dnes je 23.05.2019 a svátek má Vladimír

Předsevzetí pro rok 2019: Zbavit se plastů!

Přidat na Seznam.cz
K plovoucí mase plastů v Tichém oceánu přispěl bezmála každý z nás. Tato odpadková skvrna odpovídá přibližně čtyřnásobku rozlohy Německa. Pojďme se zamyslet nad tím, jak předejít zahubení naší krásné planety.

Přibližně 300 000 tun plastů plovoucích ve světových oceánech, „plastový kontinent“ v Tichém oceánu odpovídající čtyřnásobku rozlohy Německa, ohrožení bezmála 800 živočišných druhů, rozložitelnost jedné PET lahve trvá 450 let. Alarmující čísla, které by měl mít na paměti každý. Každý, kterému není lhostejné znečištění oceánů, záhuba mořských tvorů a změna klimatu.

Evropská komise proto přijala minulý rok opatření spočívající ve zpoplatnění plastových tašek a navržení zákazu prodeje plastového nádobí a dalších výrobků na jedno použití. A jaké opatření může udělat každý z nás?

Na nákup s vlastní taškou!

Šli jste na nákup a zjistili jste, že s sebou nemáte tašku a koupili si tak plastovou, ve které jste si odnesli nákup? A kolik z vás pak tašku následně vyhodilo do odpadu, ještě hůře do směsného? Přiznejte se, bez mučení. Přitom je tolik výhod, proč nosit na nákup svou vlastní! Přispějete k ochraně životního prostředí, ušetříte a ke všemu budete styloví. Tak na to myslete a pořiďte si takovou, kterou rozhodně nenecháte doma.

Rex London Cat taška 99 Kč  /  Plátěná taška So Homely Small Triangles 529 Kč  / Plátěná taška Bonami 109 Kč Oranžová plátěná taška Creative Tops Wild Fox 459 Kč  / Nákupní síťovka Orion 79 Kč

 

Řeknete NE mikrotenovým sáčkům

Je opravdu nutné brát na banány, avokáda, jablka, citrusy a další ovoce či zeleninu mikrotenové sáčky? Nemají snad už svůj vlastní obal? Na pečivo či potraviny, které se bez obalu neobejdou, si noste své vlastní, ať už látkové či papírové. Papírová taška se rozloží za 2 měsíce, ale mikrotenový sáček bude přírodu obtěžovat čtvrt století. Anebo noste alespoň své mikrotenové sáčky, které použijete opakovaně.

 

Vybavte se EKO lahví!

Balené lahve s vodou jsou nejen drahé, jejich rozklad trvá stovky let, ale také při opakovaném použití dochází k uvolňování toxických látek do tekutiny. Pořiďte si místo toho svou ekologickou lahev! Ať už recyklovatelnou, vyrobenou ze zdravotně nezávadného plastu nebo skleněnou.

 

Skleněná lahev Equa Eternity 519 Kč  /  Plastová lahev Equa Universe 279 Kč  / Červená lahev Asobu Flavour 449 Kč  /  Černý obal na skleněnou lahev ReTap 209 Kč

 

No není to snadné? I vy můžete udělat malý krok, který povede k velkému výsledku.

 

 

Zdroj: plastjepast.cz, osn.cz, bonami.cz, pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE PLAST EKO LAHEV EKO TAŠKA BONAMI.CZ NEPLASTUJ

Související články

Cestování

Östersund: srdce Švédska

Malebné město ve středu Švédska v provincii Jämtland. Proč navštívit právě tuto oblast? Důvodů je hned několik!

Celý článek

Nadčasové a udržitelné obaly oblečení, kosmetiky a doplňků jsou trendem i nutností

Ekologické, nadčasové, odolné a šetrné k naší planetě jsou nové technologicky vyspělé obaly, které pronikají i do světa módy. Plastům ničících planetu, především oceány, pomalu odzvonilo. Co je nahradí?

Celý článek
Cestování

Švédsko: země vlídných lidí

Ty nejkrásnější zážitky života pramení z cestování. Tentokrát se vydáme do středního Švédska. Co nabízí tato severská země?

Celý článek

Den matek 2019: Nápady na dárečky

Den matek se opět blíží, pořiďte svým maminkám dáreček. Zaručeně je to potěší! Nadýchejte inspiraci u nás...

Celý článek

Inspirace: Jarní přání naší redakce

Musíme být upřímné, jaro prostě milujeme! Je to roční období, které nejenom do našich životů, ale také do našich šatníků přináší nádherné barvy, vzory a lehčí materiály. Naše jarní přání možná inspirují k doplnění šatníku i vás...

Celý článek

V čem si vyšlápnout do slunného počasí? Aneb tipy na jarní obutí

A je tu květen, čas lásky, rozkvetlých stromů a sluncem zalitého počasí. Možná až na malé odchylky v předpovědích. V čem do takového počasí šlápnout, aby vám bylo pohodlně a zároveň trendy?

Celý článek

Pátý ročník Open House Praha se blíží, nahlédněte mu pod pokličku

Jindy nepřístupné budovy a prostory v Praze se již za pár dní otevřou široké veřejnosti. Stane se tak popáté za sebou. Festival přinese bohatý program i zajímavá místa k nahlédnutí.

Celý článek

Lednice na make-up: jak správně skladovat kosmetiku?

Jistě každý z nás má v lednici kromě ovoce a zeleniny také svůj oblíbený oční krém, sérum či jade roller na masáž obličeje. Ale napadlo vás mít malou lednici jen na vaše krémy a všechny zkrášlovací pomůcky?

Celý článek