dnes je 22.05.2019 a svátek má Emil

Nejkontroverznější momenty v módním světě roku 2018

Přidat na Seznam.cz
Ještě předtím, než započne nový rok, připomeneme si nejkontroverznější momenty 2018. Uplynulý rok byl totiž plný sporných a diskutovaných momentů v módním světě.

Dolce & Gabbana a jejich módní debakl

Italská značka Dolce & Gabbana se rozhodla poctít své čínské zákazníky a dne 21. listopadu uspořádat v Šanghaji módní přehlídku nazvanou 'The Great Show'. Několik dní před přehlídkou byly vypuštěny tři reklamní kampaně, které byly plné rasistických a také sexistických podtónů. Byla v nich vyobrazena žena, která se pokouší jíst tradiční italské jídlo (pizzu a cannoli) hůlkami a nebo vypravěč, který vypadal, že si dělá z čínské kultury legraci. Kreativní ředitel Steffano Gabbana se video snažil přes sociální sítě obhájit a využíval přitom rasistické a hanlivé tvrzení, jak o tom později informoval instagramový účet @Diet_Prada. Oficiální účet módní značky Dolce & Gabbana vydal ještě toho dne veřejné prohlášení s tím, že se jedná o hacking. „K Číně a jejím lidem cítíme respekt,” zněla oficiální omluva. Ani to vzniklou situaci nezachránilo. Modelky se začaly odhlašovat z přehlídky a celebrity psaly, že se na show nedostaví. To vedlo kreativní ředitele Stefana Gabbana a Domenica Dolce ke zrušení celé přehlídky. 

Komentář Eda Razeka z Victoria's Secret o plus-size

Mnoho značek poslední dobou rozšiřuje své velikosti a snaží se vytvářet oblečení i pro plnoštíhlé ženy. Victoria's Secret se stále striktně drží svých velikostí a na nejočekávanější přehlídce roku prezentovaly pouze modelky vysportované a štíhlé postavy. Rozruch vznikl především kvůli rozhovoru ředitele marketingu Eda Razeka, ve kterém vyjádřil nesouhlas s obsazením transgender a silnějších modelek do show.Victoria's Secret Fashion Show je zábavný program a 42 minut fantazie. V roce 2000 jsme se pokoušeli vytvořit televizní speciál zaměřený na plus size modelky, nikoho to ovšem nezajímalo,” okomentoval Razek situaci. Dále také konstatoval, že odmítá propagovat kousky na ženách, které nepředstavují finální zákaznice. Je pravda, že Victoria's Secret vždy byla zaměřena na štíhlejší ženy a proto není divu, že svou segmentaci nechtějí po tolika letech měnit či rozšiřovat. 

Gigi Hadid na obálce italské Vogue

Mnoho povyku vzbudila květnová obálka italské Vogue, kterou vyfotografoval Steven Klein a vyobrazil na ní modelku Gigi Hadid. Kritici si stěžovali na to, že má Gigi na obálce velmi tmavou pleť a snaží se docílit vzhledu typicky černé ženy. „Silný bronzer a photoshopování je styl, který S. Klein provádí již mnoho let a já věřím, že to se od natáčení očekávalo. Ale ačkoliv jsem pochopila, jaké měla společnost Vogue Italia záměry, nebyly provedeny správně a tak vzniklé obavy jsou oprávněné,” omluvila se Hadid na twitterovém účtu.

Změny v módním domě Celine pod vedením Hedi Slimanea 

Když se stal v lednu 2018 Hedi Slimane kreativním ředitelem módního domu Céline, obávali se lidé velikých změn. Koneckonců, Hedi byl znám svými kontroverzními rozhodnutími. V červnu 2012 se například rozhodl vymazat z nápisu módního domu Yves Saint Laurent, kde byl tehdy kreativním ředitelem, slovo 'Yves'. Nechal pouze Saint Laurent Paris. Změny po nástupu do Céline opravdu proběhly a dle mnoha lidí byly tyto změny radikální. Veliká vlna kritiky se na Hediho snesla, když v září tohoto roku odstranil z nápisu Céline čárku nad písmenem 'e' a vzniklo Celine. Co bylo také velmi diskutované, zejména na sociálních sítích, bylo to, že z instagramového účtu Celine vymazal všechny dosavadní fotografie, které mapovaly téměř desetiletou práci kreativní ředitelky Phoebe Philo. Posledním, ale důležitým milníkem v roce 2018 se pro dům Celine stala prezentace debutové kolekce Hedi Slimanea na sezonu Jaro / Léto 2019. Módní kritici i fanoušci kolekci ostře zkritizovali, jelikož dle nich vypadala stejně, jako Hediho poslední kolekce u Saint Laurenta. 

