dnes je 07.12.2022 a svátek má Benjamín/Ambrož

Menstruace není tabu aneb jaké má žena možnosti

Přidat na Seznam.cz
I když žijeme v moderní době, tak mnoho žen se za svou menstruaci stydí a nemluví o ní. To je samozřejmě špatně, především v případě, pokud má žena bolestivou menstruaci, nepravidelný cyklus nebo další problémy.

zdroj: pixabay.com

Společnost byla dřív založená na tom, že menstruace je něco, co se musí skrývat. Pro některé jedince je dokonce nepřijatelné o menstruaci mluvit. I když nám v reklamě skáčou pod nos různé hygienické pomůcky a rady, tak v reálném životě to funguje trochu jinak.

Známá básnířka po celém světě Rupi Kaur na svém Instagramu zveřejnila sérii fotek dokumentující menstruaci. Fotky byly opakovaně smazány, protože prý porušovaly pravidla komunity. Po veřejné kritice byly fotky obnoveny a smazání označeno za omyl. Básnířka tak chtěla touto akcí upozornit na to, že zatímco fotografie, kde jsou ženy i nezletilé dívky sexuálně objektivizovány (např. pózují ve spodním prádle), jsou společensky přijatelné, ale fotografie tematizující přirozené chování ženského těla jsou cenzurovány.

Menstruační tabu

Dívky i ženy by si měly především uvědomit, že se za nic nemusí stydět. Jde o přirozenou věc a je to součástí každé ženy mnoho let. Tak proč o tom mlčet? Proč trpět v bolestech, když o tom druhé pohlaví nemá ani ponětí? Není to nic nečistého ani nevhodného, jak se mnozí domnívají.

zdroj: pexels.com

Existuje několik pomůcek, které se v průběhu let vyvíjejí. Můžeme být rády, že už to není jako v minulých letech, kdy jedinou dostupnou věcí byly vložky z nepříjemných materiálů.

Menstruační vložky

Vložky jsou stále nejpoužívanější hygienickou potřebou napříč generacemi žen. Na trhu existují už kvalitní kousky bez přidaných parfemací. Existují i ekologické vložky, které se perou podobně jako dětské pleny.

Menstruační tampony

Tampony jsou v používání na druhém místě, nejspíše kvůli jejich diskrétnosti a možnosti používání při sportu a jiných aktivitách. Aplikace je snadná, nicméně ne všem ženám vyhovuje. Existují tampóny i s aplikátorem, které usnadní zavádění.

zdroj: pexels.com

„Nemyslím si, že je nějaká hygienická pomůcka vhodná pro všechny ženy. Je důležité, aby ženy věděly, že si mohou vybrat z mnoha různých pomůcek a našly takovou, která jim umožní cítit se ve dnech menstruace pohodlně,“ říká Ilona Bittnerová.

Menstruační kalíšek

Kalíše patří mezi novinky na trhu. Jedná se o hygienickou pomůcku, která je často vyrobená ze silikonu, latexu nebo termoplastu. Po zavedení přilne ke stěnám a sbírá zde menstruační krev. Na rozdíl od výše zmíněných pomůcek je kalíšek levnější a má dlouhou životnost. Zde si můžete přečíst rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která jako první do ČR přivezla a představila menstruační kalíšky.

zdroj: se svolením značky Maluna

Menstruační kalhotky

Žhavou novinkou jsou právě menstruační kalhotky, které jsou velmi oblíbené nejen pro jejich ekologickou, ale i praktickou stránku. Mají savou vrstvu, která krev nepropustí a pak pouze stačí kalhotky vyprat. Menstruační kalhotky můžete používat během menstruace jako samostatnou hygienickou pomůcku nebo jako doplněk k jiným.

Recenze od našich redaktorek:

„Noční menstruační kalhotky Maluna pro mě byly vůbec prvním seznámením s tímto typem prádla. Jistotu, kterou přes noc přináší si nemohu i po měsících vynachválit. Velmi ráda je doporučuji kamarádkám a rozhodně by měly být základní výbavou každé ženy,“ Jana Klouparová, redaktorka.

"Menstruačním kalhotkám jsem byla ze začátku velmi skeptická a dnes na ně nedám dopustit. Oblíbila jsem si kalhotky značky MANULA. Perfektně sedí, mohu cvičit, tančit a v klidu spát. Opravdu splňují vše, co od nich očekávat, absorpční schopnost je oproti běžné vložce skvělá. Jsou opravdu velmi pohodlné. Doporučuji i dívkám, které s menstruací začínají. Vyhnou se tak obavám protečení či fleku na kalhotách," Petra Žaludová, šéfredaktorka.

 

zdroj: se svolením značky Maluna

Menstruační houby

Menstruační mořské houby jsou už méně známé, ale lze je používat podobně jako tampóny. Před zavedením je nutné houbu navlhčit, protože suchá houba je tvrdá. Použití mořské houby je vhodné, pokud se chcete milovat během menstruace.

 

 

Přidat na Seznam.cz
NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE MENSTRUACE NENÍ TABU MENSTRUACE KALHOTKY TAMPONY VLOŽKY MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK

Související články

Menstruační kalíšek: Chcete patřit mezi kališnice?

Většina žen nejlépe ví, jaké to je, každý měsíc řešit tento nepříliš příjemný týden. Opakující se měsíční cyklus od puberty po menopauzu nebývá vždy procházka růžovou zahradou. Naštěstí žijeme v moderní době a máme to mnohem snadnější, než měly naše babičky.

Celý článek

Proč dívce nabídnout menstruační kalhotky?

Připravovat děti na rychle se měnící svět kolem nás je stále náročnější. Rodiče dívek mají úkol navíc – s první menstruací jim nabídnout hygienické pomůcky.

Celý článek

Známé tváře se fotily v menstruačních plavkách, role fotografky se ujala Agáta Hanychová

Pojem menstruační kalhotky je docela známý, ale málokdo ví, že stejně funkční a pohodlné jsou i menstruační plavky. Proběhlo focení nové kolekce menstruačních plavek, což je produkt poněkud netradiční, a i pro mnohé ženy je naprostou novinkou.

Celý článek

Česká značka Overall Office přichází s novinkou, a sice kolekcí spodního prádla

Spodní prádlo ve dvou barevných variantách, které zaujme na první pohled. Navíc je vhodné pro každou postavu! Kolekce spodního prádla značky Overall Office vychází ze spirálových plavek, které jsou signature produktem značky.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Ženy ženám. Výstižné heslo pro Denisu Navrátilovou, zakladatelku značky LOTA

Mladá a energická žena, která se spojila s týmem odborníků a po několika testováních se jim podařilo vytvořit organické menstruační tampony. Tampony ze 100% biobavlny bez umělé hmoty, chloru, chemických barviv, dioxinu a parfemace. Co vše značka LOTA ženám nabízí a proč je menstruace stále kontroverzní téma?

Celý článek

Trendy pro rok 2020 ve světě luxusního spodního prádla

I ve světě spodního prádla panuje pravidlo, že přírodní materiály vám dopřejí maximální pohodlí. A když jde pohodlí ruku v ruce s luxusním vzhledem, pak není co řešit.

Celý článek
Spodní prádlo 2020

Spodní prádlo 2020: pohodlí a oslava ženského těla

Svůdné prádlo nutně nemusí znamenat nepohodlí. Vybírejte si tak, abyste se cítily sebevědomě, ale komfortně zároveň. A pokud si nevíte rady či se chcete inspirovat, čím překvapit svou drahou polovičku, poradíme vám.

Celý článek