dnes je 18.10.2021 a svátek má Lukáš

Léto je v trapu, nasaďme saka

Přidat na Seznam.cz
Nevíte si rady čím nahradit klasické sako tak, aby váš neformální šatník neutrpěl zbytečné újmy na stylu? Uděláme vám v tom pořádek.

Pokud hovoříme o pánském formálním oblečení, okamžitě se nám vybaví na míru šitý stylový oblek. Na ten však ne každý dosáhne, zvláště pak jde-li o mladé lidi, kteří teprve stojí na počátku své profesní kariéry a nemají tak dostatek financí, jež by mohli do dražších obleků investovat. Pak vstupuje na scénu běžná konfekce.

Ale co obléci v případě neformální události?

Neformální, jinak také informal oblečení, jehož základ tvoří kvalitní boty, tmavé džínsy nebo chinos kalhoty, košile a polokošile. Nezbytnou součástí je ale vhodný top v podobě mnohem uvolněnější náhražky klasického saka, tedy blazer. Kromě něj by to pak zcela určitě měla být i pánská pasová kožená bunda ve stylu „bomber“, či „baseball“.

Přestože by však měl být rozdíl mezi sakem a blejzrem každému z nás zcela zřejmý, někteří muži v česku do dnešního dne ani netuší, že něco takového vůbec existuje. A jelikož jsme jednoznačně pro razantní změnu úrovně v pánském oblékání, vyzpovídali jsme jednoho z nejpovolanějších.

Oděvní výtvarník a stylista Česlav Jaroš je ikonou pánského oblékání a to jak formálního, tak i ležérního. Proto jsme mu položili několik zásadních otázek, díky kterým budete mít jasno.

Jak běžný muž rozezná blejzr od saka?

Blazer je separátní klubové sako z jednobarevného „uni“ materiálu, a to většinou v barvě tmavě modré-navy, tmavě šedé, černé, lahvově zelené a popřípadě dalších barevných variantách… Podstatným poznávacím znakem jsou vždy kovové knoflíky přišívané spodem.

Jak vnímáte odívání českých mužů a v čem podle vás nejčastěji chybují?

Odívání českých mužů stále ještě „pokulhává“ za stylem Italů, Francouzů či Španělů. Když pomineme standardní oblíbený český styl typu „chatař“, tak nejčastější chybou českých mužů je, že oděv tzv. „necítí“ a neumí ho nosit, snaží se proto opisovat dle jakýchsi trendů, a ono je to poznat.

Jak a hlavně kde by se mohl český muž inspirovat?

Každý muž by se měl především inspirovat „sám v sobě“ a najít si vlastní styl, který je výrazem jeho osobnosti, ne se pouze řídit momentálními trendy. Základem jsou vždy kvalitní boty a hodinky.

  

Kde nakoupit ležérnější pánskou konfekci?

Těch možností je více, například dle cenové dostupnosti je to KNIZE, GANT a nebo třeba Massimo Dutti…

A váš TIP pro skutečné fajnšmekry?

To je zcela určitě ručně – zakázkově šitý oblek či sako na míru, z kvalitního materiálu, z „mé dílny“…! Jinou odpověď jste ale asi ani nečekali, že? (Úsměv)

A jak je na tom váš šatník? Je tvořen výhradně vaší tvorbou, nebo se necháváte inspirovat i konkurencí?

Můj formální šatník je vždy z vlastní tvorby a dílny. Neformální je pak tvořen z kvalitní konfekce, dle vlastního výběru…Konkurencí se zásadně inspirovat nenechávám, jelikož jí v podstatě neznám.

A poslední otázka nakonec. Dokázal byste poradit s oblékáním, zvláště pak formálního oblečení či blazerů i ženám?

Ano zcela určitě a velmi rád…!

 

Zdroj: Česlav Jaroš, hodinky.cz

Přidat na Seznam.cz
PÁNSKÉ OBLEČENÍ PÁNSKÁ MÓDA FORMÁLNÍ OBLEČENÍ INFORMAL SAKO BLEJZRY ČESLAV JAROŠ CLAUDE BERNARD HUGO BOSS EDOX

Související články

České oděvní duo SegraSegra přináší unikátní pánskou kolekci z nepromokavé džínoviny

Dagmar a Eliška Mertovy přichází s novinkou – nepromokavou džínovinou, ze které šijí bundy, klasické kalhoty, ale i kraťasy na kolo. Kromě funkčnosti a nadčasovosti splňuje nová kolekce ještě další aspekt, který je pro tuto značku klíčový, udržitelnost.

Celý článek

“Žádný drama” je oslavou 1. výročí Pre-owned kategorie Zalando

Kampaň oslavuje nejen roční výročí existence možnosti vyměňovat oblečení z druhé ruky za kredit na Zalando, ale také jednoduchost, se kterou uživatelé mohou vyhledávat a vyměňovat svoje oblečení a zpestřit si šatník jedinečnými poklady.

Celý článek

ZALANDO PŘEDSTAVUJE PRVNÍ ČESKOU KAMPAŇ ZAMĚŘENOU NA PÁNSKOU MÓDU. NECHYBÍ V NÍ ZNÁMÉ ČESKÉ TVÁŘE

Konečně kampaň zaměřená pouze na muže! V popředí se známými českými osobnostmi. Ve stylovém hávu. Tohle se vám prostě bude líbit!

Celý článek

ZALANDO STARTUJE NOVOU DESIGNER KAMPAŇ „LUXUS PODLE VAŠICH PŘEDSTAV“ ZAMĚŘENOU NA SEBEVYJÁDŘENÍ A INDIVIDUALITU

Nová kampaň je inovativním digitálním zážitkem, který spojuje svět TikToku s interaktivním filmem a zve zákazníky do nového světa luxusu charakterizovaného proměnlivostí, sebevyjádřením a inkluzí.

Celý článek

Šetřete vodu v námořnickém tričku Vodáci od Bohempia

Česká značka Bohempia přichází s novou limitovanou kolekcí triček s názvem Vodáci, která vznikla proto, abychom se zamysleli nad spotřebou vody v našich domácnostech, ale především v našich šatnících.

Celý článek

Jak vytvořit šatník hodný skutečné sneakerhead? Poznejte SneakerStudio!

Pokud patříš k fanouškům streetstyle’u a sníš o skříni plné vysoce kvalitních produktů v městské estetice, musíš navštívit obchod SneakerStudio! Je to dokonalá volba pro každého milovníka pouliční estetiky.

Celý článek

Letní kolekce módního domu Fendi je na vlně pozitivní energie

Letní, z velké částí plážová kolekce Vertigo italského módního domu Fendi vznikla ve spolupráci s newyorskou vizuální umělkyní Sarah Coleman.

Celý článek

Kolekce RE.GEN značky PUMA je vyrobená z recyklovaných materiálů a textilního odpadu

Dát druhý život textilu, který je pro většinu už nepoužitelný, je úžasným způsobem, jak regenerovat nepotřebný odpadní materiál. Kolekce je inspirovaná myšlenkou znovuvyužití něčeho, co již zaniklo.

Celý článek