dnes je 22.07.2019 a svátek má Magdaléna

Karla Olšáková: Jakýkoliv úspěch je odrazem toho, že to, co děláte, děláte dobře

Přidat na Seznam.cz
Česká designérka Karla Olšáková si našla chvíli, aby si s námi popovídala o tom, jaké šperky sama ráda nosí, které materiály jí pro její tvorbu baví, i to, co považuje za své největší úspěchy.

Píle a tvrdá dřina v rámci studií v ateliéru K.O.V. přinesla Karle Olšákové sladkou odměnu. A to nejenom v podobě úspěšného absolvování školy, ale také například stipendiem na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a také na Pontificia Universidad Católica del Perú v Limě.

Karla se věnuje šperkům na míru i omezeným edicím šperků. Kdy přesně si uvědomila, že jí toto povolání bude skutečně naplňovat? „Už během studia na pražské UMPRUM jsem se zúčastnila několika prodejních Designsupermarketů, kde jsem si ověřila, že lidé chtějí autorský šperk nakupovat. Ihned po ukončení studia šperku v ateliéru K.O.V. jsem založila v roce 2011 značku ´Karla´ a věnovala se autorskému, sběratelskému šperku i výrobě na zakázku. Od té doby se snažím přicházet s jednou novou kolekcí ročně.“

„Inspirace je všude kolem nás, důležité je mít oči dokořán. Někdy mne osloví samotný materiál, jindy kniha, ale může to být i téma, které uzrává delší dobu... Často nacházím inspiraci i v architektuře modernismu a funkcionalismu,“ odpovídá Karla na otázku, zda ji prostředí Mikulova, ve kterém momentálně žije naplňuje neustálou inspirací. Z materiálů upřednostňuje stříbro i nerez pro každodenní nošení, ale někdy z toho bývá utahaná a vymění kov za jiný materiál. „Hodně teď pracuji se dřevem, které miluji pro jeho vůni a barevnou škálu exotických dřevin. Pracovala jsem i s dýhou, která je křehká a působí poeticky, zkoušela jsem odlévání betonu a zpracovávala gumu, carbon nebo břidlici. Pracovat s novým materiálem je vždy výzva a v některých případech i experiment. Předem nedovedete odhadnout, jak se bude materiál pod rukama chovat a co vám dovolí. A to je druhá poloha mé tvorby, ve které si můžu dovolit více. Jde především o výrazovou výpověď, na kterou se mohu plně soustředit a šperk tak může být na hranici nositelnosti. Nedávno jsem na festivalu art designu Křehký Mikulov 2019 představila několik šperků a objektů, které vznikly na základě tématu Archeologie,“ doplňuje česká designérka.

Naše téma se stáčí k využití zbytků materiálů a Karla přiznává, že moc zbylého materiálů nemá. „Vytvořila jsem kolekce, ve kterých všechen materiál využívám na maximum. Tímto způsobem se snažím přemýšlet o každé své kolekci a materiálem tak neplýtvat. Toto je podle mě přístup, který by se měl uplatňovat v dnešní době ve všech oborech.“

Když se zaměříme na téma konkrétní zákaznice, má Karla Olšáková jasnou představu: „Moje značka je určena všem, kteří se rádi obklopují minimalismem, jednoduchostí, geometrií a elegantními čistými tvary,“ a pokračuje vyprávěním o nově otevřeném obchodě Charaktery design store, kde se okruh jejích zákazníků přirozeně rozšiřuje, a kde najdete průřez celou její tvorbou plus tvorbu dalších šesti talentovaných designérů.

Které šperky Karla osobně preferuje a proč? „Mění se to, mám sice několik stálic jako je prsten nebo náhrdelník z kolekce Cube, často ale potřebuji otestovat novinku, zda se dobře nosí, takže favorita střídá novinka. Každoročně se taky těším na podzim, se kterým mám spojené své brože na kabátech, které moc ráda nosím a střídám jich hned několik.“ Úspěchy, které řadí mezi své nej jsou například nominace Czech Grand Design 2018, v kategorii Designér šperku roku, a to zejména proto, že šlo o kolekci, která byla hodně výtvarná a krásně vizuálně zafungovala na Designbloku 2018. „Jakýkoli úspěch vždy potěší, je to odraz toho, že to, co děláte, děláte dobře.“

karlaolsakova.cz

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ŠPERKY DOPLŇKY A ŠPERKY KARLA OLŠÁKOVÁ ČESKÁ ŠPERKAŘKA ROZHOVOR

Související články

Fendi v podzimní kampani cílí na jistotu

Že je podzim daleko? Na to rozhodně nesází světové módní domy, které postupně představují své podzimní a zimní módní kampaně. Tedy způsob, jak nejlépe světu ukázat, že vám jejich oblečení bude slušet.

Celý článek

Podzimní kolekce Atelier Versace v hlavní roli se Stellou Maxwell a Meghan Roche

Sesterská značka Atelier Versace, která spadá pod módní dům Versace, představila novou podzimní kolekci. V hlavních rolích se objevily modelky Stella Maxwell a Meghan Roche.

Celý článek
Pařížský týden módy haute couture

Julien Fournié fascinoval Paříž svou mystickou kolekcí

Od medicíny po módní elitu haute couture. Francouzský návrhář, Julien Fournié, který studoval medicínu, našel nakonec vášeň ve vysokém krejčovství, se kterým sklízí ovace na pařížských týdnech módy.

Celý článek

Bílá romantika Sandry Švédové

Jemnost a ženskost předvedla na své poslední přehlídce FakeRules, česká návrhářka Sandra Švédová. Nebála se použít průhledné látky ani nejkvalitnější hedvábí. Kombinace studených barev a materiálu vytvořila romantickou fashion show, na kterou diváci dlouho nezapomenou.

Celý článek

Karlie Kloss, Louis Vuitton a Alex Israel v jedné jediné spolupráci

Někdy musíte mít nesporný a přirozený talent, abyste prodali své nápady a výtvory. Jindy stačí sázka na jistotu v podobě věhlasných jmen a je jedno, co vlastně prodáváte (s trochou nadsázky samozřejmě).

Celý článek

Červencové MUST HAVE volá po doplňcích!

Nový letní měsíc zalitý sluncem, pohodou, dovolenou, odpočinkem a zábavou jednoznačně volá po tom, abychom se zamyslely nad svými doplňky. Máme na mysli letní slamáky stejně jako pohodlnou a prodyšnou obuv!

Celý článek

Letní módní tip: Šaty z kolekce Eternal Italian Sun

Nová tvář na české módní scéně, Olga Afanasjeva, představuje kolekci, která zaujme všechny ženy, které hledají praktické, pohodlné a vzdušné letní šaty, které jsou ale zároveň elegantní a nadčasové.

Celý článek

Virgil Abloh vytvořil moderní a nespoutanou pánskou kolekci pro Louis Vuitton

Nová pánská kolekce módního domu Louis Vuitton prezentovaná v rámci pařížského týdne módy nabídla sportovní i elegantní oděvy. Kreativní ředitel Virgil Abloh zkrátka ví, jakým směrem se chce ubírat a rozhodně se nejedná o nudnou záležitost. 

Celý článek