Módní návrhářka Silvia Ulson nařčena z plagiátorství

Značka Bfyne, která vyrábí plavky, obvinila brazilskou módní návrhářku Silvii Ulson z plagiátorství poté, co Ulson odprezentovala kolekci na Miami Swim Week. Kolekce byla téměř totožná s tou, kterou vytvořila Bfyne nějakou dobu předtím a která byla inspirována Nigerií a jejich kulturou. Zatímco sbírka Silvie Ulson byla inspirována domorodými brazilskými kulturami. Plagiátoství je nejen v módním světě téměř nepřípustné a nemělo by se tolerovat.

Kolekce značky Bfyne VS kolekce značky Silvia Ulson

 

Mikina s nápisem 'Coolest Monkey'

Společnost H&M byla nucena veřejně se omluvit poté, co na svých internetových stránkách zveřejnila reklamu na novou mikinu s nápisem 'Coolest Monkey in the Jungle'. Terčem kritiky se společnost stala zejména proto, že pro tuto reklamu využila černého chlapce, což si mnozí ihned spojili s rasismem. Mimoto lidé také upozorňovali na fakt, že jiné mikiny ze stejné kolekce, akorát s jiným potiskem a barvou jsou prezentovány bílými dětmi a tato jediná afroameričanem.

Yahoo.com, Huffpost.com

Přidat na Seznam.cz
DOLCE & GABBANA VICTORIA'S SECRET #moda 2018 CELINE HEDI SLIMANE H&M GIGI HADID

Související články

Značka Burberry poprvé do své kampaně obsadila modelku Gigi Hadid

Gigi Hadid poprvé obsadila hlavní roli v módní kampani britské značky Burberry. Při té příležitosti v ní ztvárnila čtyři vzhledy nejenom co se týče módních outfitů.

Celý článek

H&M ve spolupráci s Netflixem vzdávají poctu úspěšnému seriálu Stranger Things

Netflix představí v létě již třetí sérii oblíbeného seriálu Stranger Things. Ve spolupráci s H&M a Netflixem vznikla letní kolekce plná inspirace s prostředím kolem seriálového bazénu a s 80. lety!

Celý článek

H&M představuje novou kolekci udržitelné módy

V letošní letní kolekci najdeme materiály z udržitelných zdrojů, u kterých byla použita barvící technika přírodními látkami získávanými z rostlin. Nejen, že se při výrobě a likvidaci oblečení ulehčí naší krásné planetě, ale i vy budete s kvalitou a pohodlností materiálu spokojenější.

Celý článek

Modelka Grace Elizabeth je novým andílkem Victoria's Secret

Americká modelka Grace Elizabeth se stala oficiálním andílkem značky spodního prádla Victoria's Secret. Na instagramu to potvrdila nejen ona, ale i americká značka. Připojila se tak ke třem novým andílkům Alexině Graham, Barbaře Palvin a Leomie Anderson. 

Celý článek

Gigi Hadid na obálce květnového vydání československé Vogue

Modelka Gigi Hadid se objevila na titulní straně československé mutace magazínu Vogue. Fotografie pořídila topmodelka Helena Christensen a hlavní lokací se stala rodinná farma Gigi Hadid, která se nachází nedaleko New Yorku. 

Celý článek

Exotická kráska Leomie Anderson je nejnovějším andílkem Victoria’s Secret

Andělská rodina Victoria’s Secret se opět rozrůstá! Nedávno své nadšení sdílela maďarská rodačka Barbara Palvin a rusovláska Alexina Graham. Štěstím se nyní dojímá exotická kráska Leomie Anderson.

Celý článek

Kůže z ananasových slupek či pomerančové vlákno? V této kolekci rozhodně ano!

Kůže z ananasových slupek nebo pomerančové vlákno? V této kolekci rozhodně najdete více než dva materiály z udržitelných zdrojů. H&M jde vstříc budoucnosti naší planety.

Celý článek

Jarní bundy a kabátky, ve kterých zazáříte

Jaro je tady a nastal čas zahodit péřovky a těžké kabáty. Přemýšlíte, jakým jarním kouskem rozzářit váš šatník? Připravili jsme pro vás trendy bundy a kabátky, ve kterých vám bude celé jaro příjemně. Začněte jaro stylově!

Celý článek