dnes je 22.02.2018 a svátek má Petr

Nejdřív koníček, dnes prvotřídní značka - Lucie Václavová o Bohemian Tailors

Popovídali jsme si s návrhářkou Lucií Václavovou nejen o její tvorbě, materiálech a klientele, ale také o tom, co na sobě vlastně nosí módní návrhářka a ke komu vzhlíží. 

Představte prosím svou značku čtenářům.

Moje značka se jmenuje Bohemian Tailors. Soustředíme se hlavně na dámskou módu, která vychází v malých kolekcích s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování a kvalitní původ materiálů. V minulém roce také přibyla sekce bespoke, jelikož za mnou začalo chodit čím dál tím více klientů, kteří chtěli navrhnout a zhotovit oblečení přímo pro ně samé. To je proces, který zahrnuje několik sezení s klientem nad návrhy, materiály, dále 1-2 zkoušky, a poté samozřejmě předání výrobku. Tyto klientky chtějí často svatební nebo večerní šaty, oblečení do práce podléhající dress-codu nebo třeba kabáty. To všechno spadá do sektoru náročné zakázkové tvorby.

Odkud se vzal Váš název?

Slovo Bohemian má odkazovat na český původ značky, zároveň to může znamenat bohémský, rebelský, originální... prostě něco, co běžně nenajdete v obchodě. Tailors znamená krejčí. Když jsem se značkou začínala, nechtěla jsem si do názvu dávat fashion designer, bylo mi to hloupé vzhledem k tomu, že jsem začínala na amatérské úrovni. Taky jsem chtěla zdůraznit, že na výrobě oděvů se nepodílím jenom já, ale také ruce skvělých českých krejčových. Já přinášela hlavně nápady a vytvářela návrhy.

Proč jste se rozhodla, že se budete živit módou?

Móda ke mně v podstatě tak nějak přišla sama, od patnácti jsem se pohybovala v modelingu pod hlavičkou agentury Czechoslovak. Měla jsem možnost se podívat pod ruce velkým návrhářským značkám v zahraničí jako fittovací modelka a také na přehlídkách, a to mě na modelingu vždycky hrozně zajímalo a bavilo, asi víc než samotné přehlídky. Zároveň se u nás doma vždycky pletlo, šilo a vyšívalo. Když mi bylo asi 7 let, dostala jsem k Vánocům dětský plastový šicí stroj, sice nezapošíval, takže se mi všechno vypáralo, (směje se) ale dost mě to s ním bavilo. Po maturitě jsem se rozhodla studovat Mezinárodní ekonomické vztahy a diplomacii a v oboru jsem se i několik let pohybovala. Bohemian Tailors začalo spíše jako koníček, v té době jsem si nepředstavovala, že budu někdy šít svatební šaty nebo jednat s módními nákupčími, respektive jsem se spíš neodvažovala, ale mám z toho obrovskou radost.

V jakém duchu se Vaše tvorba nese?

Moje tvorba by hlavně měla podtrhovat ženskost, ale ne prvoplánově. V šatech ode mě si vás každý všimne, ale nejsou vyzývavé. Je to prostě něco jiného, co v obchodě nenajdete a zároveň to neuvidíte ani na dvaceti dalších ženách. Často pracuji s kanafasem, květinovými motivy nebo ruční výšivkou.

Všimla jsem si, že hojně využíváte mašlí, co Vás na nich baví nejvíc?

Dodají i úplně jednoduchému outfitu styl.

Tvoříte v pravidelných kolekcích? 

Ano, doposud vycházely dvě kolekce za rok. Nepravidelně také vánoční speciální kolekce. Od jednoho modelu ale šijeme maximálně osm kusů.

Kde vybíráte materiály?

Na veletrzích v zahraničí. Pokud se jedná o zakázku, tak v Praze mám několik oblíbených obchodů, kam chodím pro látky nebo mám v ateliéru katalogy s luxusními látkami od dodavatelů.

Máte nějaké světové ikony, k nimž vzhlížíte?

