dnes je 05.12.2022 a svátek má Jitka

Michael Kováčik: Módní návrhářství je o talentu, kontaktech a vytrvalosti

Přidat na Seznam.cz
Chtěl být módním návrhářem od dětství? Jak dlouho mu trvalo, než měl svou první přehlídku a myslí si,že mají české ženy vkus? Vyzpovídali jsme módního návrháře Micheala Kováčika.

Zdroj: se svolením Michael Kovačik
 

Jak jste se k módnímu návrhářství dostal? Chtěl jste být návrhářem už od dětství? Nebo jste k tomudozrál tak nějak postupně?
Už od malička bolo pravdepodobné, že budem pracovať s estetikou. Raz ma zaujímal bytový dizajn, potom kvety a neskôr to bola móda. Do Prahy som prišiel študovať žurnalistiku a média a mojou ambíciou bolo stať sa stylistom, ale na to škola nebola. A tak som sa svojou iniciatívou začal venovať práve stylingu. Na facebooku a iných socialnych sieťach som si našiel fotografov a modelky a zorganizoval prvé fotenia. Neskôr som spoznal Anetu Vignerovú a ďalšie mediálne známe tváre a tie som začal obliekať. Raz som potreboval šaty na finále Českej Miss a tak som sa rozhodol niečo navrhnúť sám. Verejnosť aj módni kritici to ocenili a ja sa rozhodol, že sa tomuto remeslu začnem venovať.

Jak dlouhá byla cesta od snu k první vlastní módní přehlídce?
U mňa nebola až tak dlhá, akoby si mohli mnohí myslieť. Ja som nemal problém dostať sa k prvej prehliadke, skôr som sa veci učil za pochodu. Takže kvalita mojich prehliadok išla postupne hore. Začínal som s večernými šatami a postupne sa učil vytvárať plnohodný šatník pre svoji klientky. 

Co všechno musí v dnešní době návrhář mít, aby se dokázal prosadit?
Ja som vždy tvrdil, že je to talent, kontakty a vytrvalosť. U každého je to percentuálne inak. Ale bez tohoto to nejde. 


Zdroj: se svolením Michael Kovačik

Co byste poradil tomu, kdo by se jím jednou chtěl stát? Na co se má zaměřit a co by měl umět?
Hlavne si nemyslieť, že na to nemá a nenechať sa odradiť. Ďalej sa obklopiť ľudmi, ktorý móde rozumejú a mať niekoho, kto vám fandí, ale zároveň vás rád vráti nohami na zem. Ja tychto ľudí niekoľko v živote mám, a preto to asi funguje. Dôležité je takisto posúvať sa. Ako som už spomenul, ja som sa učil veci a celý proces vzniku odevu za pochodu. Nemám na to školu a preto to bolo pre mňa náročnejšie.

Měl jste nebo máte nějaký "návrhářský" vzor?
Mám veľa vzorov a mnohých svetových návrhárov obdivujem. Niektorých pre ich cit pre sexualitu a ženskosť. Iných pre celkový príbeh značky.

A je nějaká módní přehlídka, kterou máte jako vysněnou, které byste chtěl být součástí?
Určite by som sa rád zúčastnil prehliadky Saint Laurent.

Kdybyste mohl strávit den s jakýmkoliv módním návrhářem, kdo by to byl a proč?
Asi by to bol Anthony Vaccarello alebo Tom Ford a z tých, čo nežijú, by to bol Yves Saint Laurent.


Zdroj: se svolením Michael Kovačik

Jakou módu navrhujete nejradši? V čem myslíte, že se liší od ostatních módních návrhářů?
Moja tvorba je minimalistická a ženská. Rád vyzdvihujem ženské telo a zvýrazňujem siluetu a ženy sa v mojich veciach cítia pohodlne a sebavedome. Šaty, ktoré tvorím, sú nadčasové a moje klientky ich rady nosia aj po niekoľkých rokoch. Ja ženy počúvam a trávim s nimi veľa času, a preto netvorím niečo, čo by mi viselo doma v skrini alebo v sklade v butiku.

Jako módní návrhář se pohybujete hodně v ženském světě, co se vám na něm líbí a co naopak nemáte rád?
Pre mňa boli ženy vždy inšpiráciou. Ako malý chlapec som veľa času trávil so svojou staršou sestrou, ktorá ma inšpirovala. Neskôr to boli kamarátky a potom klientky. Ambiciózne ženy mi prídu sexy a vždy ma poháňali dopredu. Čo naopak nemam rad? Častokrá ich povahu. Ale ja ju nemám až tak rozdielnu. (smiech)

Myslíte si, že české ženy mají vkus a umí se dobře oblékat?
Ja sa obklopujem ženami a žijem v bubline, kde ženy vkus majú a keď nie, tak sa obklopia práve ľuďmi, ktorí móde rozumejú. Vo všeobecnosti si myslím, že situácia v obliekaní českých žien je stále lepšia a lepšia a môžu za to socialne siete. Hlavne instagram.

Jaké dělají nejčastěji v oblékání chyby?
Neriadia sa heslom, že menej je viac.

Co je pro letošní podzim must have kouskem, který by neměl chybět v žádném šatníku?
Ja nepodlieham módnym must have trendom. Za mňa je must have vlastniť dobre padnúce džíny, koženú bundu a dobre padnúcu bielu košelu.

A co je vaším osobním must have?
Čierne sako a kožené čižmy.

Jaký styl nejraději oblékáte?
Veľmi jednoduchý. :)

Kde naše čtenářky mohou koupit vaše modely? A můžeme se v nejbližší době těšit na nějakou módní přehlídku?
Moje modely si môžete zakúpiť v Prahe v butiku OBSESSION (Široká 7) alebo v Bratislave v butiku ALIZÉ

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRÁŘI ROZHOVOR MICHAEL KOVÁČIK

Související články

Přehlídka TATIANA v duchu skutečné vášně pro módu spojené s elegantní kreativitou

Autorská přehlídka Tatiany Kováříkové se nesla v duchu nádherných barev a tajemna podzimu. Značka TATIANA je symbolem sofistikovanosti a elegance, která svou propracovaností jasně deklaruje rukopis významné návrhářky.

Celý článek

Lidé nevěří, že strava má obrovský dopad na jejich zdraví, říká life-style koučka Jana Míčková

Přinášíme vám rozhovor s life-style koučkou Janou Míčkovou. V něm se dozvíte nejen o návycích českého národa v oblasti zdraví a stravování, ale také tipy a triky, jak se přiblížit efektivnímu stravování a zdravému životnímu stylu.

Celý článek

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

ŽENY ZA MIXÁŽNÍM PULTEM: JAK TVOŘÍ ČESKÉ DJKY?

Dvě ženy, které milují hudbu a dokážou roztančit davy. První dáma českého DJingu, DJ Lucca, působí na české hudební scéně už více než dvě dekády. K rozhovoru přizvala i začínající talentovanou DJ Neomi. Jak obě hudebnice hodnotí své začátky a co by poradily začínajícím DJkám? 

Celý článek

Petra Měchurová radí jak na to, aby si i vaše vlasy užily léto 

Horko, slunce, mořská sůl nebo chlorovaná voda – to vše jsou faktory, které na naše vlasy rozhodně nepůsobí blahodárně. A právě proto bychom o ně měly obzvláště v letních měsících dobře pečovat. Jak docílit toho, abychom na podzim nemusely zničené vlasy radikálně stříhat a nejen to, jsme se ptali přední české kadeřnice Petry Měchurové. 

Celý článek