dnes je 20.11.2019 a svátek má Nikola

Představujeme vám Danu Kleinert, slovenskou designérku a návrhářku

Přidat na Seznam.cz
Kdo by si nepamatoval fialové šaty Zuzany Čaputové, které měla na sobě ve chvíli, kdy se dozvěděla, že se stane příští slovenskou prezidentkou. Za těmito a mnoha dalšími šaty stojí výrazná slovenská designérka a ředitelka organizace Slovak Fashion Council. Aktivit, kterými se tato multifunkční žena zabývá, je ale mnohem více.

Být stylistkou a dvorní designérkou vysoce postaveného politika, který musí být za každé situace reprezentativní, je určitě náročné, ale v případě slovenské prezidentky to platí minimálně dvojnásob. Zuzana Čaputová stejně jako všechny ženy, které se staly prezidentkami, jsou pod neustálým kritickým dohledem jak odborníků, tak veřejnosti. Již první žena, která tuto funkci zastávala, tedy islandská prezidentka Vigdís Finnbogadóttir, byla pod drobnohledem módních kritiků. Je to pochopitelné, ale těšíme se na časy, kdy budou ženy v politice i jiných odvětvích respektovány pro své názory a přínos společnosti, a ne kvůli vzhledu.

Na slovenské prezidentce je ale vidět, že důvěřuje profesionálům, kterými je obklopena a nebojí se spolupracovat se slovenskými návrháři. Dana Kleinert je tedy nejenom autorkou šatů, ve kterých čekala Zuzana Čaputová na výsledky v obou kolech prezidentských voleb, ale také ředitelkou Slovak Fashion Council, takže doporučuje ta nejlepší slovenská jména, jako je Boris Hanečka (designér světlemodrých krepových šatů, ve kterých byla prezidentka inaugurována) nebo Jana Kuzmová.

Dana Kleinert zvolila pro vítězný den barvu fialovou, tedy barvu feminismu. A sama je zářným příkladem moderní ženy. Kromě autorské kreativní tvorby se věnuje manažerování několika projektů, které rozvíjí kreativní sektor s cílenými přesahy do veřejných prostorů, stejně jako do sociálních a kulturních politik. V módním odvětví vyhrála Dana Kleinert v roce 2013 se svou kolekcí The Era slovenskou Národnu cenu za dizajn. Originální použití úpletů a absolutní individualismus, tím je celá kolekce prostoupena. V roce 2012 navrhla uniformy pro slovenské sportovce účastnících se zimních olympijských her ve Vancouveru.

Slovenská tvorba nám toho má mnoho co nabídnout. Několik Slováků tvoří i u nás, například Vanda Janda a Miro Sabo, ale rozhodně stojí zato vyrazit i do neznámých bratislavských pop-up storů a malých designových obchůdků. 

foto: danakleinert.sk, pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI DESIGNÉŘI DANA KLEINERT ZUZANA ČAPUTOVÁ

Související články

Co je to minimalismus a jak funguje v praxi

Minimalismus je hodně omílané téma, ale přesto jej někdo ještě nezná. Ukážeme vám kouzlo minimalismu, uvedeme zajímavé příklady a možná se vám život v minimalistickém měřítku zalíbí.

Celý článek

Variabilní pásky návrhářky Zdeňky Imreczeové jako perfektní doplněk i vánoční dárek

Představte si kožený pásek, který můžete vázat na několik způsobů, v několika barevných provedeních. Jestliže jste tvůrčí žena, která si se svými outfity ráda hraje, pravděpodobně vás tento doplněk upřímně nadchne.

Celý článek

Globální ambasadoři Vans navrhli jedinečné aukční kousky pro charitativní sbírku na počest Checkerboar Day

Značka Vans se dala dohromady s globální společností eBay, aby exkluzivní charitativní kolekcí oslavili tzv. Checkerboard Day - Šachovnicový den. Více o tomto unikátním svátku, který se slaví v americkém státě Kalifornia a o zbrusu nové a unikátní kolekci se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Cítím se dobře, když jsem dobře oblečená

Jak dalece má oblékání vliv na naše sebevědomí? Platí to, že čím lépe jsem oblečená, tím lépe se cítím? Jak dosáhnout spokojeného outfitu, abyste se opravdu cítila díky oděvu lépe?

Celý článek

Mariana Prachařová se zasnila, co by bylo, kdyby nebyla revoluce

I když dobu před revolucí nezažila, uvědomuje si Mariana Prachařová, jak důležité pro nás toto období bylo, je a stále bude. A proto se společně s make-up artistkou a fotografkou Kateřinou Koki Mlejnkovou zamyslela nad tím, jaké by to bylo, kdyby revoluce neproběhla…

Celý článek

Pletené šaty vás v podzimních dnech zahřejí, a navíc vypadají skvěle

Počasí se ochlazuje, tak je nutné se trochu zahřát. Pletenina je dokonalým kouskem pro chladné dny. Milujete šaty nejen v létě? Pak je tohle řešení přesně pro vás.

Celý článek

Londýnská Bond Street jen září: díky Louis Vuitton

Chcete vidět ráj? Pak si určitě udělejte výlet do Londýna. Tam byl totiž znovuotevřen obchod Louis Vuitton. Slibujeme vám, že jste dlouho nic podobného neviděli.

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek