dnes je 28.10.2020

Jsou krásné, zdobí naše těla a ukazují víc než jen osobní styl. Kam až sahá historie šperků

Přidat na Seznam.cz
Šperky jsou součástí našeho života mnohem déle, než by se mohlo zdát. Jsou krásné, zdobí naše těla, a navíc jejich pomocí můžeme ukázat náš styl, vyznání i postoj k životu. Do kdy až sahá doba prvních šperků a jak jsou na tom dnes?

zdroj: pexels.com

I když mnohé z vás historie spíše nudila, tak u šperků to rozhodně nebude. Vydejte se s námi po stopách historie.

Zábavná fakta

Jedny z nejstarších nálezů jsou asi 100 tisíc let staré. Ať už se jednalo o náhrdelníky, provrtané mušle nebo spony. Byly nalezeny v hrobech z doby bronzové, což značilo vysoké postavení tehdejšího lidu. Dříve se šperky vyráběly z čehokoliv, co příroda poskytla. Ať už ze zvířecích zubů, mušlí, kamínků, dřeva nebo květin.

zdroj: wikipedie.cz

Šperky i pro muže

Ve starověkém Egyptě, Mezopotámii a Persii si vládci zdobili těla různými šperky ze zlata, aby ukázali své bohatství. Šperky nebyly záležitostí pouze žen, ale i mužů, a dokonce i dětí. Už tehdy šperky sloužily také jako amulety, které chránily před různými pověrami.

zdroj: pixbay.com

Rodinný poklad

V době renesance se nejvíce nosily drahé prsteny a vzácné kameny. Dědily se v rodině jako značný majetek, který měl i duchovní hodnotu. V předminulém století dosáhla šperkařská výroba značných technických pokroků a už si ozdoby na těla mohl pořídit téměř každý.

zdroj: pexels.com

Jak je to nyní

Dnes je pro nás těžké pochopit, co pro chudé lidi mohly šperky znamenat. Fungovaly také jako cenné platidlo. Ve 21. století si můžeme cokoliv koupit, objednat nebo nechat vyrobit na zakázku. Ceny kvalitních a značkových šperků jsou sice vysoké, ale lze je pořídit z levnějších materiálů nebo si koupit jen bižuterii. Dnešní společnost je sice také zatížená dogmatem: čím dražší šperky, tím bohatší a zajímavější člověk. Díky šperkům se můžete vyjádřit a ukázat svou osobnost, názory, přesvědčení i víru. Kdo si z vás nedokáže představit život bez šperků?

zdroj: pexels.com

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY A ŠPERKY ŠPERKY HISTORIE MÓDY HISTORIE ŠPERKŮ DĚJINY EGYPT CO SE NOSILO ŠPERK

Související články

Móda dává každé ženě neomezené možnosti vyjádřit sebe samu

Na módě mám ráda její hravost a možnost ukázat naši individualitu a krásu, říká venezuelská módní návrhářka žijící v Praze a zakladatelka značky Gianni di Leo.

Celý článek

Jak zasáhl feminismus do módy

Feminismus a móda jsou spojené možná víc, než si myslíte. Naštěstí už nežijeme ve světě, kdy se ženy musejí oblékat podle určitých pravidel a dusit se například v korzetu.

Celý článek

Nejluxusnější rouška na světe má 3 040 diamantů a je od značky Jacob & Co

Roušky jsou momentálně součástí života nás všech. Jak ale vypadá ta nejluxusnější? Zdobí ji 3040 diamantů a představuje ji značka Jacob & Co, špičkový prodejce luxusních dámských i pánských hodinek a šperků. 

Celý článek

Límec nemusí být jen součástí oděvu, ale také skvostným doplňkem

Límec je symbolem elegance a střídmosti. Podle límce poznáte, jak se kdo umí postarat o svoje oblečení. Pokud je špatně ohnutý nebo nedostatečně nažehlený, je vám hned jasné, že oné osobě na vzhledu asi pramálo záleží. Co si tak ale zkusit nasadit límec falešný a povznést ho z obyčejné součásti košile na nápaditý doplněk?

Celý článek

Fashion must have: říjen ve znamení osobitého designu

Říjnové plískanice svádí k tomu, abychom alespoň část měsíce strávili v pohodlí domova s knížkou v ruce. Pořiďte si k tomu stylovou knihovnu, fajn křeslo nebo pohodlné pončo a oddejte se chvílím jen pro sebe.

Celý článek

Fashion must have: V září zazáříte s doplňky od českých značek a návrhářů

A samozřejmě nejenom od nich! Takový stylový pásek, kožená kabelka či ledvinka, originální náhrdelník nebo nadčasový svetřík unosíte nejenom tento měsíc nebo tuto sezónu. Poslouží vám totiž i na podzim, v zimě během jara či léta. A to už stojí za zvážení!

Celý článek

Těsný náhrdelník, který vzbuzuje sexappeal? Choker!

Jak jej nosit a proč je stále žhavým trendem každého léta? Tlusté, tenké, kožené, krajkové, látkové nebo perlové. Kombinací je mnoho a muži je milují. Těsný náhrdelník kolem krku, který vzbuzuje sexappeal, ale také odhalí i zajímavou historii.

Celý článek

Značka Burberry v letní kampani na sluneční brýle zachytila svobodného ducha

Svobodný duch i optimismus jsou průvodci letní kolekce #TBSummerMonogram značky Burberry. Nadnesené pojetí, éterická pouštní krajina i surrealismus v digitálním zpracování vás budou bavit.

Celý článek