dnes je 29.05.2020 a svátek má Maxmilián

Předsevzetí pro rok 2019: Zbavit se plastů!

Přidat na Seznam.cz
K plovoucí mase plastů v Tichém oceánu přispěl bezmála každý z nás. Tato odpadková skvrna odpovídá přibližně čtyřnásobku rozlohy Německa. Pojďme se zamyslet nad tím, jak předejít zahubení naší krásné planety.

Přibližně 300 000 tun plastů plovoucích ve světových oceánech, „plastový kontinent“ v Tichém oceánu odpovídající čtyřnásobku rozlohy Německa, ohrožení bezmála 800 živočišných druhů, rozložitelnost jedné PET lahve trvá 450 let. Alarmující čísla, které by měl mít na paměti každý. Každý, kterému není lhostejné znečištění oceánů, záhuba mořských tvorů a změna klimatu.

Evropská komise proto přijala minulý rok opatření spočívající ve zpoplatnění plastových tašek a navržení zákazu prodeje plastového nádobí a dalších výrobků na jedno použití. A jaké opatření může udělat každý z nás?

Na nákup s vlastní taškou!

Šli jste na nákup a zjistili jste, že s sebou nemáte tašku a koupili si tak plastovou, ve které jste si odnesli nákup? A kolik z vás pak tašku následně vyhodilo do odpadu, ještě hůře do směsného? Přiznejte se, bez mučení. Přitom je tolik výhod, proč nosit na nákup svou vlastní! Přispějete k ochraně životního prostředí, ušetříte a ke všemu budete styloví. Tak na to myslete a pořiďte si takovou, kterou rozhodně nenecháte doma.

Rex London Cat taška 99 Kč  /  Plátěná taška So Homely Small Triangles 529 Kč  / Plátěná taška Bonami 109 Kč Oranžová plátěná taška Creative Tops Wild Fox 459 Kč  / Nákupní síťovka Orion 79 Kč

 

Řeknete NE mikrotenovým sáčkům

Je opravdu nutné brát na banány, avokáda, jablka, citrusy a další ovoce či zeleninu mikrotenové sáčky? Nemají snad už svůj vlastní obal? Na pečivo či potraviny, které se bez obalu neobejdou, si noste své vlastní, ať už látkové či papírové. Papírová taška se rozloží za 2 měsíce, ale mikrotenový sáček bude přírodu obtěžovat čtvrt století. Anebo noste alespoň své mikrotenové sáčky, které použijete opakovaně.

 

Vybavte se EKO lahví!

Balené lahve s vodou jsou nejen drahé, jejich rozklad trvá stovky let, ale také při opakovaném použití dochází k uvolňování toxických látek do tekutiny. Pořiďte si místo toho svou ekologickou lahev! Ať už recyklovatelnou, vyrobenou ze zdravotně nezávadného plastu nebo skleněnou.

 

Skleněná lahev Equa Eternity 519 Kč  /  Plastová lahev Equa Universe 279 Kč  / Červená lahev Asobu Flavour 449 Kč  /  Černý obal na skleněnou lahev ReTap 209 Kč

 

No není to snadné? I vy můžete udělat malý krok, který povede k velkému výsledku.

 

 

Zdroj: plastjepast.cz, osn.cz, bonami.cz, pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE PLAST EKO LAHEV EKO TAŠKA BONAMI.CZ NEPLASTUJ

Související články

Květinové kalhoty: hodí se na business style a lichotí postavě

Blíží se léto a s ním i trend v podobě květinových kalhot, které zná naše móda již od roku 2017. Od té doby se stabilně drží v žebříčku módních trendů. Poradíme, jak tento krásný kousek kombinovat a s jakými outfity v létě zaválíte.

Celý článek

Kdo zvládá karanténu lépe: extroverti nebo introverti?

Pandemie koronaviru zaútočila nejen na naše zdraví, ale i na naši mysl. Většina z nás byla uvězněná doma, a zatímco si to někteří náramně užívali, jiní trpěli. Proč tomu tak je a co si z toho můžeme do budoucna odnést?

Celý článek

Designový speciál: V ložnici si dejte záležet zejména na osvětlení

V druhém dílu designového speciálu jsme si pro vás připravili pár tipů, jak změnit vaši ložnici k nepoznání. Nebo také rady, jak ji postavit od základů, na čem si dát záležet a na co nezapomenout.

Celý článek

Jak nakupovat oblečení online jako profesionál?

Sociální izolace nás staví před nové výzvy a možnosti a směřuje nás více než kdy jindy do virtuálního světa online nákupů. Jak ale nakupovat chytře, bezpečně a ekonomicky?

Celý článek

Košilové šaty jsou must-have letošního jara a léta

Kdo by si v těchto dnech nechtěl udělat alespoň malou radůstku v podobě oživení šatníku. O košilových šatech jste už určitě slyšeli. Tento kousek vás totiž dostane do módní formy zvláště v teplých dnech, které nás teprve čekají. Zde je pár rad, jak si vybrat ty správné.

Celý článek

Designový speciál: Proměna obýváku v pár krocích

Jestli vám v těchto dnech zbývá trochu času navíc, můžete ho investovat do úprav interiéru. Jak na to, jsme se zeptali interiérové designérky Kateřiny Šindelářové.

Celý článek
Jarní odměna

Od sebe pro sebe. Je čas na odměnu!

Je čas na jarní odměnu! Zasloužíte si ji vy, vaše tělo i pleť, ale také váš šatník a domov. Velikonoční čas volá po změně, tak ji nechte dveře dokořán.

Celý článek

Jak se udržovat fit i doma!

Jaké klišé je dát si s novým rokem i nějakou tu fitness výzvu? Každý si přeje shodit nějaké to kilíčko nebo sní o vypracované postavě, za níž se každý mužský otočí. Tato předsevzetí se otřasla v momentě, kdy bylo oznámeno, že si nějakou dobu pobudeme doma. Ani přesto nemusíme házet flintu do žita, ba naopak.

Celý článek