dnes je 10.08.2020 a svátek má Vavřinec

Jsou krásné, zdobí naše těla a ukazují víc než jen osobní styl. Kam až sahá historie šperků

Přidat na Seznam.cz
Šperky jsou součástí našeho života mnohem déle, než by se mohlo zdát. Jsou krásné, zdobí naše těla, a navíc jejich pomocí můžeme ukázat náš styl, vyznání i postoj k životu. Do kdy až sahá doba prvních šperků a jak jsou na tom dnes?

zdroj: pexels.com

I když mnohé z vás historie spíše nudila, tak u šperků to rozhodně nebude. Vydejte se s námi po stopách historie.

Zábavná fakta

Jedny z nejstarších nálezů jsou asi 100 tisíc let staré. Ať už se jednalo o náhrdelníky, provrtané mušle nebo spony. Byly nalezeny v hrobech z doby bronzové, což značilo vysoké postavení tehdejšího lidu. Dříve se šperky vyráběly z čehokoliv, co příroda poskytla. Ať už ze zvířecích zubů, mušlí, kamínků, dřeva nebo květin.

zdroj: wikipedie.cz

Šperky i pro muže

Ve starověkém Egyptě, Mezopotámii a Persii si vládci zdobili těla různými šperky ze zlata, aby ukázali své bohatství. Šperky nebyly záležitostí pouze žen, ale i mužů, a dokonce i dětí. Už tehdy šperky sloužily také jako amulety, které chránily před různými pověrami.

zdroj: pixbay.com

Rodinný poklad

V době renesance se nejvíce nosily drahé prsteny a vzácné kameny. Dědily se v rodině jako značný majetek, který měl i duchovní hodnotu. V předminulém století dosáhla šperkařská výroba značných technických pokroků a už si ozdoby na těla mohl pořídit téměř každý.

zdroj: pexels.com

Jak je to nyní

Dnes je pro nás těžké pochopit, co pro chudé lidi mohly šperky znamenat. Fungovaly také jako cenné platidlo. Ve 21. století si můžeme cokoliv koupit, objednat nebo nechat vyrobit na zakázku. Ceny kvalitních a značkových šperků jsou sice vysoké, ale lze je pořídit z levnějších materiálů nebo si koupit jen bižuterii. Dnešní společnost je sice také zatížená dogmatem: čím dražší šperky, tím bohatší a zajímavější člověk. Díky šperkům se můžete vyjádřit a ukázat svou osobnost, názory, přesvědčení i víru. Kdo si z vás nedokáže představit život bez šperků?

zdroj: pexels.com

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY A ŠPERKY ŠPERKY HISTORIE MÓDY HISTORIE ŠPERKŮ DĚJINY EGYPT CO SE NOSILO ŠPERK

Související články

Těsný náhrdelník, který vzbuzuje sexappeal? Choker!

Jak jej nosit a proč je stále žhavým trendem každého léta? Tlusté, tenké, kožené, krajkové, látkové nebo perlové. Kombinací je mnoho a muži je milují. Těsný náhrdelník kolem krku, který vzbuzuje sexappeal, ale také odhalí i zajímavou historii.

Celý článek

Značka Burberry v letní kampani na sluneční brýle zachytila svobodného ducha

Svobodný duch i optimismus jsou průvodci letní kolekce #TBSummerMonogram značky Burberry. Nadnesené pojetí, éterická pouštní krajina i surrealismus v digitálním zpracování vás budou bavit.

Celý článek

Kabelky od českých značek, se kterými rozhodně nesplynete s davem

Možná vám k dokonalému outfitu chybí už jen parádní kabelka. Taková, kterou ručně vyrobila některá z českých návrhářek. Taková, kterou pokaždé s chutí vystavíte na odiv…

Celý článek

Brýle inspirované lidmi z historie Československa navrhuje mladá česká značka Optiqa

Nová kolekce obrub studia Optiqa bude představena na podzimním Designbloku, již teď má ale značka Optiqa otevřenou vlastní brýlařskou dílnu a obchod s vintage brýlemi, ve kterém si budete moct koupit brýle, jaké nosil Josef Čapek, Jaroslav Ježek, Jan Werich či Milada Horáková.

Celý článek

Trendy náušnice pro léto 2020

Trendy se mění každým rokem, ale vkusné náušnice z módy nikdy nevyjdou. Začíná léto a v parném počasí mohutné šperky většinou jen překáží. Na jaké trendy náušnice se můžete toto léto těšit?

Celý článek

Jaké jsou výhody nošení čoček a kdy zvolit brýle, radí odborník

Dvě třetiny české populace trpí problémy se zrakem. Pravděpodobně i proto roste poptávka po kontaktních čočkách nebo alespoň v kombinaci s brýlemi. Jaké výhody skýtají čočky a kdy raději nosit brýle, radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Celý článek

Cara Delevingne a šťastná kouzla v podání Dior

Nová kolekce šperků značky Dior nese jméno „Lucky Charms“. A kouzla rozhodně předvádí i známá modelka Cara Delevingne se svými výrazy pro fotografa Mario Sorrenti.

Celý článek

Kolekce náramků ALOve Iluze by Bára Nesvadbová pomáhá pětileté Leonce

Známá spisovatelka Bára Nesvadbová se spojila prostřednictvím svého nadačního fondu Be Charity s klenotnickou značkou ALOve a vytvořila kolekci náramků, které pomohou statečné Leonce, která se snaží vyhrát svůj boj za svobodnými krůčky.

Celý článek