dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Pro nejhezčí kameny jezdím do Kolumbie, říká šperkař Luboš Korbička

Přidat na Seznam.cz
Luboš Korbička je šperkařem i velkým dobrodruhem v jednom. Svým zákazníkům se snaží najít jen to nejlepší a pro drahé kameny lítá po celém světě. I když mu ještě nebylo ani čtyřicet, zažil toho díky své profesi více než mnozí za celý život.

foto: se svolením Korbička Šperky

Nebezpečná dobrodružství napříč kolumbijskými pralesy, moderní Ženeva i Afghánistán jsou místa, kam Luboš Korbička lítá pro jedinečné kameny, které dále opracuje a zasadí do šperků na zakázku. Letošní rok však bude v mnohém jiný, společnost KORBIČKA ŠPERKY v budoucích měsících čeká spoustu novinek.

Kdy jste zjistil, že se chcete stát šperkařem?

Asi hned, když jsem byl malý. Můj otec byl umělecký kovorytec, a tak jsme měli doma ryteckou dílnu. Od čtyř let jsem sledoval jeho práci a stáčel si kroužky z mědi. Později jsem měl to štěstí, že po skončení základní školy zrovna otevírali zlatnický obor v Brně.

Jak jste vnímal tento obor při studiích? Byl jste pilný student, nebo jste chtěl více svého prostoru pro tvorbu?

Pilný student? (smích) Vždycky mě bavilo všechno okolo, kromě školy. Na druhou stranu mě zajímalo vše z oboru šperkařiny, a tak jsem každý den po vyučování už od patnácti let chodil do dílny a pracoval až do večera. Už v té době mi přišlo, že tu chybí originalita a v obchodech nabízí podobné šperky. Proto jsem se snažil tvořit něco originálního a jedinečného.

foto: se svolením Korbička Šperky

Jaké byly začátky Vašeho podnikání? Jak těžké je naskočit po škole na vlastní byznys?

Těžké je si v hlavě nastavit, že nechcete být zaměstnaný a chcete pracovat sám na sebe. Když je vám osmnáct let, musíte mít velkou odvahu se do toho vrhnout. U šperků hodně záleží na tom, jaké šperky chcete vyrábět. V té době se rozjížděly první internetové obchody a já se velmi zajímal o to, jak to celé propagovat online. Udělal jsem jednoduché webové stránky, které mi přiváděli klienty až z Prahy a začalo se dařit.

Když se ohlédnete, jak vnímáte šperky, které jste tvořil na začátku? Změnil byste na nich dnes něco?

Určitě ano. Člověk se neustále učí. Dodnes mám uložené fotky svých úplně prvních šperků, které jsem vyráběl. Čím je člověk starší, tím se učí nové a nové věci jak technologicky, tak zpracováním a prací s novými materiály. Až poslední roky mám pocit, že vím, jaké šperky chci vyrábět a držím se určitého stylu.

S jakými materiály rád pracujete?

Nejraději pracuji se zlatem. Snažím se klientovi vždy najít výjimečný kámen, pro který si klidně zaletím až ke zdroji do dané země. Pro nejhezčí smaragdy jezdím do Kolumbie, kde je to extrémně nebezpečné, nebo do Pákistánu či Zambie. Potom k těm kamenům člověk přistupuje úplně jinak, než kdybych je objednal po telefonu. Vidíte osobně tu dřinu lidí, kteří v těch dolech pracují. Hlavně ty nejzajímavější kameny jsou z těch oblastí, kde je to nejvíce nebezpečné a lidem nepřístupné. Například turmalín se těží v extrémně náročných nalezištích v Afghánistánu, kam se už ani nedostanete, aniž byste se cítili komfortně. Takže mě baví jezdit po světě pro kameny až k jejich zdroji. Vidím, co kupuji ještě před tím, než je kámen zbroušený a také mohu klientovi nabídnout něco, co u nás není běžně dostupné.

foto: se svolením Korbička Šperky

Když si k Vám přijdu pro šperk na zakázku, co vše ode mě budete potřebovat vědět?

Většinou má klient představu o tom, jaký šperk si chce nechat vyrobit a k jaké příležitosti ho dává. Musím říct, že naši klienti už ví, že musí přijít nějaký čas dopředu, abychom měli dostatek času na vytvoření návrhu a následnou výrobu. Šperk musí předat přesně tu emoci, kterou má. 

Jak dlouho Vám trvá vytvořit takový návrh?

Návrh stíháme vytvořit přibližně do dvou týdnů. Celková výroba šperku potom trvá šest až osm týdnů. Pokud dnes chcete mít něco zajímavějšího a originálního, obvykle si na to musíte počkat. Pokud musím letět do zahraničí pro konkrétní kámen, pak je ta doba výroby tomu adekvátní.

