dnes je 25.02.2021 a svátek má Liliana

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Přidat na Seznam.cz
Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

zdroj: archiv Martin Kohout

Jsou to dva roky, kde jste vyhrál v soutěži Van Graaf Junior Talent, co se od té doby ve Vašem životě změnilo?

Určitě se mi dostalo většího povědomí o tom, jak vlastně česká módní scéna vypadá a co od ní lze očekávat. Rozhodně se mi také díky výhře dostalo určitého respektu a uznání, díky čemuž jsem měl možnost posunout se dál. Fakt, že jsem toto ocenění získal bez samotného studia, mě dostal do situace, kdy si za veškerou svou práci zodpovídám již od začátku sám. I když jsem tím zbaven nějaké opory a základu od školy. Na druhou stranu jsem také zbaven určité zodpovědnosti, kterou bych v případně studia vůči škole cítil. Aktuálně jen já odpovídám za svou značku, za to, jak vzniká a kam se bude dál posouvat. To mi dává určitou svobodu při práci, ve které se neřídím klasickými pravidly, a naopak vycházím z mého osobního stylu.

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Prezentujete se přehlídkovými, ale také plně nositelnými modely. Kde je hranice mezi jedním a druhým a které střihy navrhujete raději?

Hranice mezi přehlídkovým a nositelným je podle mého názoru již velmi tenká. Rozdělit tyto dvě kategorie je složité, nelze se prezentovat nějakým způsobem na mole a jiným v „zákulisí“, vše by mělo být rozeznatelné a definovat vlastní styl a značku. Já osobně bývám nazýván jako jeden z těch, kteří tvoří zejména pro přehlídky. To je způsobeno tím, že mé modely netvořím přísně účelově, nýbrž se snažím o jasné osobnostní vyjádření, čímž se poté snadno člověk může nechat unést. Svou hranici však musí najít každý sám.

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Jaký úspěch sklidila Vaše aktuální kolekce na MBPFW?

Kolekce měla poměrně slušný úspěch. Jsem potěšen chválou a ohlasy, které mi chodí. Nenechávám se tím však moc zaměstnávat, jelikož již připravuji další projekty.

Prozradíte nám jaké?

Hned po přehlídce na letošním MBPFW jsem vytvořil novou kolekci na Designblok. A aktuálně pracuji na své nové kolekci, kterou bych rád odprezentoval též na MBPFW.

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Jak vnímáte pojmy "udržitelnost", "slow fashion", "recyklace"? Dotýkají se i Vás?

Udržitelnost je pro mě jako téma velmi aktuální. Osobně se ve svém životě snažím na něj brát ohled, podporovat projekty, které mi dávají smysl a vědomě se nějak snažím o sebekontrolu. Co se týče mé kolekce, tak tam popravdě tohle téma tak nerezonuje a ani pro mě nebylo stěžejní. Dnes většina návrhářů a producentů často připomíná své udržitelné materiály a postupy, dodávají tím svým kolekcím určitou váhu. Avšak z pohledu udržitelnosti je důležité se tímto stylem alespoň rámcově řídit v každodenním životě. Jednou ročně zasazený strom, nebo jedna udržitelná kolekce poté nesmyje celý rok.

Pro mě je móda uměleckým vyjádřením. A umění je to jediné, které si může dovolit překročit hranice politického, etického a morálního světa. Jinak nikdy nebude objektivní. Pokud budu používat například eko materiály, nebudu to brát jako svou reklamu.

Kde se vidíte za deset let?

Zatím mám naplánovaný pouze budoucí rok (smích).

zdroj: archiv Martin Kohout, foto Jiří Královec

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MARTIN KOHOUT ČESKÁ DESIGNER LOKÁLNÍ TVORBA

Související články

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek

Haute Couture kolekce módního domu Fendi měla hvězdné obsazení

Novým kreativním ředitelem Fendi je jednačtyřicetiletý Kim Jones. Jarní a letní kolekce je tak jeho první, kterou v rámci couture kolekcí veřejnosti předvedl. 

Celý článek

Chanel pozval v nové haute couture kolekci své diváky na svatební obřad

Kreativní ředitelka Virginie Viard předvedla v rámci couture týdne módy celkem dvaatřicet modelů. Některé jsou inspirované klíčovými kousky značky Chanel a jiné odhalují zcela novou tvář módního domu. 

Celý článek