dnes je 22.09.2019 a svátek má Darina

Karla Olšáková: Jakýkoliv úspěch je odrazem toho, že to, co děláte, děláte dobře

Přidat na Seznam.cz
Česká designérka Karla Olšáková si našla chvíli, aby si s námi popovídala o tom, jaké šperky sama ráda nosí, které materiály jí pro její tvorbu baví, i to, co považuje za své největší úspěchy.

Píle a tvrdá dřina v rámci studií v ateliéru K.O.V. přinesla Karle Olšákové sladkou odměnu. A to nejenom v podobě úspěšného absolvování školy, ale také například stipendiem na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a také na Pontificia Universidad Católica del Perú v Limě.

Karla se věnuje šperkům na míru i omezeným edicím šperků. Kdy přesně si uvědomila, že jí toto povolání bude skutečně naplňovat? „Už během studia na pražské UMPRUM jsem se zúčastnila několika prodejních Designsupermarketů, kde jsem si ověřila, že lidé chtějí autorský šperk nakupovat. Ihned po ukončení studia šperku v ateliéru K.O.V. jsem založila v roce 2011 značku ´Karla´ a věnovala se autorskému, sběratelskému šperku i výrobě na zakázku. Od té doby se snažím přicházet s jednou novou kolekcí ročně.“

„Inspirace je všude kolem nás, důležité je mít oči dokořán. Někdy mne osloví samotný materiál, jindy kniha, ale může to být i téma, které uzrává delší dobu... Často nacházím inspiraci i v architektuře modernismu a funkcionalismu,“ odpovídá Karla na otázku, zda ji prostředí Mikulova, ve kterém momentálně žije naplňuje neustálou inspirací. Z materiálů upřednostňuje stříbro i nerez pro každodenní nošení, ale někdy z toho bývá utahaná a vymění kov za jiný materiál. „Hodně teď pracuji se dřevem, které miluji pro jeho vůni a barevnou škálu exotických dřevin. Pracovala jsem i s dýhou, která je křehká a působí poeticky, zkoušela jsem odlévání betonu a zpracovávala gumu, carbon nebo břidlici. Pracovat s novým materiálem je vždy výzva a v některých případech i experiment. Předem nedovedete odhadnout, jak se bude materiál pod rukama chovat a co vám dovolí. A to je druhá poloha mé tvorby, ve které si můžu dovolit více. Jde především o výrazovou výpověď, na kterou se mohu plně soustředit a šperk tak může být na hranici nositelnosti. Nedávno jsem na festivalu art designu Křehký Mikulov 2019 představila několik šperků a objektů, které vznikly na základě tématu Archeologie,“ doplňuje česká designérka.

Naše téma se stáčí k využití zbytků materiálů a Karla přiznává, že moc zbylého materiálů nemá. „Vytvořila jsem kolekce, ve kterých všechen materiál využívám na maximum. Tímto způsobem se snažím přemýšlet o každé své kolekci a materiálem tak neplýtvat. Toto je podle mě přístup, který by se měl uplatňovat v dnešní době ve všech oborech.“

Když se zaměříme na téma konkrétní zákaznice, má Karla Olšáková jasnou představu: „Moje značka je určena všem, kteří se rádi obklopují minimalismem, jednoduchostí, geometrií a elegantními čistými tvary,“ a pokračuje vyprávěním o nově otevřeném obchodě Charaktery design store, kde se okruh jejích zákazníků přirozeně rozšiřuje, a kde najdete průřez celou její tvorbou plus tvorbu dalších šesti talentovaných designérů.

Které šperky Karla osobně preferuje a proč? „Mění se to, mám sice několik stálic jako je prsten nebo náhrdelník z kolekce Cube, často ale potřebuji otestovat novinku, zda se dobře nosí, takže favorita střídá novinka. Každoročně se taky těším na podzim, se kterým mám spojené své brože na kabátech, které moc ráda nosím a střídám jich hned několik.“ Úspěchy, které řadí mezi své nej jsou například nominace Czech Grand Design 2018, v kategorii Designér šperku roku, a to zejména proto, že šlo o kolekci, která byla hodně výtvarná a krásně vizuálně zafungovala na Designbloku 2018. „Jakýkoli úspěch vždy potěší, je to odraz toho, že to, co děláte, děláte dobře.“

karlaolsakova.cz

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ŠPERKY DOPLŇKY A ŠPERKY KARLA OLŠÁKOVÁ ČESKÁ ŠPERKAŘKA ROZHOVOR

Související články

Oslava americké módní historie v podání Prabal Gurung

Prabal Gurung svoji desátou sezónu na poli módního průmyslu oslavil těmi nejproslulejšími modely, které se řadí mezi americké národní bohatství.

Celý článek

Objevte českou značku sportovního oblečení LASOUL

Oblékněte se i při sportu do krásných jasných barev. Objevte českou značku sportovního oblečení LASOUL pro stylové a pozitivní holky, pro které je sport nedílnou součástí života! Vyzpovídali jsme zakladatelku společnosti Martinu Prokopovou, která se drží svého krásného motta:

 

 

Celý článek

Erika Příhodová představila kolekci ART plnou elegance se špetkou punku

Kolekce nafocená v prostředí Národního divadla, které Erika Příhodová miluje, není vybrané náhodou. Samotné Národní divadlo bylo návrhářce velkou inspirací, která se odrazila nejenom v materiálech, ale také v elegantním zpracování.

Celý článek

Přehlídku značky Longchamp v New Yorku si nenechala ujít spousta známých osobností

Přehlídka, která byla plná známých osobností jako Kendall Jenner, Julianne Moore, Kate Moss, Lila Moss či Charlotte Lawrence, přinesla před pár dny v New Yorku myšlenku sluneční cesty od úsvitu do soumraku.

Celý článek
Karolína Kurková

Karolína Kurková byla hlavní hvězdou Cowanovy módní show v New Yorku

Extravaganci v podobě neonových barev, peří, šachovnice a metalického odlesku předvedl mladý návrhář na týdnu módy v New Yorku.

Celý článek

Tom Ford pozval diváky na módní jízdu do newyorské stanice metra

Kreativní ředitel Tom Ford vzal diváky do podzemí na Lower East Side, kde představil v rámci newyorského týdne módy nejnovější kolekci. Metalické odstíny barev jsou od nynějška naprostým must-have na nadcházející jarní a letní sezonu. 

Celý článek
Princezna Diana

NYFW: Kolekce Tory Burch se nesla v duchu princezny Diany

Americká půvabná návrhářka Tory Burch předvedla na Fashion Weeku v New Yorku nositelnou kolekci plnou ženskosti inspirovanou princeznou Dianou.

Celý článek

Malé černé v nové formě najdete v podzimní kolekci české značky TEG

Návrhářské duo Alexandra Pavalová a Ivana Šafránková s podzimní kolekcí rozhodně bodují. Třetí ze čtyř kolekcí v každém roce je opět plná minimalismu, který milujeme.

Celý článek