Jaké kameny do šperků nejčastěji Vaši zákazníci vybírají?

Pokud mluvíme o snubních a zásnubních prstenech, tak nejčastěji diamanty. Při zakázkové výrobě autorského šperku často pracujeme s turmalínem, který má velkou škálu barevných odstínů. I díky světovým trendům, které si žádají barvy, je turmalín ideální. Dále pracujeme například se smaragdy, topazy, akvamaríny či barevnými diamanty, které jsou velmi vzácné.

foto: se svolením Korbička Šperky

Je náročné o šperk po zhotovení následně dobře pečovat?

Záleží na tom, jaký šperk máte. Pokud máte šperk dělaný poctivě od zlatníka, tak vám vydrží desítky let. Doporučujeme našim klientům se alespoň jednou ročně k nám zastavit na servis šperku, abychom ho zkontrolovali a vyčistili. Klienti u nás mají doživotní záruku a čištění šperků zcela zdarma. Aby nemuseli na pravidelný servis myslet, chystám pro ně připomínkovou službu.

Prozradíte nám, co Vás čeká v druhé půlce roku?

Právě dokončujeme nový showroom v Brně na ulici Rybníček, který bude opravdu krásný. Chystáme tam například prosklený prostor do dílny, aby měli zákazníci možnost nahlédnout pod ruce zlatníků, jak se jejich šperk vyrábí a mohli si tím procesem projít společně s námi. Devadesát procent zákazníků stále přichází osobně. Pro ty, co rádi nakupují online, chystáme nové webové stránky, jejichž součástí bude e-shop.

Momentálně hodně času věnuji vymýšlením toho, jak nafotit jednotlivé šperky na e-shop. Je to umění, kterému se u nás moc fotografů nevěnuje. Dále chystáme celý nový rebranding, který bude víc fresh a provokativní. Z jedné dílny a jednoho zlatníka je to už dávno daleko dál. Letos nás toho čeká ještě opravdu hodně a já se na to moc těším!

foto: se svolením Korbička Šperky

 

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY A ŠPERKY ŠPERKY KORBIČKA KORBIČKA ŠPERKY LUBOŠ KORBIČKA DIAMANTY SMARAGD TURMALÍN

Související články

Šperky Louis Vuitton

OSOBITÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON EMPREINTE

Nadčasová kolekce šperků Louis Vuitton Empreinte se rozrůstá o nové kousky, které nás berou na cestu za objevováním svého vlastního já a osobního vkusu.

Celý článek

Anntracit představuje šperky a doplňky inspirované okolním světem

Design, smysl pro detail i určitý chaos stojí za tvorbou Annemarie Havlíčkové, která postupně zhmotňuje svou lásku a představu k originálním šperkům a doplňkům. Barvy ručně vyráběných broží i náušnic budou jedny z těch, které vás osloví na první dobrou.

Celý článek
Pandora pro mazlíčky

PANDORA ŠPERKY, KTERÉ PADNOU VÁM I VAŠIM MAZLÍČKŮM

Poprvé v historii uvádí Pandora na trh doplňky, které budou moci nosit vaši čtyřnozí parťáci a mazlíčci. 

Celý článek
Doplňky a šperky

BVLGARI NA FESTIVALU V KARLOVÝCH VARECH

Hvězdy 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech doplnily své krásné róby a outfity jedinečnými šperky a doplňky od značky BVLGARI. Zářily tak nejen šperky, ale i celebrity.

Celý článek

Peněženky SECRID, souhra praktičnosti a udržitelnosti

Už nějakou dobu hledáte peněženku, která bude nejen designovým kouskem, ale u které budete mít zároveň jistotu, že jsou vaše doklady v bezpečí? Máme pro vás dobrou zprávu. Obě tyto nezbytné funkce nabízí stylové a bezpečné peněženky SECRID.

Celý článek

Letní kolekce šperků Pandora přináší esenci léta, mladistvou nespoutanost i motivy oblíbených postav od Disney

Na trhu se šperky vznikla nová unikátní spolupráce. Společnou kolekci vytvořila značka Pandora a Disney. V letní kolekci můžete sbírat pro své unikátní náramky přívěsky oblíbených Disney postav.

Celý článek

Kabelky z hladké kůže v luxusní kombinaci s černou srstí a černým lakováním české značky KRAS

Designérka Helena Krásová představuje dvě novinky značky KRAS, které vás potěší lehkou extravagancí i luxusem odlesků černého laku.

Celý článek

Anne Hathaway a Zendaya září v nové kolekci šperků značky Bulgari

Značka Bulgari vítá novou ambasadorku. Ke zpěvačce Zendaya se nyní přidala i herečka Anne Hathaway a obě krásné ženy prezentují oslnivé šperky.

Celý článek