dnes je 14.04.2021 a svátek má Vincenc/Vincent

Ochránci zvířat vyhráli spor o používání angorské srsti

Přidat na Seznam.cz
Nadnárodní nezisková organizace PETA vyhrála spor o používání srsti angorských králíků, známé pod mohérem. Udělala tím přítrž neetickému zacházení se zvířaty pro masivní výrobu luxusního oblečení. 

Společnost PETA začala bojovat už v roce 2013. Po více jak třech letech se dočkala úspěšného konce. Boj o (ne)používání srsti angorských králíků vyhrála. Kampaň tehdy odstartovala způsobem, který na lidi funguje nejvíce. Vypustila reálné video o tom, jak je zaživa králíkům vytrhávána jejich srst s vidinou luxusního a kvalitního mohérového svetru. Výsledkem toho bylo, že během pár krátkých měsíců několik velkých světových korporátů přestalo angoru používat. Konkrétně výrobu z tohoto materiálu zastavil Calvin Klein, H&M, Zara, Gap, Topshop nebo Ralph Lauren.

Většina s jejím používání ale pokračovala...

I přesto tržby z prodeje angorské srsti šly rapidně dolů. V konkrétních číslech se jednalo o pokles téměř 70% na německém trhu z původních více jak 200 miliónů korun. Čínský trh utrpěl nejvíce mimo jiné z toho důvodu, že se jedná o největšího světového producenta. Obrovský pokles představuje jasnou reakci na odstrašující chování se ke králíkům, které se ale některé značky stále snaží napravit a nevzdat se luxusního materiálu s odvoláním na skutečnost, že králičí srst může být stále využívána díky oholení a ne hrubému vytrhávání z kůže. S tím nemůžeme přímo nesouhlasit, ovšem, až v obchodě narazíte na mohérový svetr, jakou máte jistotu, že králíci před jeho výrobou netrpěli?

Nemáte, že?!

Překvapuje nás informace, že podle průzkumů společnosti PETA si spousta lidí myslelo, že mohér je umělý materiál, a o tom, že pochází z malých králíků a jedná se o přírodní vlákno, nemělo ani tušení. Ohledně angorské srsti tak neexistovalo žádné povědomí, natož o jeho získávání. I přes velkou pozornost, kterou PETA k angoře přitáhla, třeba italské luxusní značky u ní i nadále zůstávají. Přeci jen se bavíme o měkkém, hebkém a příjemném materiálu, který znamená luxus. Na uklidněnou nutno dodat, že neetické zacházení měla na svědomí zejména Čína. Většina evropských a amerických farem zapřísáhle tvrdí, že králíky prostě jen střihá. Někteří menší dokonce zůstávají u klasického ručního stříhání než používání strojků na elektřinu.

moherovy_svetr_magazin_moda.jpg

creapukla.com ; businessoffashion.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ANGORA MOHÉR PETA MÓDNÍ NOVINKY SOUDNÍ SPOR

Související články

Calvin Klein má novou designérskou posilu

V naprosté tichosti se koncem února do módního domu Calvin Klein přidal nový designer, Willy Chavarria.

Celý článek

Značka Valentino se omluvila za svou kampaň, která urazila tradiční japonskou šerpu na kimono

Italský módní dům se omluvil poté, co zveřejnil kampaň v hlavní roli s modelkou Mitsuki Kimurou, známou jako Kōki. Na kampaň se strhla kritika z japonských platforem sociálních médií.

Celý článek

Námořnický styl podle princezny Diany

Princezna Diana je světová módní ikona. A tenhle titul jí už nikdo neodpáře. I dnes můžeme čerpat z jejího šatníku. Přichází totiž jaro a s ním i trend námořnických outfitů. Tipy přímo od Lady D jsou tu pro vás!

Celý článek

Hongkong trpí uzavřením obchodů luxusních značek

Hongkong trpí prudkým poklesem ekonomiky. Svůj podíl nese i uzavření obchodů luxusních značek, které často využívají Hongkong jako vstupenku na asijské trhy. Situace začíná být pro spoustu obchodů kritická.

Celý článek

Skutečnost, že Aliku dnes řídí naše dcery, považuji za svůj největší osobní úspěch v podnikání, říká česká královna oříšků a milovnice koní Jana Kremlová

Znáte oříšky od Aliky? Tuto úspěšnou rodinnou firmu založila Jana Kremlová se svým manželem v roce 1992. Jaká byla cesta k prostějovským pražírnám a co pro ni znamená osobní úspěch, vám přinášíme v dalším exkluzivním rozhovoru, tentokrát s Janou Kremlovou, zakladatelkou společnosti Alika.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek