dnes je 22.02.2019 a svátek má Petr

Nejdřív koníček, dnes prvotřídní značka - Lucie Václavová o Bohemian Tailors

Popovídali jsme si s návrhářkou Lucií Václavovou nejen o její tvorbě, materiálech a klientele, ale také o tom, co na sobě vlastně nosí módní návrhářka a ke komu vzhlíží. 

Představte prosím svou značku čtenářům.

Moje značka se jmenuje Bohemian Tailors. Soustředíme se hlavně na dámskou módu, která vychází v malých kolekcích s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování a kvalitní původ materiálů. V minulém roce také přibyla sekce bespoke, jelikož za mnou začalo chodit čím dál tím více klientů, kteří chtěli navrhnout a zhotovit oblečení přímo pro ně samé. To je proces, který zahrnuje několik sezení s klientem nad návrhy, materiály, dále 1-2 zkoušky, a poté samozřejmě předání výrobku. Tyto klientky chtějí často svatební nebo večerní šaty, oblečení do práce podléhající dress-codu nebo třeba kabáty. To všechno spadá do sektoru náročné zakázkové tvorby.

Odkud se vzal Váš název?

Slovo Bohemian má odkazovat na český původ značky, zároveň to může znamenat bohémský, rebelský, originální... prostě něco, co běžně nenajdete v obchodě. Tailors znamená krejčí. Když jsem se značkou začínala, nechtěla jsem si do názvu dávat fashion designer, bylo mi to hloupé vzhledem k tomu, že jsem začínala na amatérské úrovni. Taky jsem chtěla zdůraznit, že na výrobě oděvů se nepodílím jenom já, ale také ruce skvělých českých krejčových. Já přinášela hlavně nápady a vytvářela návrhy.

Proč jste se rozhodla, že se budete živit módou?

Móda ke mně v podstatě tak nějak přišla sama, od patnácti jsem se pohybovala v modelingu pod hlavičkou agentury Czechoslovak. Měla jsem možnost se podívat pod ruce velkým návrhářským značkám v zahraničí jako fittovací modelka a také na přehlídkách, a to mě na modelingu vždycky hrozně zajímalo a bavilo, asi víc než samotné přehlídky. Zároveň se u nás doma vždycky pletlo, šilo a vyšívalo. Když mi bylo asi 7 let, dostala jsem k Vánocům dětský plastový šicí stroj, sice nezapošíval, takže se mi všechno vypáralo, (směje se) ale dost mě to s ním bavilo. Po maturitě jsem se rozhodla studovat Mezinárodní ekonomické vztahy a diplomacii a v oboru jsem se i několik let pohybovala. Bohemian Tailors začalo spíše jako koníček, v té době jsem si nepředstavovala, že budu někdy šít svatební šaty nebo jednat s módními nákupčími, respektive jsem se spíš neodvažovala, ale mám z toho obrovskou radost.

V jakém duchu se Vaše tvorba nese?

Moje tvorba by hlavně měla podtrhovat ženskost, ale ne prvoplánově. V šatech ode mě si vás každý všimne, ale nejsou vyzývavé. Je to prostě něco jiného, co v obchodě nenajdete a zároveň to neuvidíte ani na dvaceti dalších ženách. Často pracuji s kanafasem, květinovými motivy nebo ruční výšivkou.

Všimla jsem si, že hojně využíváte mašlí, co Vás na nich baví nejvíc?

Dodají i úplně jednoduchému outfitu styl.

Tvoříte v pravidelných kolekcích? 

Ano, doposud vycházely dvě kolekce za rok. Nepravidelně také vánoční speciální kolekce. Od jednoho modelu ale šijeme maximálně osm kusů.

Kde vybíráte materiály?

Na veletrzích v zahraničí. Pokud se jedná o zakázku, tak v Praze mám několik oblíbených obchodů, kam chodím pro látky nebo mám v ateliéru katalogy s luxusními látkami od dodavatelů.

