dnes je 05.08.2021 a svátek má Kristián

Kolekce Balmain 2020 odhaluje tajnosti generace Z

Přidat na Seznam.cz
Olivier Rousteing se rozhodl světu ukázat svou generaci tak, jak ji svět vnímá ve světlech největších klišé. Kritici ale čekali od této kolekce více. Objevte s námi příběh kolekce Balmain jaro-léto 2020 ready-to-wear z pařížského týdne módy.

Sám sobě inspirací

Na to, že si návrháři a kreativci ve svých kolekcích často reflektují vlastní život, osudové bytí nebo nebytí, či dokonce stále hledají sami sebe, jsme vlastně zvyklí. Olivier Rousteing je neobvyklou výjimkou. Minulý rok na pařížském týdnu módy ve své kolekci jaro/léto 2019 vzpomínal na to, jaké to bylo žít s tmavou pletí v bohaté francouzské čtvrti. Možná právě díky tomu se zamiloval do svého velkého vzoru Michaela Jacksona, kterému věnoval celou kolekci a jehož typické prvky do ní i zařadil. Více si můžete připomenout zde.

Idoly utvářejí svou generaci

Letos byla múza Oliviera Rousteinga velmi podobná. Rousteing totiž letos připravuje životopisný film sám o sobě, ve kterém pátrá po svém původu. Došel až ke svým kořenům v Somálsku a Etiopii. Ve filmu vzpomíná na své dětství, na devadesátky a také oblíbené hvězdy, které podle něj utvářely generaci, kterou dnes nazýváme generací Z. A tak vznikla kolekce Balmain jaro/léto 2020 ready-to-wear.

Nejsme mainstream

Rousteing zřejmě nabyl dojmu, že generace Z, tedy děti narozené po roce 1990, proměnila své cíle tak, že vlastně nemá žádný cíl. Definuje mladou generaci, která odrostla na módních ikonách jako Beyoncé, Britney Spears či Christina Aguilera. Milují plavat proti proudu, proti všem přírodním zákonům a rozhodně se neřídí pravidlem, že méně je více. Pro Rousteinga je více prostě více.

Big Bird a kostýmky bez nohavice

Olivier Rousteing vsadil divokou kartu a možná právě tím ukázal, co jeho generace vlastně zastupuje. Za zmínku stojí hned několik outfitů z kolekce. Mezi nimi střižený top, který nápadně připomínal stejný top, který měla Beyoncé ve videu ke svému hitu Crazy in Love. Další model s názvem Big Bird (velký pták, pozn. red.) byl zase spíše spouštěčem negativních reakcí. Potlačuje totiž vše, na co jsme od Balmaina zvyklí. Model byl tvořen z tělového tylu, potkán lesklými žlutými proužky. Naopak ohlas vzbudily modely s kalhoty či kalhotovými kostýmky s jednou nohavicí. Vrcholem přehlídky pak byly večerní šaty s vrstvami plisovaného hedvábí v různých barvách s doplňky, které nedemonstrovali jemnost, kterou prezentovala látka, ale spíše dojem síly, který dávaly šaty jako celek.

Kritici Balmain ale nešetří

Přemíra exhibičnosti v kolekci značky Balmain se ale nesetkala s pozitivními ohlasy, ba naopak překvapivě převažují negativní hodnocení a neutrální vyjádření jako: "Čekali jsme více." Terčem kritiky se stalo to, že Rousteing přijal za své inspiraci z kostýmů popových královen, které rozhodně nebyly směrodatným módním trendem tehdejší doby. Kolekce proto nesourodě chrlila outfity plné elegance a stylu hodné Balmain smíšené s extravagantními pokusy o instagramový trhák.

"Občas mi přijde, že móda, která inspiruje v první řadě, příliš neoslovuje mladou generaci," řekl k přehlídce kreativní ředitel Balmain Olivier Roustieng.

Účel světí prostředky

Ano, generace má být slyšet a rozhodně je nutné apelovat především na mladé. Není ale trochu fádní snažit se porovnat ba dokonce nadřazovat některé generace nad ostatní? Vždyť každá generace je něčím jedinečná a výjimečná a bez ní by tu nebyla generace budoucí. Mezigenerační porozumění je proto to, o co by nám mělo jít především. Kolekce Balmain sice vzbudila rozporuplné reakce, rozhodně však splnila svůj cíl. Oslovila mladou generaci a způsobila rozruch.

Vogue; Washington Post; Fashionista; Balmain; Photo: Filippo Fior / Gorunway.com

 

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ NÁVRHÁŘI A PŘEHLÍDKY NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA BALMAIN OLIVIER ROUSTEING GENERACE Z MLADÁ GENERACE PARIS FASHION WEEK

Související články

Pařížský týden módy v ulicích metropole

Pařížský týden módy bez módy. Nepředstavitelné! A i když se většina módních přehlídek přesunula do online světa, přesto v ulicích byla k vidění spousta inspirace.

Celý článek

10 účesů, které zvládnete i doma

Možná už vás nebaví každé ráno zamotat vlasy do drdolu nebo jen vyčesat culík. Dali jsme dohromady deset jednoduchých účesů, které zvládnete během chvíle i doma.

Celý článek

Jak upravit ofinu doma

S ofinou to není lehké, ale co si budeme povídat, ten efekt stojí zato. Jednoduchá úprava ofiny ve vaší koupelně s výsledkem jako z kadeřnictví. Pojďte to zkusit s námi. 

Celý článek

Nový seriál verze Gossip Girl mění módní trendy

Je to už více než deset let, co Blair a Serena ovlivnily nejen módní pohled spousty teenagerů. Seriál z Upper East Side vykresluje místní smetánku, kterou na každém kroku sleduje Gossip Girl.

Celý článek

Móda dává každé ženě neomezené možnosti vyjádřit sebe samu

Na módě mám ráda její hravost a možnost ukázat naši individualitu a krásu, říká venezuelská módní návrhářka žijící v Praze a zakladatelka značky Gianni di Leo.

Celý článek

Balenciaga na pařížském týdnu módy: Pařba v Paříži v jarní kolekci 2021

Pařba v Paříži, i tak by se dala nazvat nová letní a jarní kolekce 2021 značky Balenciaga. Tu představil módní návrhář Demna Gvasalia pomocí unikátního filmu, který se opravdu odehrává v noční Paříži. Sluneční brýle a ďábelský podtext jsou už pouhou třešňičkou na francouzském dortu.

Celý článek

Nejnovější kolekce značky Dior odráží nový životní styl nakupujících

Maria Grazia Chiuri předvedla v rámci pařížského týdne módy kolekci domu Dior, která byla zaměřena na komfort a intimitu. Chiuri sbírkou zároveň oslavila kvalitní řemeslné zpracování.

Celý článek

Eiffelova věž, Seina a Balmain. Nová přehlídka francouzské značky byla plná elegance a pravého couture

Kreativní ředitel Olivier Rousteing zvolil řeku Seinu jako molo pro představení nové couture kolekce na sezonu podzim a zima. Hravé modely hýřící všemi barvami, modré nebe s mraky a Paříž v pozadí vytvářely dohromady nezapomenutelnou atmosféru.

Celý článek