dnes je 21.11.2018 a svátek má Albert

Nejdřív koníček, dnes prvotřídní značka - Lucie Václavová o Bohemian Tailors

Popovídali jsme si s návrhářkou Lucií Václavovou nejen o její tvorbě, materiálech a klientele, ale také o tom, co na sobě vlastně nosí módní návrhářka a ke komu vzhlíží. 

Představte prosím svou značku čtenářům.

Moje značka se jmenuje Bohemian Tailors. Soustředíme se hlavně na dámskou módu, která vychází v malých kolekcích s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování a kvalitní původ materiálů. V minulém roce také přibyla sekce bespoke, jelikož za mnou začalo chodit čím dál tím více klientů, kteří chtěli navrhnout a zhotovit oblečení přímo pro ně samé. To je proces, který zahrnuje několik sezení s klientem nad návrhy, materiály, dále 1-2 zkoušky, a poté samozřejmě předání výrobku. Tyto klientky chtějí často svatební nebo večerní šaty, oblečení do práce podléhající dress-codu nebo třeba kabáty. To všechno spadá do sektoru náročné zakázkové tvorby.

Odkud se vzal Váš název?

Slovo Bohemian má odkazovat na český původ značky, zároveň to může znamenat bohémský, rebelský, originální... prostě něco, co běžně nenajdete v obchodě. Tailors znamená krejčí. Když jsem se značkou začínala, nechtěla jsem si do názvu dávat fashion designer, bylo mi to hloupé vzhledem k tomu, že jsem začínala na amatérské úrovni. Taky jsem chtěla zdůraznit, že na výrobě oděvů se nepodílím jenom já, ale také ruce skvělých českých krejčových. Já přinášela hlavně nápady a vytvářela návrhy.

Proč jste se rozhodla, že se budete živit módou?

Móda ke mně v podstatě tak nějak přišla sama, od patnácti jsem se pohybovala v modelingu pod hlavičkou agentury Czechoslovak. Měla jsem možnost se podívat pod ruce velkým návrhářským značkám v zahraničí jako fittovací modelka a také na přehlídkách, a to mě na modelingu vždycky hrozně zajímalo a bavilo, asi víc než samotné přehlídky. Zároveň se u nás doma vždycky pletlo, šilo a vyšívalo. Když mi bylo asi 7 let, dostala jsem k Vánocům dětský plastový šicí stroj, sice nezapošíval, takže se mi všechno vypáralo, (směje se) ale dost mě to s ním bavilo. Po maturitě jsem se rozhodla studovat Mezinárodní ekonomické vztahy a diplomacii a v oboru jsem se i několik let pohybovala. Bohemian Tailors začalo spíše jako koníček, v té době jsem si nepředstavovala, že budu někdy šít svatební šaty nebo jednat s módními nákupčími, respektive jsem se spíš neodvažovala, ale mám z toho obrovskou radost.

V jakém duchu se Vaše tvorba nese?

Moje tvorba by hlavně měla podtrhovat ženskost, ale ne prvoplánově. V šatech ode mě si vás každý všimne, ale nejsou vyzývavé. Je to prostě něco jiného, co v obchodě nenajdete a zároveň to neuvidíte ani na dvaceti dalších ženách. Často pracuji s kanafasem, květinovými motivy nebo ruční výšivkou.

Všimla jsem si, že hojně využíváte mašlí, co Vás na nich baví nejvíc?

Dodají i úplně jednoduchému outfitu styl.

Tvoříte v pravidelných kolekcích? 

Ano, doposud vycházely dvě kolekce za rok. Nepravidelně také vánoční speciální kolekce. Od jednoho modelu ale šijeme maximálně osm kusů.

Kde vybíráte materiály?

Na veletrzích v zahraničí. Pokud se jedná o zakázku, tak v Praze mám několik oblíbených obchodů, kam chodím pro látky nebo mám v ateliéru katalogy s luxusními látkami od dodavatelů.