Máte nějaké světové ikony, k nimž vzhlížíte?

Snažím se sledovat vybrané návrháře v zahraničí a také několik českých, jejichž tvorbu mám moc ráda. Z historických zdrojů se mi velice líbí originální Balenciaga.

Co je pro Vás nejsilnější inspirací?

Moje české kořeny a samozřejmě svět kolem. Teď žiju v Londýně a chodím na výstavy, dívám se na lidi okolo. Tady je neuvěřitelná směsice módních stylů a lidí se ze všech koutů světa. Kupuju si módní časopisy, knihy o módě, sleduji zdroje na internetu. Myslím, že už se ani normálně nedokážu podívat na film, aniž bych nezkoumala kostýmy.

Co vlastně módní návrhářka nosí na sobě? Jen to, co si ušije?

Musím přiznat, že můj šatník a také botník v poslední době prošel opravdu velkou katarzí. (směje se) Nosím nejenom svoje věci, ale také věci jiných návrhářů. Ráda kombinuji návrhářské kousky s něčím obyčejnějším, nemám třeba ani problém s módou z druhé ruky, tady se dají najít úplně poklady a mě baví je hledat.

Kde čtenáři mohou zakoupit Vaše oblečení?

Na e-shopu Bohemian Tailors nebo na Zootu.

Plánujete módní přehlídku, či jinou událost?

Tento rok ne. Čas, který mi díky tomu zbyde, chci věnovat v Londýně dalšímu specializovanému studiu módy.

 

 

DOMÁCÍ TVORBA ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR BOHEMIAN TAILORS

Související články

Lenka Zahradnická: Dělám maximum proto, abych byla tou nejlepší mámou

Tato žena se s úsměvem na tváři nejspíš již narodila. Cítí velkou náklonnost k přírodě, stejně jako ke zvířatům. Má svého čtyřnohého parťáka, toho nejlepšího muže na světě a k dokonalosti jim nechybí ani nádherná dcera. Jak se daří herečce Lence Zahradnické?

Celý článek

Navždy odešla legenda v rukavičkách a tmavých brýlích, Karl Lagerfeld

Dnes, tedy 19. února, se Paříž a celý módní svět halí do černého hávu. V nemocnici na pařížském předměstí dnes naposledy vydechla legenda nejen oděvního průmyslu, nezapomenutelný a nenahraditelný Karl Lagerfeld. Zemřel ve věku 85 let.

 

Celý článek

Jak se obléká trojnásobná maminka a herečka Michaela Maurerová?

Zastihnout trojnásobnou maminku, herečku a moderátorku, Míšu Maurerovou je téměř nadlidský úkon. Když se to však podaří, dozvíte se o její vášni k teniskám, o tom, jaké projekty jí opravdu baví i to, jak se udržuje v kondici.

Celý článek

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Celý článek

Herečku Kristýnu Janáčkovou jsme zastihli na focení nové kolekce Ivety Paulerové

Být v souladu s přírodou, vnímat sebe i své okolí, ctít ženskou krásu a být spokojená sama se sebou, to jsou hlavní motta sympatické herečky Kristýny Janáčkové.

Celý článek

Červený koberec cen Grammy ovládla extravagance

LA bylo po roce opět svědkem přehlídky neskutečně exkluzivních šatů při předávání cen Grammy. Celebrity se tentokrát odvázaly a každý chtěl být za hvězdu.

Celý článek

Designové vychytávky na únor

Krutá zima se drží České republiky zuby nehty. Proč si neudělat radost něčím výjimečným z dílen českým umělců a návrhářů? Zahřeje vás to i na duši!

Celý článek

Slovenská návrhářka Vanda Janda poprvé představí svou práci na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Snílek i dříč v jednom, nejlepší kamarádka Mira Saba, dívka, která nedá dopustit na své rodiče, ale především kreativní duše již od malička, to je Vanda Ivica Jandová.

Celý článek