dnes je 05.12.2020 a svátek má Jitka

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Přidat na Seznam.cz
Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

zdroj: archiv Martin Kohout

Jsou to dva roky, kde jste vyhrál v soutěži Van Graaf Junior Talent, co se od té doby ve Vašem životě změnilo?

Určitě se mi dostalo většího povědomí o tom, jak vlastně česká módní scéna vypadá a co od ní lze očekávat. Rozhodně se mi také díky výhře dostalo určitého respektu a uznání, díky čemuž jsem měl možnost posunout se dál. Fakt, že jsem toto ocenění získal bez samotného studia, mě dostal do situace, kdy si za veškerou svou práci zodpovídám již od začátku sám. I když jsem tím zbaven nějaké opory a základu od školy. Na druhou stranu jsem také zbaven určité zodpovědnosti, kterou bych v případně studia vůči škole cítil. Aktuálně jen já odpovídám za svou značku, za to, jak vzniká a kam se bude dál posouvat. To mi dává určitou svobodu při práci, ve které se neřídím klasickými pravidly, a naopak vycházím z mého osobního stylu.

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Prezentujete se přehlídkovými, ale také plně nositelnými modely. Kde je hranice mezi jedním a druhým a které střihy navrhujete raději?

Hranice mezi přehlídkovým a nositelným je podle mého názoru již velmi tenká. Rozdělit tyto dvě kategorie je složité, nelze se prezentovat nějakým způsobem na mole a jiným v „zákulisí“, vše by mělo být rozeznatelné a definovat vlastní styl a značku. Já osobně bývám nazýván jako jeden z těch, kteří tvoří zejména pro přehlídky. To je způsobeno tím, že mé modely netvořím přísně účelově, nýbrž se snažím o jasné osobnostní vyjádření, čímž se poté snadno člověk může nechat unést. Svou hranici však musí najít každý sám.

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Jaký úspěch sklidila Vaše aktuální kolekce na MBPFW?

Kolekce měla poměrně slušný úspěch. Jsem potěšen chválou a ohlasy, které mi chodí. Nenechávám se tím však moc zaměstnávat, jelikož již připravuji další projekty.

Prozradíte nám jaké?

Hned po přehlídce na letošním MBPFW jsem vytvořil novou kolekci na Designblok. A aktuálně pracuji na své nové kolekci, kterou bych rád odprezentoval též na MBPFW.

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Jak vnímáte pojmy "udržitelnost", "slow fashion", "recyklace"? Dotýkají se i Vás?

Udržitelnost je pro mě jako téma velmi aktuální. Osobně se ve svém životě snažím na něj brát ohled, podporovat projekty, které mi dávají smysl a vědomě se nějak snažím o sebekontrolu. Co se týče mé kolekce, tak tam popravdě tohle téma tak nerezonuje a ani pro mě nebylo stěžejní. Dnes většina návrhářů a producentů často připomíná své udržitelné materiály a postupy, dodávají tím svým kolekcím určitou váhu. Avšak z pohledu udržitelnosti je důležité se tímto stylem alespoň rámcově řídit v každodenním životě. Jednou ročně zasazený strom, nebo jedna udržitelná kolekce poté nesmyje celý rok.

Pro mě je móda uměleckým vyjádřením. A umění je to jediné, které si může dovolit překročit hranice politického, etického a morálního světa. Jinak nikdy nebude objektivní. Pokud budu používat například eko materiály, nebudu to brát jako svou reklamu.

Kde se vidíte za deset let?

Zatím mám naplánovaný pouze budoucí rok (smích).

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MARTIN KOHOUT ČESKÁ DESIGNER LOKÁLNÍ TVORBA

Související články

Modrotisk dodává lnu zcela novou podobu, říká Kateřina Černá, zakladatelka značky K.BANA

Značka K.BANA zaměřující se na lněné oblečení s úctou k tradici přináší i v této nejisté době novou mini kolekci, která je zahalena do modrotisku. Ten vznikl ve spolupráci se strážnickou rodinnou firmou a na první pohled získá velký ohlas.

Celý článek

Kolaborace Fendi X Chaos přinesla technologickou kolekci s retro nádechem

Spolupráce módního domu Fendi a značky Chaos přinesla technologickou kolekci. Ta je luxusnější alternativou k běžným doplňkům, protože sem spadají například pozlacené kryty na mobil, pouzdra na chytré hodinky nebo různé přívěsky. 

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Zimní vrstvení a retro elegance v podání francouzské značky Celine

Druhá část zimní kampaně značky Celine v kolaboraci s modelkou Fran Summers byla odhalena. A znovu se jedná o něco, co bude chtít mít v šatníku každá žena. 

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Jsme rádi, že jsme Češi, říkají tvůrci Bohémy manželé Neubergerovi

Bohéma - trička s originálními motivy, které se navracejí k českým osobnostem a skvostům. I tak by se dal charakterizovat unikátní koncept, který mají na svědomí manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi, kteří navrhují trička s velkými Čechy i českými uměleckými díly. Jak vznikla jejich značka Bohéma a co pro ně znamená být Čechy, jsme se zeptali v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Svatební kolekce Vivienne Westwood byla plná avantgardního krejčovství a luxusních látek

Vivienne Westwood se v nové svatební couture kolekci zaměřila na kvalitní řemeslné zpracování. Zároveň se inspirovala archivními střihy a přenesla je do nové, modernější a avantgardnější verze.  

Celý článek

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek