dnes je 25.01.2021 a svátek má Miloš

Negativní emoce se prolínají kolekcí Vetements pro jaro 2019

Přidat na Seznam.cz
Francouzská značka Vetements v čele s gruzijským návrhářem Demna Gvasalia, představila zneklidňující příběh a hrůzné vzpomínky ve své nové kolekci.  
Vetements Jaro 2019

Bolestná minulost byla inspirací

Značka Vetements si nebere ve svých vizích žádné servítky. Tvoří oblečení, které je pragmatické a bez cenzury. Je prostě dramatické a určené pro mladou generaci, která chce jasně sdělit, co si myslí. V kolekci na jaro 2019 se mísí traumatické dětství s bolestnými emocemi po prožité občanské válce v Gruzii na počátku 90.let. Sám návrhář vyrůstal se svou rodinou v problematické části země a hrůzné činy viděl každý den.  Nebylo pro něj lehké otevřít svou uzamčenou knihu vzpomínek, ale cítil, že nyní je ten správný čas postavit se negativním prožitkům čelem. 

  

Veřejnost místo modelek

Na mole se pravidelně střídaly modelky s modely z řad veřejnosti. Každý model v sobě nese otisk návrhářovy vzpomínky na to, jak se v době občanské války oblékaly ženy i muži. Nejděsivější pohled byl pravděpodobně na zakuklené kreace z kůže se zipy místo očí. Gvasalia nemohl lépe vystihnout metaforu války.  Ženy byly oblečené do trenčkotů, květinových šátků a tenisek s ponožkami. Jakoby si vzaly cokoliv, co bylo zrovna po ruce. U mužů se mísila džínovina, kůže a maskáčový vzor na typických střizích z 90.let. Vzpomínky na tuto dobu vyvolala i šusťáková souprava a typické sportovní tenisky, ale tentokrát s velmi dlouhými ostny, vypálenými dírami a doplněné kontrastními ponožkami. Vetements vzal diváka na výlet do krutého období, divák z toho vyšel sice rozladěný, ale informovaný. 

  

Geniální aplikace

Chytrým tahem byla speciální aplikace použitelná na jednotlivé kusy oblečení. Po použití byl divák přesměrován na wikipedii, která informovala o gruzijské občanské válce, kde se dozvěděl ještě více detailů. Gvasalia dokázal, že i zablokované špatné emoce mohou sloužit jako hnací motor k tvoření. Trvalo mu 2 roky než se k takovému kroku odhodlal a mnoho hodin terapie, aby se sám vyrovnal s tím, co viděl. Jeho kolekce je zpovědí bolestné duše.

  

Zdroj; vogue.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZAHRANIČNÍ TVORBA MÓDNÍ NÁVRHÁŘI A PŘEHLÍDKY VETEMENTS MÓDNÍ NÁVRHÁŘ JARO 2019 AKTUÁLNÍ MÓDA #moda

Související články

Britský romantismus v nové pre-fall kolekci módního domu Alberta Ferretti

Z nové pre-fall kolekce módní návrhářky Alberty Ferretti přímo sálal britský venkovský romantismus. Ten byl podpořen zejména typicky ženskými detaily, večerními a zároveň denními modely a také zemitými odstíny.

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek

Nová valentýnská kolekce značky Savage x Fenty v hlavní roli s Rihannou

Valentýn se blíží a zpěvačka Rihanna odtajnila se svým týmem novou lingerie kampaň s názvem Fenty x Valentyne's Day. Dominantní barvou spodního prádla byla samozřejmě červená ve všech svých podobách. 

Celý článek

Tod's Pre-fall 2021 aneb když se pragmatismus spojí s individualitou

Jak vypadá, když se spojí pragmatismus s individualitou? Kreativní ředitel Walter Chiapponi měl velmi jasnou představu, kterou v nové pre-fall kolekci značky Tod's na rok 2021 ukázal. 

Celý článek

Z ostudy kabát aneb ne všechny švy mají zůstat zašité

Koupili jste si právě nový kabát, oblek nebo třeba pouzdrovou sukni? Nemůžete se dočkat, až si tu nádheru poprvé oblečete a půjdete se v ní ukázat ven? Nezapomeňte na to, že některé střihově náročnější kusy oblečení mají kvůli ochraně spojené určité části k sobě a je na zákazníkovi, aby si je sám rozstřihl. Nechcete se přece připojit k té bohužel poměrně veliké populaci lidí, kteří už svým oblečením dávají najevo, jak jsou hloupí.

Celý článek

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek