dnes je 06.07.2022

Léto je v trapu, nasaďme saka

Přidat na Seznam.cz
Nevíte si rady čím nahradit klasické sako tak, aby váš neformální šatník neutrpěl zbytečné újmy na stylu? Uděláme vám v tom pořádek.

Pokud hovoříme o pánském formálním oblečení, okamžitě se nám vybaví na míru šitý stylový oblek. Na ten však ne každý dosáhne, zvláště pak jde-li o mladé lidi, kteří teprve stojí na počátku své profesní kariéry a nemají tak dostatek financí, jež by mohli do dražších obleků investovat. Pak vstupuje na scénu běžná konfekce.

Ale co obléci v případě neformální události?

Neformální, jinak také informal oblečení, jehož základ tvoří kvalitní boty, tmavé džínsy nebo chinos kalhoty, košile a polokošile. Nezbytnou součástí je ale vhodný top v podobě mnohem uvolněnější náhražky klasického saka, tedy blazer. Kromě něj by to pak zcela určitě měla být i pánská pasová kožená bunda ve stylu „bomber“, či „baseball“.

Přestože by však měl být rozdíl mezi sakem a blejzrem každému z nás zcela zřejmý, někteří muži v česku do dnešního dne ani netuší, že něco takového vůbec existuje. A jelikož jsme jednoznačně pro razantní změnu úrovně v pánském oblékání, vyzpovídali jsme jednoho z nejpovolanějších.

Oděvní výtvarník a stylista Česlav Jaroš je ikonou pánského oblékání a to jak formálního, tak i ležérního. Proto jsme mu položili několik zásadních otázek, díky kterým budete mít jasno.

Jak běžný muž rozezná blejzr od saka?

Blazer je separátní klubové sako z jednobarevného „uni“ materiálu, a to většinou v barvě tmavě modré-navy, tmavě šedé, černé, lahvově zelené a popřípadě dalších barevných variantách… Podstatným poznávacím znakem jsou vždy kovové knoflíky přišívané spodem.

Jak vnímáte odívání českých mužů a v čem podle vás nejčastěji chybují?

Odívání českých mužů stále ještě „pokulhává“ za stylem Italů, Francouzů či Španělů. Když pomineme standardní oblíbený český styl typu „chatař“, tak nejčastější chybou českých mužů je, že oděv tzv. „necítí“ a neumí ho nosit, snaží se proto opisovat dle jakýchsi trendů, a ono je to poznat.

Jak a hlavně kde by se mohl český muž inspirovat?

Každý muž by se měl především inspirovat „sám v sobě“ a najít si vlastní styl, který je výrazem jeho osobnosti, ne se pouze řídit momentálními trendy. Základem jsou vždy kvalitní boty a hodinky.

  

Kde nakoupit ležérnější pánskou konfekci?

Těch možností je více, například dle cenové dostupnosti je to KNIZE, GANT a nebo třeba Massimo Dutti…

A váš TIP pro skutečné fajnšmekry?

To je zcela určitě ručně – zakázkově šitý oblek či sako na míru, z kvalitního materiálu, z „mé dílny“…! Jinou odpověď jste ale asi ani nečekali, že? (Úsměv)

A jak je na tom váš šatník? Je tvořen výhradně vaší tvorbou, nebo se necháváte inspirovat i konkurencí?

Můj formální šatník je vždy z vlastní tvorby a dílny. Neformální je pak tvořen z kvalitní konfekce, dle vlastního výběru…Konkurencí se zásadně inspirovat nenechávám, jelikož jí v podstatě neznám.

A poslední otázka nakonec. Dokázal byste poradit s oblékáním, zvláště pak formálního oblečení či blazerů i ženám?

Ano zcela určitě a velmi rád…!

 

Zdroj: Česlav Jaroš, hodinky.cz

Přidat na Seznam.cz
PÁNSKÉ OBLEČENÍ PÁNSKÁ MÓDA FORMÁLNÍ OBLEČENÍ INFORMAL SAKO BLEJZRY ČESLAV JAROŠ CLAUDE BERNARD HUGO BOSS EDOX

Související články

Přitažlivost Ferrari využívá společnost k vybudování své módní značky

Luxusní životní styl značky Ferrari udává jasný směr i cíl. V předvečer milánského týdne mužské módy představila značka svou aktuální kolekci.

Celý článek
Dámská a pánská móda

LEVI'S PŘINÁŠÍ HNED DVĚ KOLEKCE PODZIM/ZIMA 2022

Levi’s kolekce Podzim/Zima 2022 nese název “Archives Reinvented”, hlavní inspirací byla vlastní historie značky. Novinkou je kolekce Levi’s Gold Tab, která vás přenese do Severní Kalifornie a okouzlí nostalgií a vintage střihy. 

Celý článek

Kandidát na prezidenta Karel Diviš. Jaká móda se mu líbí na ženách?

Mají muži a ženy na módu podobný názor? Jak moc je pro muže důležitý první dojem a ženský outfit? Zeptali jsme se pražského podnikatele s osobitým stylem, Karla Diviše, jak to vidí on.

 

Celý článek

První pánská kolekce české značky FOLBEUR spatřila světlo světa

Pánské aktovky Etienne právě vypouští do světa česká značka kožených kabelek a doplňků FOLBEUR. Teď už máme jasno, jak vypadá kompletní obraz moderního úspěšného muže.

Celý článek

Tenisová kolekce Michael Kors x Ellesse nemá chybu

Tentokrát se módní velikán rozhodl spojit se sportovní značkou a vytvořit kolekci plnou aktivního oblečení, doplňků, plavek a dalšího. Mrkněte, jak to vypadá, když se spojí vintage a sport.

Celý článek

Bohéma otevírá kamenný obchod a galerii

Značka Bohéma, která vešla do povědomí stylovými tričky s českými motivy, otevírá  kamenný obchod a galerii.

Celý článek

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

Jarní měsíce strávené poznáváním nevšedních krás české krajiny? Jakožto milovníci přírody si neumíme představit nic lepšího. Průvodcem jedenácti výletů vám bude Lukáš Langmajer.

Celý článek

Rozhovor: Veronika Kašáková a její inspirativní projekt Restart se spojili se značkou C&A

C&A nabízí oblečení pro celou rodinu, ale nejvíce se zaměřuje na dámskou módu. Ve svých kolekcích jde vždy dál, hledá nové způsoby zpracování materiálu i výroby, ale hledá i inspirativní ženy, mezi kterými je i Veronika Kašáková.

Celý článek