dnes je 28.01.2020 a svátek má Otýlie

Představujeme vám Danu Kleinert, slovenskou designérku a návrhářku

Přidat na Seznam.cz
Kdo by si nepamatoval fialové šaty Zuzany Čaputové, které měla na sobě ve chvíli, kdy se dozvěděla, že se stane příští slovenskou prezidentkou. Za těmito a mnoha dalšími šaty stojí výrazná slovenská designérka a ředitelka organizace Slovak Fashion Council. Aktivit, kterými se tato multifunkční žena zabývá, je ale mnohem více.

Být stylistkou a dvorní designérkou vysoce postaveného politika, který musí být za každé situace reprezentativní, je určitě náročné, ale v případě slovenské prezidentky to platí minimálně dvojnásob. Zuzana Čaputová stejně jako všechny ženy, které se staly prezidentkami, jsou pod neustálým kritickým dohledem jak odborníků, tak veřejnosti. Již první žena, která tuto funkci zastávala, tedy islandská prezidentka Vigdís Finnbogadóttir, byla pod drobnohledem módních kritiků. Je to pochopitelné, ale těšíme se na časy, kdy budou ženy v politice i jiných odvětvích respektovány pro své názory a přínos společnosti, a ne kvůli vzhledu.

Na slovenské prezidentce je ale vidět, že důvěřuje profesionálům, kterými je obklopena a nebojí se spolupracovat se slovenskými návrháři. Dana Kleinert je tedy nejenom autorkou šatů, ve kterých čekala Zuzana Čaputová na výsledky v obou kolech prezidentských voleb, ale také ředitelkou Slovak Fashion Council, takže doporučuje ta nejlepší slovenská jména, jako je Boris Hanečka (designér světlemodrých krepových šatů, ve kterých byla prezidentka inaugurována) nebo Jana Kuzmová.

Dana Kleinert zvolila pro vítězný den barvu fialovou, tedy barvu feminismu. A sama je zářným příkladem moderní ženy. Kromě autorské kreativní tvorby se věnuje manažerování několika projektů, které rozvíjí kreativní sektor s cílenými přesahy do veřejných prostorů, stejně jako do sociálních a kulturních politik. V módním odvětví vyhrála Dana Kleinert v roce 2013 se svou kolekcí The Era slovenskou Národnu cenu za dizajn. Originální použití úpletů a absolutní individualismus, tím je celá kolekce prostoupena. V roce 2012 navrhla uniformy pro slovenské sportovce účastnících se zimních olympijských her ve Vancouveru.

Slovenská tvorba nám toho má mnoho co nabídnout. Několik Slováků tvoří i u nás, například Vanda Janda a Miro Sabo, ale rozhodně stojí zato vyrazit i do neznámých bratislavských pop-up storů a malých designových obchůdků. 

foto: danakleinert.sk, pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI DESIGNÉŘI DANA KLEINERT ZUZANA ČAPUTOVÁ

Související články

Nikol Moravcová si užila poslední jízdu na snowboardu. Pro svou dceru se ho na delší čas vzdá

Česká moderátorka a blogerka Nikol Moravcová si užila dokonalou dovolenou ve Špindlerově Mlýně, kam vyrazila se svým manželem i s půlroční dcerou Violet. Navíc se zde rozhodla pro životní změnu ze snowboardu zpět k lyžím.

Celý článek

Taťána Gregor Brzobohatá oblékla na Ples jako Brno šaty Zuzany Kubíčkové

Jeden z nejluxusnějších plesů vůbec má za sebou svůj další ročník. Užily si ho známé české osobnosti, hrála vybraná hudba, podávaly se špičkové pochoutky a zároveň se pomáhalo potřebným! Jaké návrháře české krásky pro tuto událost zvolily?

Celý článek

Zima plná barev aneb pojďme udělat svět veselejším

Většina z nás se v zimě obléká do nudných, ponurých a jednotvárných kombinací. Zima na blátě, bez nálady, sluníčka a barev. Pojďte s námi oživit váš šatník i ulice.

Celý článek

DRAG Queens: Módní ikony a inspirace

Víte, co vše se může skrývat pod zkratkou DRAG (dressed as a girl - oblečená jako dívka)? Dobám, kdy jsme si mysleli, že jsou to ty uřvané paní z karaoke a říkali jsme jim transky, odzvonilo. Pojďte s námi na exkurzi do světa plného zábavy a neskutečných módních kreací!

 

Celý článek
Trendy béžová barva a jak ji nosit

Mátová šedá či pastelová levandulová aneb S čím kombinovat trendy béžovou

Káva s mlékem, srst kopytníků či krásy přírody. To symbolizuje béžová barva, hnědá v kombinaci šedé a žluté. Barevné spektrum béžové vyznívá velmi uklidňujícím dojmem, pocitem jistoty, ale také přemírou luxusu a vznešenosti. A co béžová znamená pro vás?

 

Celý článek

Kupujete nový kabát? Poradíme vám aktuální trendy

Zima se už vehementně hlásí o slovo, tak je třeba na to reagovat. Jaký kabát na zimu zvolit, aby splňoval všechny vaše požadavky? Kožíšek, prošívaný, barevný, vlněný, s kapucí nebo bez?

Celý článek

Alžběta Mátyásová: Osobní stylista je opravdu pro každého

Její práci by jí mohl závidět leckdo. Stará se o to, abychom se my ostatní cítili dobře, abychom se dobře oblékali a abychom oboje mohli sladit v praktické i pohodlné řešení.

Celý článek

Dupačky pro dospělé aneb buďte v pohodlí

Originalita a zábava. Netradiční oblečení, které nikdy neškrtí a je příjemné na dotek. Je vám stále zima a nevíte, jak se ještě obléci? Zkuste dupačky! Bláznivý kousek oblečení, do kterého se jen zapnete a víc nemusíte řešit.

Celý článek