dnes je 22.05.2022 a svátek má Emil

Na svět přišel Frusack

Přidat na Seznam.cz
Český start-up vyrábí z unikátní kompostovatelné tkaniny znovupoužitelné sáčky k nákupu ovoce a zeleniny. Zaujmout mají i designem.  

Každý z nás ročně spotřebuje více jak 400 jednorázových plastových sáčků. Ty patří zároveň mezi nejméně tříděný plastový odpad a jsou obrovskou ekologickou hrozbou. Zejména jsou však tzv. "mikroteňáky" vnímány jako nedílná a otravná součást každodenního života. Když existují znovupoužitelné alternativy k velkým igelitkám a lidé se je naučili používat, proč by nemohla existovat alternativa k tenkým plastovým sáčkům? Stejnou otázku si položily před dvěma lety studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková, které se rozhodly s plastovými sáčky zatočit.

Se svým startupeminfiberry nyní uvádějí na trh Frusack. Znovupoužitelný sáček s atraktivním designem, který je vyroben z unikátní kompostovatelné tkaniny, je nyní v prodeji na crowdfundingové platformě Hithit. Vybraná částka pomůže nastartovat sériovou výrobu a otevře tak projektu dveře na zahraniční trh.

„České republice patří 2. místo v úspěšnosti třídění plastového odpadu v Evropě, což je skvělé umístění. K nejméně tříděnému plastovému odpadu se však nejen v České republice, ale na celém světě řadí igelitové pytlíky. Jejich definitivní rozklad trvá zhruba 400 let, představují tak enormní ekologickou zátěž ohrožující zejména život v oceánech. Nic z toho jsem ale ještě před dvěma lety nevěděla. Dlouhodobě mě ale rozčilovalo, kolik jednorázového plastového odpadu zbytečně vyprodukuje naše domácnost během jednoho dne. Nejvíce mě iritovaly právě tenké jednorázové pytlíky, které se mi hromadily pod dřezem a jejich opětovné použití ve většině případů nebylo možné. Snažila jsem se tedy nalézt alternativu, která by byla znovu použitelná a co nejvíce praktická,” říká autorka projektu Hanka Němcová.

                   

Hledání však nebylo jednoduché. Vhodný produkt nenašla Hanka v České republice a ani za jejími hranicemi. Do vytvoření ekologického řešení se tedy vrhla společně se svou kamarádkou a spolužačkou z medicíny, Terezou Dvořákovou, na vlastní pěst. Výsledkem je Frusack, který je znovupoužitelný a atraktivní po designové stránce.  Autorky chtěly jít ale ještě dále a vnést do projektu inovaci, která nemá obdoby jinde ve světě a zapadá do konceptu cirkulární ekonomiky.

Frusack je vyráběn z PLA (polymléčná kyselina). Jedná se sice o dnes už běžně používaný bioplast, jeho zpracování do 50 mikronů tenkého vlákna, ze kterého se následně vyrábí kvalitní tkanina, je ale záležitostí technologicky velmi náročnou. Studentky proto ve spolupráci s evropskými a především českými dodavateli vyvinuli speciální kompostovatelnou tkaninu z polymléčné kyseliny (PLA). Jedná se o materiál, který je vyráběný ze surovin rostlinného původu, například z kukuřičného škrobu.

 

Přidat na Seznam.cz
FRUSACK ČESKÁ REPUBLIKA DESIGN

Související články

Bohéma otevírá kamenný obchod a galerii

Značka Bohéma, která vešla do povědomí stylovými tričky s českými motivy, otevírá  kamenný obchod a galerii.

Celý článek

Nechte své city zazářit se šperky Janja Prokić!

Krásné city, které chováte ke svým nejbližším, byste drobnými maličkostmi měli vyjadřovat každý den. Česká designérka Janja Prokić představuje novou kolekci šperků plnou lásky, elegance, ženskosti a něhy.

Celý článek

Trendy v interiérech v roce 2022

Trendem roku 2022 bude útulnost, pocit bezpečí a vděčnost. Tyto pocity se budou prolínat do barev, vzorů i materiálů. Neopomenutelným prvkem také budou přírodní materiály a udržitelnost.

Celý článek

Jak správně používat přírodní svíčky a získat od nich maximum

 Česká značka přírodních svíček Tvoje svíčka vyrábí své produkty ručně ze sójového vosku a s použitím pouze čistých éterických olejů. Její majitelé Katka a Ondra Becherovi si přejí, aby každá jejich svíčka sloužila co nejdéle a přinášela potěšení z vůní bez chemických složek.

Celý článek

Karty Podle sebe - balíček smysluplných otázek

Žijeme v přehlcené době informací a tak často není prostor pro rozhovory ať už s dětmi či partnerem nebo s rodiči. Jednoduše nám nezbývá energie. Mladá maminka Linda Martišková vymyslela geniální karty Podle sebe, které pomohou v nastartování hlubší konverzace.

Celý článek

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

Celý článek

Trendy v obývacím pokoji 2021/2022 podle NATUZZI EDITIONS

Interiérový design má velký vliv na psychickou pohodu a po období, kdy jsme na delší dobu uvízli ve svých domovech, si to uvědomujeme mnohem intenzivněji. Pokud nás pandemie něco naučila, je to hlubší poznání toho, že náš domov je náš hrad a oáza.

Celý článek

Oslavte sváteční chvíle s novinkami od značek Moët a Hennessy

Šampaňský dům Moët&Chandon a značka prémiového koňaku Hennessy si pro nadcházející oslavy vánočních svátků a nového roku přichystaly hned několik novinek, díky kterým budou letošní Vánoce o něco kouzelnější!

Celý článek