dnes je 29.05.2020 a svátek má Maxmilián

Karla Olšáková: Jakýkoliv úspěch je odrazem toho, že to, co děláte, děláte dobře

Přidat na Seznam.cz
Česká designérka Karla Olšáková si našla chvíli, aby si s námi popovídala o tom, jaké šperky sama ráda nosí, které materiály jí pro její tvorbu baví, i to, co považuje za své největší úspěchy.

Píle a tvrdá dřina v rámci studií v ateliéru K.O.V. přinesla Karle Olšákové sladkou odměnu. A to nejenom v podobě úspěšného absolvování školy, ale také například stipendiem na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a také na Pontificia Universidad Católica del Perú v Limě.

Karla se věnuje šperkům na míru i omezeným edicím šperků. Kdy přesně si uvědomila, že jí toto povolání bude skutečně naplňovat? „Už během studia na pražské UMPRUM jsem se zúčastnila několika prodejních Designsupermarketů, kde jsem si ověřila, že lidé chtějí autorský šperk nakupovat. Ihned po ukončení studia šperku v ateliéru K.O.V. jsem založila v roce 2011 značku ´Karla´ a věnovala se autorskému, sběratelskému šperku i výrobě na zakázku. Od té doby se snažím přicházet s jednou novou kolekcí ročně.“

„Inspirace je všude kolem nás, důležité je mít oči dokořán. Někdy mne osloví samotný materiál, jindy kniha, ale může to být i téma, které uzrává delší dobu... Často nacházím inspiraci i v architektuře modernismu a funkcionalismu,“ odpovídá Karla na otázku, zda ji prostředí Mikulova, ve kterém momentálně žije naplňuje neustálou inspirací. Z materiálů upřednostňuje stříbro i nerez pro každodenní nošení, ale někdy z toho bývá utahaná a vymění kov za jiný materiál. „Hodně teď pracuji se dřevem, které miluji pro jeho vůni a barevnou škálu exotických dřevin. Pracovala jsem i s dýhou, která je křehká a působí poeticky, zkoušela jsem odlévání betonu a zpracovávala gumu, carbon nebo břidlici. Pracovat s novým materiálem je vždy výzva a v některých případech i experiment. Předem nedovedete odhadnout, jak se bude materiál pod rukama chovat a co vám dovolí. A to je druhá poloha mé tvorby, ve které si můžu dovolit více. Jde především o výrazovou výpověď, na kterou se mohu plně soustředit a šperk tak může být na hranici nositelnosti. Nedávno jsem na festivalu art designu Křehký Mikulov 2019 představila několik šperků a objektů, které vznikly na základě tématu Archeologie,“ doplňuje česká designérka.

Naše téma se stáčí k využití zbytků materiálů a Karla přiznává, že moc zbylého materiálů nemá. „Vytvořila jsem kolekce, ve kterých všechen materiál využívám na maximum. Tímto způsobem se snažím přemýšlet o každé své kolekci a materiálem tak neplýtvat. Toto je podle mě přístup, který by se měl uplatňovat v dnešní době ve všech oborech.“

Když se zaměříme na téma konkrétní zákaznice, má Karla Olšáková jasnou představu: „Moje značka je určena všem, kteří se rádi obklopují minimalismem, jednoduchostí, geometrií a elegantními čistými tvary,“ a pokračuje vyprávěním o nově otevřeném obchodě Charaktery design store, kde se okruh jejích zákazníků přirozeně rozšiřuje, a kde najdete průřez celou její tvorbou plus tvorbu dalších šesti talentovaných designérů.

Které šperky Karla osobně preferuje a proč? „Mění se to, mám sice několik stálic jako je prsten nebo náhrdelník z kolekce Cube, často ale potřebuji otestovat novinku, zda se dobře nosí, takže favorita střídá novinka. Každoročně se taky těším na podzim, se kterým mám spojené své brože na kabátech, které moc ráda nosím a střídám jich hned několik.“ Úspěchy, které řadí mezi své nej jsou například nominace Czech Grand Design 2018, v kategorii Designér šperku roku, a to zejména proto, že šlo o kolekci, která byla hodně výtvarná a krásně vizuálně zafungovala na Designbloku 2018. „Jakýkoli úspěch vždy potěší, je to odraz toho, že to, co děláte, děláte dobře.“

karlaolsakova.cz

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ŠPERKY DOPLŇKY A ŠPERKY KARLA OLŠÁKOVÁ ČESKÁ ŠPERKAŘKA ROZHOVOR

Související články

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Must have: květen ve znamení splynutí s přírodou

Tíhnete k přírodě? V těchto dnech možná víc než kdy dřív. My vlastně také, proto jsme květnová must have zahalili do roušky přirozené krásy a pohodlí.

Celý článek

Piercingy v uších jako módní trend

Zdobení těla není v dnešní době nic neobvyklého a k tomu patří i propichování uší. Klasickou náušnici má asi každá žena, ale co pár děr přidat? Existuje několik možností a my vám je představíme.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek