dnes je 27.10.2020 a svátek má Šarlota/Zoe

Přehlídka Gucci a neposlušná modelka

Přidat na Seznam.cz
Kreativní ředitel renomované značky Gucci Alessandro Michele otevřel přehlídku v rámci milánského fashion weeku velice výrazně a zapamatovatelně. Možná si tuto přehlídku budeme pamatovat spíše kvůli odvážné modelce, která se rozhodla projevit svůj názor a její čin možná strhl větší rozvíření a diskuzi než skvěle připravená přehlídka.

Modelka Ayesha Tan Jones byla vybrána s několika dalšími kolegy a kolegyněmi k otevření velkolepé a dlouho očekávané přehlídky. Na místo představení kolekce na procházejících se modelech se molo proměnilo na dočasnou psychiatrickou léčebnu. Na vysokou módu povýšené svěrací kazajky v čistě bílé barvě, neurčitý a téměř tupý pohled všech modelů, ruce volně spuštěné a žádný pohyb, to vše představené na jezdícím páse. Tato pěti minutová performance měla nutit přihlížející zamyslet se na uniformovaností světa, nad ztracenou schopností vyjádřit se pomocí toho, čím se obklopujeme a co si oblékáme. A svěrací kazajku označil Alessandro Michele za nejextrémnější formu uniformy.

Za předpokladu, že se kreativní ředitel Gucci chtěl věnovat stejně intenzivně jak formě, tak i myšlence a obsahu, kterou vdechl ready-to-wear kolekci, nemuselo by mu vadit, že jedna z modelek také projevila svou individualitu a na protest zvedla ruce s nápisem "Mental health is not fashion" (Mentální zdraví není móda). Po přehlídce vydala prohlášení, že nepovažuje za šťastné využívat opomíjených  a společností stále nepřijímaných lidských problémů, které jsou i dnes, v jednadvacátém století, běžně nazývána jako  bláznovství  nebo šílenství, k dosažení pomyslné slávy a dovršení uměleckého díla, jakým módní přehlídka může být. Nemoci jako bipolární porucha nebo schizofrenie si zaslouží jinou pozornost veřejnosti, než jako koncept jedné z mnoha módních přehlídek.

Pojďme se ale podívat na kolekci samotnou

Svěrací kazajky stejně k prodeji určeny nebyly, nemusíme se tedy trápi tím, že si nejsme jisti, jestli je nosit nebo ne, ale třeba si vybereme něco z této fantastické kolekce na jaro/léto roku 2020. Alessandro Michele jako kdyby navštívil skříně svých rodičů nebo prarodičů a nechal se inspirovat retro stylem dotaženým do tak vyhraněného a provokativního stylu, že by člověk na první pohled neřekl, že se jedná o módu italskou, ale klidně berlínskou nebo newyorskou.

S tradičním citem pro eleganci a mícháním barev, kterého se Italové nikdy nebáli, se ale loučit naštěstí nemusíme. Střihy jsou ve většině případech minimalistické, čisté a geometrické, zároveň ale s výběrem vzoru a materiálu jsou modely stále temperamentní a živé. Od Gucciho neočekáváme jiné než skvěle zpracované, výrazné a námi tak milované kožené doplňky a obuv, trendy určující sluneční brýle nebo šperky. Gratulujeme k fantastické přehlídce a nebudeme se zaobírat zdánlivou nepokorou modelky, ale nespoutaností, volnomyšlenkářstvím a individualismem, které jsou prostoupeny celou kolekcí, ale i jejím protestem.

 

Vogue.com, Wmagazine

Přidat na Seznam.cz
#moda MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA GUCCI MILAN FASHION WEEK SS2020 ALESSANDRO MICHELE

Související články

Kašmír: na jedné straně luxusní svetry, na straně druhé ekologická katastrofa

Koza kašmírská dává lidem tu nejkvalitnější a nejjemnější vlnu ze všech. Kašmír byl ještě donedávna symbolem luxusu a jen málokdo si ho mohl dovolit. Když se ale dnes podíváme do kolekcí fast-fashion řetězců, můžeme v nich toto zázračné přírodní vlákno objevit za zlomek někdejší ceny. Jak je to možné? A má smysl si něco takového pořídit?

Celý článek

Límec nemusí být jen součástí oděvu, ale také skvostným doplňkem

Límec je symbolem elegance a střídmosti. Podle límce poznáte, jak se kdo umí postarat o svoje oblečení. Pokud je špatně ohnutý nebo nedostatečně nažehlený, je vám hned jasné, že oné osobě na vzhledu asi pramálo záleží. Co si tak ale zkusit nasadit límec falešný a povznést ho z obyčejné součásti košile na nápaditý doplněk?

Celý článek

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek

Česká návrhářka Gábina Páralová poprvé vyměnila společenské oděvy za sportovnější styl a sklízí úspěch

Nová módní kolekce s názvem KEEP DRY české módní návrhářky Gábiny Páralové úplně poprvé zahrnuje volnočasový oděv, který je určitou odpovědí na dobu strávenou v „domácí izolaci“ během jarní koronavirové krize. Oceňované společenské modely, které na míru šije například Táně Dykové, nyní návrhářka vyměnila za pohodlnější verzi.

Celý článek

Balenciaga na pařížském týdnu módy: Pařba v Paříži v jarní kolekci 2021

Pařba v Paříži, i tak by se dala nazvat nová letní a jarní kolekce 2021 značky Balenciaga. Tu představil módní návrhář Demna Gvasalia pomocí unikátního filmu, který se opravdu odehrává v noční Paříži. Sluneční brýle a ďábelský podtext jsou už pouhou třešňičkou na francouzském dortu.

Celý článek

Giorgio Armani nechal přehlídku své nové kolekce vysílat v italské národní televizi v hlavním vysílacím čase

V časech pandemie to nemá módní průmysl lehké. Z milánského Fashion Weeku se odhlásila většina učinkujících, a i sami organizátoři se velmi obávali toho, jak to v Miláně bude nebo nebude probíhat. Giorgio Armani, italský národní poklad, se ale rozhodl přiblížit svým lidem.

Celý článek

Nejnovější kolekce značky Dior odráží nový životní styl nakupujících

Maria Grazia Chiuri předvedla v rámci pařížského týdne módy kolekci domu Dior, která byla zaměřena na komfort a intimitu. Chiuri sbírkou zároveň oslavila kvalitní řemeslné zpracování.

Celý článek

Versace se v nostalgické kolekci ubírá pod hladinu moře

Objevte podmořský svět s názvem Versacepolis. Touto větou lákala kreativní ředitelka Donatella Versace diváky, aby zhlédli její nejnovější jarní a letní kolekci 2021 prezentovanou online z Milána. 

Celý článek