dnes je 01.07.2022 a svátek má Jaroslava

Pro naší redakci moda.cz je Vídeň velké lákadlo

Přidat na Seznam.cz
Typické pro Vídeň je elegance, ta naprosto vévodí módě, elegance a kvalita. 

Pamatuji si, když babička ukazovala šaty a chlubila se, ty jsou z Vídně. Nebyly to náhoda, Vídeň byla kolébkou středoevropské elegance, zejména proto, byla to metropole obrovské říše a zde se konaly velkolepé slavnosti, přehlídky, hudební festivaly a jiné kulturní akce.
A v neposlední řadě je to vídeňská opera, a ta je tou největší módní přehlídkou. Jednou jsem seděla na lavičce před operou a pozorovala blížící se návštěvníky. Bylo to jak z filmu, zírala jsem.

Proto, že Vídeň dříve udávala módu, vzniklo zde i mnoho výborných krejčovských dílen, a mnoho Čechů jezdilo do Vídně se učit řemeslo. I dnes mnoho dobře situovaných mužů má obleky šité na míru. Vídeňák jednoznačně staví zakázku nad sebedražší konfekci. K těm nejslavnějším patří Knize na Příkopě /Am graben/. Zřejmě také původně Čech, který se vyučil ve Vídni a už tam zůstal. Ve vyšší společnosti se prostě nosí „šiju u Knizete“. Také se nejedná o levnou záležitost. Za ušití si musíte připravit takových šest tisíc euro, a pokud zvolíte materiál třeba firmy Loro piano, pak to bude i třeba jednoutolik .

Typické pro Vídeň je elegance, ta naprosto vévodí módě, elegance a kvalita. Vídeň si zdaleka nepotrpí na značky, jako je to zvykem u nás. Prodavači, nákupční,interiérový výtvarníci, ti všichni se podílejí na tváři obchodů. Výkladní skříně jsou uměleckým zážitkem a jasně vypovídají o módních tendencích dané sezóny. Zajímavá je skladba zboží. Nejznámější obchodní dům Stefel poblíž opery nabízí stylově laděné kolekce, bez ohledu na značku. Třeba svetr je Armani, kalhoty Gucci, boty Valentino a třeba rukavice ke kompletu jenom Esprit. Takže pokud koupíte takto sladěný komplet, nemůžete udělat chybu a odpadá lítání z krámu do krámu a hledání co by se k tomu ještěhodilo. Tento obchod není levný, ale není nedostupný. Ve srovnání s Prahou podstatně levnější. Ty nejznámější značky, ty co koupíme v Praze v Pařížské jsou v cenových relacích kolem 400 euro, ať jsou to boty, svetr, kabelka nebo sako.

Typická pro vídeňskou módu je kvalita, je to kašmír, jemná kůže a především to čím se Vídeň proslavila – kožichy. i v kolekcích ve Stefelu najdete mezi lehkou konfekcí najednou jako doplněk norkový kožich.

Pokud byste si ve Stefelu navybrali, doporučuji pokračovat ještě pár kroků k opeře a naproti kraluje obchod s mašlí na vývěsním štítě a tam si vyberete určitě.Má stejnou filozofii prodeje jako Stefel, i zde nákupčí vybrali to nejlepší o renomovaných značek a sestavili dechberoucí komplety. Samozřejmě, půjdete-li do opery, zde je nejvhodnější místo pro nákup večerní róby.

Zimní kolekce jsou laděny do jemných béžových odstínů, šedé nebo fialové a silně se prosazuje černá zlatem zdobená a se zlatými doplňky.

A co móda ulice? To je to nejzajímavější, to vše co vidíme v obchodech, můžeme vidět i na ulicích. A kdo nemá dostatek financí, kupuje v postranních uličkách, ve stejném výtvarném duchu.Ta vídeňská elegance není v penězích, ta je v lidech.Elegance s sebou nese i jiné vystupování, klid a pohodu.Nikdo se zběsile nehoní po nákupáku, sedí ve starodávných kavárničkách, prochází přesvětlené město a všichni muži mají perfektně upravené vlasy, krásné kožené boty a elegantní kašmírové kabátky. Všichni mají dobrou náladu a příjemně komunikují.Vrchol vídeňské žoviálnosti  byl policista. Stáli jsme na zákazu zastavení, přišel k nám a s úsměvem říká „nebojte se tady můžete klidně ještě 10 minut stát. Za 10 minut jsme odjížděli, policista se otočil zamával a s úsměvem řekl špatnou češtinou „hezky vanoce“

V mnoha směrech je Vídeň pro nás stále inspirující.

Zdroj a foto: Zuzana Studenovská
 

 

Přidat na Seznam.cz
VÍDEŇ MÓDA ELEGANCE ARMANI GUCCI BOTY VALENTINO BOTY ŠATY KABELKA DUM OBLEKY VALENTINO MODA.CZ MODNI NÁKUP

Související články

SVATEBNÍ SEZÓNA ZAHÁJENA, VÍTE CO NA SEBE?

Svatební sezóna je již v plném proudu a vy stále váháte, co si obléct? Podělíme se s vámi o základní pravidla, která dodržovat a tipy pro vhodné trendy outfity, ve kterých se budete cítit příjemně a slavnostně.

Celý článek
Boty a obuv

NEW BALANCE OSLAVUJE GREY DAY

Pro značku New Balance je symbolem šedá barva, která je trvalým elementem této značky. Letos si na oslavu tohoto odkazu připravila značka New Balance speciální edici obuvi a oblečení, které spojuje legendární šedá barva.

Celý článek

Jak módně sladit boty a kabelku se zbytkem vašeho outfitu?

Jestli-že chcete být trendy, bude dobré, když budete znát základní módní pravidla pro vytváření outfitů. Jestli-že nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jak to udělat, aby byly vaše doplňky plně kompatibilní se zbytkem elegantního i sportovního outfitu. Čtěte a inspirujte se s námi!

Celý článek

Přitažlivost Ferrari využívá společnost k vybudování své módní značky

Luxusní životní styl značky Ferrari udává jasný směr i cíl. V předvečer milánského týdne mužské módy představila značka svou aktuální kolekci.

Celý článek

NOVÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON HRAJE VŠEMI BARVAMI

Louis Vuitton rozehrává s novou kolekcí match point na kurtech nejznámějších turnajů od French Open až po Wimbledon. Kolekce je neodolatelným mixem zajímavých detailů a působivých dynamických barev.

Celý článek
CONVERSE X IBN JASPER

CONVERSE X IBN JASPER ONE STAR

Přípravte se na Adrenalinem nabitou kolaboraci legendy jménem Converse s designérem Ibn Jasperem. Propojení inspirace v motoristických sportech se skejtovým dědictvím historické společnosti Converse bude skutečně jízda.

 

Celý článek

501®: Číslo, které vše změnilo

Příští rok oslaví Levi’s® 150. výročí ikonických 501® džínů. Tento kus oblečení symbolizuje trvalou módní stálici, ze které se stala globální ikona s velmi bohatou historií.

Celý článek

Nákupní tipy: Oversize letní šaty značky Jamie Collection jako must have letošního léta

Novinkou v nabídce letních modelů české značky Jamie Collection jsou šaty na špagetová ramínka ve dvou délkách, ke kotníkům a ke kolenům. Jejich oversize pojetí sluší doslova všem typům postav a všem věkovým kategoriím.

Celý článek