dnes je 19.01.2019 a svátek má Doubravka

Předsevzetí pro rok 2019: Zbavit se plastů!

K plovoucí mase plastů v Tichém oceánu přispěl bezmála každý z nás. Tato odpadková skvrna odpovídá přibližně čtyřnásobku rozlohy Německa. Pojďme se zamyslet nad tím, jak předejít zahubení naší krásné planety.

Přibližně 300 000 tun plastů plovoucích ve světových oceánech, „plastový kontinent“ v Tichém oceánu odpovídající čtyřnásobku rozlohy Německa, ohrožení bezmála 800 živočišných druhů, rozložitelnost jedné PET lahve trvá 450 let. Alarmující čísla, které by měl mít na paměti každý. Každý, kterému není lhostejné znečištění oceánů, záhuba mořských tvorů a změna klimatu.

Evropská komise proto přijala minulý rok opatření spočívající ve zpoplatnění plastových tašek a navržení zákazu prodeje plastového nádobí a dalších výrobků na jedno použití. A jaké opatření může udělat každý z nás?

Na nákup s vlastní taškou!

Šli jste na nákup a zjistili jste, že s sebou nemáte tašku a koupili si tak plastovou, ve které jste si odnesli nákup? A kolik z vás pak tašku následně vyhodilo do odpadu, ještě hůře do směsného? Přiznejte se, bez mučení. Přitom je tolik výhod, proč nosit na nákup svou vlastní! Přispějete k ochraně životního prostředí, ušetříte a ke všemu budete styloví. Tak na to myslete a pořiďte si takovou, kterou rozhodně nenecháte doma.

Rex London Cat taška 99 Kč  /  Plátěná taška So Homely Small Triangles 529 Kč  / Plátěná taška Bonami 109 Kč Oranžová plátěná taška Creative Tops Wild Fox 459 Kč  / Nákupní síťovka Orion 79 Kč

 

Řeknete NE mikrotenovým sáčkům

Je opravdu nutné brát na banány, avokáda, jablka, citrusy a další ovoce či zeleninu mikrotenové sáčky? Nemají snad už svůj vlastní obal? Na pečivo či potraviny, které se bez obalu neobejdou, si noste své vlastní, ať už látkové či papírové. Papírová taška se rozloží za 2 měsíce, ale mikrotenový sáček bude přírodu obtěžovat čtvrt století. Anebo noste alespoň své mikrotenové sáčky, které použijete opakovaně.

 

Vybavte se EKO lahví!

Balené lahve s vodou jsou nejen drahé, jejich rozklad trvá stovky let, ale také při opakovaném použití dochází k uvolňování toxických látek do tekutiny. Pořiďte si místo toho svou ekologickou lahev! Ať už recyklovatelnou, vyrobenou ze zdravotně nezávadného plastu nebo skleněnou.

 

Skleněná lahev Equa Eternity 519 Kč  /  Plastová lahev Equa Universe 279 Kč  / Červená lahev Asobu Flavour 449 Kč  /  Černý obal na skleněnou lahev ReTap 209 Kč

 

No není to snadné? I vy můžete udělat malý krok, který povede k velkému výsledku.

 

 

Zdroj: plastjepast.cz, osn.cz, bonami.cz, pinterest.com

RADY REDAKCE PLAST EKO LAHEV EKO TAŠKA BONAMI.CZ NEPLASTUJ

Související články

Jak nejlépe utratit peníze, které jste našli pod stromečkem?

Dostali jste pod stromeček místo dárku obálku s penězi nebo dárkovou kartu? Víme, jak je utratit!

Celý článek

Korálové fashion must have velí lednu

Barvou roku 2019 je korálová, to už víme. Poohlédli jsme se proto ke konci roku po trendech v tomto odstínu růžové a už teď víme, že vládnout bude nejenom prvnímu měsíci nového roku.

Celý článek

Na Boží hod i na Štěpána pečená kachna s vanilkou a pekanovými ořechy

Tento recept doporučuje uznávaný šéfkuchař, Steve McHugh ze San Antonia, který vás na Boží hod potěší obměnou oproti klasické pečené kačeně...

 

Celý článek

Provoňte dům vánočním punčem

Punč si můžete dopřát i v teple domova, nejenom na vánočních trzích, nebo v oblíbené restauraci. Zkuste si ho vytvořit během pár minut doma.

Celý článek

Nejlepší luxusní dárky pro muže

Vánoce klepou na dveře a vy stále nevíte, co koupit své drahé polovičce? Máte doma náročného muže, který si potrpí na luxusu? Máme pár tipů, které vás možná zachrání!

Celý článek

Vánoční trhy v Norimberku, krása zkalená obrovskou návštěvností

Norimberské trhy jsou nejstarší, největší a nejnavštěvovanější vánoční trhy ve střední Evropě. Naše redakce pro vás nachystala tipy a zajímavosti těchto vánočních trhů, které rozhodně stojí za navštívení.

Celý článek

Vánoční dárky pro muže

Vánoce jsou téměř za rohem. Chybí vám dárek pro přítele, tatínka nebo bratra? Pojďte načerpat inspiraci…

Celý článek

Jak si vyrobit alternativní vánoční strom

Jste milovníci přírody a uvažujete, jak ušetřit alespoň jeden smrček nebo borovičku tím, že si ho nekoupíte? Vyzkoušejte tyto alternativy vánočních stromů.

Celý článek