dnes je 06.07.2020

Představujeme vám Danu Kleinert, slovenskou designérku a návrhářku

Přidat na Seznam.cz
Kdo by si nepamatoval fialové šaty Zuzany Čaputové, které měla na sobě ve chvíli, kdy se dozvěděla, že se stane příští slovenskou prezidentkou. Za těmito a mnoha dalšími šaty stojí výrazná slovenská designérka a ředitelka organizace Slovak Fashion Council. Aktivit, kterými se tato multifunkční žena zabývá, je ale mnohem více.

Být stylistkou a dvorní designérkou vysoce postaveného politika, který musí být za každé situace reprezentativní, je určitě náročné, ale v případě slovenské prezidentky to platí minimálně dvojnásob. Zuzana Čaputová stejně jako všechny ženy, které se staly prezidentkami, jsou pod neustálým kritickým dohledem jak odborníků, tak veřejnosti. Již první žena, která tuto funkci zastávala, tedy islandská prezidentka Vigdís Finnbogadóttir, byla pod drobnohledem módních kritiků. Je to pochopitelné, ale těšíme se na časy, kdy budou ženy v politice i jiných odvětvích respektovány pro své názory a přínos společnosti, a ne kvůli vzhledu.

Na slovenské prezidentce je ale vidět, že důvěřuje profesionálům, kterými je obklopena a nebojí se spolupracovat se slovenskými návrháři. Dana Kleinert je tedy nejenom autorkou šatů, ve kterých čekala Zuzana Čaputová na výsledky v obou kolech prezidentských voleb, ale také ředitelkou Slovak Fashion Council, takže doporučuje ta nejlepší slovenská jména, jako je Boris Hanečka (designér světlemodrých krepových šatů, ve kterých byla prezidentka inaugurována) nebo Jana Kuzmová.

Dana Kleinert zvolila pro vítězný den barvu fialovou, tedy barvu feminismu. A sama je zářným příkladem moderní ženy. Kromě autorské kreativní tvorby se věnuje manažerování několika projektů, které rozvíjí kreativní sektor s cílenými přesahy do veřejných prostorů, stejně jako do sociálních a kulturních politik. V módním odvětví vyhrála Dana Kleinert v roce 2013 se svou kolekcí The Era slovenskou Národnu cenu za dizajn. Originální použití úpletů a absolutní individualismus, tím je celá kolekce prostoupena. V roce 2012 navrhla uniformy pro slovenské sportovce účastnících se zimních olympijských her ve Vancouveru.

Slovenská tvorba nám toho má mnoho co nabídnout. Několik Slováků tvoří i u nás, například Vanda Janda a Miro Sabo, ale rozhodně stojí zato vyrazit i do neznámých bratislavských pop-up storů a malých designových obchůdků. 

foto: danakleinert.sk, pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI DESIGNÉŘI DANA KLEINERT ZUZANA ČAPUTOVÁ

Související články

Pražská značka Project Rehab má novou letní kolekci i nové osobnosti v jejím popředí

Streetwearové oblečení Project Rehab je známé svými barevnými cákanci, kterými rozhodně nešetří. Kolekce pro toto léto REHAB SUMMER 2020_1 je doplněná o minimalistickou část, stejně jako o nové tváře, kterými jsou Tereza Budková a Matyáš Hložek.

Celý článek

Lněné sukně na míru s ručně tkaným pásem si nejenom v létě zamilujete

Barvy a sukně k létu jednoznačně patří. V kombinaci s přírodním materiálem a ručně tkaným pásem získáte nadčasový kousek, který vám vydrží po mnoho let.

Celý článek

Bílé topy aneb jak nakopnout léto 2020

Bílá je dobrá. Vždy byste si na ni měly najít v šatníku místo. A v létě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás typy, jak nakopnout letní šatníky s bílými topy v hlavní roli. Jak totiž říkal Karl Lagerfeld, základem všeho je bílá košile.

Celý článek

Festivaly, sport i čas s dětmi patří k aktuálním must have v módě

Červenec přináší období, kdy trávíme poměrnou část dne venku. Čekají nás koupaliště, hřiště, festivaly, výlety a pro milovníky sportu i spoustu naběhaných či nachozených kilometrů. Jaké módní trendy nás všemi aktivitami budou v červenci provázet?

Celý článek

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Symbolika v módě: politická prohlášení ve světě módy

Black lives matter! Love sees no colour! Girl power! People are People! Toto je jen pár politicky motivovaných prohlášení, které se v minulosti objevily na módních modelech velkých značek. Patří politická prohlášení do módy? A jak přistupovat k módnímu průmyslu jako prostředku symboliky?

Celý článek

Herečka Andrea Růžičková navrhla kolekci pro celou rodinu

Značka Tedys se zabývá šitím totožných oděvů pro rodiče a jejich děti. Ke spolupráci oslovili herečku a fotografku Andreu Růžičkovou, která navrhla kolekci s názvem #nARuby.

Celý článek