Máte nějaké světové ikony, k nimž vzhlížíte?

Snažím se sledovat vybrané návrháře v zahraničí a také několik českých, jejichž tvorbu mám moc ráda. Z historických zdrojů se mi velice líbí originální Balenciaga.

Co je pro Vás nejsilnější inspirací?

Moje české kořeny a samozřejmě svět kolem. Teď žiju v Londýně a chodím na výstavy, dívám se na lidi okolo. Tady je neuvěřitelná směsice módních stylů a lidí se ze všech koutů světa. Kupuju si módní časopisy, knihy o módě, sleduji zdroje na internetu. Myslím, že už se ani normálně nedokážu podívat na film, aniž bych nezkoumala kostýmy.

Co vlastně módní návrhářka nosí na sobě? Jen to, co si ušije?

Musím přiznat, že můj šatník a také botník v poslední době prošel opravdu velkou katarzí. (směje se) Nosím nejenom svoje věci, ale také věci jiných návrhářů. Ráda kombinuji návrhářské kousky s něčím obyčejnějším, nemám třeba ani problém s módou z druhé ruky, tady se dají najít úplně poklady a mě baví je hledat.

Kde čtenáři mohou zakoupit Vaše oblečení?

Na e-shopu Bohemian Tailors nebo na Zootu.

Plánujete módní přehlídku, či jinou událost?

Tento rok ne. Čas, který mi díky tomu zbyde, chci věnovat v Londýně dalšímu specializovanému studiu módy.

 

 

DOMÁCÍ TVORBA ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR BOHEMIAN TAILORS

Související články

Jitka Klett for Fashion Revolution

Úspěšná módní návrhářka uspořádala jedinečný, módou a uměním protkaný charitativní večer při světové premiéře JITKA KLETT for FASHION REVOLUTION.

Celý článek

Nadýchejte se vánoční atmosféry prostřednictvím výloh obchodních domů na Páté Avenue

Pátá Avenue je pro turisty populární ulice, která je lemovaná značkovými butiky a obchodními domy. Pokud se právě teď chystáte do New Yorku, rozhodně toto místo nevynechejte.

Celý článek

Jaké oblibě se těší outletové obchody v zahraničí a u nás?

Zlevněné značkové zboží se prodává nejen ve slevách. Přebytečné, kazové nebo to nižší kvality lze koupit za minimální cenu i v outletech. Kupují ho však lidé doopravdy?

Celý článek

Zprávy z módy: Generální ředitelka společnosti Victoria's Secret rezignovala

Oznámení odchodu Jany Singer od značky propagující luxusní spodní prádlo, podtrhly poklesy prodeje i nedávné vyjádření šéfa marketingu Eda Razeka.

Celý článek

Ralph Lauren bude pasován na rytíře za svůj přínos módě a lidský přístup

Úspěšný návrhář obdrží nejprestižnější ocenění za svou celoživotní práci, lidský přistup a dobročinnost. Oslavuje také 50 let své značky!

Celý článek

Ztracená svatební korunka Věry Čáslavské je opět na světě

Byla to událost roku. Československá sportovkyně, miláček národa Věra Čáslavská se vdává. Pompézní svatba si žádá i krásný outfit. Všichni chválí jak svatební šaty, tak okrasnou korunku.

Celý článek

Co si oblékly vévodkyně Meghan a Kate na oslavu 70. narozenin prince Charlese?

Prince Charles oslavil své významné kulatiny. Na jeho oslavě nesměla chybět ani Meghan Markle a Kate Middleton. Co si vévodkyně oblékly?

 

Celý článek

Kolekce City Girl návrhářky Lucie Václavové přináší Londýn do matičky Prahy

Návrhářka Lucie Václavová má na svém kontě již řadu krásných kolekcí. Letošní kolekce podzim/zima 2018 ji inspirovala působením ve Velké Británii, konkrétně v Londýně, kde studovala.

Celý článek