte se po celém dni relaxační koupelí, přečtěte si oblíbenou knihu a pomalu se připravte na spánek.

Plány na druhý den

Sepište si před spaní tzv. to do list. Věci, které musíte další den zvládnout. Mělo by se jednat o pár nejdůležitějších věcí, které potřebujete udělat a zařídit. Ne se zbytečně stresovat mnoha nadlidskými úkoly. Tím, že si na papír sepíšete věci, které musíte opravdu udělat, odbouráte večerní stres, protože budete vědět, co vás čeká a na papíře vždy vše vypadá jako lépe zvládnuté.

Přeskočte skleničku

Alkohol vám pomůže rychleji usnout, ale naruší spánek během druhé poloviny noci a způsobí, že se budete probouzet častěji. Druhý den tak budete mnohem více ospalejší a nastartování celého dne bude o dost pomalejší. Pokud se ovšem chystáte dát si alkohol před spaním, zkuste to minimálně tři hodiny před tím, než půjdete spát, abyste minimalizovali narušení spánku.

zdroj: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
SPÁNEK LEPŠÍ SPÁNEK JAK SE LÉPE VYSPAT DNEŠNÍ DOBA MODERNÍ DOBA SOCIÁLNÍ SÍTĚ INSPIRACE ZA LEPŠÍ SPÁNEK MOTIVACE VEČERNÍ RITUÁL LIFESTYLE RADY REDAKCE

Související články

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Maximalistický luxus s kapkou vášně pro hory. To je spolupráce Gucci a The North Face

Extravagantní outdoorový piknik. Přesně tak si představte novou kolekci, která vznikla ve spolupráci značky Gucci a The North Face. 

Celý článek

Džínový speciál: 8 typů džín, ze kterých si vybere každá žena

Mom jeans, boyfriend, slouchy, skinny. Také se ve všech těch střizích a pojmenování nevyznáte? Stále tápete, jaký střih je pro vás ten pravý a jak ho nejlépe kombinovat, aby vynikly vaše přednosti, a naopak o nedostatcích jste věděla jen vy?

Celý článek

Díky zdravé snídani nastartujete svůj den správným směrem

Se zdravou snídaní si zajistíte velké množství potřebných živin, vitamínů i minerálů. Pokud také patříte mezi ty, kteří snídani nemohou nebo nechtějí věnovat dostatek pozornosti, bude pro vás tohle řešení naprosto ideální.

Celý článek

Z ostudy kabát aneb ne všechny švy mají zůstat zašité

Koupili jste si právě nový kabát, oblek nebo třeba pouzdrovou sukni? Nemůžete se dočkat, až si tu nádheru poprvé oblečete a půjdete se v ní ukázat ven? Nezapomeňte na to, že některé střihově náročnější kusy oblečení mají kvůli ochraně spojené určité části k sobě a je na zákazníkovi, aby si je sám rozstřihl. Nechcete se přece připojit k té bohužel poměrně veliké populaci lidí, kteří už svým oblečením dávají najevo, jak jsou hloupí.

Celý článek

Výbava na hory, co si nezapomenout vzít s sebou aneb 7 nejdůležitějších věcí

Zimní sezóna je už v plném proudu, tak snad se brzy dostaneme na hory. Co je důležité vzít si s sebou? To se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

Celý článek

Ikonické šperky britské královské rodiny a jejich historie

Luxusní šperky patří ke královské rodině od nepaměti. Dědí se u nich z generace na generaci a mnohé z nich mají přes tisíc let, ale přesto stále věrně slouží. Podívejte se na ikonické šperky, na které britská královská rodina nedá dopustit. 

Celý článek