Snažím se sledovat vybrané návrháře v zahraničí a také několik českých, jejichž tvorbu mám moc ráda. Z historických zdrojů se mi velice líbí originální Balenciaga.

Co je pro Vás nejsilnější inspirací?

Moje české kořeny a samozřejmě svět kolem. Teď žiju v Londýně a chodím na výstavy, dívám se na lidi okolo. Tady je neuvěřitelná směsice módních stylů a lidí se ze všech koutů světa. Kupuju si módní časopisy, knihy o módě, sleduji zdroje na internetu. Myslím, že už se ani normálně nedokážu podívat na film, aniž bych nezkoumala kostýmy.

Co vlastně módní návrhářka nosí na sobě? Jen to, co si ušije?

Musím přiznat, že můj šatník a také botník v poslední době prošel opravdu velkou katarzí. (směje se) Nosím nejenom svoje věci, ale také věci jiných návrhářů. Ráda kombinuji návrhářské kousky s něčím obyčejnějším, nemám třeba ani problém s módou z druhé ruky, tady se dají najít úplně poklady a mě baví je hledat.

Kde čtenáři mohou zakoupit Vaše oblečení?

Na e-shopu Bohemian Tailors nebo na Zootu.

Plánujete módní přehlídku, či jinou událost?

Tento rok ne. Čas, který mi díky tomu zbyde, chci věnovat v Londýně dalšímu specializovanému studiu módy.

 

 

DOMÁCÍ TVORBA ČESKÁ NÁVRHÁŘKA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR BOHEMIAN TAILORS

Související články

Našla jsem se ve střídmých modelech, říká Bára Sklenářová

Zatím ještě studentka, brzy už módní návrhářka. I Bára Sklenářová bude mít své modely od 22. února ve Vnitroblocku. Jak se k módě dostala a jaké má plány?

Celý článek

Šaty podle střihu z roku 1938 nemusí působit jako retro, říká majitelka Lazy Eye

Mladá návrhářka Hana Noble, tvořící pod značkou Lazy Eye, je známá pro svou tvorbu ovlivněnou retro stylem. Sama ale říká, že se často pouze inspiruje v historii a oděv je ve výsledku plně moderní. 

Celý článek

Jaké královské zvyky porušila Meghan Markle?

Jak je známo, britská královská rodina má mnoho pravidel, která by se zkrátka měla dodržovat. Podívejte se, jaká pravidla podle královské etikety porušila snoubenka prince Harryho Meghan Markle!

Celý článek

Modelka Edita Vilkeviciute jako femme fatale pro časopis Porter

Magazín Porter u nás příliš neznáme, díky svému editoriálu v jarním vydání si však zaslouží pozornost. Modelka Edita Vilkeviciute si v něm zapózovala jako pravá femme fatale.

Celý článek

Hvězdné vlasy Lussi Bugner - ROZHOVOR

Energická blondýnka a pyšná dvojnásobná maminka vlastní módní značku a pečuje o vlasy nejedné české celebrity. Nejen o tajných tipech na hvězdné vlasy se Lussi rozpovídala v našem rozhovoru.

Celý článek

AKTUÁLNĚ: Carolina Herrera už dále nenavrhuje pro svou značku

Carolina Herrera po své pondělní přehlídce Ready-to-wear pro Podzim/Zima 2018-2019 končí v roli návrhářky u své stejnojmenné značky. 

Celý článek

Blanka Matragi a její Valentýnská kolekce v odstínech ohně

Česká návrhářská ikona Blanka Matragi připravila v rámci oslav svátku svatého Valentýna vlastní kolekci. Zahalila ji do žhavých barev ohně. 

Celý článek

Jana Hodanová pod LAHO: Navrhuji i šiji, jedno bez druhého si neumím představit

Co se skrývá za názvem LAHO, proč návrhářka dříve tvořila pod jiným jménem a na čem zakládá svou tvorbu? Nejen na to jsme se zeptali české návrhářky Jany Hodanové!

Celý článek