dnes je 30.10.2020 a svátek má Tadeáš

Léto je v trapu, nasaďme saka

Přidat na Seznam.cz
Nevíte si rady čím nahradit klasické sako tak, aby váš neformální šatník neutrpěl zbytečné újmy na stylu? Uděláme vám v tom pořádek.

Pokud hovoříme o pánském formálním oblečení, okamžitě se nám vybaví na míru šitý stylový oblek. Na ten však ne každý dosáhne, zvláště pak jde-li o mladé lidi, kteří teprve stojí na počátku své profesní kariéry a nemají tak dostatek financí, jež by mohli do dražších obleků investovat. Pak vstupuje na scénu běžná konfekce.

Ale co obléci v případě neformální události?

Neformální, jinak také informal oblečení, jehož základ tvoří kvalitní boty, tmavé džínsy nebo chinos kalhoty, košile a polokošile. Nezbytnou součástí je ale vhodný top v podobě mnohem uvolněnější náhražky klasického saka, tedy blazer. Kromě něj by to pak zcela určitě měla být i pánská pasová kožená bunda ve stylu „bomber“, či „baseball“.

Přestože by však měl být rozdíl mezi sakem a blejzrem každému z nás zcela zřejmý, někteří muži v česku do dnešního dne ani netuší, že něco takového vůbec existuje. A jelikož jsme jednoznačně pro razantní změnu úrovně v pánském oblékání, vyzpovídali jsme jednoho z nejpovolanějších.

Oděvní výtvarník a stylista Česlav Jaroš je ikonou pánského oblékání a to jak formálního, tak i ležérního. Proto jsme mu položili několik zásadních otázek, díky kterým budete mít jasno.

Jak běžný muž rozezná blejzr od saka?

Blazer je separátní klubové sako z jednobarevného „uni“ materiálu, a to většinou v barvě tmavě modré-navy, tmavě šedé, černé, lahvově zelené a popřípadě dalších barevných variantách… Podstatným poznávacím znakem jsou vždy kovové knoflíky přišívané spodem.

Jak vnímáte odívání českých mužů a v čem podle vás nejčastěji chybují?

Odívání českých mužů stále ještě „pokulhává“ za stylem Italů, Francouzů či Španělů. Když pomineme standardní oblíbený český styl typu „chatař“, tak nejčastější chybou českých mužů je, že oděv tzv. „necítí“ a neumí ho nosit, snaží se proto opisovat dle jakýchsi trendů, a ono je to poznat.

Jak a hlavně kde by se mohl český muž inspirovat?

Každý muž by se měl především inspirovat „sám v sobě“ a najít si vlastní styl, který je výrazem jeho osobnosti, ne se pouze řídit momentálními trendy. Základem jsou vždy kvalitní boty a hodinky.

  

Kde nakoupit ležérnější pánskou konfekci?

Těch možností je více, například dle cenové dostupnosti je to KNIZE, GANT a nebo třeba Massimo Dutti…

A váš TIP pro skutečné fajnšmekry?

To je zcela určitě ručně – zakázkově šitý oblek či sako na míru, z kvalitního materiálu, z „mé dílny“…! Jinou odpověď jste ale asi ani nečekali, že? (Úsměv)

A jak je na tom váš šatník? Je tvořen výhradně vaší tvorbou, nebo se necháváte inspirovat i konkurencí?

Můj formální šatník je vždy z vlastní tvorby a dílny. Neformální je pak tvořen z kvalitní konfekce, dle vlastního výběru…Konkurencí se zásadně inspirovat nenechávám, jelikož jí v podstatě neznám.

A poslední otázka nakonec. Dokázal byste poradit s oblékáním, zvláště pak formálního oblečení či blazerů i ženám?

Ano zcela určitě a velmi rád…!

 

Zdroj: Česlav Jaroš, hodinky.cz

Přidat na Seznam.cz
PÁNSKÉ OBLEČENÍ PÁNSKÁ MÓDA FORMÁLNÍ OBLEČENÍ INFORMAL SAKO BLEJZRY ČESLAV JAROŠ CLAUDE BERNARD HUGO BOSS EDOX

Související články

Nejlepší móda hipsterů

Každý jedinec má rád různé jídlo, má jiný vkus na hudbu a také odlišný styl oblékání. Pokud neznáte módu hipsterů, tak zaostřete na dnešní článek. Nejde už o žádný alternativní styl, jde spíše o volbu života a šetrné zacházení k přírodě.

Celý článek

Plus size modelové jako hvězdy módních kampaní

Trend vyhublých modelek pomalu ale jistě ustupuje. Nahrazují je lidé s realistickými proporcemi, kteří mají blíž k běžnému zákazníkovi. Sami modelové se teprve probírají z šoku, že i oni, kteří nikdy nevěřili, že by se ve světě modelingu mohli prosadit, jsou nyní hvězdami. 

Celý článek

Zveme vás na 107. AXA Primátorky ve stylu Le Premier

Psal se rok 1910, když se v Praze uskutečnil první závod osmiveslic. Letošní, už stosedmý, ročník odstartuje výjimečně v zářijovém termínu a uskuteční se ve dnech 18. – 20. září na nábřeží Vltavy Prahy 2. Trasa Primátorek začíná u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem.

Celý článek

Pánská kolekce Louis Vuitton v Tokiu v říši divů

Virgil Abloh je již několik let kreativním ředitelem značky Louis Vuitton pro pánské oblečení. Jako celý módní svět, i značka Louis Vuitton byla zasažena celosvětovou pandemií. Virgil Abloh však svou tvorbu nezastavil, a tak můžeme vidět jeho unikátní jarní kolekci 2021.

Celý článek

Brad Pitt v podzimní kampani značky Brioni jako neodolatelný elegán

V úterý byla představena nová kampaň značky Brioni, v jejíž popředí stojí herec a producent Brad Pitt. Lehké strniště, polodlouhé vlasy a svůdný pohled berou ženy po celém světě.

Celý článek

Fashion must have: V září zazáříte s doplňky od českých značek a návrhářů

A samozřejmě nejenom od nich! Takový stylový pásek, kožená kabelka či ledvinka, originální náhrdelník nebo nadčasový svetřík unosíte nejenom tento měsíc nebo tuto sezónu. Poslouží vám totiž i na podzim, v zimě během jara či léta. A to už stojí za zvážení!

Celý článek

Manikúra pro muže - nový pánský trend, který nás v Evropě teprve čeká

Začalo to holením, vytrháváním obočí a masážemi pokožky. Muži se chtějí starat sami o sebe a civilizace jim to umožňuje. Teď přichází pánský svět s dalším trendem - pánskou manikúrou.

Celý článek

Značka Brooks Brothers oblékala 40 amerických prezidentů. Kvůli koronaviru zkrachovala

Luxusní oděvní značka Brooks Brothers, jejíž obleky nosil například Kennedy nebo Obama, po více jak 200 letech končí. Do značné míry k tomu přispěla pandemie koronaviru, kvůli níž bylo nutné zavřít některé obchody. Nyní se firma připravuje na uzavření svých továren v USA a shání kupce.

Celý článek