dnes je 21.08.2018 a svátek má Johana

Nejdřív koníček, dnes prvotřídní značka - Lucie Václavová o Bohemian Tailors

Popovídali jsme si s návrhářkou Lucií Václavovou nejen o její tvorbě, materiálech a klientele, ale také o tom, co na sobě vlastně nosí módní návrhářka a ke komu vzhlíží. 

Představte prosím svou značku čtenářům.

Moje značka se jmenuje Bohemian Tailors. Soustředíme se hlavně na dámskou módu, která vychází v malých kolekcích s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování a kvalitní původ materiálů. V minulém roce také přibyla sekce bespoke, jelikož za mnou začalo chodit čím dál tím více klientů, kteří chtěli navrhnout a zhotovit oblečení přímo pro ně samé. To je proces, který zahrnuje několik sezení s klientem nad návrhy, materiály, dále 1-2 zkoušky, a poté samozřejmě předání výrobku. Tyto klientky chtějí často svatební nebo večerní šaty, oblečení do práce podléhající dress-codu nebo třeba kabáty. To všechno spadá do sektoru náročné zakázkové tvorby.

Odkud se vzal Váš název?

Slovo Bohemian má odkazovat na český původ značky, zároveň to může znamenat bohémský, rebelský, originální... prostě něco, co běžně nenajdete v obchodě. Tailors znamená krejčí. Když jsem se značkou začínala, nechtěla jsem si do názvu dávat fashion designer, bylo mi to hloupé vzhledem k tomu, že jsem začínala na amatérské úrovni. Taky jsem chtěla zdůraznit, že na výrobě oděvů se nepodílím jenom já, ale také ruce skvělých českých krejčových. Já přinášela hlavně nápady a vytvářela návrhy.

Proč jste se rozhodla, že se budete živit módou?

Móda ke mně v podstatě tak nějak přišla sama, od patnácti jsem se pohybovala v modelingu pod hlavičkou agentury Czechoslovak. Měla jsem možnost se podívat pod ruce velkým návrhářským značkám v zahraničí jako fittovací modelka a také na přehlídkách, a to mě na modelingu vždycky hrozně zajímalo a bavilo, asi víc než samotné přehlídky. Zároveň se u nás doma vždycky pletlo, šilo a vyšívalo. Když mi bylo asi 7 let, dostala jsem k Vánocům dětský plastový šicí stroj, sice nezapošíval, takže se mi všechno vypáralo, (směje se) ale dost mě to s ním bavilo. Po maturitě jsem se rozhodla studovat Mezinárodní ekonomické vztahy a diplomacii a v oboru jsem se i několik let pohybovala. Bohemian Tailors začalo spíše jako koníček, v té době jsem si nepředstavovala, že budu někdy šít svatební šaty nebo jednat s módními nákupčími, respektive jsem se spíš neodvažovala, ale mám z toho obrovskou radost.

V jakém duchu se Vaše tvorba nese?

Moje tvorba by hlavně měla podtrhovat ženskost, ale ne prvoplánově. V šatech ode mě si vás každý všimne, ale nejsou vyzývavé. Je to prostě něco jiného, co v obchodě nenajdete a zároveň to neuvidíte ani na dvaceti dalších ženách. Často pracuji s kanafasem, květinovými motivy nebo ruční výšivkou.

Všimla jsem si, že hojně využíváte mašlí, co Vás na nich baví nejvíc?

Dodají i úplně jednoduchému outfitu styl.

Tvoříte v pravidelných kolekcích? 

Ano, doposud vycházely dvě kolekce za rok. Nepravidelně také vánoční speciální kolekce. Od jednoho modelu ale šijeme maximálně osm kusů.

Kde vybíráte materiály?

Na veletrzích v zahraničí. Pokud se jedná o zakázku, tak v Praze mám několik oblíbených obchodů, kam chodím pro látky nebo mám v ateliéru katalogy s luxusními látkami od dodavatelů.

Máte nějaké světové ikony, k nimž vzhlížíte?

Snažím se sledovat vybrané návrháře v zahraničí a také několik českých, jejichž tvorbu mám moc ráda. Z historických zdrojů se mi velice líbí originální Balenciaga.

Co je pro Vás nejsilnější inspirací?

Moje české kořeny a samozřejmě svět kolem. Teď žiju v Londýně a chodím na výstavy, dívám se na lidi okolo. Tady je neuvěřitelná směsice módních stylů a lidí se ze všech koutů světa. Kupuju si módní časopisy, knihy o módě, sleduji zdroje na internetu. Myslím, že už se ani normálně nedokážu podívat na film, aniž bych nezkoumala kostýmy.

Co vlastně módní návrhářka nosí na sobě? Jen to, co si ušije?

Musím přiznat, že můj šatník a také botník v poslední době prošel opravdu velkou katarzí. (směje se) Nosím nejenom svoje věci, ale také věci jiných návrhářů. Ráda kombinuji návrhářské kousky s něčím obyčejnějším, nemám třeba ani problém s módou z druhé ruky, tady se dají najít úplně poklady a mě baví je hledat.

Kde čtenáři mohou zakoupit Vaše oblečení?

Na e-shopu Bohemian Tailors nebo na Zootu.

Plánujete módní přehlídku, či jinou událost?

Tento rok ne. Čas, který mi díky tomu zbyde, chci věnovat v Londýně dalšímu specializovanému studiu módy.

 

 

DOMÁCÍ TVORBA ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR BOHEMIAN TAILORS

Související články

Značka Balenciaga čelí obvinění z porušení autorských práv

Není to poprvé, kdy někdo podezřívá tuto značku z nekalé inspirace. Tentokrát to však může skončit vážným poškozením jména značky a vysokou penalizací.

Celý článek

Virgil Abloh spolupracuje na kolekci pro Serenu Williams

Slavná tenistka Serena Williams se na US Open vrací v nové kolekci, která vznikla ve spolupráci s Nike a Virgilem Ablohem. 

Celý článek

Katy Perry jako žena mnoha tváří pro australský Vogue

Byť jsme na časté změny vizáže u zpěvačky Katy Perry zvyklí, v australském Vogue ji transformovali hned několikrát a často k nepoznání.

Celý článek

Bývalý dům Tommyho Hilfigera k prodeji za $6,75 milionů

Bývalý dům módního návrháře Tomyho Hilfigera je momentálně k prodeji za $6,75 milionu. Podívejte se, jak si bydlela jedna z nejslavnějších osobností světa módy. 

Celý článek

Přirozeně krásná Beyoncé na obálce americké Vogue

Historicky významné vydání časopisu s přirozeně nalíčenou Beyonce poukazuje na krásu žen tmavé pleti.

 

Celý článek

Instagramová hvězda Hodan Yousuf podrobila módní průmysl kritice kvůli hidjabu

Některé země jej omezily, některé zakázaly jeho nošení ve veřejných prostorech. Řeč je o hijabu, který je součástí oděvu ženy dle islámu.

Celý článek

Transgender modeling mění svět módy

Transgender modeling je možná první vlnou nové podoby módního průmyslu. Úspěchy těchto modelek obsahují jména největších světových značek.

Celý článek

Kolik stojí šaty pro moderátorku finále soutěže Muž roku 2018?

Celostátní finále soutěže mužské krásy Muž roku 2018 je už doslova za rohem a nervozita stoupá nejen mezi dvanáctkou finalistů.
 

Celý článek