dnes je 19.09.2021 a svátek má Zita

Na svět přišel Frusack

Přidat na Seznam.cz
Český start-up vyrábí z unikátní kompostovatelné tkaniny znovupoužitelné sáčky k nákupu ovoce a zeleniny. Zaujmout mají i designem.  

Každý z nás ročně spotřebuje více jak 400 jednorázových plastových sáčků. Ty patří zároveň mezi nejméně tříděný plastový odpad a jsou obrovskou ekologickou hrozbou. Zejména jsou však tzv. "mikroteňáky" vnímány jako nedílná a otravná součást každodenního života. Když existují znovupoužitelné alternativy k velkým igelitkám a lidé se je naučili používat, proč by nemohla existovat alternativa k tenkým plastovým sáčkům? Stejnou otázku si položily před dvěma lety studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková, které se rozhodly s plastovými sáčky zatočit.

Se svým startupeminfiberry nyní uvádějí na trh Frusack. Znovupoužitelný sáček s atraktivním designem, který je vyroben z unikátní kompostovatelné tkaniny, je nyní v prodeji na crowdfundingové platformě Hithit. Vybraná částka pomůže nastartovat sériovou výrobu a otevře tak projektu dveře na zahraniční trh.

„České republice patří 2. místo v úspěšnosti třídění plastového odpadu v Evropě, což je skvělé umístění. K nejméně tříděnému plastovému odpadu se však nejen v České republice, ale na celém světě řadí igelitové pytlíky. Jejich definitivní rozklad trvá zhruba 400 let, představují tak enormní ekologickou zátěž ohrožující zejména život v oceánech. Nic z toho jsem ale ještě před dvěma lety nevěděla. Dlouhodobě mě ale rozčilovalo, kolik jednorázového plastového odpadu zbytečně vyprodukuje naše domácnost během jednoho dne. Nejvíce mě iritovaly právě tenké jednorázové pytlíky, které se mi hromadily pod dřezem a jejich opětovné použití ve většině případů nebylo možné. Snažila jsem se tedy nalézt alternativu, která by byla znovu použitelná a co nejvíce praktická,” říká autorka projektu Hanka Němcová.

                   

Hledání však nebylo jednoduché. Vhodný produkt nenašla Hanka v České republice a ani za jejími hranicemi. Do vytvoření ekologického řešení se tedy vrhla společně se svou kamarádkou a spolužačkou z medicíny, Terezou Dvořákovou, na vlastní pěst. Výsledkem je Frusack, který je znovupoužitelný a atraktivní po designové stránce.  Autorky chtěly jít ale ještě dále a vnést do projektu inovaci, která nemá obdoby jinde ve světě a zapadá do konceptu cirkulární ekonomiky.

Frusack je vyráběn z PLA (polymléčná kyselina). Jedná se sice o dnes už běžně používaný bioplast, jeho zpracování do 50 mikronů tenkého vlákna, ze kterého se následně vyrábí kvalitní tkanina, je ale záležitostí technologicky velmi náročnou. Studentky proto ve spolupráci s evropskými a především českými dodavateli vyvinuli speciální kompostovatelnou tkaninu z polymléčné kyseliny (PLA). Jedná se o materiál, který je vyráběný ze surovin rostlinného původu, například z kukuřičného škrobu.

 

Přidat na Seznam.cz
FRUSACK ČESKÁ REPUBLIKA DESIGN

Související články

Původně režisérka, nyní malířka. Veronika Mikalová svými obrazy inspiruje stovky tisíc lidí po celém světě

Když si umělkyně a youtuberka Veronika Mikalová přivydělávala při studiu jako modelka na kresbě aktu, nikdy by ji nenapadlo, že jednou bude sama inspirovat stovky tisíc lidí po celém světě svými malbami a tutoriály na youtube. 

Celý článek

ALEXMONHART představuje svou podzimní novinku

O české značce ALEXMONHART jsme vám psali již několikrát a stále nás překvapuje svou neutuchající kreativitou a novinkami, se kterými přichází. 

Celý článek

FASHION MUST HAVE: Září je měsícem módy!

Babí léto, láska, příroda, ale také největší módní týden v Praze. To vše vyjadřuje září. Připravte si lehké kabátky, načerpejte poslední sluneční paprsky a obklopte se láskou i módou. Nebo také láskou k módě.

Celý článek

„Michelinská hvězda“ pro CYBEX

Když se návštěva promění v zážitek. Jedinečná vlajková prodejna v srdci Prahy sbírá ocenění krátce po otevření.

Celý článek

IKEA se chystá na trh s ohromující kolekcí ve spolupráci se Zandrou Rhodes

IKEA v září představí unikátní kolekci KARISMATISK. Podílela se na ní i návrhářka Zandra Rhodes, která spolupracovala například s Freddiem Mercury nebo princeznou Dianou. Zrůžoví i známá IKEA taška.

Celý článek

Blahodárné houpání zklidní duši miminek i dospělých 

Značku Hojdavak založila Petra Holá na mateřské. První houpadlo ušila pro své děti. Pak si díky němu slibně rozhoupala další kariéru a začala ostatním maminkám nabízet, co se jim doma osvědčilo. Vsadila na české certifikované tkaniny, šikovné české ruce a také na co nejlepší péči o zákazníka.

Celý článek

Toni Garrn tváří nové kampaně značky BOSS

Značka BOSS odhalila nové optické i sluneční brýle pro moderní ženu. Tváří kampaně se stala německá modelka a herečka, která je aktuálně těhotná.

Celý článek

Obnovit učňovský obor rukavičkářství je jedním z hlavních cílů majitelky české značky Bohemia Gloves

Rukavičkářské řemeslo má v Česku obrovskou tradici a sahá až do středověku. V Dobříši u Prahy se začalo vyrábět v polovině devatenáctého století a tradiční produkce rukavic trvá dodnes.

Celý článek