dnes je 22.02.2020 a svátek má Petr

Rozhovor s Petrou Balvínovou o nové kolekci

Přidat na Seznam.cz
Rozhovor s naší oblíbenou návrhářkou Petrou Balvínovou o tom, co byste všechno měli vědět o její nové kolekci TIQE!

Petro, když navrhnete novou kolekci, jak ji představujete zákaznicím?

Nejprve u nás probíhají předzkoušky, kdy mým skalním zákaznicím ukazuji novou kolekci, ještě před jejím oficiálním uvedením. Kolekce je v obchodě vystavená od minulého pondělí a už na ni přijímáme objednávky. Zatím ale ještě není takové teplo, aby zákaznice sháněly jarní a letní věci. Většinou je to tak, že čekají na sluníčko, na první jarní den. Oproti tomu při vydání zimní kolekce si klidně kabát koupí dopředu.

Během Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu jste předvedla hodně originální kolekci, které dominoval potisk s plameňákem. Přišla mi ale docela extravagantní, jak dobře se prodávala?

Tato kolekce byla první, kterou jsem vytvořila jako nekonfekční. Nebyla určená na prodej. Plameňáky jsme došili jako konfekční řadu, najdete ji v nové kolekci pro Jaro/Léto 2015. Střihy i látka ze současné kolekce jsou podobné tomu, co se objevilo během Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu. Kolekce určená pro přehlídku obsahovala navíc solární panely v podobě plíšků na hrudi, což mělo představovat myšlenku, že móda budoucnosti je spojena s technologiemi. Já si to představuji tak, že takové plíšky budou vetkané v textilu a bude možné si přes ně například nabít mobil.

Proč se solární panely neobjeví i v nové kolekci?

Na přehlídce jsem chtěla ukázat novou technologii, ale věděla jsem, že takové kousky nikdy nedám na prodej, protože plíšky byly spojené drátky a pro účely praní by musely být odnímatelné. A ušít takový model pro běžné nošení by bylo složité. Rozhodla jsem se tedy, že se solárními plíšky bude jen prezentační kolekce a v nové kolekci použiji jen střihy a vzor.

V kolekci pro Jaro/Léto 2015 se objevilo plisé. Vyrábíte ho sama?

Plisé si nechávám vyrábět a poté ho na míru stříhám.

Co by naše čtenářky měly o nové kolekci vědět?

Nová kolekce je určená pro nošení s balerínami. Takové kolekce jsem již v minulosti navrhla. V lookbooku jsou podpatky, ale celá kolekce je postavená na tom, že když si ji žena oblékne, bude to s plochými botami vypadat dobře. Její střihy zase umožňují, aby modely z nové kolekce nosily i těhotné ženy. Některé mé zákaznice zrovna čekají miminko, jiné jsou po porodu, další zase miminko plánují. Proto si myslím, že je důležité, aby se mé věci daly nosit v delším časovém horizontu, ať už je žena těhotná nebo ne.

Základem kolekce je barva khaki a pudrově růžová  – jak jste barvy vybírala?

Khaki barva je v kolekci proto, že jsem si chtěla udělat pěknou a kvalitní khaki parku. Žádnou jsem totiž nemohla sehnat. Khaki barva byla jasným záměrem, věděla jsem, že s pořízením si klasické parky v této barvě má problém více lidí. Pudrově růžovou používám v kolekcích často. Letos se mi líbí na velurových kalhotách, které jsou součástí kolekce. V kolekci je dále spojená bílá s barvou plameňáka, aby to šlo dobře kombinovat se vzorem.

Na šatech a na bundách vidím šusťákový materiál, není nepraktický?

Šusťáková látka je podšitá hedvábím, takže nešustí. Není to typický šusťák, spíše nepromokavá látka. Zahrnula jsem ji do kolekce, protože se mi líbí její kombinace s džínovou bundou. Většinou lidé nosí šusťákovou bundu a džíny, já jsem to v nové kolekci obrátila. A protože ne každý má rád růžovou, což je pro mou značku typická barva, navrhla jsem bundu i v šedé.

Na ramínkách visí i košile s delším střihem, nepravidelně zapnuté. Jak se na ně tváří zákaznice?

Košile jsou u zákaznic oblíbené. Ty v nové kolekci mají beruščí střih, stejný styl jako u parky. Letos jsem pro košile vybrala různé barvy, nově představím i další barevné košile. Vypadají, že jsou zapnuté o jeden knoflík výše, ale to byl záměr. 

Foto: TIQE by Petra Balvínová

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA TIQE BY PETRA BALVÍNOVÁ PETRA BALVÍNOVÁ TIQE ROZHOVOR KOLEKCE

Související články

Klára Haunerová: Móda a minimalismus

Zakladatelka a majitelka Institutu módní tvorby v Praze se zabývá přednáškovou činností ohledně fashion industry v Čechách a v zahraničí a propaguje udržitelnost v módním průmyslu. Svým počínáním ukazuje i ostatním návrhářům, že to jde dělat i jinak a přesto dobře! 

Celý článek

MFW: JIL SANDER OSLAVUJE ŽENSKOST

Milánský týden módy je v plném proudu a další kolekci, která zde byla k vidění, budou milovat všechny ženy. Řeč je o módní přehlídce Jil Sander.

Celý článek

JW Anderson na londýnském fashion weeku

V rámci London Fashion week se předvedla jedna ze stálic britského luxusního odívání, značka JW Anderson. Kolekce podzim/zima 2020 je naprosto úchvatná a moderní, pojďme se podívat na modely, které londýnské smetánce předváděla třeba i světoznámá modelka Kaia Gerber.

Celý článek

Záplava energie v nové kolekci Cynthie Rowley

Když do minimalistického prostředí přivezete barvy, rozmanité materiály a hravé potisky, nemůže takový nápad zůstat bez odezvy, potlesku a spokojených úsměvů.

Celý článek

New York fashion week a jeho street style

Jeden z nejvýznamnějších módních svátků, módní týden odehrávající se v New Yorku, je za námi. Inspiraci nemusíme hledat vždy jen na molech, ale i na návštěvnících této významné události. Pojďme se podívat na to, jak vypadaly v tomto čase ulice, kde se konaly nejlepší přehlídky světa.

Celý článek

Victoria Beckham začala revoluci v sukních, v Londýně ji byla podpořit celá rodina

Návrhářka Victoria Beckham spustila ve své podzimní kolekci novinku. Na londýnském týdnu módy představila show nabitou sukněmi nad kolena s barevnými svetříky, blůzkami a buržoazními pásky. Na přehlídce návrhářku podporovali i její nejbližší, včetně slavného fotbalisty Davida Beckhama.

Celý článek

Nová česká značka Circlle vznikla z lásky k planetě a pohybu

Udržitelná a ekologická značka sportovního oblečení je novinkou na českém trhu. A rozhodně stojí za pozornost. Svou inspiraci našla v józe a oceánu.

Celý článek
Jiří Kalfař na Fashion Weeku v Londýně

Jiří Kalfař sklízí po roce ovace. Tentokrát z Londýna

Jiří Kalfař představil na Fashion Weeku v Londýně kolekci inspirovanou panenskou přírodou, ale také silnými emocemi z baletního představení od současně nejvýznamnějšího britského choreografa Wayna McGregora.

Celý článek